Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Ξέρω τα Alesis από πολύ ακριβά και πανάκριβα που έχει φίλος μου σε στούντιο. τώρα τι να πω με δυο μόλις αμφίρροπες και προφανώς ψεύτικες κριτικούλες στο σκρουτζ.

Εγώ αναφέρθηκα απλά στην τιμή όχι στο αν είναι καλά ή όχι ηχεία. Στο skroutz όπως μπορεί να δει κανείς η τιμή τους είναι εκεί στα 75-80 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/5/2019 στις 8:44 ΜΜ, zacharis1955 είπε

 

Λοιπόν...Τσίμπησα τα alesis το πρωί και τώρα βρήκα λίγο χρόνο να τα δοκιμάσω.Όταν βάζω το καλώδιο τροφοδοσίας στο ρεύμα χωρίς καν να έχω συνδεδεμένο το RCA  ακούγεται ένα  βουητό/φύσημα και από τα 2 ηχεία(αρκετά πιο δυνατό στο αριστερό).Είναι αρκετά έντονος θόρυβος,δηλαδή δεν χρειάζεται να βάλεις το αυτί σου διπλά για να τον ακούσεις.Επίσης είτε έχω στο μέγιστο την ένταση είτε στο ελάχιστο ο θόρυβος παραμένει ίδιος.Πειραματίστηκα αλλάζοντας πρίζα,πολύπριζο,  άλλαξα δωμάτιο μακριά από ηλεκτρονικές συσκευές,τα δοκίμασα και σε pc, σε λάπτοπ και ο θόρυβος πάντα εκεί.Τονίζω πως ο θόρυβος υπάρχει και χωρίς να τα έχω συνδεδεμένα στο pc ,άρα υποθέτω δεν είναι θέμα κάρτας ήχου/drivers.Έφυγα για αντικατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gianniskou είπε

Λοιπόν...Τσίμπησα τα alesis το πρωί και τώρα βρήκα λίγο χρόνο να τα δοκιμάσω.Όταν βάζω το καλώδιο τροφοδοσίας στο ρεύμα χωρίς καν να έχω συνδεδεμένο το RCA  ακούγεται ένα  βουητό/φύσημα και από τα 2 ηχεία(αρκετά πιο δυνατό στο αριστερό).Είναι αρκετά έντονος θόρυβος,δηλαδή δεν χρειάζεται να βάλεις το αυτί σου διπλά για να τον ακούσεις.Επίσης είτε έχω στο μέγιστο την ένταση είτε στο ελάχιστο ο θόρυβος παραμένει ίδιος.Πειραματίστηκα αλλάζοντας πρίζα,πολύπριζο,  άλλαξα δωμάτιο μακριά από ηλεκτρονικές συσκευές,τα δοκίμασα και σε pc, σε λάπτοπ και ο θόρυβος πάντα εκεί.Τονίζω πως ο θόρυβος υπάρχει και χωρίς να τα έχω συνδεδεμένα στο pc ,άρα υποθέτω δεν είναι θέμα κάρτας ήχου/drivers.Έφυγα για αντικατάσταση;

Βάλε αντίθετα την πρίζα του ρεύματος στον τοίχο ή στα ηχεία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Βάλε αντίθετα την πρίζα του ρεύματος στον τοίχο ή στα ηχεία...

Από τα τόσα βγάλε/βάλε που έχω κάνει έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό συνδυασμό ...

μήπως είναι φυσιολογικό και γίνομαι λίγο παρανοϊκός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχω μια ερώτηση για την επιλογή για atmos ήχο μέσα από τα windows. αγόρασα τα logitech z906 και τα έχω συνδέσει με οπτική. τα windows θέλουν να περνάει ο ήχος από hdmi για να ενεργοποιηθεί το atmos. κάποιος μετατροπέας δεν υπάρχει για να πάρω ήχο από το hdmi και μετά να το αλλάζει σε οπτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ λίγα φορμά μπορούν να περάσουν από οπτική όπως είναι υλοποιημένη στα οικιακά προϊόντα (Toslink). Ούτε καν τα φέροντα το atmos φορμά δεν περνάνε από την οπτική χωρίς αυτό, πόσο μάλλον με αυτό.

Ακόμα και στην υποθετική περίπτωση που θα υπήρχε ο μετατροπέας, πως θα άκουγες atmos με τα logitech που δεν έχουν έξτρα ηχεία/κανάλια που απαιτούνται για το atmos;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Πολύ λίγα φορμά μπορούν να περάσουν από οπτική όπως είναι υλοποιημένη στα οικιακά προϊόντα (Toslink). Ούτε καν τα φέροντα το atmos φορμά δεν περνάνε από την οπτική χωρίς αυτό, πόσο μάλλον με αυτό.

Ακόμα και στην υποθετική περίπτωση που θα υπήρχε ο μετατροπέας, πως θα άκουγες atmos με τα logitech που δεν έχουν έξτρα ηχεία/κανάλια που απαιτούνται για το atmos;

Είχα ενεργοποιήσει με κάτι άλλα 2.1 ηχεία που είχα πριν τον ένα μήνα δωρεάν για headphone και έπαιρνα τον ήχο από το jack της οθόνης. Ο ήχος δεν είχε καμία σχέση, ήταν πιο πλούσιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mitspetr είπε

Καμία σχέση με atmos αυτό που γράφεις τώρα.

Ξεγελάει το Netflix όμως ότι έχεις atmos και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Δεν ξεγελάει τίποτε και κανένα. Τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα. Ούτε το atmos για headphones είναι για να παίζει από ηχεία.

 

Screenshot 2019-05-17 14.47.36.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, αυτό που δείχνεις επιβεβαιώνει τι έγραψα ακριβώς. Στέλνεις ήχο που είναι για ακουστικά και όχι για ηχεία. Καμία σχέση δηλαδή με atmos όταν αυτό αναπαράγεται από ηχεία. Μάλιστα ο ήχος θα πρέπει να είναι εντελώς ακατάλληλος για αναπαραγωγή με τον τρόπο αυτό στο 2.1 που περιέγραψες πιο πριν.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mitspetr είπε

Ναι, αυτό που δείχνεις επιβεβαιώνει τι έγραψα ακριβώς. Στέλνεις ήχο που είναι για ακουστικά και όχι για ηχεία. Καμία σχέση δηλαδή με atmos όταν αυτό αναπαράγεται από ηχεία. Μάλιστα ο ήχος θα πρέπει να είναι εντελώς ακατάλληλος για αναπαραγωγή με τον τρόπο αυτό στο 2.1 που περιέγραψες πιο πριν.

Ναι τώρα περνάει από την οπτική. Αν πάρω στερεοφωνικό ήχο από την οθόνη έχει διαφορά, δεν είναι τόσο flat ο ήχος, όπως είναι ο απλός στερεοφωνικός.

κάτι τέτοιο λέω, αλλά δεν ξέρω αν θα δουλεύει  https://www.ebay.com/itm/HDMI-to-HDMI-SPDIF-4K-5-1-2-0-Optical-Toslink-Stereo-Audio-Extractor-Converter-/311857235859

αλλά να μπορεί να δώσει 5.1. αυτό απ ότι κατάλαβα δεν μπορεί να δώσει.

Επεξ/σία από lefstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά που ακούς είναι γιατί με αυτό που κάνεις, ο ήχος είναι κουκουρούκου.

Κοίταξε αγαπητέ. Αν δεν έχεις atmos σύστημα, atmos δεν πρόκειται να ακούσεις.

Άστο το atmos, έτσι κι αλλιώς δεν έχεις ηχεία για να ακούσεις atmos. Αυτό που μπορείς να ακούσεις είναι DD 5.1 έως 640Kbps εφ' όσον στην άλλη πλευρά υπάρχει αποκωδικοποιητής DD όπως έχουν τα logitech που κοιτάς, όταν θα τα συνδέσεις στο PC σου με οπτική και βλέπεις Netflix.

Τα οποία Logitech δεν κάνουν για σαλόνι ευθύς εξ' αρχής για άλλους λόγους, που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε.

Δεν υπάρχουν πλάγιοι δρόμοι. Αν θέλεις να ακούσεις atmos, θέλεις επεξεργαστή atmos με διασύνδεση HDMI για όλο αυτό.

Επεξ/σία από mitspetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...