Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε στον ανίδεο παιδιά...

Έχω τα creative t20 ΙΙ στον υπολογιστή. Αξίζει να πάω σε αυτά? --> https://www.skroutz.gr/s/5443078/Edifier-R1700BT.html

Θα υπάρξει ποιοτική διαφορά στον ήχο ή να μείνω με αυτά που έχω? 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Lousy Offcomer είπε

Για πείτε στον ανίδεο παιδιά...

Έχω τα creative t20 ΙΙ στον υπολογιστή. Αξίζει να πάω σε αυτά? --> https://www.skroutz.gr/s/5443078/Edifier-R1700BT.html

Θα υπάρξει ποιοτική διαφορά στον ήχο ή να μείνω με αυτά που έχω? 

Ευχαριστώ

Εννοειται πως θα υπαρξει διαφορα!! Συγκρινεις τωρα ηχειακια με ηχεια.. Αλλα τα μικρα, αλλα τα μεγαλα... Οποτε προχωρας!

Πηγαινε εδω! https://www.skroutz.gr/s/4845856/Edifier-R1800T-III.html

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Μήπως μπορείς να μου πεις γιατί τα παραπάνω αντί για τα S350DB που μου προτείνανε τελικά; Ευχαριστώ!

Πιστευω οτι και τα S350DB θα ειναι καλα, απλα τα R2730DB πιστευω, οτι ηχητικα θα ειναι καλυτερα μιας και ειναι 3 δρομων! Δηλαδη ο ηχος θα ειναι πιο ξεκαθαρος, λογω οτι θα χεις τις υψηλες στη κορνα ας το πουμε, θα χεις και τις μεσαιες στο δευτερο 'ηχειο' και στο 3ο 'ηχειο' θα χεις τις χαμηλες και θα χεις ενα σωστο crossover..Οπως και να χει χαμενα τα λεφτα δε πανε! Γενικοτερα ο ηχος θα ειναι καλυτερα μοιρασμενος!

Επισης θελω να πιστευω οτι επιτρεπεται.. Οτι ηχεια παιρνετε ή οτι σας προτειναμε και πηρατε να μας δινετε ενα μικρο review( η αλλιως αν μεινατε ευχαριστημενοι)!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις,

πάντως σε σχέση με αυτά που έχω υπάρχει διαφορά στον όγκο και τον χώρο που καταλαμβάνουν. Θα "γεμίσει" πολύ το γραφείο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και χρόνια στο υπολογιστή θυμάμαι να είχα πάντα ακουστικά. Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να αγοράσω ηχεία για απλή χρήση μουσικής καμίας ταινίας καμίας μπαλίτσας για να μη χρησιμοποιώ μονιμα τα ακουστικά. Σε παιχνίδια και οταν κάθομαι στο γραφείο παλι με τα ακουστικά θα είμαι όποτε σκέφτομαι το μπατζετ να είναι γύρω στο πενηνταρι αλλά επειδή δεν το έχω ψάξει ποτέ δεν ξέρω τι μπορώ να πάρω με αυτά τα χρήματα και αν υπάρχει κάτι αξιόλογο. Ευχαριστώ 

*** ένα μικρό μπάσο θα το ήθελα να έχει. Όχι αναγκαστικά 2.1 αλλά να φαίνεται λίγο η διαφορά 

Επεξ/σία από Striker4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα ηχεία που μου προτείνατε είμαι ανάμεσα στα Edifier P3060, τα Genius SW-HF2.1 1205 και τα Genius SW-HF2.1 1700. Ποια από αυτά τα 3 θα προτείνατε? Η Genius είναι εξίσου καλή μάρκα με την Edifier? Τα Genius 1700, περα από τα περισσότερα watt, έχουν κάτι άλλο καλύτερο από τα 1205? Μου άρεσαν πιο πολύ τα Genius απο εμφάνιση και είναι λίγο οικονομικότερα από την Edifier, αλλά διστάζω γιατί δεν είναι και τόσο "διάσημη" μάρκα, το ξέρω δεν έχει αυτό σημασία. Επίσης, εφόσον με ενδιαφέρει κυρίως gaming και ταινίες, σειρές, τα 2.1 είναι μονόδρομος(δηλαδή μην ψάχνω καν για 2.0)?

Κάτι άσχετο, γιατί ενώ η Logitech και η Creative, τα ηχεία που βγάζουν όλο έχουν μικροπροβλήματα, συνεχίζουν να βρίσκονται στη κορυφή των αποτελεσμάτων(δημοφιλέστερα) στο skroutz? Αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι δημοφιλή αλλά δεν φημίζονται για την ποιότητα ήχου και κατασκευής τους. Ενώ αντίθετα άλλες μάρκες σαν Edifier δεν είναι τόσο ξακουστές και δεν τα βρίσκεις σε μαγαζιά public, plaisio, kotsovolos ενώ απ'ότι διαπίστωσα βγάζουν ποιοτικά ηχεία και γι'αυτό προτείνονται σε τέτοια forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Lousy Offcomer είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις,

πάντως σε σχέση με αυτά που έχω υπάρχει διαφορά στον όγκο και τον χώρο που καταλαμβάνουν. Θα "γεμίσει" πολύ το γραφείο... 

Ένας ακόμα λογος για να πας σε 2.1. Το woofer γεμίζει διαφορετικά το χώρο σε σύγκριση με δύο ηχοστήλες ίδιας συχνοτικής έκτασης. Δίνει άλλη αίσθηση. Απλά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε μικρά δωμάτια αν φτάνει πολύ χαμηλά. Επιπλέον με γούφερ έχεις εκ των πραγμάτων σύστημα τριών δρόμων με αποτέλεσμα την χαμηλότερη παραμόρφωση τύπου IMD(αυτό που λένε πιο πάνω). Τα 2.0 ηχεία, αν έχουν σεταριστεί για να φτάνουν χαμηλά στο μπάσο, ζορίζονται και υποβαθμίζουν όλο τον ήχο(IMD). 

Η άλλη λύση είναι να πας πάλι σε creative που βγάζουν τον όγκο τους σε ύψος. Τα συγκεκριμένα παίζουν πολύ ισορροπημένα, αλλά δεν θα έχεις καλή έκταση μπάσου.

https://www.skroutz.gr/s/316325/Creative-GigaWorks-T40-Series-II.html

46 λεπτά πριν, Striker4 είπε

Εδώ και χρόνια στο υπολογιστή θυμάμαι να είχα πάντα ακουστικά. Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να αγοράσω ηχεία για απλή χρήση μουσικής καμίας ταινίας καμίας μπαλίτσας για να μη χρησιμοποιώ μονιμα τα ακουστικά. Σε παιχνίδια και οταν κάθομαι στο γραφείο παλι με τα ακουστικά θα είμαι όποτε σκέφτομαι το μπατζετ να είναι γύρω στο πενηνταρι αλλά επειδή δεν το έχω ψάξει ποτέ δεν ξέρω τι μπορώ να πάρω με αυτά τα χρήματα και αν υπάρχει κάτι αξιόλογο. Ευχαριστώ 

*** ένα μικρό μπάσο θα το ήθελα να έχει. Όχι αναγκαστικά 2.1 αλλά να φαίνεται λίγο η διαφορά 

Αν μιλάς για καλά audiophile ακουστικά, τότε υπάρχει μέθοδος για να πάρεις ανώτερο ήχο και από τόσο φθηνά pc speakers. Δηλαδή να ισοσταθμίσεις τα ηχεία(χωρίς μικροφώνο) για να παίζουν όπως περίπου τα ακουστικά σου. Αλλιώς να ξέρεις ότι τα 2.1 σε τέτοιο κόστος είναι μάπα. Μόνο 2.0 και με θυσία στο μπάσο θα πάρεις αξιοπρεπή ήχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, startrekdiscovery είπε

Από τα ηχεία που μου προτείνατε είμαι ανάμεσα στα Edifier P3060, τα Genius SW-HF2.1 1205 και τα Genius SW-HF2.1 1700. Ποια από αυτά τα 3 θα προτείνατε? Η Genius είναι εξίσου καλή μάρκα με την Edifier? Τα Genius 1700, περα από τα περισσότερα watt, έχουν κάτι άλλο καλύτερο από τα 1205? Μου άρεσαν πιο πολύ τα Genius απο εμφάνιση και είναι λίγο οικονομικότερα από την Edifier, αλλά διστάζω γιατί δεν είναι και τόσο "διάσημη" μάρκα, το ξέρω δεν έχει αυτό σημασία. Επίσης, εφόσον με ενδιαφέρει κυρίως gaming και ταινίες, σειρές, τα 2.1 είναι μονόδρομος(δηλαδή μην ψάχνω καν για 2.0)?

Κάτι άσχετο, γιατί ενώ η Logitech και η Creative, τα ηχεία που βγάζουν όλο έχουν μικροπροβλήματα, συνεχίζουν να βρίσκονται στη κορυφή των αποτελεσμάτων(δημοφιλέστερα) στο skroutz? Αυτό που κατάλαβα είναι ότι είναι δημοφιλή αλλά δεν φημίζονται για την ποιότητα ήχου και κατασκευής τους. Ενώ αντίθετα άλλες μάρκες σαν Edifier δεν είναι τόσο ξακουστές και δεν τα βρίσκεις σε μαγαζιά public, plaisio, kotsovolos ενώ απ'ότι διαπίστωσα βγάζουν ποιοτικά ηχεία και γι'αυτό προτείνονται σε τέτοια forums.

Πήγαινε στο P3060

1 ώρα πριν, Striker4 είπε

Εδώ και χρόνια στο υπολογιστή θυμάμαι να είχα πάντα ακουστικά. Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να αγοράσω ηχεία για απλή χρήση μουσικής καμίας ταινίας καμίας μπαλίτσας για να μη χρησιμοποιώ μονιμα τα ακουστικά. Σε παιχνίδια και οταν κάθομαι στο γραφείο παλι με τα ακουστικά θα είμαι όποτε σκέφτομαι το μπατζετ να είναι γύρω στο πενηνταρι αλλά επειδή δεν το έχω ψάξει ποτέ δεν ξέρω τι μπορώ να πάρω με αυτά τα χρήματα και αν υπάρχει κάτι αξιόλογο. Ευχαριστώ 

*** ένα μικρό μπάσο θα το ήθελα να έχει. Όχι αναγκαστικά 2.1 αλλά να φαίνεται λίγο η διαφορά 

Για δες και εσύ τα P3060... Δες review πιστεύω θα σε καλύψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2019 στις 11:27 ΠΜ, Lousy Offcomer είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις,

πάντως σε σχέση με αυτά που έχω υπάρχει διαφορά στον όγκο και τον χώρο που καταλαμβάνουν. Θα "γεμίσει" πολύ το γραφείο... 

https://abertech.gr/index.php?route=product/product&product_id=3509

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gonstathis είπε

Δηλαδή στο συγκεκριμένο εύρος τιμής (κάτω των 70€) προτείνεις καλύτερα τα Edifier P3060 από τα Edifier R1280T;

Αναλογως τι θες... Αν θες μπασο (μιας και 5ιντσο θα μπουμαρει καλα) πας στα P3060  αλλιως αν θες λιγο καλυτερο ηχο, με την εννοια οτι θα χεις κορνα/tweeter για τις υψηλες, και μπασο οσο οσο πας στα R1280Τ.

 

Επεξ/σία από olimpiakos 7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και μια άλλη ερώτηση. Αν το subwoofer είναι στα πόδια του γραφείου, και ο απέναντι τοίχος στα 1,5m δεν θα έχει μεγάλες επιπτώσεις στον ήχο; Η απόσταση απ' τον απέναντι τοίχο δεν θ' αλλάξει είτε έχω 2.0, αλλά εκεί τουλάχιστον τα ηχεία θα κοιτάνε εμένα, και όχι τα πόδια μου( όπως το subwoofer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε παίζει τόσο ρόλο, αρκεί το σαμπ να είναι κάτω για να γεμίσουν οι χαμηλές, τους δορυφόρους ή αν έχεις 2.0 ηχεία θα κοιτάνε εσένα! (Εκτός και αν κατάλαβα λάθος)

Edit: Υποτιθεται οτι μπροστα απτο bass reflex που βγαζει αερα δεν θα πρεπει να ειναι κατι μπροστα με την εννοια να μην το 'βουλωνει'.. Αλλα για 1,5 μετρο ειναι πολυ μακρια, οποτε δε νομιζω...Αν ακουγεται περιεργα θα το καταλαβεις!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...