Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αμα κάνουν φςς και λοιπούς θορύβους πρέπει να τα ρίξεις πάνω σε power conditioner με emi/rfi filters

δεν ειμαι σιγουρος οτι το power conditioner θα βοηθησει αν ο θορυβος προερχεται απο την motherboard και οχι απο το τροφοδοτικο.

Μάλιστα. Αυτά εδώ τι λένε? https://www.skroutz.gr/products/show/16087570

 

Αυτό που είδα είναι ότι χρησιμοποιούν Amplifier Class D (όχι ότι καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό :P). Επίσης δεν ξέρω αν είναι πλαστικά ή ξύλινα γιατί δεν γράφουν κάτι.

 

Τέλος, σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι παραπάνω από woofer θα μπορώ να συνδέσω κάποιο άλλο μετά?

Βελτιωμενη εκδοση των 1600 φαινονται να ειναι. Class D ειναι ειδος ψηφιακου ενισχυτη μην σε νοιαζει αυτο. Αν χρειαστεις αλλο sub μετα που δεν θα χρειαστεις μπορεις να βαλεις αλλα μπορει να χρειαστεις audio interface

@Dream420: ναι, αυτό εννοώ. Αρχεία wav/flac μόνα τους ή με fhd video.

 

Ξέρω ότι αλλιώς είναι από κοντά, εννοείται, αλλά ποιόν άλλο τρόπο έχω να γνωρίσω διαφορετικά ακούσματα; Δεν πρόκειται να μπορέσω να ακούσω ποτέ αλλιώς τα τόσα διαφορετικά/καλά ηχεία που υπάρχουν(ούτε και νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιος τόσο υπομονετικός υπάλληλος που να διαθέτει ώρες ολόκληρες για να έχει εμπειρία ο πελάτης) .

 

Πάντως, αν έχεις να προτείνεις κάτι και εσύ, πολύ ευχαρίστως να με συμβουλέψεις. Φαίνεται ότι έχεις αρκετή εμπειρία με το χώρο τον ηχείων και πιστεύω ότι θα επωφελούνταν και άλλοι χρήστες από τις συμβουλές σου.

Το θεμα ειναι οτι η αναπαραγωγη στην τελικη γινεται απο τα δικα σου ηχεια οποτε ουσιαστικα ειναι σαν να μην εχει νοημα η ολη φαση. Δεν σου λεω οτι και εγω δεν ακουω ηχεια απο βιντεο η απο ηχογραφησεις και περνω μια γευση απλα σε καμια περιπτωση μην αγορασεις κατι αποκλειστικα απο εκει. Αν παρεις τηλεφωνο τα καταστηματα που το πουλανε στο σκρουτζ το ηχειο που θελεις ειμαι σιγουρος οτι καποιο θα το εχει εκθεσιακο να πας να το ακουσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Βελτιωμενη εκδοση των 1600 φαινονται να ειναι. Class D ειναι ειδος ψηφιακου ενισχυτη μην σε νοιαζει αυτο. Αν χρειαστεις αλλο sub μετα που δεν θα χρειαστεις μπορεις να βαλεις αλλα μπορει να χρειαστεις audio interface

 

 

Τι εννοείς με το audio interface?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια αλλη ερωτηση ρε παιδια, αξιζει να δωσει καποιος 1400 για monitors Dynaudio LYD 8 δλδ ο ηχος που θα παιζουν ποσο ποιο audiophile να ειναι απο ενα ζευγαρι hi-fi ηχειων των 300-400 ευρω. αξιζει να δωσει καποιος τοσα λευτα, μηπως παιζει να ειναι περισσότερο μαρκετινγ η ολη φαση ? επιση μηπως τα Alpha 80 ειναι προτιμότερα για ηλεκτρονικη

Επεξ/σία από vasilios_n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αλλη ερωτηση ρε παιδια, αξιζει να δωσει καποιος 1400 για monitors Dynaudio LYD 8 δλδ ο ηχος που θα παιζουν ποσο ποιο audiophile να ειναι απο ενα ζευγαρι hi-fi ηχειων των 300-400 ευρω. αξιζει να δωσει καποιος τοσα λευτα, μηπως παιζει να ειναι περισσότερο μαρκετινγ η ολη φαση ? επιση μηπως τα Alpha 80 ειναι προτιμότερα για ηλεκτρονικη

 φίλε μου πήγαινε άκουσε και πάρε οτι σε φτιάχνει σε οτι λεφτά θες. Πόσες φορές θα πούμε οτι ο ήχος είναι υποκειμενικός;

εγώ έχω στήσει ένα ζευγάρι rokit 5αρια μαζί με μια scarlett 2i2 και τα γουστάρω πολύ περισσότερο από 1 ζευγάρι κολώνες με ενισχητή που έχω στο σαλόνι και είναι αρκετά ποιο ακριβό στο σύνολο.

Φυσικά παίζει ρόλο αρκετά η ακουστική του χώρου όπου στο δωμάτιο που παίζουν τα krk έχω φροντίσει να τη βελτιώσω όσο γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αλλη ερωτηση ρε παιδια, αξιζει να δωσει καποιος 1400 για monitors Dynaudio LYD 8 ...

Αν έχει φράγκα για πέταμα γιατί όχι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ακομη κ στα μεγαλυτερα στουντιο ηχογραφησεων οι ηχοληπτες ηχεια hi-fi χρησημοποιουν, το 800d της b&w ηταν ηχειο αναφορας σε ηχογραφησεις τι μονιτορ 1400 ευρω γραφετε; οπως λεει κ ο φιλος επανω χρηματα για πεταμα.

Ας ειναι καλα το μαρκετινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Αναζητώ ηχεία 2 ή 2.1 με καλή σχέση τιμής/απόδοσης για PC, που θα δουλέψουν με onboard κάρτα ήχου (για Dell SFF, εάν έχει σημασία). Θα ήθελα να διαθέσω περίπου 30 ευρώ -αν αξίζει κάτι πραγματικά μπορώ να φτάσω έως τα 50 ευρώ.

Επίσης θα ήταν καλό σε μέγεθος να είναι περίπου σε αυτό των Logitech Z323 και όχι πολύ μεγαλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν προτάσεις.

Επεξ/σία από GiorgosJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Αναζητώ ηχεία 2 ή 2.1 με καλή σχέση τιμής/απόδοσης για PC, που θα δουλέψουν με onboard κάρτα ήχου (για Dell SFF, εάν έχει σημασία). Θα ήθελα να διαθέσω περίπου 30 ευρώ -αν αξίζει κάτι πραγματικά μπορώ να φτάσω έως τα 50 ευρώ.

Επίσης θα ήταν καλό σε μέγεθος να είναι περίπου σε αυτό των Logitech Z323 και όχι πολύ μεγαλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν προτάσεις.

2.0

http://www.techstores.gr/edifier-r1000tcn-2-0.html

 

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200027892

 

2.1

https://www.skroutz.gr/c/112/multimedia-speakers.html?keyphrase=Genius+SW-HF2.1+1205

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι τελικα να παω σε 2.1 και κλεινω περισσοτερο προς τα Genius SW-2.1 1800

Ελλαδα εχουν 80e ενω στο amazon.de εχουν 50e https://www.amazon.de/Genius-SW-2-1-1800-Lautsprechersets-104/dp/B00IHCJZCC/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1488789899&sr=8-2&keywords=genius+1800 ...Ξερουμε ποσο πανε τα μεταφορικα απο εκει; Εντυπωσεις απο καποιον κατοχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι τελικα να παω σε 2.1 και κλεινω περισσοτερο προς τα Genius SW-2.1 1800

Ελλαδα εχουν 80e ενω στο amazon.de εχουν 50e https://www.amazon.de/Genius-SW-2-1-1800-Lautsprechersets-104/dp/B00IHCJZCC/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1488789899&sr=8-2&keywords=genius+1800 ...Ξερουμε ποσο πανε τα μεταφορικα απο εκει; Εντυπωσεις απο καποιον κατοχο;

+ 20,40 € μεταφορικά + ίσως την διαφορά του ΦΠΑ (δεν την προσθέττουν πάντα) οπότε αγορά από Ελλάδα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικα σε ποιο σημειο τα βγαζει γιατι λιγο που δοκιμασα παραγγελια μεχρι το σταδιο εισαγωγης τροπου πληρωμης δεν μου εγραφε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεταφορικα σε ποιο σημειο τα βγαζει γιατι λιγο που δοκιμασα παραγγελια μεχρι το σταδιο εισαγωγης τροπου πληρωμης δεν μου εγραφε τιποτα

post-66821-0-88315900-1488793437_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...