Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Έχεις εικόνα για κάποιο από αυτά;

3 λεπτά πριν, olimpiakos 7 είπε

Μάλλον δεν έχει χώρο γιαυτό θέλει τα κλασσικά 2 ηχειάκια! 

Έτσι ακριβώς. Είναι το γραφείο πλεον μπετό, δεν κουνιέται τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, Abudi είπε

Έχεις εικόνα για κάποιο από αυτά;

Έτσι ακριβώς. Είναι το γραφείο πλεον μπετό, δεν κουνιέται τίποτα

Στα Edifier σαν εταιρεία βγάζει καλά ηχεία! Τα υπόλοιπα σύμφωνα με τα specs τους φαίνονται καλά! Δες reviews και sound test στο YouTube! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ.

Έχω τα Logitech Z506 5.1 με RMS 75w και θέλω να τα δώσω γιατί δεν τα δουλεύω σαν 5.1 .

Υπάρχουν ηχεία 2.1 στην ίδια ένταση και  μπάσο ? 

Γενικά θέλω να είναι δυνατά (σαν αυτά που έχω δηλαδή ) και να έχουν βαθύ μπάσο γιατί η μόνη μουσική που ακούω είναι house-techno.

Ψάχνω  2.1 και όχι 2.0 γιατί έχω και 2 ηχεία behringer truth B1031A τα οποία σε χαμηλή ένταση δεν έχουν το ωραίο βαθύ μπάσο που έχουν τα z506 (αυτό που σου τρέμει το στήθος σου και ρε παιδί μου !)  .Φυσικά αν υπάρχουν ηχεία 2.0 που βγάζουν ωραίο μπάσο σαν subwoofer τοτε καλοδεχούμενα.

Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 80-85.

 

Επεξ/σία από insomiaistas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ.

Έχω τα Logitech Z506 5.1 με RMS 75w και θέλω να τα δώσω γιατί δεν τα δουλεύω σαν 5.1 .

Υπάρχουν ηχεία 2.1 στην ίδια ένταση και  μπάσο ? 

Γενικά θέλω να είναι δυνατά (σαν αυτά που έχω δηλαδή ) και να έχουν βαθύ μπάσο γιατί η μόνη μουσική που ακούω είναι house-techno.

Ψάχνω  2.1 και όχι 2.0 γιατί έχω και 2 ηχεία behringer truth B1031A τα οποία σε χαμηλή ένταση δεν έχουν το ωραίο βαθύ μπάσο που έχουν τα z506 (αυτό που σου τρέμει το στήθος σου και ρε παιδί μου !)  .Φυσικά αν υπάρχουν ηχεία 2.0 που βγάζουν ωραίο μπάσο σαν subwoofer τοτε καλοδεχούμενα.

Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 80-85.

https://www.skroutz.gr/s/2756745/Edifier-C2XD.html#reviews αλλιως

https://www.skroutz.gr/s/317562/Edifier-M3200.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, olimpiakos 7 είπε

επειδή είμαι άσχετος στο θέμα του ήχου, Αυτα είναι χειρότερα από τα δύο ηχεία  που μου προτείνατε;

Αν ναι, είναι τόσο χειρότερα ώστε να αξίζουν τα παραπάνω χρήματα τα edifier; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomiaistas είπε

επειδή είμαι άσχετος στο θέμα του ήχου, Αυτα είναι χειρότερα από τα δύο ηχεία  που μου προτείνατε;

Αν ναι, είναι τόσο χειρότερα ώστε να αξίζουν τα παραπάνω χρήματα τα edifier; 

Σαβούρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγαινε στα 2 παραπάνω που πρότεινα! Εάν έχεις θέμα χρηματικό πήγαινε στο φθηνότερο M3200! Και πάλι θα είσαι κομπλέ!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Πήγαινε στα 2 παραπάνω που πρότεινα! Εάν έχεις θέμα χρηματικό πήγαινε στο φθηνότερο M3200! Και πάλι θα είσαι κομπλέ!

Συγνώμη αλλά επειδή είμαι άσχετος  Τα 2.0 ( για παράδειγμα Αυτά) υστερούν τόσο σε  μπάσο ώστε να χάνεται η μαγεία της house-techno; 

Ανάμεσα στα παραπάνω 2.0 (και οποιαδήποτε άλλα σαν αυτά ) και τα c2xd, ποια θα αγοράζατε για overall χρήση με την μουσική προτίμησή μου;

Θυμίζω ότι έχω ήδη ένα ζευγάρι behringer truth B1031A, μήπως αν πάρω  2.0 είναι  παρόμοια με αυτά που έχω  απλά σε μικρότερα ;

 

 

Επεξ/σία από insomiaistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2.0 εχουν μπασο οσο χρειαζεται ουτε να μπουκωνουν ουτε να μην εχουν καθολου!.. Τα συγκεκριμενα ειναι 4ιντσα μεγαφωνα μη περιμενεις 30hz βαθυ wow μπασο τριζουν τζαμια σε καμια περιπτωση! Φαντασου εχω την επομενη σειρα ηχεια 1800T III και ξεχωριστο sub 6ιντσο και τοτε ολοκληρωθηκε ακουστικα ο ηχος, οποτε φαντασου τι πλεονεκτημα εχω με το sub! Και ναι θα ειναι παρομοια!

Οποτε θα πας στα c2xd ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Τα 2.0 εχουν μπασο οσο χρειαζεται ουτε να μπουκωνουν ουτε να μην εχουν καθολου!.. Τα συγκεκριμενα ειναι 4ιντσα μεγαφωνα μη περιμενεις 30hz βαθυ wow μπασο τριζουν τζαμια σε καμια περιπτωση! Φαντασου εχω την επομενη σειρα ηχεια 1800T III και ξεχωριστο sub 6ιντσο και τοτε ολοκληρωθηκε ακουστικα ο ηχος, οποτε φαντασου τι πλεονεκτημα εχω με το sub! Και ναι θα ειναι παρομοια!

Οποτε θα πας στα c2xd ! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο για να προβώ στην αγορά . Ποια η διαφορά στον ήχο - μπάσο  των edifier c2xd με τα edifier xm6pf ?

Αξίζει αυτή η διαφορά σχεδόν διπλάσια τιμή ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2020 στις 5:39 ΜΜ, insomiaistas είπε

Κάτι τελευταίο για να προβώ στην αγορά . Ποια η διαφορά στον ήχο - μπάσο  των edifier c2xd με τα edifier xm6pf ?

Αξίζει αυτή η διαφορά σχεδόν διπλάσια τιμή ;

Στα ηχεία ισχύει 100% το "ότι πληρώνεις παίρνεις"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρομαι για αυτοενισχυόμενα ηχεία που να υποστηρίζουν και bluetooth και optical. Με ενδιαφέρει 50% η απόδοση σε ταινίες - σειρές κλπ. και 50% για μουσική (mainstream πράγματα). Θα μπουν σε χώρο σαλονίου (ανοιχτό σπίτι) 6Χ6 περίπου. Έχω budget 200€ το πολύ αν βγουν και φτηνότερα ακόμη καλύτερα. Έχω δει τα Edifier R1850DB και R2000DB αλλά δεν τα έχω ακούσει από κοντά, μόνο σε video στο Youtube. Υπάρχει κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από gusmin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, gusmin είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρομαι για αυτοενισχυόμενα ηχεία που να υποστηρίζουν και bluetooth και optical. Με ενδιαφέρει 50% η απόδοση σε ταινίες - σειρές κλπ. και 50% για μουσική (mainstream πράγματα). Θα μπουν σε χώρο σαλονίου (ανοιχτό σπίτι) 6Χ6 περίπου. Έχω budget 200€ το πολύ αν βγουν και φτηνότερα ακόμη καλύτερα. Έχω δει τα Edifier R1850DB και R2000DB αλλά δεν τα έχω ακούσει από κοντά, μόνο σε video στο Youtube. Υπάρχει κάποια πρόταση;

Ευχαριστώ

https://www.odes.gr/el/behringer-ms20.html

https://www.websupplies.gr/iheia-edifier-20-s880db-high-resolution-bluetooth

https://www.thomann.de/gr/presonus_eris_e4.5_bt.htm?offid=1&affid=355

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Τα πρωτα δεν μου αρεσουν σε design μιας και προορίζονται για σαλόνι παιζει και αυτό ρόλο. Τα eris τα είχα κι εγώ υπόψη απλά ανεβαίνω σε τιμή αρκετά. Για τα edifier έχεις μια σχετικά απλή και κατανοητή απάντηση για έμενα τον άσχετο γιατί είναι καλύτερα από τα r2000db μιας και είναι χειρότερα σε χαρακτηριστικά (Όπως τα βλέπω εγώ ο άσχετος επαναλαμβάνω)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...