Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίο ζεστό ήχο πχ τα r1700bt. Έχουν και bluetooth. Υπερβολικό μπάσο, μπουκωμένα μεσαία και κάτι ηλεκτρικές κιθάρες τις παίζουν λίγο χαλια : / 

άκουσα τα Β77 της Microlab microlab.com εταιρία εκεί μέσα κι αυτή δεκ '90, καλύτερα, καθαρότερα μεσαία, λίγο στεγνά. Σε πολλούς θα φανούν λίγο άδεια αλλά ευκολα προσθέτεις μπάσο. Δύσκολα αφαιρείς, οι τόνοι του ήχου δεν σώζονται έτσι. Σε υψηλή ένταση δεν έχω ιδέα λογικά δεν νιώθουν. Με χαμηλότερη συχνότητα. Διαθεσιμότητα άγνωστη.

Καλά τα edifier, πρακτικά. Για να μιλάμε για ακρίβεια στον ήχο πρέπει να λέμε για 100 ευρό και άνω το τεμάχιο κτλπ

τα bluetooth τι συμπίεση έχουν, δεν επηρεάζουν την έξοδο του ήχου;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα edifier1600 και τα mackie τα έχω δοκιμάσει και είναι πάρα πολύ καλά... και δεν μου αρέσουν !

Βασικά δεν ήξερα πριν τα δοκιμάσω πόσο έχω συνηθίσει τον ήχο από 2.1 ηχεία. Μπορεί τα bookshelf ηχεία να δίνουν πιο ακριβή ήχο αλλά μου φαίνεται λίγο flat. Τα 2.1 ηχεία είναι πιο ζωντανά.

Επεξ/σία από RedPanda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, RedPanda είπε

Τα edifier1600 και τα mackie τα έχω δοκιμάσει και είναι πάρα πολύ καλά... και δεν μου αρέσουν !

Βασικά δεν ήξερα πριν τα δοκιμάσω πόσο έχω συνηθίσει τον ήχο από 2.1 ηχεία. Μπορεί τα bookshelf ηχεία να δίνουν πιο ακριβή ήχο αλλά μου φαίνεται λίγο flat. Τα 2.1 ηχεία είναι πιο ζωντανά.

Οπως το λες! Τα 2.0 γενικοτερα δινουν φλατ ηχο οπως ανεφερες edifier R1600T III ενω τα 2.1 δινουν ποιο ζεστο ηχο! Γνωμη μου μεχρι 100 ευρω πας σε 2.0 να χεις ενα ηχο σωστο, απο κει και περα αν ανεβαινεις σε τιμη πηγαινεις σε 2.1 ή πιο μετα καταληγεις ενισχυτη και ηχεια! Φυσικα αν εχω καπου αδικο διορθωστε με!

Επισης οποιος παει απο 2.1 σε 2.0 (θελει συνηθεια) και θα πει τι χαλια ηχος ειναι αυτος(οπως εγω στην αρχη οταν πρωτοπηρα τα R1600T III αλλα απο τοτε μου βαλε μυαλο ο Ζαχαρης να ναι καλα, και εχω ενα σωστο ηχο! Δλδ τα σκασα για ηχο και οχι οπως ο ιδιος λεει μπαμ-μπουμ (πλαστικα κουτακια) 😂😂😂😂😂😂

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2018 στις 6:04 ΜΜ, SPQRST είπε

Ωραίο ζεστό ήχο πχ τα r1700bt. Έχουν και bluetooth. Υπερβολικό μπάσο, μπουκωμένα μεσαία και κάτι ηλεκτρικές κιθάρες τις παίζουν λίγο χαλια : / 

άκουσα τα Β77 της Microlab microlab.com εταιρία εκεί μέσα κι αυτή δεκ '90, καλύτερα, καθαρότερα μεσαία, λίγο στεγνά. Σε πολλούς θα φανούν λίγο άδεια αλλά ευκολα προσθέτεις μπάσο. Δύσκολα αφαιρείς, οι τόνοι του ήχου δεν σώζονται έτσι. Σε υψηλή ένταση δεν έχω ιδέα λογικά δεν νιώθουν. Με χαμηλότερη συχνότητα. Διαθεσιμότητα άγνωστη.

Καλά τα edifier, πρακτικά. Για να μιλάμε για ακρίβεια στον ήχο πρέπει να λέμε για 100 ευρό και άνω το τεμάχιο κτλπ

τα bluetooth τι συμπίεση έχουν, δεν επηρεάζουν την έξοδο του ήχου;

Δεν ξέρω τι συμπίεση έχει το Bluetooth αλλά σίγουρα ακούγοντε πολύ χειρότερα από την σύνδεση με καλώδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει τα EDIFIER R1010BT και όταν τα ανοίγω ακούγεται ένα φύσημα πολύ χαμηλά, αν βάλεις το αυτί στα ηχεία ακούς κάτι σαν συνδιασμό φυσήματος και ζζζζζζζζζζ. Το line είναι το μαξ. Είναι φυσιολογικο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gousgounakos είπε

Έχω πάρει τα EDIFIER R1010BT και όταν τα ανοίγω ακούγεται ένα φύσημα πολύ χαμηλά, αν βάλεις το αυτί στα ηχεία ακούς κάτι σαν συνδιασμό φυσήματος και ζζζζζζζζζζ. Το line είναι το μαξ. Είναι φυσιολογικο αυτό;

Ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συγκρίνονται στα ίσια; Δεν τα έχω ακούσει, μονο σε review τα είδα τώρα που ψάχνω.

Ουσιαστικά @zacharis1955 ψάχνω κάτι vfm αλλά με αξιόλογο ήχο για το γραφείο στο σπίτι. 30 τμ. για casual music και σύνδεση με bt με το λάπτοπ (spotify).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

1. Και συγκρίνονται στα ίσια; Δεν τα έχω ακούσει, μονο σε review τα είδα τώρα που ψάχνω.

Ουσιαστικά @zacharis1955 ψάχνω κάτι vfm αλλά με αξιόλογο ήχο για το γραφείο στο σπίτι. 30 τμ. για casual music και σύνδεση με bt με το λάπτοπ (spotify).

1. Αυτά τα δύο που σου πρότεινα είναι καλύτερα από τα Logitech που κοιτάς...

2. Edifier R1010BT: π.χ. https://www.bltech.gr/?post_type=product&s=Edifier+R1010BT+&post_type=product&product_cat=

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

1. Αυτά τα δύο που σου πρότεινα είναι καλύτερα από τα Logitech που κοιτάς...

2. https://www.bltech.gr/?post_type=product&s=Edifier+R1010BT+&post_type=product&product_cat=

Τα έχω δει τα δεύτερα που προτείνεις... βέβαια έχω δει και τα Edifier R1580MB που είναι στο wtb list αν ειναι να δώσω παραπάνω χρήματα..

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, θα δω τι χρήση θα κάνω και θα πράξω ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Τα έχω δει τα δεύτερα που προτείνεις... βέβαια έχω δει και τα Edifier R1580MB που είναι στο wtb list αν ειναι να δώσω παραπάνω χρήματα..

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, θα δω τι χρήση θα κάνω και θα πράξω ανάλογα.

Τι είναι το wtb list?

https://www.eurosupplies.com.gr/index.php?keywords=Creative+Muvo+2+51MF8255AA

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...