Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάμεσα στα παρακάτω ποια θα επιλέγατε;

Edifier R1700BT

Edifier R1850DB

Logitech Z623

Ρώτησα κ' εδώ και γράφω περισσότερες λεπτομέρειες για την χρήση κ.α.

Τα logitech νομίζω πως έχουν καλό μπάσο αλλά χειρότερη ποιότητα ήχου οπότε αν συμφωνείτε μάλλον θα μείνουν στην άκρη τελικά.

Σκέφτομαι μήπως πάρω τα R1850DB που έχουν sub out μήπως βάλω ένα sub κάποια στιγμή αν δεν με καλύψει το μπάσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 12:42 ΠΜ, iCyd είπε

Καλησπέρα , ψαχνω για ηχεια-ηχειο για τοποθετηση πανω στο γραφειο και καθημερινη χρηση για μουσικη. 

Θελω να ακουω απλα  δυνατό,  καθαρο ήχο και ενα ικανοποιητικό μπάσο , δεν εχω τις θεοτρελες απαιτησεις.

Να σας πω την αλήθεια κοιτούσα προς Marshall μεριά , Acton , Stanmore αλλα ενώ σε εμφανιση ειμαι στα 10/10 απο ήχο δεν ξερω τι κανουν μιας και κόστος ειναι αρκετά υψηλό.

Μετα χαζεψα λίγο στο σκρουτζ και ειδα τα R1700ΒΤ και R1800T III, είδα οτι προτείνονται και εδώ περα. Αξίζει να παω σε κάτι τέτοιο ή θα με καλύψει και κάτι πιο φτηνό?

Το μόνο που θέλω σίγουρα ειναι η ασύρματη σύνδεση με τον υπολογιστή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :) 

Νομίζω τα JBL Go 2 θα ήταν η καλύτερη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, evridiki4 είπε

Νομίζω τα JBL Go 2 θα ήταν η καλύτερη επιλογή

Απαντάς σε μήνυμα σχεδόν 6 μηνών σε άνθρωπο που κοιτάζει Marshall και του προτείνεις JBL Go? ΣΣΣωραία!

P.S: Τι άλλα ενδιαφέροντα πουλάει το Βestfamily? Ιδιοκτήτης ή αβανταδόρος?

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα Behringer μου γεμίζουν περισσότερο το μάτι. Απ ότι βλέπω δεν έχει ποτενσιόμετρο για την ένταση, ρυθμίζουν μόνο από την πηγή; πχ pc/μικτής.  

Ποια θεωρείς ότι είναι τα πλεονεκτήματα του σε σχέση με τα άλλα; Επίσης νομίζεις πως είναι καλύτερα από τα R1700BT & R1850DB?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, nickf0 είπε

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα Behringer μου γεμίζουν περισσότερο το μάτι. Απ ότι βλέπω δεν έχει ποτενσιόμετρο για την ένταση, ρυθμίζουν μόνο από την πηγή; πχ pc/μικτής.  

Ποια θεωρείς ότι είναι τα πλεονεκτήματα του σε σχέση με τα άλλα; Επίσης νομίζεις πως είναι καλύτερα από τα R1700BT & R1850DB?

Και τα δύο είναι κλάσεις καλύτερα από τα Edifier που κοιτάς, 5" Woofers ξεχωριστοί bi-amp ενισχυτές για το κάθε ηχείο κλπ, το ποτενσιόμετρο του Behringer είναι πίσω...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 Ξέρει κάποιος πού θα μπορούσα να βρω καλώδιο Mini Din 9 pin type B (proprietary)  Male που να καταλήγει σε rca ή xlr; Έχω ένα παλιό sub woofer που θα ήθελα να συνδέσω με τα καινούρια μου ηχεία έως ότου να πάρω αυτό που θέλω. Μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο στο ebay κάτι αντίστοιχο που καταλήγει όμως σε 2 rca cables. Ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός θέματος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Tassos77 είπε

Καλησπέρα,

 Ξέρει κάποιος πού θα μπορούσα να βρω καλώδιο Mini Din 9 pin type B (proprietary)  Male που να καταλήγει σε rca ή xlr; Έχω ένα παλιό sub woofer που θα ήθελα να συνδέσω με τα καινούρια μου ηχεία έως ότου να πάρω αυτό που θέλω. Μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο στο ebay κάτι αντίστοιχο που καταλήγει όμως σε 2 rca cables. Ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός θέματος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πήγαινε στο Ράδιο Κατουμά να σου το φτιάξει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ηχεία 2.1 κοντά στα 200 ίσως και 300 ευρώ, χρήση μουσική, ταινίες κλπ. Κάτι ποιοτικό σε κατασκευή. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@drade Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό ακριβώς που ψάχνεις σε αυτά τα χρήματα. Ο @zacharis1955 σου έδωσε τις πιθανές επιλογές όμως καμία δεν πιστεύω ότι πληρεί τις προδιαγραφές που βάζεις.

Τα Yamaha NS-P350 νομίζω ότι θέλουν καλό ενισχυτή και δεν περιλαμβάνουν subwoofer που είναι το πιο σημαντικό στις ταινίες.

Τα Harman Kardon δεν έχουν τον σωστό συνδυασμό από drivers στα δύο ηχεία (δηλαδή ένα 3 με 5 inch woofer + tweeter) για να ακούς μουσική. Για ηλεκτρονική μουσική μπορεί να είναι καλά όμως για τίποτα παραπάνω.

Τα Μ-Audio που είναι για εμένα η πιο καλή λύση από τις 3 δεν είναι ακριβώς αυτό που θα χαρακτήριζες ποιοτικό σε κατασκευή.

Δεν είναι ότι έχω κάτι καλύτερο να προτείνω απλά επειδή και εγώ ψάχνω κάτι για τον υπολογιστή μου και έχω κοιτάξει αυτά τα ηχεία ήθελα να μοιραστώ τα συμπεράσματα μου.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

@drade Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό ακριβώς που ψάχνεις σε αυτά τα χρήματα. Ο @zacharis1955 σου έδωσε τις πιθανές επιλογές όμως καμία δεν πιστεύω ότι πληρεί τις προδιαγραφές που βάζεις.

Τα Yamaha NS-P350 νομίζω ότι θέλουν καλό ενισχυτή και δεν περιλαμβάνουν subwoofer που είναι το πιο σημαντικό στις ταινίες.

Τα Harman Kardon δεν έχουν τον σωστό συνδυασμό από drivers στα δύο ηχεία (δηλαδή ένα 3 με 5 inch woofer + tweeter) για να ακούς μουσική. Για ηλεκτρονική μουσική μπορεί να είναι καλά όμως για τίποτα παραπάνω.

Τα Μ-Audio που είναι για εμένα η πιο καλή λύση από τις 3 δεν είναι ακριβώς αυτό που θα χαρακτήριζες ποιοτικό σε κατασκευή.

Δεν είναι ότι έχω κάτι καλύτερο να προτείνω απλά επειδή και εγώ ψάχνω κάτι για τον υπολογιστή μου και έχω κοιτάξει αυτά τα ηχεία ήθελα να μοιραστώ τα συμπεράσματα μου.

Ολα αυτά τα φαντάζεσαι, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@zacharis1955 Η Yamaha γράφει για τα NS-P350 ότι είναι μόνο surrount και center (5 inch drivers / 57 Hz–45 kHz) φτιαγμένα για να συνδυάζονται με τα NS-F350 και δεν αναφέρει πουθενά για αυτοενίσχυση, ούτε για subwoofer.

M-Audio: cheap, plastic IR remote ... it is a shame that it is so poorly made. It gives almost no feedback when I press the buttons, and the only way to know ... short speaker cables .... I hear a hiss coming from both satellite speakers. It was audible hiss and one that tire my ears fast ..... was rather underwhelming, mostly because of booming bass from subwoofer .... Unfortunately, at higher volume levels, subwoofer goes in to frenzy mode and overpowers music completely.... Lacks a bit of overall finesse

Harman Kardon: Μόνο 1 inch drivers στα left/right άρα δεν γίνεται να έχουν low midrange που είναι απαραίτητα για voice / jazz / κλασσική κλπ.

the mid range is compromised, truly limited midrange, small midrange, (wallmart) the mid range is not the best, (amzn) the mid range is almost non-existent.

Εσύ ο ίδιος προτείνεις συστηματικά ηχεία με twitter + 4/5inch woofer..... και θεωρείς άθλια τα logitech που έχουν 1/1.5 inch drivers μόνο στα left/right... γιατί πιστεύεις ότι η Harman έχει βρει κάποιο μαγικό τρόπο να φτιάξει ηχεία που βγάζουν σωστό ήχο χωρίς να ξοδέψει τα χρήματα που χρειάζονται να βάλει τους κατάλληλους drivers;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/5/2020 στις 8:20 ΠΜ, elpenor είπε

 

 

Η συζήτηση μου θυμίζει dibate μεταξύ HiFiντελιστών της 10ετίας του 80 -μέσω των τότε περιοδικών του είδους- του τύπου ότι το πικάπ Thorens με κεφαλή Stanton έβγαζε ήχο ...γλυκόξινο με επίγευση μανταρίνι και το πικαπ Project με κεφαλή Sumiko έβγαζε ήχο ...γλυκόπικρο με επίγευση πορτοκάλι...

Συμβαίνει βέβαια αυτό όταν ψάχνεις συνέχεια και δεν καταλήγεις πουθενά...

P.S: Τα Logitech τα θεωρώ άθλια γενικά (σχεδίαση, κατασκευή κλπ)...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει δεν είμαι άσχετος, έχω επίγνωση οτι στα λεφτά που ανέφερα δεν υπάρχουν κορυφαίες λύσεις, ούτε και χρειάζονται. Ευχαριστώ και τους δύο.

Επεξ/σία από drade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...