Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως δεν καίγεσαι για φίλτρα, αφού είναι αναγκαία για να συνδέσεις το sub. Με την καρτούλα που πήρες απλά έχεις φτιάξει ήχο για τα ακουστικά, άντε και για κανένα 2.0. Όχι για 2.1.

Για να καταλάβεις, όταν παίζει sub στο σύστημα, και ειδικά όταν μιλάμε για αυτό που έχεις που δεν έχει καθόλου κανένα φίλτρο επάνω του (ρύθμιση crossover), τότε πρέπει να βρεις φίλτρα από αλλού. Στην επεξεργασία του σήματος δηλαδή. Κατόπιν δρομολογείται ο φιλτραρισμένος ήχος στην αντίστοιχη έξοδο και πάει στο sub.

Τώρα με τον συνδυασμό αυτόν που έχεις απλά καλύτερα να μην συνδέσεις καθόλου το sub. Έπρεπε να μας ακούσεις και να πας σε κάρτα με διακριτές εξόδους.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Bilbo1 είπε

Pleo, γνώμη για τα creative T15?

Τα έχω αχρησιμοποίητα. Δεν μου άρεσαν. Μια βδομάδα τα είχα στο pc μετά στο κουτί τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Pleo είπε

Θεωρώ ότι η creative stage air εκμεταλεύεται καλύτερα το bluetooth γιατί είναι και φορητή (την παίρνεις μαζί σου όπου θες) αλλά τα Τ15 είναι καλύτερα σε μουσική. Ως επιλογές, αν γίνουν συνειδητά είναι πολύ καλές και οι δυο. Αλλά μην περιμένεις θαύματα. Όταν θα ανεβάσεις στάθμη θα έχεις συμπίεση και στα δυο.

ωραία, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Αναφορά σε κείμενο

Τα έχω αχρησιμοποίητα. Δεν μου άρεσαν. Μια βδομάδα τα είχα στο pc μετά στο κουτί τους

Ποια χρησιμοποιείς τώρα?

Επεξ/σία από Bilbo1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Bilbo1 είπε

ωραία, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Ποια χρησιμοποιείς τώρα?

Έβαλα πάνω το  πολύ παλιό μου ηχοσύστημα από το 1985. Έναν Cyrus one με κάτι mission ηχεία

Άσχετο ...

σήμερα πήρα για το main σύστημα μου κεντρικό ηχείο περίπου καινούργιο σε τρελή τιμή . Το chario syntar 505 . Είμαι χαρούμενος λέμε :)

Ηταν ένας παππούς που είχε αποθήκη hi fi . Να είχα λεφτά θα τα σήκωνα όλα που είχε 

Επεξ/σία από TEOKOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyrus, mission, chario... τι λε ρε φίλε; Κι εμείς εδώ ψάχνουμε με το φακό αν το τάδε πλαστικό ηχειάκι ταιριάζει με την τάδε κάρτα ήχου της πυρκαγιάς... .

Δώκου του τώρα αλύπητα που πήρες το κεντρικό! Δεν ξέρω τι είχες πριν και αν είχες καν κεντρικό, πάντως έχει πολύ πληροφορία που πάει εκεί σε πολυκάναλο... программа.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα b&w τό έδωσα με τα προηγούμενα main.

Όσο για αυτά που λες , τα πιο καλά μηχανήματα κοστίζουν

Αν δεν είναι κάποιος  χομπίστας πρέπει να το φυσά το παραδάκι για να τα αποκτήσει όλα με την μία.

Ο χομπίστας αγοράζει  και μετά πουλάει και παίρνει κάτι καλύτερο.

Ευτυχως στον κόσμο των αναλογικών ,τα μηχανήματα κρατάνε τιμή.

Τι να πούνε και αυτοί που έχουν τρέλα π.χ με τις κάρτες γραφικών που σε ένα χρόνο οι τιμές πατώνουν και πριν τις αγοράσουν σκέφτονται να τις πουλήσουν μην τους μείνει για σουβέρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοδιαφωνώ. Ο χομπίστας το χτίζει σιγά σιγά το σύστημα με μεράκι. Αυτός είναι ο τρόπος ο σωστός. Οι τράμπες σε ένα σπορ που το προϊόν δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης κάνουν το προϊόν να χάνει την αξία του πολύ γρήγορα και καταλήγει να είναι ψυχαναγκαστικό το σπορ χωρίς αρχή και τέλος.

Μεγάλη κουβέντα. Ας μείνουμε στα ηχεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Creative T15 και τα μεγαλύτερα της ίδιας σειρά καλύτερα ξεχάστε τα. Είχα τα Τ10, και τα Τ40 φίλου μου για ένα διάστημα πριν αποφασίσει να τα πουλήσει, τα οποία δεν έχουν ιδαίτερη διαφορά και μπορώ να πω ότι είναι πλέον ξεπερασμένες κατασκευές. Αρκετά καλά για την εποχή τους - δεκαετίας - όταν όντως κάνανε μια διαφορά από τις άλλες πλαστικούρες γιατί είχαν πιο ακριβή ήχο αλλά με περιορισμούς, να μην τα τσίτωνες, να μην κάνεις πάρτι, για ταινιούλες και γιουτούμπ μόνο έτσι στέκονταν μια χαρά και καλύτερα από τον τότε ανταγωνισμό. Μουσική ΔΕΝ, μόνο τα Τ40 αντέχονταν. Σήμερα όμως ο ανταγωνισμός είναι σκληρότερος και αυτά ανήκουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας όσο κι αν τα επαναπροωθούν με "βελτιώσεις". Χίλιες φορές τα "πριονίδια" της Edifier (να τη μπω πάλι στο φίλο Pleo) παρά αυτά.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, fatals είπε

Mackie cr3, presonus Eris 3.5 ή κάτι άλλο; Στο ίδιο μπάτζετ.

Προτίμησή μου τα Mackie με συνδυασμό καλής κάρτας ήχου. Αλλά δώσε κάτι παραπάνω - 20 ευρώ είναι - για τα CR4, έχουν διαφορά ως πιο αξιόπιστα. Τα CR3 δεν ενθουσιάζουν από διάφορες κριτικές ενώ τα άλλα που τα άκουσα με καλή κάρτα είναι ωραία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vangelis_D9 είπε

Σήμερα όμως ο ανταγωνισμός είναι σκληρότερος και αυτά ανήκουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας όσο κι αν τα επαναπροωθούν με "βελτιώσεις". Χίλιες φορές τα "πριονίδια" της Edifier (να τη μπω πάλι στο φίλο Pleo) παρά αυτά.

Εννοείται ότι αυτά τα δύο δεν είναι ανταγωνιστικά. Απευθύνονται τα creative σε κάποιον που δεν έχει χώρο αριστερά και δεξιά, με τις όποιες εκπτώσεις ποιότητας συνεπάγεται αυτό στα λίτρα της καμπίνας, ενώ τα πριονίδια σε εκείνους που μπαίνουν στο σουπερμάρκετ και παίρνουν ό,τι μεγαλύτερο και οικονομικότερο βλέπουν. Η σύγκριση είναι σάπια μήλα με τρύπιο Styrofoam.

Γι' αυτό προτρέπουμε στους φίλους αυτές οι αγορές να γίνονται συνειδητά και με πολύ μεγάλη προσοχή για τις συνέπειες εκατέρωθεν και κατόπιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Εννοείται ότι αυτά τα δύο δεν είναι ανταγωνιστικά. Απευθύνονται τα creative σε κάποιον που δεν έχει χώρο αριστερά και δεξιά, με τις όποιες εκπτώσεις ποιότητας συνεπάγεται αυτό στα λίτρα της καμπίνας, ενώ τα πριονίδια σε εκείνους που μπαίνουν στο σουπερμάρκετ και παίρνουν ό,τι μεγαλύτερο και οικονομικότερο βλέπουν. Η σύγκριση είναι σάπια μήλα με τρύπιο Styrofoam.

Γι' αυτό προτρέπουμε στους φίλους αυτές οι αγορές να γίνονται συνειδητά και με πολύ μεγάλη προσοχή για τις συνέπειες εκατέρωθεν και κατόπιν.

Τουλάχιστον συμφωνούμε για τα Creative και την τελευταία σου φράση, την οποία υπογράφω με χέρια και πόδια. Για τα ενδιάμεσα που λες ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ (καρδούλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vangelis_D9 είπε

Τουλάχιστον συμφωνούμε για τα Creative και την τελευταία σου φράση, την οποία υπογράφω με χέρια και πόδια. Για τα ενδιάμεσα που λες ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ (καρδούλα)

Και για τα πριονοφάηερ συμφωνείς απλά δεν θες να το παραδεχτείς 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...