Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Αν σου είναι εντελώς απαραίτητο το ΒΤ και θες Edifier, οκ είναι τα 1700 για τα 115 ευρώ που κοστίζουν αν και προσωπικά εμένα δεν με πολυϊκανοποίησαν όταν τα άκουσα (έχω και κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις για άλλου είδους χρήση, πχ μεταφορά δίσκων βινυλίου) και λέμε μόνο και μόνο για μουσική - και ναι, απενεργοποιείται μέσω του τηλεχειριστηρίου. Επίσης έχε υπόψη πως η απόδοση του ΒΤ είναι πάντα κατώτερη από την κανονική ακρόαση. Όντως τα 1700 έχουν λίγο ξεχειλωμένο μπάσο που λένε μερικές κριτικές και ίσως όχι τόση καλή ευκρίνεια αλλά όχι βέβαια σαν το χάλι της πλαστικούρας τύπου Logitech, σαφώς απείρως πολύ καλύτερα.

Tip. Δεν ξέρω τι υπολογιστή/λάπτοπ έχεις αλλά αν ακούς από την onboard κάρτα ήχου τύπου Realtek, πάρε μια εξωτερική Behringer UCA222 που κάνει κάπου 22 ευρώ και θα με θυμηθείς μετά. Και με τα 1700, θα αλλάξει θεαματικά ο ήχος!

Στα ίδια λεφτά αν δεν σου είναι τρελά απαραίτητο το ΒΤ τα 1800iii έχουν καλύτερη απόδοση, λόγω της έλλειψης ΒΤ έριξαν το βάρος τους σε ποιοτικότερη απόδοση. Τι μουσικό πρόγραμμα χρησιμοποιείς και πόσο απαραίτητο σου είναι το ΒΤ; Υπάρχουν και κάποιες άλλες προτάσεις αλλά θα προτιμούσα να είχα περισσότερη ιδία πείρα για να σου πρότεινα κάτι άλλο.

Δεν έχει τύχει να τα ακούσω από κοντά, οπότε δεν ξέρω πώς θα μου φανούν κι εμένα. Σίγουρα θα είναι καλύτερα από τα Logitech X140 που έχω τώρα. Παρακολουθώ ομως το θέμα καιρό, και απο τα reviews που έχω δει όσο το έχω ψάξει, μου φανηκαν τα καλυτερα για την τιμη τους, οποτε αποφάσισα να πάω σ' αυτά.

Αυτό για το μπάσο που αναφέρεις το παρατήρησα σε κάποια συγκριτικά στο YouTube και με ξένισε λίγο, αλλά υποθέτω οτι κι αυτό ρυθμίζεται. Το BT δεν μου είναι απαραίτητο, μιας που από laptop θα παίζουν συνήθως. Απλώς το θεώρησα καλό σαν δυνατότητα. Η εντύπωση που έχω είναι οτι τα 1700 κ τα 1800 είναι τα ίδια σαν ηχεία κ ήχο, απλώς τα μεν έχουν BT, τα δε όχι. Αν έχουν καλύτερη απόδοση όπως λες, δεν θα 'χα πρόβλημα να πάω στα 1800.

Τα ηχεια θα συνδεθουν με λαπτοπ, με realtek onboard. Για player έχω συνήθως το aimp. Θα εχω υπ'οψη και την πρότασή σου για την behringer :)

Ενοοειται όποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη 

Επεξ/σία από JPep04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, JPep04 είπε

Καλημέρα, ενδιαφερομαι για την αγορα ηχειων 2.0 κυριως για ακροαση μουσικής. Λογω μπατζετ (γύρω στα 100€) έχω καταλήξει στα edifier 1700bt. Ξερει κανεις αν εχουν κουμπι απενεργοποιησης του bt; (στην περιπτωση που δεν χρησιμοποιείται και θες να το κλείσεις)

https://djmania.gr/el/?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2634

https://www.oneklik.gr/?s=EDIFIER+e25+Luna&post_type=product&product_cat=0

https://djmania.gr/el/?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2635

 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, JPep04 είπε

Δεν έχει τύχει να τα ακούσω από κοντά, οπότε δεν ξέρω πώς θα μου φανούν κι εμένα. Σίγουρα θα είναι καλύτερα από τα Logitech X140 που έχω τώρα. Παρακολουθώ ομως το θέμα καιρό, και απο τα reviews που έχω δει όσο το έχω ψάξει, μου φανηκαν τα καλυτερα για την τιμη τους, οποτε αποφάσισα να πάω σ' αυτά.

Αυτό για το μπάσο που αναφέρεις το παρατήρησα σε κάποια συγκριτικά στο YouTube και με ξένισε λίγο, αλλά υποθέτω οτι κι αυτό ρυθμίζεται. Το BT δεν μου είναι απαραίτητο, μιας που από laptop θα παίζουν συνήθως. Απλώς το θεώρησα καλό σαν δυνατότητα. Η εντύπωση που έχω είναι οτι τα 1700 κ τα 1800 είναι τα ίδια σαν ηχεία κ ήχο, απλώς τα μεν έχουν BT, τα δε όχι. Αν έχουν καλύτερη απόδοση όπως λες, δεν θα 'χα πρόβλημα να πάω στα 1800.

Τα ηχεια θα συνδεθουν με λαπτοπ, με realtek onboard. Για player έχω συνήθως το aimp. Θα εχω υπ'οψη και την πρότασή σου για την behringer :)

Ενοοειται όποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη 

Επειδή δεν πρόκειται να πάρεις σοβαρή αναβάθμιση στον ήχο με τα edifier, σου προτείνω να δεις αυτό

https://www.nakas.gr/prd/tannoy-reveal-601p-studio-monitor-temaxio

Και να το συνδυάσεις με έναν οικονομικό ενισχυτή όπως αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/2011123/Pioneer-A-10.html

Σίγουρα ανεβαίνει το budget, αλλά θα έχεις Hi-Fi ήχο και μάλιστα ήχο που μπορεί να καλύψει και ένα σαλόνι που λέει ο λόγος. Αλλά κυρίως θα έχεις καθαρό, δυνατό και audiophile ήχο που δεν θα έχει σχέση με τα ηχειάκια που κοιτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, T. Jefferson είπε

Επειδή δεν πρόκειται να πάρεις σοβαρή αναβάθμιση στον ήχο με τα edifier, σου προτείνω να δεις αυτό

https://www.nakas.gr/prd/tannoy-reveal-601p-studio-monitor-temaxio

Και να το συνδυάσεις με έναν οικονομικό ενισχυτή όπως αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/2011123/Pioneer-A-10.html

Σίγουρα ανεβαίνει το budget, αλλά θα έχεις Hi-Fi ήχο και μάλιστα ήχο που μπορεί να καλύψει και ένα σαλόνι που λέει ο λόγος. Αλλά κυρίως θα έχεις καθαρό, δυνατό και audiophile ήχο που δεν θα έχει σχέση με τα ηχειάκια που κοιτάς.

Δεν διαφωνώ ότι ηχητικά θα είμαι καλύτερα, αλλά ανεβαίνει κατά πολύ το μπατζετ

20 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Ζαχαρη, απ' ολα αυτα συν τα edifier 1700-1800 ποια θα προτεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JPep04 είπε

Δεν διαφωνώ ότι ηχητικά θα είμαι καλύτερα, αλλά ανεβαίνει κατά πολύ το μπατζετ

Σαφώς αλλά πρόκειται για το πρώτο σκαλοπάτι ποιοτικού ήχου. Με τα Edifier θα έχεις απλώς τον ήχο των logitech σε πιο δυνατά + το hiss (φύσημα) με το οποίο έρχονται από το εργοστάσιο και το αναφέρουν οι περισσότεροι χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JPep04 είπε

Δεν διαφωνώ ότι ηχητικά θα είμαι καλύτερα, αλλά ανεβαίνει κατά πολύ το μπατζετ

Ζαχαρη, απ' ολα αυτα συν τα edifier 1700-1800 ποια θα προτεινες;

Mackie CR4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, omega είπε

Πάρα πολύ καλή ηχόμπαρα και ειδικά για τα λεφτά της, δύο έχω αγοράσει, προφανώς στάθηκες άτυχος στο κομμάτι που σου έλαχε, συμβαίνουν αυτά, την στέλνεις πίσω δωρεάν και στην αντικαθιστούν με μία άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα! πριν λιγο καιρο αγορασα τα harman kardon soundsticks iii.
θελω ομως τώρα να τα συνδεσω με οπτικαλ καθως η τηλεόραση μου (lg) δεν εχει θυρα aux.
μπορει να γινει αυτο ή πρεπει να αγορασω καινουρια ηχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηχειακια για το νεο μου pc

Η χρήση θα είναι γενική, μουσική, παιχνίδια, ταινίες, από όλα δηλαδή 

Με ηχεία γενικά δεν έχω ιδέα τι παίζει, μια ζωή έπαιρνα 2.1 της Logitech γύρω στο 50αρι, αυτά μου πασαρανε, αυτά έπαιρνα 😂 οπότε δεν ειμαι σίγουρος για τι είμαι, μάλλον 2.1 να υποθεσω βάσει χρήσης? 

Θα ήθελα κάτι σε vfm, δυνατό σε ένταση και αν γίνεται να έχει και σύνδεση μέσω bt

Μέγιστο ποσό 100+-

Αν μπορεί να προτείνει κάτι καποιος

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aristos1908 είπε

καλησπέρα! πριν λιγο καιρο αγορασα τα harman kardon soundsticks iii.
θελω ομως τώρα να τα συνδεσω με οπτικαλ καθως η τηλεόραση μου (lg) δεν εχει θυρα aux.
μπορει να γινει αυτο ή πρεπει να αγορασω καινουρια ηχεία?

Πάτε και παίρνετε κομπιουτεροηχεία και μετά θέλετε να τα συνδέσετε να βλέπετε ταινίες στην TV... 🙄

Τα HK έχουν αναλογική είσοδο σωστά; Και η TV έχει ψηφιακή έξοδο σωστά; Για να στείλεις ήχο στα HK λοιπόν χρειάζεσαι έναν ψηφιοαναλογικό μετατροπέα. Αλλιώς χρειάζεσαι άλλα ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aristos1908 είπε

καλησπέρα! πριν λιγο καιρο αγορασα τα harman kardon soundsticks iii.
θελω ομως τώρα να τα συνδεσω με οπτικαλ καθως η τηλεόραση μου (lg) δεν εχει θυρα aux.
μπορει να γινει αυτο ή πρεπει να αγορασω καινουρια ηχεία?

https://www.ebay.com/itm/Optical-Coax-Toslink-Digital-to-Analog-Converter-Audio-Adapter-RCA-L-R-Stereo/323503540269?hash=item4b5250482d:m:mzFblWFV5vj5sKx2ZbHIJbg

3 ώρες πριν, vasilisga είπε

Καλησπέρα, 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ηχειακια για το νεο μου pc

Η χρήση θα είναι γενική, μουσική, παιχνίδια, ταινίες, από όλα δηλαδή 

Με ηχεία γενικά δεν έχω ιδέα τι παίζει, μια ζωή έπαιρνα 2.1 της Logitech γύρω στο 50αρι, αυτά μου πασαρανε, αυτά έπαιρνα 😂 οπότε δεν ειμαι σίγουρος για τι είμαι, μάλλον 2.1 να υποθεσω βάσει χρήσης? 

Θα ήθελα κάτι σε vfm, δυνατό σε ένταση και αν γίνεται να έχει και σύνδεση μέσω bt

Μέγιστο ποσό 100+-

Αν μπορεί να προτείνει κάτι καποιος

Ευχαριστώ 

https://www.djmarket.gr/edifier-c2xd-2-1-multimedia-speakers.html#.XK_a1XduKas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Ευχαριστώ ΑΕΚαρα!

Αυτά από ότι είδα βέβαια δεν έχουν σύνδεση μέσω bt σωστα? Υπάρχει κάτι αξιόλογο με bt connection?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, T. Jefferson είπε

Πάτε και παίρνετε κομπιουτεροηχεία και μετά θέλετε να τα συνδέσετε να βλέπετε ταινίες στην TV... 🙄

Τα HK έχουν αναλογική είσοδο σωστά; Και η TV έχει ψηφιακή έξοδο σωστά; Για να στείλεις ήχο στα HK λοιπόν χρειάζεσαι έναν ψηφιοαναλογικό μετατροπέα. Αλλιώς χρειάζεσαι άλλα ηχεία.

ειχα ρωτήσει πριν καιρό και καταληξαμε σε αυτα (harman kardon)!
το budget μου μεχρι εκει ηταν.
τωρα σκεφτομαι αν αξιζει τα hk να τα εχω με τν υπολογιστή και να αγοράσω άλλα για την τηλεόραση. π.χ. creative stage μιας και ειναι σε καλη τιμη!
η γνωμη σας ποια ειναι? 
ευχαριστω!!

8 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

με αυτο το σύστημα θα εχω αλλοίωση στον ήχο?
υπαρχουν ποιοτητες ή οτι παρω το ίδιο ειναι?
ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Aristos1908 είπε

ειχα ρωτήσει πριν καιρό και καταληξαμε σε αυτα (harman kardon)!
το budget μου μεχρι εκει ηταν.
τωρα σκεφτομαι αν αξιζει τα hk να τα εχω με τν υπολογιστή και να αγοράσω άλλα για την τηλεόραση. π.χ. creative stage μιας και ειναι σε καλη τιμη!
η γνωμη σας ποια ειναι? 
ευχαριστω!!

Για τη δουλειά που τα θέλεις δεν είναι σχεδιασμένα πάντως τα συγκεκριμένα. Ούτε κανένα ηχείο που είναι σχεδιασμένο για να παίζει με PC. Τα κομπιουτεροηχεία είναι σχεδιασμένα για να αποδίδουν optimally σε μικρή απόσταση. Τα HK μάλιστα έχουν και κλίση αν παρατηρήσεις, ακριβώς για να στοχεύουν στη θέση ακρόασης η οποία είναι υπολογισμένη να είναι κοντά.

Για να έχεις βελτιωμένο ήχο από την TV, σημαίνει ότι θα ακούς σε απόσταση που είναι μακρύτερη από την απόσταση που θα άκουγες π.χ. με ένα monitor στο γραφείο. Γιατι και οι τηλεοράσεις είναι σχεδιασμένες γι' αυτό το σκοπό, δηλαδή για θέαση από μεγαλύτερη απόσταση.

Συνεπώς, αν θέλεις πραγματικά να βελτιώσεις τον ήχο της TV σου, ψάχνεις ηχομπάρα ή κανονικά ηχεία αν ο προσανατολισμός σου είναι η μουσική περισσότερο. Τα υπόλοιπα είναι μπαλώματα και σύντομα κουράζουν. Και μέχρι να κουράσουν δεν παίζουν σωστά (γι' αυτό και κουράζουν).

Επεξ/σία από T. Jefferson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...