Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δίκιο ο @Pleo όσον αφορά σε δοκιμές και τεστ που βασίζονται στο blind. Όταν έψαχνα πριν χρόνια να αγοράσω πραγματικά σοβαρό σύστημα αξιώσεων, έριχνα υπερβολικό βάρος στα ηχεία για να χτίσω προς τα πάνω τον ενισχυτή που θα ταίριαζε αλλά ήξερα και ήθελα τι αναζητούσα και πήρα ακριβά για την εποχή τους B&W μεταξύ άλλων επιλογών σε Monitor Audio, Mission, Jamo κλπ για όσους πρόλαβαν αυτές τις ιστορικές  εποχές που τα καταστήματα τα είχαν όλα σε ακρόαση... Το ίδιο ισχύει και σήμερα για τους υπολογιστές. Που το έχω ξαναπεί εδώ παλιότερα, δυστυχώς έχουν εκλείψει τα καταστήματα που θα έχουν σε έκθεση τα ηχεία με αποτέλεσμα να πηγαίνουμε στα τυφλά και ό,τι κάτσει. Η προσωπική μου εμπειρία με υπολογιστές/λάπτοπ είναι να μη βασίζεσαι στις onboard Realtek, ειδικά σε χαμηλού κόστους υλοποιήσεις. Το ελάχιστο δυνατό που πήρα για κάρτα ήχου σε λάπτοπ και PC workstation  που χρησιμοποιώ είναι η κλασική Behringer U-Control UCA222 που τη βρίσκεις και με 25 ευρώ ώστε να συνδυάζεται αξιοπρεπέστατα με ηχεία των 100€ και βάλε. Κι αν προσέξεις να αλλάξεις τα φτηνιάρικα καλώδια με εκείνα των 5-10 ευρώ το πολύ και βάλεις κάποιο παλιό σου σιντί πλέιερ (Marantz CD 53 σε μένα), η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με τον υπολογιστή. Αλλά ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του και πορεύεται όπως δυστυχώς στη σημερινή αγορά δεν υπάρχουν δυνατότητες συγκρίσεων επί τόπου παρά μόνο από στόμα σε στόμα σε φόρουμ σαν κι εδώ. Τα τυφλά "πάρτο από δω πάρτο από κει" δεν διαφωτίζουν παρά συσκοτίζουν περισσότερο. Σόρι Ζαχάρη, παρά τις πολύτιμες συμβουλές σου αλλά έτσι είναι.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα σχόλιο για το παραπάνω. Γενικά υπάρχει η πεποίθηση ότι οι εξωτερικές κάρτες ήχου είναι ανώτερες από τις εσωτερικές επειδή δεν εκτίθενται σε ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Έτσι βλέπεις άτομα να αγοράζουν ακόμα και φθηνές εξωτερικές νομίζοντας ότι παίρνουν ανώτερο ήχο.

Υπάρχει ένα σφάλμα σε αυτή την άποψη. Πρώτον, δεν μας νοιάζει αν η κάρτα είναι εσωτερική ή εξωτερική διότι το EMI τεχνικά αντιμετωπίζεται. Απόδειξη το πόσο καλό SNR και λοιπές μετρήσεις έχουν οι καλές κάρτες ήχου των ~80€ και άνω. Με άλλα λόγια, αν το EMI αποτελούσε πρόβλημα για τις εσωτερικές κάρτες σε κάποια μέτρηση θα φαινόταν. Δεύτερον, αγοράζοντας εξωτερικές κάρτες συνήθως πληρώνεις ένα κάρο επαγγελματικές δυνατότητες που δεν έχουν καμία σχέση με sound quality(όμορφο κουτί, θύρες και κύκλωμα για διάφορες άχρηστες συνδέσεις οργάνων κλπ.). Λίγα είναι τα λεφτά που τελικά πάνε σε ήχο. Πόσω μάλλον όταν δίνεις μόλις 27 €. Η ετικέτα "pro" δεν σε σώζει αν κάτι είναι υπερβολικά φτηνό.

Επιμένω ότι σε καλές μητρικές τόσο το τσιπ της realtek όσο και το κύκλωμα εν γένει είναι μια χαρά ως πηγή ήχου.

υ.γ.: blind test είναι μια επιστημονική μέθοδος για να διαπιστώσεις αν πράγματι αντιλαμβάνεσαι ανώτερη επίδοση ή είναι απλά η φαντασία σου. Δεν είναι αγορά "στα τυφλά". Νομίζω ότι παρανοήθηκε ως έννοια.

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Επιμένω ότι σε καλές μητρικές τόσο το τσιπ της realtek όσο και το κύκλωμα εν γένει είναι μια χαρά ως πηγή ήχου.

Και αυτό είναι το πολύ σωστό που λες, ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Η συζήτηση ξεκίνησε με τον τύπο που πήρε κάρτα ήχου 120 ευρώ και ζητάει να του προτείνουμε ηχεία στη  μισή τιμή. Εκεί μπουρδουκλωθήκαμε.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Και αυτό είναι το πολύ σωστό που λες, ουσιαστικά δεν διαφωνούμε. Η συζήτηση ξεκίνησε με τον τύπο που πήρε κάρτα ήχου 120 ευρώ και ζητάει να του προτείνουμε ηχεία στη  μισή τιμή. Εκεί μπουρδουκλωθήκαμε.

Αν ο Vagos ανέφερε ότι αγόρασε κάρτα 120€ τότε κακώς το έκανε. Καλύτερα να τα έδινε μαζί με άλλα 70€ για ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Αν ο Vagos ανέφερε ότι αγόρασε κάρτα 120€ τότε κακώς το έκανε. Καλύτερα να τα έδινε μαζί με άλλα 70€ για ηχεία.

Αξίωμα: Σε σχετικά φτηνές υλοποιήσεις που έχουμε δυνατότητες αναβάθμισης, ΔΕΝ δίνουμε σημασία κι εμπιστοσύνη στις αποδόσεις της μητρικής. Όπως εδώ που συζητάμε για κάρτες και ηχεία. Εγώ που ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, λόγω οικονομικών και κρίσης τα γνωστά, έχω καταφέρει να πλησιάσω σε καλή απόδοση λόγω της πολύχρονης εμπειρίας μου με τα ηχητικά συστήματα.  25 ευρώ που είπα η μια φτηνή εξωτερική κάρτα που έχω, καλό επίχρυσο RCA καλωδιάκι στα 10 ευρώ, αναστημένο το παλιό σιντί Marantz, όλα είναι θεαματικά βελτιωμένα. Α! η δουλειά που κάνω τώρα είναι να μεταφέρω τα βινύλια μου (έχω περίπου χίλιους δίσκους) με πικάπ Pro-Ject που η αλλαγμένη κεφαλή του μου κόστισε το ίδιο με το πικάπ. Αυτές είναι οι δουλειές που θέλω να κάνω στοχευμένα με το καλύτερο δυνατό οικονομικά κόστος. Και ξέχασα τα ηχεία. Edifier R1800Tiii. Δεν είναι τίποτε τρομερά και είναι πάρα πολύ καλά για την την τιμή τους αλλά με βολεύουν πολύ καλά με το κύριο ηχοσύστημά μου. Κάτι που σημαίνει ότι έγινε σωστή κατασκευή τους με το λιγότερο δυνατό κόστος τους. Μπλουτούθ και λοιπές ανοησίες απλά ανεβάζουν τις τιμές  σε βάρος της απόδοσης.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επαναλαμβάνω: Γεμίζουμε το νήμα με ένα σωρό εντελώς άσχετα και άχρηστα -με το νήμα- πράματα...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Το επαναλαμβάνω: Γεμίζουμε το νήμα με ένα σωρό εντελώς άσχετα -με το νήμα- πράματα...

Αυτά να τα έλεγες εξαρχής στον τύπο με την κάρτα ήχου των 120 ευρώ που θέλει ηχεία στη μισή τιμή. Δεν θα κόψεις σε μας τον αέρα, έλεος.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Αυτά να τα έλεγες στον τύπο με την κάρτα ήχου των 120 ευρώ που θέλει ηχεία στη μισή τιμή. Δεν θα κόψεις σε μας τον αέρα, έλεος.

Και αυτό προσέβαλε την γκουρμεδιάρικη ακουστική κάποιων!

Τέλος πάντων του τα είπα -και όχι μόνο εγώ- εμμέσως πλην σαφώς, τον αέρα και γενικά την...πουλμούρ μεν αλλά σίγουρα άσχετη με το νήμα συζήτηση περι υψηλής ηχητικής κλπ, θα την κόψουν έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή οι διαχειριστές κλειδώνοντας το νήμα! 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Του τα είπα -και όχι μόνο εγώ- εμμέσως πλην σαφώς, τον αέρα και γενικά την...πουλμούρ συζήτηση περι ηχητικής κλπ, θα την κόψουν έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή οι διαχειριστές κλειδώνοντας το νήμα! 

Δεν κατάλαβες κάτι. Ξεκίνησε μια κουβέντα  μόλις τριών σελίδων με αφορμή μια ανούσια αγγελία για ηχεία μισοτιμής από την κάρτα ήχου που διέθετε ο συγκεκριμένος. Εδώ αυτό που κάνουμε είναι να διαψεύσουμε ορισμένους μύθους και να δώσουμε συμβουλές όσοι είμαστε πεπειραμένοι στα ηχητικά. Εσύ τώρα ως προς τι ζητάς να κλειδωθεί το νήμα, ιδιοκτησία σου είναι; Γιατί εκκινώντας από την πρώτη σελίδα, άλλος το ξεκίνησε και ήρθες πολύ αργότερα να δίνεις "φώτα" απλά βασιζόμενος σε γκουγκλάρισμα σε δεκάδες και εκατοντάδες ιστοσελίδες χωρίς να έχεις ουσιαστική ακουστικά εμπειρία στις προτάσεις που κάνεις. Καλά, όλες τις δεκάδες κι εκατοντάδες προτάσεις που κάνεις, τα έχεις ακούσει ο ίδιος τα ηχεία που λες; Τα ξέρεις όλα αλήθεια; Τρίζει ο θρόνος σου;

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το chip της realtec δεν κάνει καθόλου δουλεια ακόμα και σε καλή μητρική!!

Εχω την sabertooth 990fx r2 και έχει το chip: Realtek® ALC892 8-Channel High Definition Audio CODEC
- Supports : Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking
Audio Feature :
- Absolute Pitch 192kHz/ 24-bit True BD Lossless Sound
- Blu-ray audio layer Content Protection 
- ASUS Noise Filter
- Optical S/PDIF out port(s) at back panel

(απο την ιστοσελίδα της τα specs)

Το λοιπόν: surround ήχο μόνο με αναλογικές εξόδους έδινε, και απο την οπτική μόνο στέρεο, το οποίο σε ένα σύστημα αξιώσεων έχει θόρυβο.

Πίστεψε με άκουγα το σκρολάρισμα του ποντικιού μέσα απο τα ηχεία. Σε μητρικη κοντα 200 ευρω!!

Με μια εξωτερική καρτούλα γλύτωσα και την χρειαζόμουν ουτε σ αλλός γιατι γράφω μουσική και δεν έχω latency, που με της onboard καρτες είναι απλά τραγικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε, σε φτηνές υλοποιήσεις με Realtek δεν αξίζει τον κόπο. Ας μείνουμε στο θέμα μην μας μπανάρει ο Ζαχάρης με τις απειλές που μας έριξε πριν.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

120 για καρτα και 70 για ηχεια, θα πηγαινε εδω με κατι παραπανω, με ενσωματωμενο DAC και ειχε και το κεφαλι του ησυχο, και πολυ ωραια ηχεια. Αλλα οκ...

Επεξ/σία από kontinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι οτι έχω 2 ηχοσυστήματα, ενα 7,1 a/v ενισχυτή που έχω το pc, κονσόλα, και το blu-ray, και μετά με ένα μόνο καλόδιο στήν tv (δεν φαντάζεσε πόσο βολικό είναι αυτό)

Και έναν στερεοφωνικό, για το cd player και το πικάπ.

Και στα 2 συστήματα ακριβός το ίδιο πρόβλημα, λευκός θόρυβος όταν ηταν idle, χαμηλός βέβαια άλλα υπήρχε και το σκρολάρισμα του ποντικιού που ήταν έντονο.

Πάντως η άληθεια να λέγεται το chip της realtec βελτιώθηκε, στην προηγούμενη μητρική μου άκουγα και τον σκληρό δίσκο!! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ καλά καλά δεν ξέρουν τη διαφορά ενεργών και αυτοενισχυόμενων ηχείων, περιμένετε να καταλάβουν πόσο σημαντικό είναι το DAC; Πρωτίστως τα ηχεία είναι εκείνα που κάνουν τη διαφορά σαφώς αλλά θέλουν και σοβαρό στάδιο ψηφιοαναλογικής μετατροπής. Αυτό αποτελείται από το ίδιο το DAC chip αλλά και το αναλογικό μέρος του σταδίου εξόδου.

Realtek είπατε; 😅😅

Λοιπόν, ας είμαστε σοβαροί. Δείτε ένα πολύ καλό DAC μικρό
https://www.audioquest.com/dacs/dragonfly/dragonfly-red

Και με τα 2,1V στην έξοδο, κάνει μια χαρά και για το κυρίως ηχοσύστημα. Τόσο απλά.

Για τα ηχεία και τη χρήση τους, τα είπαμε. Ας μην επαναλαμβανόμαστε. Προτιμήστε ένα καλό ζευγάρι monitor κατά προτίμηση ενεργά και όχι αυτοενισχυόμενα. Αν δεν γνωρίζετε τη διαφορά, μπορείτε απλά να ρωτήσετε. Το νόημα ενός forum εξ' άλλου αυτό είναι. Να μοιράζεται οι γνώση μεταξύ των συμμετεχόντων μέσω συζήτησης.

Επεξ/σία από Pleo
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία φάση τα Audioengine A2+, δεν τα ήξερα αυτά. Θα τα σύγκρινες με αυτά που έχουν γαμάτο dac XMOS; Αυτά ζηλεύω και ψάχνω να τα ακούσω.

ΥΓ. Οι μπόρνες για τα ηχεία είναι υπερσούπερ! Πολλά μπράβο στην Audioengine για την ποιοτική κατασκευή.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...