Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Pleo είπε

Η επιστημη λεει οτι το snr και το dynamic range ενος ψηφιοαναλογικου μετατροπεα, καθως και τα χαρακτηριστικα του αναλογικου σταδιου εξοδου, οχι μονο κανουν διαφορα στο σημα που στελνεται για ενισχυση κατοπιν απο τον ενισχυτη, αλλα ειναι η μερα με τη νυχτα μετρητικως. Και εννοειται οτι ολα αυτα αλλαζουν αρδην τη συμπεριφορα του ηλεκτρικου μετατροπεα ενεργειας που ειναι το ηχειο.

Δεν ξερω απο που προκυπτει αυτο που εγραψες αλλα ειναι εντελως λαθος. Αλλιως θα ειχαμε ολοι την ιδια καρτα ηχου, τα ιδια ηχεια και ενισχυτες.

Καλό -για π.χ. διπλωματική- το επιστημονικό δοκίμιο περί μετατροπέων αλλά η θεωρία από την πράξη απέχει παρασάγγας, επιπλέον μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς για τι ενισχυτές και τι ηχεία μιλάμε σ' αυτό το νήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Καλό -για π.χ. διπλωματική- το επιστημονικό δοκίμιο περί μετατροπέων αλλά η θεωρία από την πράξη απέχει παρασάγγας, επιπλέον μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς για τι ενισχυτές και τι ηχεία μιλάμε σ' αυτό το νήμα...

Σιγα που ειναι για διπλωματικη η απλη φυσικη. Αυτα ειναι γνωστα και στις πετρες. Ομως οταν επικαλεισαι την επιστημη, καλο ειναι να αντεχει και λιγο εκεινο που χρησιμοποιεις ως "επιστημονικο" επιχειρημα.

Επιπλεον, καποια απο τα ηχεια για τα οποια μιλαμε σε αυτο το νημα ειναι και μερικα μεγαλυτερα edifier αν δεν κανω λαθος, δηλαδη καποια αυτοενισχυομενα ή ενεργα αναλογως σχεδιασμου. Συμφωνα λοιπον με αυτο που εγραψες, μια καλυτερη καρτα ηχου δεν κανει διαφορα οταν χρησιμοποιουνται στην περιπτωση αυτη. Σωστα; Ε, αυτο που εγραψες λοιπον ειναι λαθος και αντιεπιστημονικο.

Δεν περιμενει φυσικα καποιος να ακουσει καποια αντιληπτη διαφορα απο κουτακια της logitech προφανως.

 

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Pleo είπε

Σιγα που ειναι για διπλωματικη η απλη φυσικη. Αυτα ειναι γνωστα και στις πετρες. Ομως οταν επικαλεισαι την επιστημη, καλο ειναι να αντεχει και λιγο εκεινο που χρησιμοποιεις ως "επιστημονικο" επιχειρημα.

Επιπλεον, καποια απο τα ηχεια για τα οποια μιλαμε σε αυτο το νημα ειναι και μερικα μεγαλυτερα edifier αν δεν κανω λαθος, δηλαδη καποια αυτοενισχυομενα ή ενεργα αναλογως σχεδιασμου. Συμφωνα λοιπον με αυτο που εγραψες, μια καλυτερη καρτα ηχου δεν κανει διαφορα οταν χρησιμοποιουνται στην περιπτωση αυτη. Σωστα; Ε, αυτο που εγραψες λοιπον ειναι λαθος και αντιεπιστημονικο.

Δεν περιμενει φυσικα καποιος να ακουσει καποια αντιληπτη διαφορα απο κουτακια της logitech προφανως.

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέροντα όλ' αυτά....

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης υπαρχουν πλεον monitor ηχεια για desktop εφαρμογες, οικονομικα. Ειδικα εκει, μια καλυτερη καρτα ηχου κανει καμποση διαφορα.

https://www.thomann.de/gr/active_nearfield_monitors.html?oa=pra&sw=Monitor speakers 

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Pleo είπε

Επισης υπαρχουν πλεον monitor ηχεια για desktop εφαρμογες, οικονομικα. Ειδικα εκει, μια καλυτερη καρτα ηχου κανει καμποση διαφορα.

https://www.thomann.de/gr/active_nearfield_monitors.html?oa=pra&sw=Monitor speakers 

Τα περισσότερα έχουν προταθεί πολλές φορές εδώ, κάποια τα έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης αν πρόκειται για stereo set-up, καλό είναι να αρχίσετε να ξεχνάτε τις κομπιουτερόκαρτες. Πάρτε ένα USB-DAC. Κι έτσι θα μπείτε στη σοβαρή αναπαραγωγή μουσικής.

Για παράδειγμα:

https://www.son-video.com/article/dac-audio-usb/meridian/explorer-2?LGWCODE=94900;157267;9377&utm_source=doofinder&utm_term=&utm_medium=sitesearch&utm_campaign=moteurderecherche

Παίζει και MQA το συγκεκριμένο. Κι έτσι θα μπορέσετε να ξεδιπλώσετε όλες τις δυνατότητες του Tidal, στο οποίο θα κάνετε μια συνδρομή στην έκδοση Hi-Fi. Streaming is speaking... .

Με κάτι τέτοιο και ένα ζευγάρι ηχεία όπως πιο πριν, ξεχνάτε τα χαζοκομπιουτεροηχεία και τις χαζοκάρτες ήχου για PC σε ό,τι αφορά τον ήχο για μουσική και μπαίνετε σε σοβαρές Hi-Fi καταστάσεις με λίγα χρήματα.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Pleo said:

Επίσης αν πρόκειται για stereo set-up, καλό είναι να αρχίσετε να ξεχνάτε τις κομπιουτερόκαρτες. Πάρτε ένα USB-DAC. Κι έτσι θα μπείτε στη σοβαρή αναπαραγωγή μουσικής.

Για παράδειγμα:

https://www.son-video.com/article/dac-audio-usb/meridian/explorer-2?LGWCODE=94900;157267;9377&utm_source=doofinder&utm_term=&utm_medium=sitesearch&utm_campaign=moteurderecherche

Παίζει και MQA το συγκεκριμένο. Κι έτσι θα μπορέσετε να ξεδιπλώσετε όλες τις δυνατότητες του Tidal, στο οποίο θα κάνετε μια συνδρομή στην έκδοση Hi-Fi. Streaming is speaking... .

Με κάτι τέτοιο και ένα ζευγάρι ηχεία όπως πιο πριν, ξεχνάτε τα χαζοκομπιουτεροηχεία και τις χαζοκάρτες ήχου για PC σε ό,τι αφορά τον ήχο για μουσική και μπαίνετε σε σοβαρές Hi-Fi καταστάσεις με λίγα χρήματα.

Πεταμένα λεφτά. Σιγά μην καταλάβει κανείς τη διαφορά μεταξύ 192 και 48 kHz. Το CD ας πούμε με τα 48kHz δεν είναι σοβαρή κατάσταση Hi-Fi και μάλιστα όταν μιλάμε για ηχεία 100-200-300 ευρώ;

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Πεταμένα λεφτά. Σιγά μην καταλάβει κανείς τη διαφορά μεταξύ 192 και 48 kHz. Το CD ας πούμε με τα 48kHz δεν είναι σοβαρή κατάσταση Hi-Fi και μάλιστα όταν μιλάμε για ηχεία 100-200-300 ευρώ;

Το Hi-rez είναι το κερασάκι στην τούρτα. Δες τα χαρακτηριστικά του DAC πρώτα που είναι πιο σημαντικά. Από κει και πέρα και το LADA 4 ρόδες έχει και η BMW και τα δυο θα σε πάνε από το Α μέρος στο Β. Το θέμα είναι πως θα σε πάνε και όταν θα κατέβεις στον προορισμό σου πόσο τσαλακωμένος ή κουρασμένος θα είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω εντρυφήσει στο αντικείμενο, αλλά προτιμώ να εμπιστευτώ τα αυτιά μου.

Αυτά λοιπόν μου έχουν πει ότι έχουν ακούσει διαφορά μεταξύ διαφορετικών καρτών.

Δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται, αν είναι στην ποιότητα της κάρτας ήχου, σε ρυθμίσεις, διαφορά στο chip ή οτιδήποτε άλλο, αλλά η διαφορά είναι εκεί, τι να κάνουμε τώρα.

Έχω ξαναπεί ότι όταν άλλαξα από Soundblaster Audigy SE σε Asus Xonar DG, η διαφορά ήταν εμφανέστατη. Μετά από τόσα χρόνια προφανώς συνήθισα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος (έβαλα το σχεδόν γιατί αποφεύγω να είμαι απόλυτος για το οτιδήποτε στη ζωή μου) ότι αν ξαναβάλω πάνω την Audigy SE θα ξανακούσω τη διαφορά.

Δηλαδή Che και Zacharis, έχει τύχει να κάνετε τέτοιου είδους αλλαγές σε υπολογιστή και θεωρείτε ότι δεν ακούσατε απολύτως καμία διαφορά, ή όσα λέτε είναι απλά γνώσεις από βιβλία και άρθρα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, phanispal said:

Εγώ δεν έχω εντρυφήσει στο αντικείμενο, αλλά προτιμώ να εμπιστευτώ τα αυτιά μου.

Αυτά λοιπόν μου έχουν πει ότι έχουν ακούσει διαφορά μεταξύ διαφορετικών καρτών.

Δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται, αν είναι στην ποιότητα της κάρτας ήχου, σε ρυθμίσεις, διαφορά στο chip ή οτιδήποτε άλλο, αλλά η διαφορά είναι εκεί, τι να κάνουμε τώρα.

Έχω ξαναπεί ότι όταν άλλαξα από Soundblaster Audigy SE σε Asus Xonar DG, η διαφορά ήταν εμφανέστατη. Μετά από τόσα χρόνια προφανώς συνήθισα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος (έβαλα το σχεδόν γιατί αποφεύγω να είμαι απόλυτος για το οτιδήποτε στη ζωή μου) ότι αν ξαναβάλω πάνω την Audigy SE θα ξανακούσω τη διαφορά.

Δηλαδή Che και Zacharis, έχει τύχει να κάνετε τέτοιου είδους αλλαγές σε υπολογιστή και θεωρείτε ότι δεν ακούσατε απολύτως καμία διαφορά, ή όσα λέτε είναι απλά γνώσεις από βιβλία και άρθρα;

Εγώ τα έγραψα λίγο χοντροκομμένα για συντομία. Η προσωπική εκ πείρας άποψή μου είναι ότι μια έστω και απλή καρτούλα θα σε γλυτώσει από τυχόν θορύβους (περισσότερο στα laptops, λιγότερο στις onboard και ακόμα λιγότερο στις PCI) που προκαλούνται από τροφοδοτικά, κάρτες κλπ. Αυτό και κάποιες πρακτικές ευκολίες που προσφέρουν, είναι τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα των εξ. καρτών.
Πιστεύω ότι για να ακούσεις τη διαφορά μιας καλής κάρτας, πρέπει να είναι όλα σωστά. Πηγή, software, drivers, και κυρίως ηχεία. Το hardware του υπολογιστή επίσης να δουλεύει απρόσκοπτα (το analog out τού είναι πιο εύκολο), το data stream από USB να είναι τέλειο, να μην υπάρχουν ενοχλητικές καθυστερήσεις κλπ. Θα μου πεις δεν είναι και δύσκολο να το κάνεις αλλά για το επίπεδο των ηχείων που συζητιούνται κατά κανόνα εδώ, δεν βρίσκω τον λόγο να πάρει κάποιος καλή εξ. κάρτα. (Και το ¨καλή" σχετικό είναι αλλά τα 140 ευρώ που πρότεινε ο Pleo είναι περισσότερα από όσα διαθέτουν οι περισσότεροι για τα ηχεία τα ίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσει κάποιος 140€ για κάρτα ήχου ενώ έχει φθηνότερα ηχεία, αυτό είναι άλλο θέμα.

Εγώ ξέρω ότι κάτι αξιοπρεπή Logitech X-230 που αρχικά είχαν συνδεθεί σε laptop του 2004 (μην πω και πιο πριν), όταν κούμπωσαν στην P5Q η τότε κοπέλα μου έπαθε πλάκα με τη διαφορά. Της είχα προτείνει να τα αγοράσει, τα πήρε και ήταν κάπως meh. Όταν της έστησα το PC και τα έβαλε πάνω τρελάθηκε.

Μιλάμε για μέρα με τη νύχτα, όχι placebo effect, ούτε καν μικροδιαφορές.

Και ξαναλέω, σε ίδιο hardware, από Audigy SE σε Xonar DG, η διαφορά ήταν εκεί, plain and simple.

Ίσως συζητάμε διαφορετικά πράγματα και γι'αυτό δε συνεννοούμαστε, δεν ξέρω. Εγώ δεν κάνω λόγο απαραίτητα για περισσότερη πληροφορία/λεπτομέρεια στον ήχο από κάρτα σε κάρτα, αυτό είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτό, εκτός από περιπτώσεις όπως αυτή που είπα πιο πάνω με το αρχαίο laptop και την onboard της P5Q. Μιλάω για διαφορετικό ήχο, ΟΠΟΥ κι αν οφείλεται αυτό. Μπορεί και να μην είναι θέμα κάρτας, αλλά των drivers του κατασκευαστή. Έστω. Διαφορά στον ήχο υπάρχει; Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχτηκα λιγο για καρτα ηχου και κατεληξα σε αυτη https://www.skroutz.gr/s/12654488/Creative-Sound-BlasterX-AE-5.html?from=account_favorites

θα επαιρνα στην αρχη την sound blaster z αλλα ειδα οτι επαιξε καλη προσφορα απο eshop στα 99.99 κ λεω δεν βαριεσαι. https://www.e-shop.gr/sound-card-creative-sound-blasterx-ae-5-sabre32-ultra-class-pcie-dac-p-PER.540313

Απο ηχεια ειχα τα trust zelos 2.1 που ξερω οτι δεν ειναι κατι ποιοτικο(εμεινε το πισι του πατερα απο ηχεια οποτε αυτα θα τα παρει αυτος) και πηγα και πηρα τα edifier m3600d ελπιζω να εκανα σωστες επιλογες και να μην κλαιω τα χρηματα αν και μου εκατσαν και τα ηχεια στα 99 ευρω.Και τωρα απλα εκανα δοκιμη με την Onboard καρτα γιατι δεν μου εχει ερθει η καρτα ηχου και ειδα διαφορα στον ηχο περα απο οτι ειναι πιο δυνατα ειναι και πιο κρυσταλινος ο ηχος.Εχετε να προτεινετε κατι αλλο επι το πληστον ολα αυτα προοριζονται για gaming ταινιες και μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έβαλαν τα Edifier R1700BT 10ε κάτω 2 επίσημοι μεταπωλητές: https://www.skroutz.gr/s/5443078/Edifier-R1700BT.html

Από τα 89ε που θα έδινα στο websupplies (ή 92 για το μαύρο) αξίζει νομίζω και με το παραπάνω για  περίπου +15ε. Ειδικά το Lysishop έχει δωρεάν μεταφορικά, με πληρωμή μέσω κάρτας έρχονται στα €106,45. :) Θα σας γράψω εντυπώσεις.

Επίσης ευχαριστώ πολύ το τόπικ και τα παιδιά που γράφουν συνέχεια και ξεκαθαρίζουν το τοπίο. Για να καταλάβατε όταν ξεκίνησα να σκέφτομαι για ηχεία πριν κανά 20ήμερο είχα δίλημμα μεταξύ των R1280T (68ε) και κάτι logitech 2.1 του 50ευρου...

Επεξ/σία από vocals_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν των παραπάνω, υπάρχουν και ηχεία άλλων τύπων στην αγορά. Για παράδειγμα, μπορείτε να βρείτε επίπεδα ηχεία (panel), εξοπλισμένα με μια πολύ καλά τεντωμένη μεμβράνη που λειτουργεί σαν το ηχητικό διάφραγμα που παράγει ήχο, καθώς αυτή κινείται εμπρός – πίσω μέσα σε μαγνητικό πεδίο που δημιουργείται με ράβδους φυσικών μαγνητών (μαγνητοστατικό ηχείο), ή ράβδους ηλεκτρομαγνητών (ηλεκτροστατικό ηχείο). Αυτή η μεμβράνη είναι κατασκευασμένη από πολυμερές υλικό ανθεκτικό στο τέντωμα, συνήθως Mylar, και επικαλυμμένο με κάποιο αγώγιμο υλικό. 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα ακουστικα για το pc mexri 70 ευρω. Χρηση ταινιες,σειρες και λιγο μουσικη τα τωρινα μου ηχεια ειναι τα Genius SP-HF500A... Αξιζει να παω σε κατι καλυτερο;

Μπορω να αγορασω και απο το εξωτερικο εαν αξιζει παραπανω

Επεξ/σία από vaggos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...