Προς το περιεχόμενο

Low GPU usage


@_zerocool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά αυτό θα έκανα. Και επειδή μου ετύχε κάτι αντίστοιχο, σε μένα ήταν θέμα driver.

Sorry για το οφφ-τόπικ, συνεχίστε το δούλεμα του παιδιού αφού αυτό σας αρέσει να κάνετε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Με τον κίνδυνο να παρεξηγηθώ πάλι: η διάθεση για βοήθεια εκ μέρους των χρηστών εδώ είναι από τις μεγαλύτερες που βλέπω σε αρκετά fora που επισκέπτομαι. Το κάνουν με την καλή της την διάθεση και μόνο. Για να βοηθηθεί κάποιος θα πρέπει να έχει και την πρωταρχική διάθεση για ουσιαστική βοήθεια.

Βέβαια έχεις δίκιο. Η βοήθεια στην συγκεκριμένη περίπτωση ποια είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια έχεις δίκιο. Η βοήθεια στην συγκεκριμένη περίπτωση ποια είναι;

Μα αυτό λέει ο Mod ,αν ο ts βαριέται να μας πει τι και πως συμβαίνει τότε εμείς τι να βοηθήσουμε;

Τόσα μηνύματα χρειάστηκε για να μας πει ότι δεν έχει πρόβλημα αλλά απλά θέλει να δει να πιάνει παραπάνω fps.

Το μόνο που μας δίνει είναι μια εικόνα, τι να καταλάβει κάποιος από αυτό;;

Το ποιο προφανές είναι να προέρχεται από το v-sync αν όχι από την ρύθμιση του παιχνιδιού τότε ίσως από την ρύθμιση του driver ή να έχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που επηρεάζει αυτές της ρυθμίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To v sync δεν μπορώ να το ενεργοποίησω γιατί έχω αισθητό input lag. Χτές έκανα record με ΟBS σε 1080p και σε team fight τα frames έφτασαν και 50FPS. Αλλά τα frame drops και γενικότερα low fps στο League of Legends έχω και χωρίς να κάνω record. Με τέτοιες διακύμανσεις δεν μπορώ να παίξω League of Legends. Σας παραθέτω το 3d mark score και δεν δοκίμασα τώρα άλλα παιχνίδια γιατί δεν έχω εγκαταστήση. Θα βάλω από το steam το ARKHAM CITY και θα τρέξω το benchmark. Έχω μια εντύπωση όμως ότι ίσως φταίω εγώ σε κάτι, σε ένα φορητό που έχει i7 3630QM με 7970m έχω τα ίδια συμπτώματα, install windows και drivers έκανα εγώ. Τώρα αυτή την δουλειά την κάνω χρόνια, είμαι admin σε gaming cafe και δεν νομίζω να έκανα κάτι λάθος εκτός αν παρέλειψα κάτι. Drivers έχω τους τελευταίους από nvidia και από AMD για το chipset από το site τις gigabyte (http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-990xa-ud3rev_30/download/)

 

Specs

8320@4Ghz με διακύμανσεις (power option balanced) αλλά και Performance δεν άλλαξε κάτι. 

Gigabyte 990XA UD3

8Gb Ram Corsair 1600Mhz

MSI 560TI 448 Cores 

SSD Samsung EVO (windows boot) 

Raid 10 4 HDD WD 600GB στο σύνολο. 

 

ΥΓ: Αν θέλετε άλλες πληροφορίες πείτε το και μην ειρωνεύεστε, είμαι εδώ γιατι προφανώς δεν μιλάω με τον μέσο χρείστη αλλά με ανθρώπους που ξέρουν.

post-41625-0-78611900-1390052493_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To v sync δεν μπορώ να το ενεργοποίησω γιατί έχω αισθητό input lag. Χτές έκανα record με ΟBS σε 1080p και σε team fight τα frames έφτασαν και 50FPS. Αλλά τα frame drops και γενικότερα low fps στο League of Legends έχω και χωρίς να κάνω record. Με τέτοιες διακύμανσεις δεν μπορώ να παίξω League of Legends. Σας παραθέτω το 3d mark score και δεν δοκίμασα τώρα άλλα παιχνίδια γιατί δεν έχω εγκαταστήση. Θα βάλω από το steam το ARKHAM CITY και θα τρέξω το benchmark. Έχω μια εντύπωση όμως ότι ίσως φταίω εγώ σε κάτι, σε ένα φορητό που έχει i7 3630QM με 7970m έχω τα ίδια συμπτώματα, install windows και drivers έκανα εγώ. Τώρα αυτή την δουλειά την κάνω χρόνια, είμαι admin σε gaming cafe και δεν νομίζω να έκανα κάτι λάθος εκτός αν παρέλειψα κάτι. Drivers έχω τους τελευταίους από nvidia και από AMD για το chipset από το site τις gigabyte (http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-990xa-ud3rev_30/download/)

 

Specs

8320@4Ghz με διακύμανσεις (power option balanced) αλλά και Performance δεν άλλαξε κάτι. 

Gigabyte 990XA UD3

8Gb Ram Corsair 1600Mhz

MSI 560TI 448 Cores 

SSD Samsung EVO (windows boot) 

Raid 10 4 HDD WD 600GB στο σύνολο. 

 

ΥΓ: Αν θέλετε άλλες πληροφορίες πείτε το και μην ειρωνεύεστε, είμαι εδώ γιατι προφανώς δεν μιλάω με τον μέσο χρείστη αλλά με ανθρώπους που ξέρουν.

attachicon.gifScreenshot 2014-01-18 04.07.45.png

 

Δεν σε μάλωσε κανείς ούτε είχε κακή πρόθεση. Κάποιες στιγμές χαλαρώνει ο κόσμος και το ρίχνει και έξω. Μην κάνετε όλοι σας λες και έχει κανείς υποχρέωση να σας βοηθήσει. Τώρα έχουμε περισσότερα στοιχεία και θα του δώσουμε την δέουσα προσοχή. Θα βοηθούσε ωστόσο αν μπορούσες να εγκαταστήσεις και ένα πραγματικό παιχνίδι το οποίο να το παίξεις και λίγο, γιατί στο μετροπρόγραμμα όπως το 3dmark δεν είναι απαραίτητο ότι θα φανεί κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνω το βραδυ, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εκεί θα δουλεύει η gpu στο 100%. (Έκανα τα τέστ με τον φορητό)  To θέμα είναι πως να λυθεί το πρόβλημα με το League of Legends. Συμβαίνει και με τον 6300 αλλά όχι με Intel. Υπάρχει περίπτωση να μην έβαλα τους chipset driver καλα; Να βάλω από το site τις AMD; Θα μπορούσε να φταέι το directx που είναι στην έκδοση 9 για το LoL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνω το βραδυ, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εκεί θα δουλεύει η gpu στο 100%. (Έκανα τα τέστ με τον φορητό)  To θέμα είναι πως να λυθεί το πρόβλημα με το League of Legends. Συμβαίνει και με τον 6300 αλλά όχι με Intel. Υπάρχει περίπτωση να μην έβαλα τους chipset driver καλα; Να βάλω από το site τις AMD; Θα μπορούσε να φταέι το directx που είναι στην έκδοση 9 για το LoL;

 

Φυσικά και υπάρχει το ενδεχόμενο να παίζει κάτι με τον chipset οδηγό έτσι που το περιγράφεις. Το DX9 της εφαρμογής λογικά θα πρέπει να είναι άσχετο λόγω backwards compatibility σε DX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή έλεγξε αν η έκδοση drivers που έχεις είναι η τελευταία.

 

http://download.gigabyte.eu/FileList/Driver/mb_driver_chipset_amd9series_win.exe <= Version 13.125 Win8/7 17/01/2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ntinaras: Κάνω κλίκ πχ να πάει δεξιά και βλέπω αισθητά ότι αργεί και δεν φταίει το lag από τον Server

 

Έβαλα τους τελευταίους driver της AMD χωρίς αλλαγή. Έβαλα το hotfix από την Micrsoft για FX CPU χωρίς αλλαγή. Στο Batman (high settings) δουλεύει 99% και βγάζει 30-40fps. Με vsync έχει 30FPS και usage από 50-90%. 

post-41625-0-93801400-1390068642_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω καν τι μπορεί να φταίει αλλά όταν πρόκειται για chipset οδηγούς μπορεί να ακούγεται αναχρονιστικό αλλά θα σου πρότεινα τα εξής:

 

* αφαίρεση οδηγών GPU και κατά προτίμηση ένα καλό driver cleaner

* αφαίρεση οδηγών chipset

* εγκατάσταση οδηγών chipset

* εγκατάσταση οδηγών GPU

 

Τουλάχιστον έτσι θα σιγουρευτείς ότι δεν έχει μείνει κάνα σκουπίδι από οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω κάνει στον φορητό παλιότερα ο οποίος είχε το ίδιο πρόβλημα χωρίς αλλαγή. Μήπως το game έχει πρόβλημα με την CPU; Γιατί στο batman είδα και cores να δουλεύουν 100% και gpu. Προφανώς μόνο στο League Of Legends έχει τα θέματα του γιατί δεν ξεπερνάει 60% cpu usage. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Ntinaras: Κάνω κλίκ πχ να πάει δεξιά και βλέπω αισθητά ότι αργεί και δεν φταίει το lag από τον Server
 
Έβαλα τους τελευταίους driver της AMD χωρίς αλλαγή. Έβαλα το hotfix από την Micrsoft για FX CPU χωρίς αλλαγή. Στο Batman (high settings) δουλεύει 99% και βγάζει 30-40fps. Με vsync έχει 30FPS και usage από 50-90%. 

 

δε στεκει αυτο το πραγμα

κατι αλλο εχεις κανει λαθος

τραβα default στο control panel του καταλιστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...