Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα δω διαφορα δλδ? ειναι χαμηλου επιπέδου η Realtek η onboard στο λεω φιλε μου...

 

Το έχω ξαναπεί ότι διαφωνώ, πρόσφατα έβαλα αγγελία την δική μου μιας και αναβάθμισα κάρτα ήχου και με αφορμή αυτό συζήταγα με ένα φίλο και οι δυο μας θεωρούμε ότι ακούσαμε διαφορά παγαίνοντας από την Onboard σε Asus D1 εγώ με τα τότε z506 και αυτός πάλι 5.1 μια γενιά τα προηγούμενα ηχεία απο τα Ζ506. Αν θες κάρτα θα σου πρότεινα την Αsus D1 ή DX, δεν ξέρω αν μπορείς να δικαιολογήσεις την διαφορά που θα ακούσεις με το κόστος αλλά μετά για κάτι καλύτερο από αυτές ανεβαίνεις πολύ σε €.

 

 

 

Και για να μην πει κανένας ότι απλά το λέω επειδή έβαλα αγγελία μπορεί να τσεκάρει το θέμα εδώ, έχω ξαναπεί το ίδιο πάλι πολύ πριν βάλω την αγγελία, επίσης μπορεί να ζητήσει ή να περιμένει απάντηση και από κανέναν άλλον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

τα z313 θα σ ακουγοντε λιγο κουριστικα διοτι απουσιαζει ο ρυθμιστης μπασου , θα σ προτεινα τα z333 βαση κριτικων του σκρουτζ αλλιως μπορεις να πας στα edifier https://www.skroutz.gr/s/381351/Edifier-P3060.html?from=catspan&keyphrase=p3060 τα οποια τα εχω και μπορω να σου οτι ειναι κομπλε σε ποιοτητα και ενταση αλλα με λιγο αδυναμο μπασο (2*8w + 14w) , στα p3060 πρεπει να σου πω οτι ο ρυθμιστης της εντασης ειναι πισω απτο woofer

Άρα τα Z313 αποκλείονται. Εμένα μου αρέσουν τα Z333 απλώς θα καταλαμβάνουν αρκετό χώρο στο γραφείο μου. Σχετικά με τα edifier που πρότεινες δεν μου άρεσε το κίτρινο χρώμα τους. Άλλα ηχεία 2.0 θα πρότεινες για gaming και σειρές(action, scifi) ή είναι καλύτερα να προτιμήσω μόνο 2.1?

 

Logitech δεν υπάρχει πλέον σε σοβαρά ηχεία!

 

https://tronix.gr/genius-sw-hf2-1-1700---speakers-wood_p1788.html

Τα GENIUS SW-HF2.1 1700 φαίνονται πολύ ωραία και στιβαρά αλλά και αυτά νομίζω ότι είναι μεγάλα. Συγχρόνως, είναι δύσκολο να τα βρεις σε καταστήματα όπως τα public, το πλαίσιο ή το e-shop και η τιμή τους είναι υψηλή σε άλλα καταστήματα του skroutz(62ευρώ+). Δηλαδή ακόμα και τα Logitech Z333 δεν θα τα πρότεινες? Ηχεία 2.0 θα ήταν αρκετά για gaming και σειρές ή τα 2.1 είναι μονόδρομος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα GENIUS SW-HF2.1 1700 φαίνονται πολύ ωραία και στιβαρά αλλά και αυτά νομίζω ότι είναι μεγάλα. Συγχρόνως, είναι δύσκολο να τα βρεις σε καταστήματα όπως τα public, το πλαίσιο ή το e-shop και η τιμή τους είναι υψηλή σε άλλα καταστήματα του skroutz(62ευρώ+).

...

1. Z333 δεν θα τα πρότεινες?

2. Ηχεία 2.0 θα ήταν αρκετά για gaming και σειρές ή τα 2.1 είναι μονόδρομος?

1. Oχι...

2. Για gaming, films & σειρές 2.1...

 

https://www.skroutz.gr/c/112/multimedia-speakers.html?keyphrase=Genius+SW-HF2.1+1205

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Navu εντάξει θυμα του μάρκετινγκ δεν με λες στα 29 χρονια που ζω δεν εχω αγοράσει κατι περιττο κ ακριβό επειδή μου το "πούλησαν" μεσω διαφήμισης κάποιοι . Φιλε zacharis αν δεν μου ειχες προτεινει τα παρα πολυ καλα r1600 της Edifier θα κατέληγα με τιποτα 2.1 logitech κ θα γελαγαμε :-)

Havik δεν θελω να διαθέσω πολλα για sound card οποτε θα μεινω με την onboard εξαλλου δεν είμαι πωρωμένος με την μουσική κλπ για βγαλω το 100% των ηχειων μου για χαλάρωμα την βαζω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1. Oχι...

2. Για gaming, films & σειρές 2.1...

 

https://www.skroutz.gr/c/112/multimedia-speakers.html?keyphrase=Genius+SW-HF2.1+1205

Ωραία φαίνονται και αυτά τα ηχεία Genius. Νομίζω ότι θα προτιμήσω αυτά(τα 1205), εκτός και αν βρω τα άλλα τα 1700 σε έκπτωση από το e-shop. Ευχαριστώ πολύ!!

1. Γενικά η Genius φτιάχνει καλά ηχεία? Επειδή δεν την είχα ακουστά. Ήξερα ότι στο τομέα των ηχείων για PC, μια από τις καλύτερες είναι η Logitech.

2. To subwoofer πρέπει να βρίσκεται απαραιτήτως πάνω στο γραφείο μαζί με τα ηχειάκια ή μπορώ να το τοποθετήσω στη βιβλιοθήκη(κοντα σε αυτα)?

3. Γνωρίζει κανείς αν το e-shop.gr είναι καλό για την αγορά των ηχείων ή και άλλων προϊόντων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία φαίνονται και αυτά τα ηχεία Genius. Νομίζω ότι θα προτιμήσω αυτά(τα 1205), εκτός και αν βρω τα άλλα τα 1700 σε έκπτωση από το e-shop. Ευχαριστώ πολύ!!

1. Γενικά η Genius φτιάχνει καλά ηχεία? Επειδή δεν την είχα ακουστά. Ήξερα ότι στο τομέα των ηχείων για PC, μια από τις καλύτερες είναι η Logitech.

2. To subwoofer πρέπει να βρίσκεται απαραιτήτως πάνω στο γραφείο μαζί με τα ηχειάκια...?

3. Γνωρίζει κανείς αν το e-shop.gr είναι καλό για την αγορά των ηχείων ή και άλλων προϊόντων?

1. Τα Genius έχουν αρκετά ψηλό VFM, κοινώς, πολύ καλά για τα λευτά τους, Logitech δεν υπάρχει πλέον σε σοβαρά ηχεία!

2. Oχι, το βάζεις όπου σε βολεύει...

3. ΟΚ το  e-shop.gr...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Navu εντάξει θυμα του μάρκετινγκ δεν με λες στα 29 χρονια που ζω δεν εχω αγοράσει κατι περιττο κ ακριβό επειδή μου το "πούλησαν" μεσω διαφήμισης κάποιοι . Φιλε zacharis αν δεν μου ειχες προτεινει τα παρα πολυ καλα r1600 της Edifier θα κατέληγα με τιποτα 2.1 logitech κ θα γελαγαμε :-)

Havik δεν θελω να διαθέσω πολλα για sound card οποτε θα μεινω με την onboard εξαλλου δεν είμαι πωρωμένος με την μουσική κλπ για βγαλω το 100% των ηχειων μου για χαλάρωμα την βαζω....

OK...

 

Oπότε, σου εύχομαι ολόψυχα να πάρεις της κάρτα των 60€ και να σε βοηθήσει να ακούσεις διαφορές με τα ηχεία των 80€ (και τα οριακώς επαρκή ψηφιακά ενισχυτάκια των 5rms/10%THD). =D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK...

 

Oπότε, σου εύχομαι ολόψυχα να πάρεις της κάρτα των 60€ και να σε βοηθήσει να ακούσεις διαφορές με τα ηχεία των 80€ (και τα οριακώς επαρκή ψηφιακά ενισχυτάκια των 5rms/10%THD). =D

 

Εσύ τι έπαθες τώρα? Ο άνθρωπος είπε ότι θα μείνει με την Onboard, αλλά και να μην έμενε ε δεν νομίζω ότι είναι θύμα για μια κάρτα ήχου των 60€…. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει ο καθένας την δυνατότητα να τα ακούσει και να κρίνει μόνος του, γενικά ξέρεις τι λένε για τις γνώμες, όλοι έχουν από μια είναι σαν του κολ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι έπαθες τώρα? Ο άνθρωπος είπε ότι θα μείνει με την Onboard, αλλά και να μην έμενε ε δεν νομίζω ότι είναι θύμα για μια κάρτα ήχου των 60€…. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει ο καθένας την δυνατότητα να τα ακούσει και να κρίνει μόνος του, γενικά ξέρεις τι λένε για τις γνώμες, όλοι έχουν από μια είναι σαν του κολ.

Δεν σου προσφέρει απολύτως τίποτα -όσον αφορά την ποιότητα ήχου- η καλή κάρτα με τέτοιου τύπου ηχεία, άλλωστε ούτε εσύ ούτε ο φίλος σου είδατε καμία ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ διαφορά αφού μερικά posts πιο πίσω αναφέρεις:  

 

...συζήταγα με ένα φίλο και οι δυο μας θεωρούμε ότι ακούσαμε διαφορά παγαίνοντας από την Onboard σε Asus D1...

Τα υπόλοιπα τύπου "πιο δυνατός και καθαρός ήχος, πιο καθαρό μπάσο, λιγότερες παραμορφώσεις" κλπ διαπιστωμένα σε πλαστικά ηχειάκια με ενισχυτάκια γτπ είναι απλώς στη σφαίρα της...φαντασίας μας...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι σύμπτωση να τα βάλει προσφορά το e-shop. Καλή τιμή, ελπίζω όμως να είναι και καλή ποιότητα τα ηχεία(να αντέχουν δηλαδή με τη πάροδο του χρόνου, τουλάχιστον 5 χρόνια). Ευχαριστώ που είπες για την προσφορά αυτή. Αν το laptop έχει μόνο 3.5mm jack, πρέπει να πάρω adapter για να τα συνδέσω?(επειδή διάβασα ότι έχει RCA καλώδιο). Υπάρχει περίπτωση να έχει μέσα η συσκευασία καλώδιο σύνδεσης RCA με 3.5mm??

 

τελεια, πηρα ενα κομματι, θα γραψω αποψη οταν τα παραλαβω

Ωραία, περιμένω να μας πεις τη γνώμη σου για τα GENIUS SW-HF2.1 1205 WOOD 2.1.

 

Γνωρίζει κανένας άλλος, από τη εμπειρία του, αν τα ηχεία GENIUS είναι καλά και ανθεκτικά ηχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... Αν το laptop έχει μόνο 3.5mm jack, πρέπει να πάρω adapter για να τα συνδέσω?(επειδή διάβασα ότι έχει RCA καλώδιο)

...

Στη συσκευασία έχει τέτοιο καλώδιο (Jack 3.5mm αρσενικό σε 2 x RCA αρσενικό):

6588057-orig.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@zacharis1955,

 

Δεν θέλω να ανοίξω αντιπαράθεση, στην συγκεκριμένη περίπτωση, όπως καταλαβαίνεις, είχα και την Onboard και την D1 και την focusrite τώρα, τις άκουσα ο ίδιος για πολλές ώρες, δεν συγκρίνουμε μια κάρτα που κάνει 2000€ με μια άλλη που κάνει 2500€ αλλά μια βασική (σχεδόν ανύπαρκτη) με μια ειδικευμένη που είναι value for money, επίσης είναι κάτι που θα το έχει χρόνια ακόμα και αν αναβαθμίσει το pc του.

 

Ο μόνος λόγος που δεν του λέω αγόρασε είναι για λόγους budget, όταν θες φτηνά ηχεία είναι κάπως να σου πω ξηλώσου άλλα τόσα, δεν μπορώ να ξέρω αν το «10%, 20%, όση διαφορά ακούσει», που θα ακούσει και ο ίδιος, θα μπορεί να δικαιολογήσει το 100% παραπάνω κόστος σε σχέση με τα ηχεία.

 

Για να απαντήσω προσωπικά για εμένα, ναι εγώ πιστεύω ότι αξίζει, αν ήμουν στο δίλλημα onboard ή dedicated ξανά με τα z506 όπως ήμουν τότε, τότε κάθε φορά θα την επέλεγα, εξάλλου ο λόγος που την αγόρασα είναι ότι η Onboard με την οποία ήμουν ένα χρόνο σχεδόν δεν με κάλυπτε και έβγαζε κακό ήχο (πιο μικρή ένταση, χάλια μπάσο, παραμορφωμένες ψιλές) έτσι αποφάσισα να αναβαθμισώ και πήγα στην D1 και όντως βελτιώθηκε η κατάσταση.

 

---------------

 

Στον Navu δεν ξέρω αν ήταν ηθελημένο, ίσως το παρεξήγησα εγώ αλλά το post του είναι κάπως «περίεργο», ναι όλοι γνώμες λέμε και στο τέλος ο ενδιαφερόμενος καλείτε να αποφασίσει, αν θα κάνει ή όχι αυτό που του πρότεινα δεν είναι λόγος για να παρεξηγηθώ.

 

------------

 

Ρωτάμε συνήθως γνώμη για πράγματα που θα αγοράσουμε και δεν έχουμε δυνατότητα να τα συγκρίνουμε οι ίδιοι ή θέλουμε εμπειρίες από ανθρώπου που ήρθαν σε επαφή το εκάστοτε αντικείμενο και έχουν άποψη (τουλάχιστον εγώ έτσι λειτουργώ) και ελπίζω αυτά που προτείνει ο καθένας μας γενικά να έχει προσωπική άποψή και όχι κάτι που διάβασε ή αυθαίρετα πιστεύει (αλλιώς άλλα λόγια να αγαπιόμαστε).

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στη συσκευασία έχει τέτοιο καλώδιο (Jack 3.5mm αρσενικό σε 2 x RCA αρσενικό):

6588057-orig.jpg

Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...