Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Spiros2332 said:

Χτυπησα το παρακατω:

https://www.ebay.com/itm/Mini-2-Way-Stereo-L-R-RCA-Audio-Selector-Passive-Preamp-Switcher-Splitter-Box/282818552769?hash=item41d94ca3c1:g:KmQAAOSwiqFaZbBw  

Μου αρεσει που εχει 2 εισοδους οποτε θα αξιοποιηθει και ενα Minidisc που καθοτανε τα τελευταια 10 χρονια!!!

Πού θα βάλεις το MiniDisc? Έχεις πικάπ, PC και TV. Τα 2 θα πάνε στο switcher και το 3ο στην ελεύθερη είσοδο των ηχείων (η άλλη θα είναι πιασμένη απ' την έξοδο του switcher).
Δεν υπάρχει κάποιο με 3 ή 4 σε 1; Το λέω, μήπως μπορούσες να αποφύγεις το να έχεις 2 switcher (ένα αυτό που πήρες και ένα που έχεις στα remote των ηχείων). Κάποιες φορές θα χρειάζεται να κάνεις δύο κινήσεις για να αλλάξεις πηγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους!Μετα απο 15 χρονια μου χαλασαν τα Logitech Z2300  και ειμαι στο ψαξιμο για αγορα νεων ηχειων.Τα θελω για συνδεση σε υπολογιστη ειτε μεσω 3.5mm audio jack ειτε μεσω bluetooth.Η χρηση για την οποια τα θελω,ειναι κυριως μουσικη και μετα ταινιες (συνδεση του υπολογιστη μεσω hdmi στην τηλεοραση).Το budget ειναι μεχρι 180 ευρω.Κοιτουσα για ηχομπαρα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ιδανικη για μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βάζεις σε προτεραιότητα τη μουσική, τότε καλώς δεν κοιτάς για ηχομπάρα.

Nearfeild ακρόαση να υποθέσω (desktop χρήση κυρίως κλπ) επομένως κοιτάζεις ηχείο monitor. Για σοβαρό sub επιπλέον των ηχείων σε αυτό το budget, μάλλον (σίγουρα δηλαδή) το ξεχνάς. 

Για πάμε...

Tannoy Reveal 502

Και με ευχαριστείς αργότερα που με 200 ευρώ βρήκες ηχείο που παίζει nearfield/midfield πολύ καλά. Με ένα εικοσαρικάκι παραπάνω για το ζευγάρι είναι η αλήθεια, αλλά τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του;

Τα έχει όλα. Στάθμες για party ελέω ισχύος, σοβαρή και πάνω απ' όλα ακρόαση με ακρίβεια, και όλο το πακέτο γενικώς. Jackpot.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pleo είπε

Αν βάζεις σε προτεραιότητα τη μουσική, τότε καλώς δεν κοιτάς για ηχομπάρα.

Nearfeild ακρόαση να υποθέσω (desktop χρήση κυρίως κλπ) επομένως κοιτάζεις ηχείο monitor. Για σοβαρό sub επιπλέον των ηχείων σε αυτό το budget, μάλλον (σίγουρα δηλαδή) το ξεχνάς. 

Για πάμε...

Tannoy Reveal 502

Και με ευχαριστείς αργότερα που με 200 ευρώ βρήκες ηχείο που παίζει nearfield/midfield πολύ καλά. Με ένα εικοσαρικάκι παραπάνω για το ζευγάρι είναι η αλήθεια, αλλά τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του;

Τα έχει όλα.

τα είχα πριν τα krk, πολύ καλό all around ηχείο στα λεφτά αυτά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haris013 είπε

τα είχα πριν τα krk, πολύ καλό all around ηχείο στα λεφτά αυτά!

Εδώ και δυο γενιές η συγκεκριμένη σειρά απλά τα σπάει. Δώρο η τιμή του που είναι σαν να ληστεύεις τράπεζα χωρίς να σε πιάσουν ποτέ. Σοβαρές καταστάσεις μακριά από κάθε ψοφοφάηερ και λοιπούς συνδυασμούς τοπικού πρωταθλήματος τσικό.

4 λεπτά πριν, sakisq_87 είπε

 Εναλλακτικη εχουμε για αγορα απο καποιο καταστημα εδω?Στο skroutz εχει τα Reveal 402 στα 96 ευρω το ενα.

Δυστυχώς όχι. Δεν έβαλες προαπαιτούμενο ισοδύναμο την αγορά από Ελλάδα. Καλά κάνεις και αγοράζεις από Ελλάδα παρεμπίπταμπλυ.

Ρίξε τότε μια ματιά σε αυτό: https://www.athensproaudio.gr/el/presonus-eris-e-4.5.html

Τι να κάμνωμεν; Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος και άλλες παροιμίες... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Pleo είπε

Εδώ και δυο γενιές η συγκεκριμένη σειρά απλά τα σπάει. Δώρο η τιμή του που είναι σαν να ληστεύεις τράπεζα χωρίς να σε πιάσουν ποτέ. Σοβαρές καταστάσεις μακριά από κάθε ψοφοφάηερ και λοιπούς συνδυασμούς τοπικού πρωταθλήματος τσικό.

Δυστυχώς όχι. Δεν έβαλες προαπαιτούμενο ισοδύναμο την αγορά από Ελλάδα. Καλά κάνεις και αγοράζεις από Ελλάδα παρεμπίπταμπλυ.

Ρίξε τότε μια ματιά σε αυτό: https://www.athensproaudio.gr/el/presonus-eris-e-4.5.html

Τι να κάμνωμεν; Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος και άλλες παροιμίες... .

Μαλλον αυτα θα παρω.Συνδεονται και με laptop,σωστα;Ειναι καλυτερα σε αποδοση-ενταση ηχου απ τα Ζ2300 που ειχα;Ειμαι εντελως ασχετος σε θεματα ηχου και δεν θελω να κανω επιπολαια αγορα.Απλα θελω να ειναι στα ιδια επιπεδα ή και καλυτερα,αν ειναι εφικτο,με αυτα που ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakisq_87 είπε

Μαλλον αυτα θα παρω.Συνδεονται και με laptop,σωστα;Ειναι καλυτερα σε αποδοση-ενταση ηχου απ τα Ζ2300 που ειχα;Ειμαι εντελως ασχετος σε θεματα ηχου και δεν θελω να κανω επιπολαια αγορα.Απλα θελω να ειναι στα ιδια επιπεδα ή και καλυτερα,αν ειναι εφικτο,με αυτα που ειχα.

Δεν είχες ηχεία. Απλά στο χαμηλό κάποια στιγμή θα προσθέσεις και ένα subάκι για να έχεις την πλήρη εικόνα. Κατά τα λοιπά θα ακούσεις πράγματα στην ηχογράφηση, ακόμα και από το youtube, που δεν ήξερες ότι υπάρχουν.

'Νjoy! 👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pleo είπε

Δεν είχες ηχεία. Απλά στο χαμηλό κάποια στιγμή θα προσθέσεις και ένα subάκι για να έχεις την πλήρη εικόνα. Κατά τα λοιπά θα ακούσεις πράγματα στην ηχογράφηση, ακόμα και από το youtube, που δεν ήξερες ότι υπάρχουν.

'Νjoy! 👌

2 τελευταιες ερωτησεις.Εχει με 99 ευρω τα Eris E3.5.Εχουν σημαντικες διαφορες με τα Ε4.5;Το woofer που μου ξεμεινε απο τα Ζ2300 μπορω να το συνδεσω σε αυτα;Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sakisq_87 είπε

2 τελευταιες ερωτησεις.Εχει με 99 ευρω τα Eris E3.5.Εχουν σημαντικες διαφορες με τα Ε4.5;Το woofer που μου ξεμεινε απο τα Ζ2300 μπορω να το συνδεσω σε αυτα;Ευχαριστω!

εχουν διαφορά κυρίως στις χαμήλες. βέβαια αν είσαι σε μικρό δωμάτιο και συμπληρώσεις με woofer θα κάνεις δουλίτσα. το woofer των logi δεν συνδέεται. παντως γενικά εγω απο προσωπική εμπειρία κάτω απο 5 ιντσες δεν προτείνω ηχεία, το θεωρώ "βάση" για ενα ολοκληρωμενο αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από haris013
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakisq_87 είπε

2 τελευταιες ερωτησεις.Εχει με 99 ευρω τα Eris E3.5.Εχουν σημαντικες διαφορες με τα Ε4.5;Το woofer που μου ξεμεινε απο τα Ζ2300 μπορω να το συνδεσω σε αυτα;Ευχαριστω!

Άπαπα (μια πάπια) κάτι ερωτήσεις...

Your money, your choice:

 

10 λεπτά πριν, haris013 είπε

παντως γενικά εγω απο προσωπική εμπειρία κάτω απο 5 ιντσες δεν προτείνω ηχεία, το θεωρώ "βάση" για ενα ολοκληρωμενο αποτέλεσμα.

Παρομοίως. "Δορυφορίζουν" υπέρ το δέον κάτω από 5 ίντσες. Ως μπούσουλας βεβαίως-βεβαίως, υπάρχουν και λαμπρές εξαιρέσεις όπως τα εν λόγω Presonus.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2019 στις 2:53 ΠΜ, sakisq_87 είπε

2 τελευταιες ερωτησεις.Εχει με 99 ευρω τα Eris E3.5.Εχουν σημαντικες διαφορες με τα Ε4.5;Το woofer που μου ξεμεινε απο τα Ζ2300 μπορω να το συνδεσω σε αυτα;Ευχαριστω!

σε desktop χρησιμοποιώ τα edifier r1800t iii(στην θύρα της μητρικής ) και παράλληλα εχω και ενα sub της Logitech στην μπροστα θυρα του pc , που απλα την ενεργοποιώ μέσω software όποτε θελω λιγο παραπάνω μπασο  ,  δεν ξερω αν ειναι πολυ σωστή αυτη η σύνδεση το αποτέλεσμα παντως δεν ειναι κακο .

το καλυτερο παντως αν ειναι να πας σε 2.0 ,σε 5 ιντσών και πανω,  γουφερ το οποίο ίσως να σε ικανοποιεί και δεν χρειαζετε καθόλου το sub 

Επεξ/σία από Votritis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...