Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ! Με κάλυψες σε μεγάλο βαθμό με αυτά που ανέφερες. Για τα 1800Τ ΙΙΙ η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει λίγο ο όγκος τους και κατά πόσο θα φαίνονται ομοιόμορφα δίπλα στο μόνιτορ και στο desktop.

 

Απ' ό,τι βλέπω, ίδιες εξωτερικές διαστάσεις έχουν με τα δικά μου. Εγώ τα έχω δίπλα από 24άρα οθόνη και το οπτικό αποτέλεσμα μόνο κακό δεν είναι (το case όμως το έχω στο πάτωμα, δεν ξέρω αν εσύ το έχεις επάνω στο γραφείο, οπότε ίσως να έχεις κάποιο περιορισμό).

 

Αισθητικά πάντως, μια χαρά πιστεύω ότι θα είναι. Είναι και μαύρα τα 1800, άρα «ουδέτερα» (τα δικά μου είναι σε χρώμα φυσικού ξύλου) , οπότε μια χαρά θα δέσουν με τα υπόλοιπα μηχανήματά σου.

 

Όμως σού λέω ξανά: Παίζουν τόσο καλά, ώστε θα άξιζαν ακόμα κι αν ήταν ...άσχημα! Έλα όμως που είναι και χλιδή σκέτη η εμφάνισή τους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 @deesnider: είναι αρκούντως δυνατά για χρήση πάνω σε γραφείο υπολογιστή;

Για το μέγεθος, είναι λίγο μεγαλούτσικα αν κάποιος έχει  πολύ μικρό γραφείο.

Για την ποιότητα του ήχου τους, όλοι λένε ότι είναι πολύ καλή, η καλύτερη στην συγκεκριμένη χρηματική κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @deesnider: είναι αρκούντως δυνατά για χρήση πάνω σε γραφείο υπολογιστή;

Για το μέγεθος, είναι λίγο μεγαλούτσικα αν κάποιος έχει  πολύ μικρό γραφείο.

Για την ποιότητα του ήχου τους, όλοι λένε ότι είναι πολύ καλή, η καλύτερη στην συγκεκριμένη χρηματική κατηγορία.

 

Είναι πολύ δυνατότερα απ' όσο μπορεί να χρειαστεί κανείς, για το 99% των περιπτώσεων, εφόσον δεν έχει παράλογες απαιτήσεις, δυσανάλογες με την κατηγορία και το μέγεθός τους. Προσωπικά - για τα 1600 μιλώ, τα οποία χρησιμοποιώ - τα έχω σε δωμάτιο 25 τ.μ. , στο οποίο έκανα μέχρι και παρτάκι με καμιά 15αριά άτομα που γκάριζαν σαν κανίβαλοι και δε χρειάστηκε να ανεβάσω πάνω από τα 2/3 το volume, προκειμένου να ακούμε μουσική και όχι φωνές. Για πλάκα τον κάλυπταν το χώρο. Πόσο μάλλον για ό,τι μπορεί να ερμηνευτεί ως «χρήση πάνω σε γραφείο».

 

Όντως, αν η διαθέσιμη επιφάνεια είναι περιορισμένη - όπως είναι η δική μου: τσίμα-τσίμα χωράνε δίπλα στην οθόνη, άντε να περισσεύει ένα εκατοστό πλάτος απ' το γραφείο... - μπορεί κάποιος να έχει θέμα, αλλά μεγάλα δεν τα λες. Είναι ακριβώς τόσα, όσο χρειάζεται για παίζουν σωστά και να κοροϊδεύουν το βόμβο των ψευτο-subwoofer που εντυπωσιάζει τους αδαείς και τις ντιζαϊνάτες τρίχες που έχουν το θράσος να είναι και ακριβότερες (Τα άκουσα τα συγκεκριμένα παρεμπιπτόντως: Ούτε στο νυχάκι των edifier. Τσιρίδα τού κερατά...άκου 110 ευρώπουλα οι βλαμμένοι! Αλλά αφού βρίσκουν κοινό...)

 

Πρόκειται, χωρίς υπερβολή, για μια από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι βλέπω, ίδιες εξωτερικές διαστάσεις έχουν με τα δικά μου. Εγώ τα έχω δίπλα από 24άρα οθόνη και το οπτικό αποτέλεσμα μόνο κακό δεν είναι (το case όμως το έχω στο πάτωμα, δεν ξέρω αν εσύ το έχεις επάνω στο γραφείο, οπότε ίσως να έχεις κάποιο περιορισμό).

 

Αισθητικά πάντως, μια χαρά πιστεύω ότι θα είναι. Είναι και μαύρα τα 1800, άρα «ουδέτερα» (τα δικά μου είναι σε χρώμα φυσικού ξύλου) , οπότε μια χαρά θα δέσουν με τα υπόλοιπα μηχανήματά σου.

 

Όμως σού λέω ξανά: Παίζουν τόσο καλά, ώστε θα άξιζαν ακόμα κι αν ήταν ...άσχημα! Έλα όμως που είναι και χλιδή σκέτη η εμφάνισή τους!

Nαι εγώ θα έχω την κεντρική μονάδα πάνω στο γραφείο για περισσότερη προστασία από σκόνη κτλ. Έχει και από την αριστερή μεριά tempered glass οπότε θέλω να βλέπω και τα ledάκια.  B)  Ναι θα είμαι ολίγον περιορισμένος λόγω της κ.μονάδας και της 29 ιντσών οθόνης (73cm) αλλά πιστεύω με τις μετρήσεις που έκανα, ότι έχω και κάνα 7 cm κενό από την δεξιά μεριά της οθόνης και της μονάδας. Οπότε μπορώ να κεντράρω την οθόνη και αντίστοιχα τα 2 ηχεία.Υπάρχει φόβος με τα κύματα του ήχου λόγω της πολύ μικρής απόστασης να πειραχτεί το tempered glass του case; Να ραγίσει; Γενικά υπάρχει κίνδυνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ δυνατότερα απ' όσο μπορεί να χρειαστεί κανείς, για το 99% των περιπτώσεων, εφόσον δεν έχει παράλογες απαιτήσεις, δυσανάλογες με την κατηγορία και το μέγεθός τους. Προσωπικά - για τα 1600 μιλώ, τα οποία χρησιμοποιώ - τα έχω σε δωμάτιο 25 τ.μ. , στο οποίο έκανα μέχρι και παρτάκι με καμιά 15αριά άτομα που γκάριζαν σαν κανίβαλοι και δε χρειάστηκε να ανεβάσω πάνω από τα 2/3 το volume, προκειμένου να ακούμε μουσική και όχι φωνές. Για πλάκα τον κάλυπταν το χώρο. Πόσο μάλλον για ό,τι μπορεί να ερμηνευτεί ως «χρήση πάνω σε γραφείο».

 

Όντως, αν η διαθέσιμη επιφάνεια είναι περιορισμένη - όπως είναι η δική μου: τσίμα-τσίμα χωράνε δίπλα στην οθόνη, άντε να περισσεύει ένα εκατοστό πλάτος απ' το γραφείο... - μπορεί κάποιος να έχει θέμα, αλλά μεγάλα δεν τα λες. Είναι ακριβώς τόσα, όσο χρειάζεται για παίζουν σωστά και να κοροϊδεύουν το βόμβο των ψευτο-subwoofer που εντυπωσιάζει τους αδαείς και τις ντιζαϊνάτες τρίχες που έχουν το θράσος να είναι και ακριβότερες (Τα άκουσα τα συγκεκριμένα παρεμπιπτόντως: Ούτε στο νυχάκι των edifier. Τσιρίδα τού κερατά...άκου 110 ευρώπουλα οι βλαμμένοι! Αλλά αφού βρίσκουν κοινό...)

 

Πρόκειται, χωρίς υπερβολή, για μια από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. 

Ωπα τα gigaworks κατωτερα με τα edifier 1600???(αν και θα μου πεις συγκρινεις τη .... με τη .... οκ δικιο! 

Ειχα(!) διαβασει καλα λογια για gigaworks!!

Για  επομενα ηχεια θα ναι αυτα 

EDIFIER R1600T III STUDIO SPEAKERS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα τα gigaworks κατωτερα με τα edifier 1600???(αν και θα μου πεις συγκρινεις τη .... με τη .... οκ δικιο! 

Ειχα(!) διαβασει καλα λογια για gigaworks!!

Για  επομενα ηχεια θα ναι αυτα 

EDIFIER R1600T III STUDIO SPEAKERS

Tα Creative T40 δεν είναι κακά αλλά δεν θεωρούνται πλέον ηχεία των 100 €, για κανα 60άρι ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα τα gigaworks κατωτερα με τα edifier 1600???

 

Τα έχει γείτονας και τα άκουσα με προσοχή, όντας περίεργος για το ντόρο γύρω από αυτά. Υποκειμενικό βέβαια, αλλά ο ήχος τους μέχρι και ενοχλητικός ήταν στο αυτί μου. Οι χαμηλές ήταν σχεδόν ανύπαρκτες και οι υψηλές σκληρές τού κερατά. Ειδικά όταν ανέβαζε την ένταση, μαύρη απελπισία, τριξίματα και παραμόρφωση παντού. Για παιχνίδια και για κάνα youtube κάτι παλεύεται (απλά είναι χαζό να ξεφορτώσεις €110,00 για ηχεία, με αυτή την προοπτική) , για μουσική όμως, με τίποτα. Εκτός πια κι αν είχαν πρόβλημα ειδικά τα δικά του...

Υπάρχει φόβος με τα κύματα του ήχου λόγω της πολύ μικρής απόστασης να πειραχτεί το tempered glass του case; Να ραγίσει; Γενικά υπάρχει κίνδυνος;

 

Δύσκολο το βλέπω, αλλά δεν έχω και την ειδική γνώση για να σού απαντήσω υπεύθυνα.

 

Όσο για την τοποθέτηση, προκειμένου να μη στριμώξεις ένα κάρο πράγματα πάνω στο γραφείο, σκέψου και το ενδεχόμενο να φτιάξεις δύο απλά ραφάκια στον τοίχο μπροστά σου (υποθέτοντας ότι ακουμπάει σε τοίχο το γραφείο...) και να τα βάλεις εκεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Zacharis έχω εδώ και 17 χρονιά αυτά τα ηχεία. Link.png Site: Sonylbt W-300 συνδεδεμένα με τον υπολογιστή και είμαι πολύ ικανοποιήμενος με την ένταση και το μπάσο και λίγο δυσαρεστημένος με τα πρίμα τους.  Σιγά σιγά παραδίδει πνεύμα η κονσόλα τους για αυτό το λόγο θα ήθελα να τα αντικαταστήσω με καινούργια. Με ενδιαφέρουν τα studio monitors αλλά τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι 80-200 ευρω αν τα αξίζουν. Τι μπορείς να μου προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Zacharis έχω εδώ και 17 χρονιά αυτά τα ηχεία. Link.png Site: Sonylbt W-300 συνδεδεμένα με τον υπολογιστή και είμαι πολύ ικανοποιήμενος με την ένταση και το μπάσο και λίγο δυσαρεστημένος με τα πρίμα τους.  Σιγά σιγά παραδίδει πνεύμα η κονσόλα τους για αυτό το λόγο θα ήθελα να τα αντικαταστήσω με καινούργια. Με ενδιαφέρουν τα studio monitors αλλά τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι 80-200 ευρω αν τα αξίζουν. Τι μπορείς να μου προτείνεις?

https://www.athensproaudio.gr/el/presonus-eris-e-4.5.html

 

http://www.djmarket.gr/marantz-professional-studio-scope-4-monitor-4.html#.WbFbxo2QzIU

 

http://www.djshop.gr/pd/mackie-cr4-20166.htm?lang=el&path=-1754894911

 

http://www.djshop.gr/pd/mackie-cr3-20165.htm?lang=el&path=-1754891583

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι «άσχετο», μήπως ξέρει κανείς πού μπορούμε να βρούμε επικλινείς «βάσεις» όπως αυτές που φαίνονται εδώ;

 

https://www.youtube.com/watch?v=dsGqxEknX9c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι «άσχετο», μήπως ξέρει κανείς πού μπορούμε να βρούμε επικλινείς «βάσεις» όπως αυτές που φαίνονται εδώ;

...

Τις παραγγέλνεις σε ξυλουργό / επιπλοποιό στις διαστάσεις που θέλεις, τις βάφεις στο χρώμα που θέλεις, τις ντύνεις από πάνω με αφρολέξ πάχους 2-3 cm, θα είναι αυτό που θέλεις ακριβώς και θα σου στοιχίσουν λιγότερα από τις έτοιμες σκέτες από παχύ αφρολέξ που βρίσκεις στα καταστήματα ήχου...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι «άσχετο», μήπως ξέρει κανείς πού μπορούμε να βρούμε επικλινείς «βάσεις» όπως αυτές που φαίνονται εδώ;

 

https://www.youtube.com/watch?v=dsGqxEknX9c

δεν είναι βάσεις. δες τα auralex mopads. έχω τα ίδια για τα δικά μου μόνιτορ, isolators είναι για να μην συντονίζουν τα ηχεία στην ξύλινη επιφάνεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι «άσχετο», μήπως ξέρει κανείς πού μπορούμε να βρούμε επικλινείς «βάσεις» όπως αυτές που φαίνονται εδώ;

 

https://www.banggood.com/Isolator-Sponge-Foam-Pads-for-Speaker-Amplifier-Audio-p-1010271.html?rmmds=search

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ! Με κάλυψες σε μεγάλο βαθμό με αυτά που ανέφερες. Για τα 1800Τ ΙΙΙ η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει λίγο ο όγκος τους και κατά πόσο θα φαίνονται ομοιόμορφα δίπλα στο μόνιτορ και στο desktop.

 

Πάρε μια ιδέα πώς τα ειχα παλιοτερα ,η οθονη ειναι μικρη 21,5 ιντσες.

ea011e4d12_s.jpg

 

Παντως αν δεν εχεις ακουσει άλλα 2.0 ηχεια θα σου πρότεινα αν ειναι δυνατόν να τα  δοκιμάσεις πριν πάρεις .

Τα ηχεια τα εχω αρκετα χρόνια και τα θεωρώ πολύ καλα για τα λεφτα τους αλλα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιεί απόλυτα το μπάσο τους .

Ισως αν αγόραζα τωρα να πηγαινα σε καποιο 2.1 της edifier.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...