Προς το περιεχόμενο

Low GPU usage


@_zerocool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που το διαβασες?στο cosmopolitan?

φυσικα και δεν ισχυει,ειναι τελειως ανεξαρτητο το ενα με το αλλο.

 

 

Σε μένα οταν λαγγάρει πέφτουν τα fps, σε σένα δείχνει διαφημίσεις

 

Tην επόμενη φορά που θα κάποιος από τους δυό σας έχει εξίσου προκλητικό τόνο στις συμμετοχές του θα πάει μόνιμα να βλέπει διαφημίσεις, και όχι δεν τίθεται προς συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα 4.2 μέσο ορο 150 fps(κατω απο 140 δεν ειδα) και η gou στα 40 τα εκατο. Αμα περιμένεις λιγακι θα σου πω και για τα 5. Oταν δεν υπηρχαν μινιονς επιανα κατι 400ρια.. Λοιπον στα 5 βγάζω μέσο όρο 210+ δεν έπεσαν καθόλου κατω απο 200 και χρήση κοντα στα 50 τα εκατό. Επίσης έχω 2 μονιτορς στο ενα το λολ στο αλλο hd live streaming

Very high ολα ετσι? Με μια οθονη τα ιδια? Latest beta drivers?

Σε σενα τρεχει σωστα, οπως τρεχει στον i5 του. Τρεχει και απο το δικο μου καλυτερα, αλλα τουλαχιστον δεν εχω drops εγω οποτε δεν με νοιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Very high ναι. Με μια οθόνη δεν το έχω δοκιμάσει εαν και δεν θα έχει τρομερή διαφορα κανα 2-3 fps παραπάνω. 13.12 φοράω.  Δεν εχω ουτε εγω drops στο αραμ στην αρχη μονο εχω μετα στρώνει μόνο του. Ειναι περιεργο game το λολ. Oταν βάλω 280 πανω(αν βαλω ποτε :P) θα ξαναποστάρω να δω διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Very high ολα ετσι? Με μια οθονη τα ιδια? Latest beta drivers?

Σε σενα τρεχει σωστα, οπως τρεχει στον i5 του. Τρεχει και απο το δικο μου καλυτερα, αλλα τουλαχιστον δεν εχω drops εγω οποτε δεν με νοιαζει.

Στον i5 έχεις ίδια frames με τον ΑΜD στα 4,2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Very high ναι. Με μια οθόνη δεν το έχω δοκιμάσει εαν και δεν θα έχει τρομερή διαφορα κανα 2-3 fps παραπάνω. 13.12 φοράω.  Δεν εχω ουτε εγω drops στο αραμ στην αρχη μονο εχω μετα στρώνει μόνο του. Ειναι περιεργο game το λολ. Oταν βάλω 280 πανω(αν βαλω ποτε :P) θα ξαναποστάρω να δω διαφορες

 

Δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορες...

Εμενα μου λες οτι ειναι περιεργο.... Σε ενα παλιοτερο μηχανημα επαιζε στα 30-40fps ενω ξερω οτι το τρεχει στο 60αρι. Γυρισα σε low, περασα ενα γυρο τα frame caps, βαζω vhigh και κοιταω 60-70fps... Τρολλινγκ λεμε.

 

 

Στον i5 έχεις ίδια frames με τον ΑΜD στα 4,2;

 

Οχι δεν νομιζω. Ουτε στα 5.0 δεν φτανει τον i5 που λες οτι βγαζει 300fps απο οτι μας λεει ο AiWaaa. Απλως δεν εχει κανεις απ τους 2 drops κατω απ τα 100, ενω σε σενα πεφτει και στα 40 οπως μας λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν ειδα την γραφικών να πάει πάνω απο 50 τα εκατό οπότε μπορεί να δώσει παραπάνω νομίζω. Κάτι πρέπει να παίζει με τον ts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα οταν λαγγάρει πέφτουν τα fps, σε σένα δείχνει διαφημίσεις

εξηγησε μου πως το ping ριχνει την αποδοση της καρτας γραφικων και του επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω έντελει είναι ότι έχει bottlenck την CPU της AMD γιατι τρέχει σε ένα πηρύνα. Για αυτό δεν δουλεύει και η κάρτα γραφικών γιατί δεν έχει δεδομένα. Στα 40 δεν το κάνει συνέχεια, σε Team fights προς το τέλος του game και αυτό συμβαίνει σε 1/3 game περίπου που παίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τρέχει σέ όλα τα cores :S Παραξενες συμπεριφορες  

 

http://prntscr.com/2lumq8 Eνω ειμαι σε game με mumble τορρεντ στεαμ chrome με 5 καρτελες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που βλέπω έντελει είναι ότι έχει bottlenck την CPU της AMD γιατι τρέχει σε ένα πηρύνα. Για αυτό δεν δουλεύει και η κάρτα γραφικών γιατί δεν έχει δεδομένα. Στα 40 δεν το κάνει συνέχεια, σε Team fights προς το τέλος του game και αυτό συμβαίνει σε 1/3 game περίπου που παίζω. 

 

Δεν θα επρεπε σε καμια περιπτωση να τρεχει σε 1 πυρηνα. Εφοσον οντως τρεχει σε 1, τον παει 100% usage? Πως το βλεπεις αυτο?

Ανοιξε task manager, εντοπισε το league of legends.exe*32 στις διεργασιες και κανε δεξι κλικ> Ορισμος συναφειας (cpu affinity) > και εκει βαλτο σε τουλαχιστον σε 3 cores (αν ειναι ολα επιλεγμενα εσυ επελεξε αρχικα 1, και μετα 3) και δες αν αυτο σου δινει καλυτερες επιδοσεις.

Πλακα πλακα, δεν πιστευω να κανεις τις δοκιμες σου σε κανονικο game αλλα σε custom, ετσι?

 

@Ashmadia: Στον δικό σου λεω, γιατί λες ότι είναι στα ίδια. 

 

Στον δικο μου τρεχει ακομα χειροτερα απ του AiWaaa, τουλαχιστον ουτε εγω εχω drops, παιζω χαλαρα, δεν με νοιαζει αν πιανω 100, 200 ή 300, στα 60 παιζω και δεν πεφτει ποτε..

 

Εμένα τρέχει σέ όλα τα cores :S Παραξενες συμπεριφορες  

 

http://prntscr.com/2lumq8 Eνω ειμαι σε game με mumble τορρεντ στεαμ chrome με 5 καρτελες

 

Δεν τρεχει σε ολα τα cores το lol, και σιγουρα δεν τρεχει σε ολα τα cores στο screenshot. Πρεπει να το τρεξεις μονο του, και οχι tabbed. Ή θα το παρακολουθεις in-game ή με μικροτερη αναλυση και windowed θα βλεπεις επιφανεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λεω ότι τρέχει σε ένα πηρύνα εννοώ ότι ότι το game το κάνει αυτό. To OS το πάει μετά και στους άλλους πυρήνες. Δεν έχω usage 100% σε ένα πηρύνα. Αλλά 40-60% σε τρείς αν θυμάμε καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα οταν παίζω εγω λολ ολα τα cores ειναι σε λειτουργια και το game παίζει σε 2-3 που ειναι υπεραρκετοι και ολα τα άλλα στους υπόλοιπους γι αυτό εχω χαμηλο cpu usage. Αsh δεν ειναι tabbed 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λεω ότι τρέχει σε ένα πηρύνα εννοώ ότι ότι το game το κάνει αυτό. To OS το πάει μετά και στους άλλους πυρήνες. Δεν έχω usage 100% σε ένα πηρύνα. Αλλά 40-60% σε τρείς αν θυμάμε καλά. 

 

Το game δεν εχει βουληση, οτι χρειαστει θα το παρει. Δεν σου τρεχει σε 1 πυρηνα, εφοσον κανενας πυρηνας δεν φτανει στο 100%.

Τα εχω δοκιμασει αυτα, και σε μενα 3 πυρηνες χρησιμοποιει απο μονο του στο 50% εκαστος με τα fps στα 100-120 οταν φτανουν τα creep στο mid, αν του δωσω μονο 2 τους παει στο 75% usage και δινει 90-110 fps και αν του δωσω 1 παει στο 100% και δινει 40-60fps. Εφοσον εσενα σου τρεχει σε 3 και με overclock δεν κερδιζεις κατι (οπως εχεις γραψει, παλι τα ιδια κανει) το προβλημα σου ΔΕΝ ειναι ο επεξεργαστης. Στον i5 δοκιμαζεις σε αλλη μητρικη προφανως, αλλα και με διαφορετικες μνημες και δισκο? Με τους ιδιους drivers στην καρτα και στα 2 setups?

 

 

Κατάλαβα οταν παίζω εγω λολ ολα τα cores ειναι σε λειτουργια και το game παίζει σε 2-3 που ειναι υπεραρκετοι και ολα τα άλλα στους υπόλοιπους γι αυτό εχω χαμηλο cpu usage. Αsh δεν ειναι tabbed 

 

 

:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...