Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Ωραία φάση τα Audioengine A2+, δεν τα ήξερα αυτά. Θα τα σύγκρινες με αυτά που έχουν γαμάτο dac XMOS; Αυτά ζηλεύω και ψάχνω να τα ακούσω.

Είναι πολύ μικρά όμως τα A2+. Έχουν και USB DAC ενσωματωμένο, αλλά είναι για να συνοδεύουν laptop σε πολύ μικρό χώρο. Δες τα A5+. Σκίζουν λέμε! Από τα ελάχιστα αυτοενισχυόμενα που τα προκρίνω με κλειστά μάτια.
Τα έχω ανοίξει κι όλας να δω πως είναι μέσα. Τοροειδής μετασχηματιστής και ενισχυτής τάξης ΑΒ. Πολύ σούπερ ήχος.

Edit. Επίσης μεγάλη υπόθεση και η έξοδος σήματος που είναι μεταβλητής στάθμης. Καρφώνεις subάκι επάνω τους και είσαι άναξ! Και χωρίς το sub όμως τρως γροθιά στο στομάχι. Πιο solid bass δύσκολα θα βρεις σε αυτό το μέγεθος.

Επεξ/σία από Pleo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, lnwolfgr είπε

Η πλάκα είναι οτι έχω 2 ηχοσυστήματα, ενα 7,1 a/v ενισχυτή που έχω το pc, κονσόλα, και το blu-ray, και μετά με ένα μόνο καλόδιο στήν tv (δεν φαντάζεσε πόσο βολικό είναι αυτό)

Και έναν στερεοφωνικό, για το cd player και το πικάπ.

Και στα 2 συστήματα ακριβός το ίδιο πρόβλημα, λευκός θόρυβος όταν ηταν idle, χαμηλός βέβαια άλλα υπήρχε και το σκρολάρισμα του ποντικιού που ήταν έντονο.

Πάντως η άληθεια να λέγεται το chip της realtec βελτιώθηκε, στην προηγούμενη μητρική μου άκουγα και τον σκληρό δίσκο!! 🤣

Καποιο αλλο προβλημα εχεις, δεν παιζει να ειναι η realtec.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Είναι πολύ μικρά όμως τα A2+. Έχουν και USB DAC ενσωματωμένο, αλλά είναι για να συνοδεύουν laptop σε πολύ μικρό χώρο. Δες τα A5+. Σκίζουν λέμε! Από τα ελάχιστα αυτοενισχυόμενα που τα προκρίνω με κλειστά μάτια.
Τα έχω ανοίξει κι όλας να δω πως είναι μέσα. Τοροειδής μετασχηματιστής και ενισχυτής τάξης ΑΒ. Πολύ σούπερ ήχος.

ΤΟΡΟΕΙΔΗΣ μετασχηματιστής εν έτει 2018 σε τέτοια ηχεία;;;;;;;;; Μα που ζούμε, στον Άρη; Μου έξαψες το ενδιαφέρον. Τοροειδής έχει και ο ενισχυτής μου με πολύ ωραία αποτέλεσματα σε ρεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vangelis_D9 είπε

ΤΟΡΟΕΙΔΗΣ μετασχηματιστής εν έτει 2018 σε τέτοια ηχεία;;;;;;;;; Μα που ζούμε, στον Άρη; Μου έξαψες το ενδιαφέρον. Τοροειδής έχει και ο ενισχυτής μου με πολύ ωραία αποτέλεσματα σε ρεύματα.

Εδώ από τη δοκιμή...

11391138_824445187610227_664741015439091

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vangelis_D9 είπε

Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή αλλά ξεφύγαμε πάλι από το θέμα και θα μας κάνει μπαν ο γνωστός. Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή όντως.

A ναι σωστά. Ας μιλήσουμε λοιπόν για ηχεία.... ουπς, μα για ηχεία μιλάμε... 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Pleo είπε

Είναι πολύ μικρά όμως τα A2+. Έχουν και USB DAC ενσωματωμένο, αλλά είναι για να συνοδεύουν laptop σε πολύ μικρό χώρο. Δες τα A5+. Σκίζουν λέμε! Από τα ελάχιστα αυτοενισχυόμενα που τα προκρίνω με κλειστά μάτια.
Τα έχω ανοίξει κι όλας να δω πως είναι μέσα. Τοροειδής μετασχηματιστής και ενισχυτής τάξης ΑΒ. Πολύ σούπερ ήχος.

Edit. Επίσης μεγάλη υπόθεση και η έξοδος σήματος που είναι μεταβλητής στάθμης. Καρφώνεις subάκι επάνω τους και είσαι άναξ! Και χωρίς το sub όμως τρως γροθιά στο στομάχι. Πιο solid bass δύσκολα θα βρεις σε αυτό το μέγεθος.

Τα Α2+ τα προτεινω ως πιο οικονομικη επιλογη που εχει και DAC, ολα σε ενα πακετο και ξενοιαζεις. Και να λεμε οτι ειναι για να συνοδευουν laptop σε μικρο χωρο ειναι υπερβολη, ειναι μια χαρα για χωρο νομιζω μεχρι 20+ τμ. χωρις υψηλες απαιτησεις οταν παιζουν σε υψηλη ενταση . Τα Α5+ εχω, ΔΕΝ εχουν DAC αλλα τα σπανε, ακομα και χωρις sub. All-round ηχεια, και για η/υ και για κανα παρτακι σε νορμαλ χωρο. Για τα edifier που ρωτανε καποιοι, δεν εχω αποψη, δεν τα εχω ακουσει ποτε αλλα εχω διαβασει οτι για το ευρος τιμων τους  στα χαμηλοτερα brackets ειναι αρκετα καλα χωρις να ενθουσιαζουν.

Επεξ/σία από kontinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kontinos είπε

Καποιο αλλο προβλημα εχεις, δεν παιζει να ειναι η realtec.

Μα μόνο την realtec είχα για έξοδο και στούς 2 ενισχητές με την ίδια πηγή (media player), συγκεκριμένο κομμάτι, και συγκεκριμένη ιστοσελίδα με το eq του media player off!! το ίδιο θέμα.

Mε την focusrite 2i2 ξεμπέρδεψα αλλά ήταν άναγκη να την πάρω λόγω latency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και πιάσαμε την κουβέντα, για κάτι αισθητά καλύτερο ηχητικά από τα krk rokit 5's σε συνδιασμό με την focusrite 2i2, τι θα προτείνατε να δώ; το δωμάτιο έχει ελαφρύ acoustic treatment και η χρήση πέρα από ηχογράφιση, παίξιμο ηλεκτρικής κιθάρας είναι η ακρόαση μουσικής(flac).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

A ναι σωστά. Ας μιλήσουμε λοιπόν για ηχεία.... ουπς, μα για ηχεία μιλάμε... 😂

Σιωπή εσύ σταλίνα. :-D

1 λεπτό πριν, kontinos είπε

Τα Α2+ τα προτεινω ως πιο οικονομικη επιλογη που εχει και DAC, ολα σε ενα πακετο και ξενοιαζεις. Και να λεμε οτι ειναι για να συνοδευουν laptop σε μικρο χωρο ειναι υπερβολη, ειναι μια χαρα για χωρο νομιζω μεχρι 20+ τμ. χωρις υψηλες απαιτησεις οταν παιζουν σε υψηλη ενταση . Τα Α5+ εχω, ΔΕΝ εχουν DAC αλλα τα σπανε, ακομα και χωρις sub. All-round ηχεια, και για η/υ και για κανα παρτακι σε νορμαλ χωρο. Για τα edifier που ρωτανε καποιοι, δεν εχω αποψη, δεν τα εχω ακουσει ποτε αλλα εχω διαβασει οτι για το ευρος τιμων τους ειναι αρκετα καλα χωρις να ενθουσιαζουν.

Μπράβο, σ' ευχαριστούμε για τη διευκρίνιση για να το ψάξουμε παραπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kontinos είπε

Τα Α2+ τα προτεινω ως πιο οικονομικη επιλογη που εχει και DAC, ολα σε ενα πακετο και ξενοιαζεις. Και να λεμε οτι ειναι για να συνοδευουν laptop σε μικρο χωρο ειναι υπερβολη, ειναι μια χαρα για χωρο νομιζω μεχρι 20+ τμ. χωρις υψηλες απαιτησεις οταν παιζουν σε υψηλη ενταση . Τα Α5+ εχω, ΔΕΝ εχουν DAC αλλα τα σπανε, ακομα και χωρις sub. All-round ηχεια, και για η/υ και για κανα παρτακι σε νορμαλ χωρο. Για τα edifier που ρωτανε καποιοι, δεν εχω αποψη, δεν τα εχω ακουσει ποτε αλλα εχω διαβασει οτι για το ευρος τιμων τους ειναι αρκετα καλα χωρις να ενθουσιαζουν.

Είναι μικρούλια βρε τα Α2+. Άμα έχεις τα Α5+ τότε ξέρεις τι θα πει σοβαρό desktop ηχείο. Γρατινένιο μπάσο που λένε. Και γενικώς πολύ καλός ήχος. Ναι φυσικά δεν έχουν DAC. Μπορείς να προσθέσεις ένα σαν το Audioquest που έδειξα πριν. Και είσαι αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δύο διαφορετικές μητρικές(η μία Asus που έχω τώρα) από το 2009 και μετά δεν είχα κανένα θέμα με υψηλό θόρυβο ή να ακούς παρεμβολές από ποντίκια ή σκληρούς. Δεν καταλαβαίνεις διαφορά με discrete κάρτα. Ούτε έχω ακούσει κάτι παρόμοιο από άλλους. Μόνο σε αρχαίες μητρικές πριν το 2005 είχα τέτοια θέματα γιατί οι κάρτες ήχου που έβαζαν ήταν απλά για να βγαίνει ήχος. Αλλού είναι το πρόβλημα 100%.

Δυστυχώς, το θρεντ εισέρχεται σε audiophool περιοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Είναι μικρούλια βρε τα Α2+. Άμα έχεις τα Α5+ τότε ξέρεις τι θα πει σοβαρό desktop ηχείο. Γρατινένιο μπάσο που λένε. Και γενικώς πολύ καλός ήχος. Ναι φυσικά δεν έχουν DAC. Μπορείς να προσθέσεις ένα σαν το Audioquest που έδειξα πριν. Και είσαι αλλού.

Αυτό ακριβός είναι θέμα μπάσου τα 5ρια είναι σαφώς καλύτερα και "βάθύτερα" στο μπάσο.

Αλλά η αληθεια είναι οτι αν θές πραγματικό μπάσο πάς απο 8 ίντσες και πάνω ηχείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pleo είπε

Είναι μικρούλια βρε τα Α2+. Άμα έχεις τα Α5+ τότε ξέρεις τι θα πει σοβαρό desktop ηχείο. Γρατινένιο μπάσο που λένε. Και γενικώς πολύ καλός ήχος. Ναι φυσικά δεν έχουν DAC. Μπορείς να προσθέσεις ένα σαν το Audioquest που έδειξα πριν. Και είσαι αλλού.

Για DAC εχω αυτο (το πηρα πολυ πιο φτηνα σε προσφορα, μην νομιζετε...) οποτε δεν ασχολουμαι. Εμενα παντως τα Α5+ σε χωρο περιπου 30+τμ. με ξεπερνουν, δεν τα χρειαζομαι, πως να το πω, δεν ακουω τον εαυτο μου αν τα ανεβασω πολυ, θεωρω οτι και τα Α2+ εχουν τη θεση τους αναλογα με τον χωρο και τη χρηση, μην νομιζει κανεις οτι θα ακουει ψιθυριστα απο αυτα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...