Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, lnwolfgr είπε

Μόλις παρέλαβα αυτό https://www.skroutz.gr/s/1941850/Pro-Ject-Audio-Debut-Carbon-DC-with-Ortofon-OM-10E.html σε μαύρο

Να κουμπώσω την 2m red που εχω στο essential 2? η να πάρω κατευθείαν την blue? Γιατί την κόκκινη ακουστικά την ξέρω, και θα γίνει super.

ΑΡΙΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΚΑΛΟΑΚΟΥΣΤΟ!

Είναι ήδη καλή η ΟΜ 10 σαν βασικό σετάρισμα αλλά δοκίμασε με δίσκους που γνωρίζεις καλά αν θα σου κάτσει η 2M Red. Αν κρίνεις ότι οι διαφορές είναι αξιόλογα ακουστές κι έχεις ακόμα οικονομικό περιθώριο, πάρε την Blue. Να φανταστείς εγώ που έχω το RPM 1.3 Genie, από την απλή ΟΜ 3 που είχε πήγα σε SUPER OM 20 (μιλάμε για κεφαλή ίδιας αξίας με το πικάπ) και απογειώθηκε.

 

Αλλά εδώ μιλάμε για ηχεία υπολογιστή, ας μη το ξεστρατίσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι θεωρείτε καλύτερο, μια sound Blaster Z pcie ή μια Sound Blaster Omni 5.1 usb? Ψάχνω κυρίως για υποστήριξη DTS connect και Dolby Digital Live μέσω οπτικής.... Γενικότερα usb ή PCIe κάρτα ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι δυο κάρτες είναι παραπλήσιες σε προδιαγραφές και εισο-εξόδους, προτίμησε τον πιο αξιόπιστο δίαυλο επικοινωνίας IMHO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδια!

Μια γρηγορη ερωτηση:

Εχω τα Edifier 1700 Bt τα οποια εχουν 2 εισοδους RCA.

Και οι 2 χρησιμοποιούνται (TV Και PC).

Υπαρχει καποιος τροπος ώστε να προσθεσω μια ακομη εισοδο RCA στα ηχεια διοτι θελω να συνδεσω το πικαπ επανω τους?

 

Επεξ/σία από Spiros2332
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί το πικάπ να έχει ενσωματωμένο προενισχυτή phono και ένα εξωτερικό switcher. Το τελευταίο μάλλον θα πρέπει να το παραγγείλεις να στο φτιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Θα χρειαστεί το πικάπ να έχει ενσωματωμένο προενισχυτή phono και ένα εξωτερικό switcher. Το τελευταίο μάλλον θα πρέπει να το παραγγείλεις να στο φτιάξουν.

Εχω προενισχυτη phono.

Κατι σε Rca hub ψαχνω...

https://www.ebay.com/itm/4-Port-Input-1-Output-Video-Audio-AV-RCA-Switch-Switcher-Selector-Box/251565643794?hash=item3a927b1812:g:sZUAAOSwbqpT0KHk:rk:2:pf:0

Με αυτό θα κανω δουλεια λες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θες audio switch. Αυτό δεν είναι βέβαιο κατά πόσο είναι διαχωρισμένο το composite από τα κυκλώματα ήχου. Μπορεί ναι (και άρα κάνει) μπορεί και όχι (και άρα θα έχεις hum).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Pleo είπε

Κανονικά θες audio switch. Αυτό δεν είναι βέβαιο κατά πόσο είναι διαχωρισμένο το composite από τα κυκλώματα ήχου. Μπορεί ναι (και άρα κάνει) μπορεί και όχι (και άρα θα έχεις hum).

Χμμμ.......καταλαβα τι λες.

Μαλλον κατι τετοια εννοεις ετσι:

https://www.ebay.com/itm/RCA-A-B-Speaker-Audio-Switch-Selector-Switcher-Box-2-Way-Adapter-UK-DISPATCH/253196261678?hash=item3af3ac592e:g:DsgAAOSw~SlbEdmh:rk:20:pf:0

https://www.ebay.com/itm/Mini-2-Way-Stereo-L-R-RCA-Audio-Selector-Passive-Preamp-Switcher-Splitter-Box/282818552769?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20131231084308%26meid%3D79096f2c205440e3aa76cc820fa6717c%26pid%3D100010%26rk%3D4%26rkt%3D12%26mehot%3Dpp%26sd%3D253196261678%26itm%3D282818552769&_trksid=p2047675.c100010.m2109

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κάτι τέτοιο είχα βάλει να μου φτιάξουν κι εμένα, και δουλεύει.

Ερώτηση: κάνεις desktop χρήση στο πικάπ; Γιατί τα ηχεία σου κάνουν μόνο για τέτοια χρήση (γωνία πρόσοψης για παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θέλω να πω ότι για να έχεις τα συγκεκριμένα ηχεία, προφανώς ακούς μουσική μόνο από κοντινή απόσταση και σε συγκεκριμένο ύψος, αφού γι' αυτό σχεδιάστηκαν. Άρα κάνεις desktop χρήση του πικάπ. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Pleo είπε

Ναι θέλω να πω ότι για να έχεις τα συγκεκριμένα ηχεία, προφανώς ακούς μουσική μόνο από κοντινή απόσταση και σε συγκεκριμένο ύψος, αφού γι' αυτό σχεδιάστηκαν. Άρα κάνεις desktop χρήση του πικάπ. Σωστά;

Ακριβως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Outputs προφανώς. Input θα έχει Phono. Τα άσχημα του πικάπ είναι αυτά. Εγώ προτιμώ εκείνα που έχουν ενσωματωμένο. Γενικά προτιμώ τα έξυπνα μηχανάκια. Και bluetooth αν είχε θα ήταν τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...