Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/11/2020 στις 5:42 ΠΜ, dimosthenis7 είπε

Επειδή ο τίτλος του θέματος είναι 'ηχεία για τον υπολογιστή' δεν εννοείται να μιλάμε για πιστή αναπαραγωγή αυτού που έχει εγγραφεί από τον μουσικό. Εξάλλου και ο ήχος μιας ακουστικής κιθάρας μέχρι να καταλήξει στον σκληρό δίσκο του στούντιο έχει περάσει τα μύρια εφέ και κανείς δεν γνωρίζει πως έχει εγγραφεί (εκτός από τους συντελεστές).

Απλά εικάζουμε. Ακόμα και για συστήματα άνω των 100.000 ισχύει πως έχουν την τάση να δίνουν το δικό τους χαρακτήρα οπότε ας αφήσουμε αυτή τη συζήτηση. Όποιοι έχουν πάει σε εκθέσεις Hi-end ηχοσυστημάτων καταλαβαίνουν.

Για 700 ευρώ που είναι αρκετά για ηχεία υπολογιστή, θα πρότεινα είτε αυτοενισχυόμενα ηχεία σε συνδυασμό με ένα καλό usb dac/προενισχυτή ειτε έναν ολοκληρωμένo ενισχυτή με ηχεία που αποδεδειγμένα του ταιριάζουν (ανάλογα φυσικά τα γούστα που έχουμε)

Π.χ. αν θέλουμε μουσικότητα, ένας ολοκληρωμένος της εισαγωγικής σειράς της Marantz είναι ότι πρέπει. Επειδή όμως τα watt σε τέτοια κατηγορία τιμής (300-400 ευρώ) δεν είναι πολλά, τα ηχεία μας πρέπει να μην είναι δύσκολο φορτίο. Βλέπετε αν διαλέγουμε ξεχωριστά κομμάτια θα πρέπει να ξέρουμε κάτιτις παραπάνω γιατί ένα μη σωστό ζευγάρωμα δίνει άσχημα αποτελέσματα και αν δεν ξέρουμε αρχίζουμε να κατηγορούμε άδικα τα μηχανήματα.

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Στον ήχο δεν υπάρχει προτυποποίηση(standardization). Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο καλιμπραρίσματος σαν το RGB που εξασφαλίζει ότι θα δεις στην οθόνη σου ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι είδε ο δημιουργός του οπτικού υλικού. Αυτό συμβαίνει γιατί κάθε στούντιο έχει τον δικό του ήχο. Το δικό του reverb.

Ωστόσο υπάρχουν για ηχεία και ακουστικά κάποιες καμπύλες στόχοι τις οποίες αν ακολουθήσεις πιστά θα πάρεις ένα ισορροπημένο και ευχάριστο αποτέλεσμα για τις περισσότερες, αν όχι όλες τις ηχογραφήσεις.

Δύο γνωρίσματα έχει ο σχετικά flat ήχος. Πρώτον, δεν νιώθεις την ανάγκη να δυναμώσεις την ένταση για να ακούσεις καθαρά. Δεύτερον, δεν σε κουράζει σε μεγάλες εντάσεις. Οτιδήποτε δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι καλό.

Το καλό με το PC είναι ότι ακούς περισσότερο άμεσο και λιγότερο αντανακλώμενο ήχο. Το ζευγάρωμα ενισχυτών-ηχείων είναι παλιός audiophile μύθος. Ένας καλοσχεδιασμένος ενισχυτής(όχι απαραίτητα ακριβός) δεν έχει ηχητικό χαρακτήρα. Οι ενισχυτές είναι σχεδόν έως απόλυτα διάφανα μηχανήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Στον ήχο δεν υπάρχει προτυποποίηση(standardization). Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο καλιμπραρίσματος σαν το RGB που εξασφαλίζει ότι θα δεις στην οθόνη σου ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι είδε ο δημιουργός του οπτικού υλικού. Αυτό συμβαίνει γιατί κάθε στούντιο έχει τον δικό του ήχο. Το δικό του reverb.

Ωστόσο υπάρχουν για ηχεία και ακουστικά κάποιες καμπύλες στόχοι τις οποίες αν ακολουθήσεις πιστά θα πάρεις ένα ισορροπημένο και ευχάριστο αποτέλεσμα για τις περισσότερες, αν όχι όλες τις ηχογραφήσεις.

Δύο γνωρίσματα έχει ο σχετικά flat ήχος. Πρώτον, δεν νιώθεις την ανάγκη να δυναμώσεις την ένταση για να ακούσεις καθαρά. Δεύτερον, δεν σε κουράζει σε μεγάλες εντάσεις. Οτιδήποτε δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι καλό.

Το καλό με το PC είναι ότι ακούς περισσότερο άμεσο και λιγότερο αντανακλώμενο ήχο. Το ζευγάρωμα ενισχυτών-ηχείων είναι παλιός audiophile μύθος. Ένας καλοσχεδιασμένος ενισχυτής(όχι απαραίτητα ακριβός) δεν έχει ηχητικό χαρακτήρα. Οι ενισχυτές είναι σχεδόν έως απόλυτα διάφανα μηχανήματα.

Πάντως κάτι KRK που είχα βάλει στο μάτι και θεωρούνται flat όταν τα άκουσα μου φάνηκαν εντελώς αδιάφορα και ένοιωθα την ανάγκη να δυναμώσω την ένταση για να ακούσω καθαρά. Τελικά έδωσα κάτι παραπάνω και πήρα απλά (όχι αυτόενισχυομενα) Triangle τα οποία μπορεί να μην ακολουθούν την Harman curve αλλά ο ήχος τους μου ταιριάζει πολύ.

Όσο αφορά τους ενισχυτές έχω ένα Marantz και ένα Yamaha και παίζουν πολύ διαφορετικά, ίσως γιατί ο Marantz είναι πιο παλιός, μπορεί οι σημερινοί να μην έχουν ηχητικό χαρακτήρα όπως γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι πολύ κοντά στην αγορά των  'Behringer Studio 50USB' (μόλις πείσω τον εαυτό μου οτι χωράνε τα ηχεία πάνω στο γραφείο 😐 )

Απλά ένα ερώτημα που έχω, μέσα απο αυτή την αναζήτηση αν "χρειάζεται" κάποια κάρτα ήχου εσωτερική/εξωτερική για καλύτερη ποιότητα. Έχω desktop και φανταζόμουν σε πρώτη φάση μια συνδεσμολογία με την onboard κάρτα ήχου.
Χρήση κυρίως για μουσική και λίγες ταινίες.
 

Ευχαριστώ πολύ για κάθε πρόταση. (ή να απευθυνθώ σε άλλο forum/sub-topic?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apmanol είπε

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι πολύ κοντά στην αγορά των  'Behringer Studio 50USB' (μόλις πείσω τον εαυτό μου οτι χωράνε τα ηχεία πάνω στο γραφείο 😐 )

Απλά ένα ερώτημα που έχω, μέσα απο αυτή την αναζήτηση αν "χρειάζεται" κάποια κάρτα ήχου εσωτερική/εξωτερική για καλύτερη ποιότητα. Έχω desktop και φανταζόμουν σε πρώτη φάση μια συνδεσμολογία με την onboard κάρτα ήχου.
Χρήση κυρίως για μουσική και λίγες ταινίες.
 

Ευχαριστώ πολύ για κάθε πρόταση. (ή να απευθυνθώ σε άλλο forum/sub-topic?)

Αν τα συνδέσεις σε ψηφιακή έξοδο μετά η κάρτα ήχου παρακάμπτεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αν τα συνδέσεις σε ψηφιακή έξοδο μετά η κάρτα ήχου παρακάμπτεται.

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Απλά έχει κανείς άποψη αν έχει διαφορά, πάντα, στην ποιότητα; Γιατί διάβασα οτι το εσωτερικό DAC δεν είναι κάτι σπουδαίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, apmanol είπε

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι πολύ κοντά στην αγορά των  'Behringer Studio 50USB' (μόλις πείσω τον εαυτό μου οτι χωράνε τα ηχεία πάνω στο γραφείο 😐 )

Απλά ένα ερώτημα που έχω, μέσα απο αυτή την αναζήτηση αν "χρειάζεται" κάποια κάρτα ήχου εσωτερική/εξωτερική για καλύτερη ποιότητα. Έχω desktop και φανταζόμουν σε πρώτη φάση μια συνδεσμολογία με την onboard κάρτα ήχου.
Χρήση κυρίως για μουσική και λίγες ταινίες.
 

Ευχαριστώ πολύ για κάθε πρόταση. (ή να απευθυνθώ σε άλλο forum/sub-topic?)

Δεν χρειάζεσαι extra κάρτα ήχου...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα creative pebble 2.0  v2 για χρήση γραφείου και τηλεδιασκέψεων λένε στα λεφτά τους; θέλω κάτι μίνιμαλ να ταιριάζει με το υπόλοιπο design του γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Ψάχνω να αντικαταστήσω τα Logitech Z333 σε pc.

Χρήση: μουσική/ταινίες/σειρές/gaming.

Τα Edifier R1700BT στα 90€ φαίνονται καλή επιλογή.

Edifier R1700BT Black - Skroutz.gr

Τα υπόλοιπα που έχω κατά νου, βάση προτάσεων από εδώ:

Edifier C2XD - Skroutz.gr

Edifier XM6BT - Skroutz.gr

Θέλω μια καλή αναβάθμιση από τα υπάρχουσα ηχεία. Αποτελεί κάποιο από αυτά που αναφέρω ή κάποια άλλη πρόταση μέχρι ~150€;

Υπάρχει καμιά πρόταση στο δίλημμα ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris013 είπε

τα creative pebble 2.0  v2 για χρήση γραφείου και τηλεδιασκέψεων λένε στα λεφτά τους; θέλω κάτι μίνιμαλ να ταιριάζει με το υπόλοιπο design του γραφείου.

https://www.websupplies.gr/iheia-edifier-20-g2000-rgb-bluetooth-white-6923520268573

8 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Ψάχνω να αντικαταστήσω τα Logitech Z333 σε pc.

Χρήση: μουσική/ταινίες/σειρές/gaming.

Τα Edifier R1700BT στα 90€ φαίνονται καλή επιλογή.

Edifier R1700BT Black - Skroutz.gr

Τα υπόλοιπα που έχω κατά νου, βάση προτάσεων από εδώ:

Edifier C2XD - Skroutz.gr

Edifier XM6BT - Skroutz.gr

Θέλω μια καλή αναβάθμιση από τα υπάρχουσα ηχεία. Αποτελεί κάποιο από αυτά που αναφέρω ή κάποια άλλη πρόταση μέχρι ~150€;

 

30 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Υπάρχει καμιά πρόταση στο δίλημμα ή κάτι άλλο;

https://www.astrongameclub.gr/index.php?route=product/product&product_id=15519 (Woofer: 6.5")

https://www.soundimage.gr/product/alesis-elevate-5-mkii-aytoenishyomena-iheia-studio-monitor-zeygari (Woofer: 5")

https://www.karatzios.gr/default.aspx?Index=9&Id=12&CategoryId=2393&LangId=1&ItemId=45969 (Woofer: 5")

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Πάντως κάτι KRK που είχα βάλει στο μάτι και θεωρούνται flat όταν τα άκουσα μου φάνηκαν εντελώς αδιάφορα και ένοιωθα την ανάγκη να δυναμώσω την ένταση για να ακούσω καθαρά. Τελικά έδωσα κάτι παραπάνω και πήρα απλά (όχι αυτόενισχυομενα) Triangle τα οποία μπορεί να μην ακολουθούν την Harman curve αλλά ο ήχος τους μου ταιριάζει πολύ.

Όσο αφορά τους ενισχυτές έχω ένα Marantz και ένα Yamaha και παίζουν πολύ διαφορετικά, ίσως γιατί ο Marantz είναι πιο παλιός, μπορεί οι σημερινοί να μην έχουν ηχητικό χαρακτήρα όπως γράφεις.

Δεν υπάρχει harman curve για ηχεία. Εκεί απλά θες-ανηχοϊκά-flat ήχο με συγκεκριμένη αρνητική κλίση για να μιμηθείς αυτό που ακούγεται στα περισσότερα studios. Είναι ξεκάθαρο το target για δεκαετίες και έχει επαληθευθεί και από πολλές δοκιμές με ανθρώπους.

Τα KRK πολύ συχνά αναφέρονται ως χρωματισμένα. Οι ενισχυτές παίζουν το ίδιο ή 99% το ίδιο σε ματσαρισμένες εντάσεις. Σε casual ακρόαση δεν βγαίνουν σωστά συμπεράσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris013 είπε

τα creative pebble 2.0  v2 για χρήση γραφείου και τηλεδιασκέψεων λένε στα λεφτά τους; θέλω κάτι μίνιμαλ να ταιριάζει με το υπόλοιπο design του γραφείου.

Μόλις παρέλαβα τα v3 από την πρόσφατη προσφορά στα 25€, τα οποία είναι σχεδόν ίδια σε απόδοση με τα v2 και έχω ενθουσιαστεί! Με το κουπόνι 5OFF βγαίνουν στα 20€ από το site της Creative με δωρεάν μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω να πάρω 2 ηχεία για το δωμάτιο και μετά απο αρκετό ψάξιμο βρήκα τα  Edifier R2750DB και έχω ήδη το GSX1000 DAC/AMP της Sennheiser, πώς θα μπορέσω να συνδέσω τα συγκεκριμένα ηχεία με αυτο το dac/amp? Το GSX1000 είναι κάπως έτσι στο πίσω μέρος:
1cb37ce5bb179ea09b9c209ddc15a3f7.png

Και τα Edifier R2750DB έιναι έτσι: 

d4757fa844f091ede4e77e7d17f0afa2.png

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!!!

Επεξ/σία από Mokujinz
Ορθογραφία και προσθήκη εικόνων. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2020 στις 3:53 ΠΜ, Mokujinz είπε

Ψάχνω να πάρω 2 ηχεία για το δωμάτιο και μετά απο αρκετό ψάξιμο βρήκα τα  Edifier R2750DB και έχω ήδη το GSX1000 DAC/AMP της Sennheiser, πώς θα μπορέσω να συνδέσω τα συγκεκριμένα ηχεία με αυτο το dac/amp? Το GSX1000 είναι κάπως έτσι στο πίσω μέρος:
1cb37ce5bb179ea09b9c209ddc15a3f7.png

Και τα Edifier R2750DB έιναι έτσι: 

d4757fa844f091ede4e77e7d17f0afa2.png

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!!!

https://www.allyouwant.gr/ugreen-3-5-mm-mini-jack-2rca-aucio-cable-3m-black.html

Για ηχεία κοίτα αυτά:

https://www.astrongameclub.gr/index.php?route=product/product&product_id=15519 (Woofer: 6.5")

https://www.soundimage.gr/product/alesis-elevate-5-mkii-aytoenishyomena-iheia-studio-monitor-zeygari (Woofer: 5")

https://www.karatzios.gr/default.aspx?Index=9&Id=12&CategoryId=2393&LangId=1&ItemId=45969 (Woofer: 5")

Αν θέλεις να τα κάνεις και Bluetooth:

https://www.banggood.com/IMars-KN321-bluetooth-5_0-Audio-Receiver-Transmitter-AUX-RCA-USB-3_5mm-Jack-Stereo-Adapter-for-TV-Headphone-PC-Car-CD-Player-p-1582671.html

https://www.thepowerbase.gr/gembird-bluetooth-audio-stereo-adapter-receiver.html

https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43856239

 

11514442_2.png

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...