Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Ναι αυτό το ξέρω γι αυτό ρωτάω αν ψωνίζεις από το γερμανικό, δεν είναι για φτηνοπράματα αλλά για δύσκολα κομμάτια, όχι μόνο ηχεία.

Συνήθως ψωνίζω από Ελλάδα εκτός αν δεν υπάρχει στην Ελληνική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω χαθει

καποια προταση ειτε απο thomann ειτε απο το ελληνικο site

αυτα εδω βλεπω γιατι εχουν δωρεαν μεταφορικα κ καλουτσικα watt 

https://www.athensproaudio.gr/en/presonus-eris-e3.5.html

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, what_if είπε

εχω χαθει

καποια προταση ειτε απο thomann ειτε απο το ελληνικο site

αυτα εδω βλεπω γιατι εχουν δωρεαν μεταφορικα κ καλουτσικα watt 

https://www.athensproaudio.gr/en/presonus-eris-e3.5.html

Θα μπορούσες να δεις κατι σε Mackie ή Alesis από ελληνικό μαγαζι.

Ειδικά αυτά είναι νομίζω κουτί για αυτό που ψάχνεις.

Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η μουσική μπορείς να πάς κ εδω , τα οποία έχουν καλύτερα μεσαία κ είναι πιο flat απο τα πρώτα που σου πρότεινα.

Επεξ/σία από fankavo78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με το φίλο από πάνω εφόσον σε καλύπτει η κάπως πενιχρή συνδεσιμότητα, πχ αν παίζεις και ηλεκτρική κιθάρα λόγω των καρφιών στις εισόδους. Το λέω γιατί σε unboxing video βλέπω δεν προσφέρουν τα καλώδια σε καρφιά στη συσκευασία οπότε λάβε υπόψη και το έξτρα κόστος στα επιπλέον καλώδια που θα χρειαστείς γιατί δεν είναι και τόσο φτηνά αν θες να είναι πραγματικά καλά. Αλλιώς κοίτα και προς R1800Tiii (ναι ξέρω, είναι "πριονίδια") αν θες καλύτερη ευελιξία μόνο με RCA και ρύθμιση μπάσων - πρίμων. Προσωπική μου προτίμηση από τα τρία είναι τα Alesis αλλά έχουν προβληματική διαθεσιμότητα στο σκρουτζ (ρωτούσα τηλεφωνικά σε διάφορα μαγαζιά και τα 4-10 μέρες παράδοσης θα μπορούσαν να γίνουν και μήνας, μόνο ο Βενιέρης δηλώνει ότι τα έχει άμεσα αλλά με τσουχτερά μεταφορικά) αλλιώς θα έπαιρνα αυτά αντί για τα Edifier.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ένα ανταπτοράκι στην άκρη των RCA, καθάρισες. Να δες πως είναι.

71491.jpg

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεται κάποιο καλωδιο από audio jack 3.5m σε μονό rca (αν υπάρχει) ή διπλό αλλιώς ή ότι βρω που λέμε στα 2-3 ευρώ; Για sub το θελω! (σκρουτζ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Προτείνεται κάποιο καλωδιο από audio jack 3.5m σε μονό rca (αν υπάρχει) ή διπλό αλλιώς ή ότι βρω που λέμε στα 2-3 ευρώ; Για sub το θελω! (σκρουτζ) 

Κατά πάσα πιθανότητα είναι λάθος αυτό που ψάχνεις. Πες μας τι εισο-εξόδους θέλεις να συνδέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fankavo78 είπε

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος....Που θες να συνδεσεις το Sub?

Σε PC?

Ναι!! Για τωρα εχω καλωδιο rca της Edifier! Προτεινεται κατι καλυτερο ή μενω οπως ειμαι;;

19 λεπτά πριν, Pleo είπε

Κατά πάσα πιθανότητα είναι λάθος αυτό που ψάχνεις. Πες μας τι εισο-εξόδους θέλεις να συνδέσεις.

Το sub εχει rca in μονό και θελω καρφι out απτο λαπτοπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ηχεία σου δεν έχουν κάποια έξοδο προενίσχυσης ή sub out για να καρφώσεις επάνω τους ένα sub. Edifier βλέπεις, δεν έχουν βασικά πράγματα. Έξοδο το laptop έχει μόνο μία. Πως θα συνδεθούν και τα δυο επάνω στο laptop;

Θα το γράψω μόνο μια φορά, so pay attention. Laptop --> RCA Splitter --> One set to the speakers --> One set to the sub. H συνδεσμολογία αυτή είναι θεωρητικά, απλά θα χρειαστεί να μετατρέψεις το σήμα που πάει στο sub από δύο σε ένα γιατί το sub δεν έχει διπλό input όπως είπες. Θα χρειαστείς ένα έξτρα αντάπτορα στην πορεία του σήματος.

Ρύθμιση του crossover θα χρειαστείς επάνω στο subwoofer. Υποθέτω πως έχει, αν δεν έχει δεν είναι subwoofer αλλά κάτι άλλο.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το εξηγησα απτην αρχη! Το λαπτοπ βγαζει μια εξοδο, οπου εχω σπλιτερακι που βγαζει 2 εξοδους σε μια εισοδο(του λαπτοπ) ε εκει εχω συνδεσει τα edifier και το sub!

Στα edifier ειναι καρφι προς 2 rca (αριστερο και δεξι ηχειο, 3 μετρο καλωδιο επιχρυσωμενο με θωρακιση) και απτο sub ειναι ενα καρφί προς διπλο rca απλο καλωδιο οπου το sub δεχετε 1 rca μονή είσοδο που εχω απτα ηχεια της edifier που δινει απλα για να κανω τη δουλεια μου τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πίσω-μπρος το πας στην περιγραφή. Περιέγραψέ το με τη διαδρομή του σήματος όπως είναι. Δηλαδή από το laptop προς---> όπου πηγαίνει και όπως διακλαδώνεται. Αλλιώς είναι μπέρδεμα και δεν καταλαβαίνουμε. Από το sub προς κάπου αλλού δεν παίζει να πηγαίνει το σήμα εκτός αν έχει έξοδο (χλωμό, εδώ έχει μονή είσοδο μόνο). Προς το sub πάει.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Pleo said:

Πίσω-μπρος το πας στην περιγραφή. Περιέγραψέ το με τη διαδρομή του σήματος όπως είναι. Δηλαδή από το laptop προς---> όπου πηγαίνει και όπως διακλαδώνεται. Αλλιώς είναι μπέρδεμα και δεν καταλαβαίνουμε. Από το sub προς κάπου αλλού δεν παίζει να πηγαίνει το σήμα εκτός αν έχει έξοδο (χλωμό, εδώ έχει μονή είσοδο μόνο). Προς το sub πάει.

Το Stereo out τού laptop, το κάνει 2 Stereo out με splitter. Από 'κει, δίνει τη μία Stereo στα ηχεία και την άλλη στο Sub αλλά μόνο το ένα κανάλι. Πρέπει να φτιάξει καλώδιο από Stereo Jack σε ένα rca (βραχυκυκλωμένο) αλλά με δοκιμή γιατί μπορεί να έχει πρόβλημα φάσης και να εξαφανιστεί το μπάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...