Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραίο, απλό και κατανοητό.

 

Με τα on-board chipsets που έχουν οι περισσότερες μητρικές (AL892/898 κτλ), ποια είναι μια λογική επιλογή με καλή σχέση κόστους-απόδοσης ; Δηλαδή θα έχει -σχετικά πάντα- καλή απόδοση ένα ποιοτικό σετάκι 2.1; Αξίζει μια επιλογή 5.1 ή το αποτελέσμα δεν θα είναι και τόσο καλό;

 

Ρωτάω διότι απ'τα λίγα που ξέρω, χρειάζεται σωστός συνδυασμός (κάρτα ήχου-ηχεία) και δεν αρκεί μόνο το ένα ή το άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο, απλό και κατανοητό.

 

Με τα on-board chipsets που έχουν οι περισσότερες μητρικές (AL892/898 κτλ), ποια είναι μια λογική επιλογή με καλή σχέση κόστους-απόδοσης ; Δηλαδή θα έχει -σχετικά πάντα- καλή απόδοση ένα ποιοτικό σετάκι 2.1; Αξίζει μια επιλογή 5.1 ή το αποτελέσμα δεν θα είναι και τόσο καλό;

 

Ρωτάω διότι απ'τα λίγα που ξέρω, χρειάζεται σωστός συνδυασμός (κάρτα ήχου-ηχεία) και δεν αρκεί μόνο το ένα ή το άλλο.

 

Στο 90% των ηχείων υπολογιστή η ποιοτητα ήχου που αποδίδουν δεν είναι τοσο καλή ώστε να παιξει σημαντικό ρόλο η καρτα ήχου. 

Γενικότερα τα συγχρονα Onboard chips ειναι υπεραρκετα για οποιοδήποτε ηχείο υπολογιστή ανεξαρτήτου αν ειναι 2.0/2.1, 5.1...

 

Αν πάμε σε συνδυασμούς ηχείων - ενισχυτή η θελουμε να εχουμε συγκεκριμένα εφέ, εξοδους ή χαρακτηριστικά τοτε ναι η επιλογή καποια ξεχωριστης καρτας έχει νοημα.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο!!!

 

Θα έκανα μια μικρή διόρθωση:

 

Τα βατ (RMS) (ΠΡΟΣΟΧΗ: όπως λάθος πολλοί πιστεύουν τα βατ, δεν αποτελούν κριτήριο της ποιότητας ήχου που βγάζει ένα ηχεία αλλά μόνο της έντασης του.)

 

Ούτε κριτήριο για την ένταση δεν είναι, παράμετρος μόνο, καθώς παίζει ρόλο η ευαισθησία του ηχείου.

 

 

Επίσης θα πρόσθετα την κατηγορία Mini monitors σαν ειδική κατηγορία στα 100-300 παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πιο συγκηνητικό απ΄το να έχεις μια μικρογραφία online κοινότητας που να στηρίζει ο ένας τον άλλο τόσο καλά. Εύγε πάντα τέτοια, φυσικά και το καρφίτσωσα εκεί που ανήκει και όσοι περαστικοί δεν του δώσανε "like" ακόμα για την δουλειά του WalkerSW παρακαλώ να το κάνουν άμεσα μη σας πάρει ο *beep* τον *beeeeeeep* σας :D

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ευχαριστώ για τα καλά σας λογια.... Ailuros σε ευχαριστώ διπλα για το sticky...


Μπράβο!!!

 

Θα έκανα μια μικρή διόρθωση:

 

Τα βατ (RMS) (ΠΡΟΣΟΧΗ: όπως λάθος πολλοί πιστεύουν τα βατ, δεν αποτελούν κριτήριο της ποιότητας ήχου που βγάζει ένα ηχεία αλλά μόνο της έντασης του.)

 

Ούτε κριτήριο για την ένταση δεν είναι, παράμετρος μόνο, καθώς παίζει ρόλο η ευαισθησία του ηχείου.

 

 

Εχεις απολυτο δικιο.... απλα ηθελα να κρατησω τον οδηγο οσο πιο απλο γινεται χωρις πολλες τεχνικες ορολογιες... ωστε να ειναι κατανοητος και απο χρηστες με λιγοτερες γνωσεις.


 

Επίσης θα πρόσθετα την κατηγορία Mini monitors σαν ειδική κατηγορία στα 100-300 παραπάνω.

 

Στο μυαλο μου (ισως και λαθεμένα) τα κατατασω ως υποκατηγορια που συμπεριλαμβάνεται γενικοτερα στα 2.0 και πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να μην διευρυνθεί τοσο πολυ ο οδηγος. Αυτα ισως θα μπορουσαμε να τα εξεταζουμε κατα περιπτωση ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες.Αποφασισα να πάρω νέα ηχεία καθώς βαρέθηκα τις αηδίες που εχω και είπα να πάρω κάτι που να έχει ένα σχετικά αξιόλογο ήχο.θελω λοιπόν προτάσεις για 2.1 ηχεία που θα ειναι συνδεδεμένα με ένα Mac mini και κατα κύριο λόγο θα παίζουν μουσική.Να πω ότι δεν υπάρχει πολυ χώρος στο γραφείο ,οπότε καλό θα ήταν να ειναι κάπως μαζεμένα(το woofer δεν με πειράζει θα παει πάτωμα) .Το budget ειναι μέχρι 100 ευρώ αλλα σίγουρα θα προτιμούσα κάτι ποιο προσιτό, εκτός αν μιλάμε για μεγάλη διάφορα ήχου οπότε οκ δίνω κ 100. Σκεφτόμουν τα jbl creature 3 ,αλλα δεν τα εχω ακούσει οπότε δεν ξέρω αν αξίζουν...

 

 

Πχ αυτό που ειναι κ Bluetooth δεν με χάλαγε ώστε να συνδέω πχ ασύρματα το Mac...

 

http://www.e-gate.gr/peripherals-and-accessories/computer-peripherals/speakers/aeg-bluetooth-speaker-2.1-bss-4803.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...