Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

Δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο.

Ούτε γράφει εκθεσιακό όπως γράφει σε άλλα προϊόντα clearence. Οπότε θεωρώ ότι θα δίνεται σφραγισμένη η συσκευασία μιας και δεν πρόκειται για bulk (ασυσκεύαστο) προϊόν. 

Πλαισιο / Κωτσόβολος διαθέσιμο μόνο σε καταστήματα = μεταχειρισμένο. Κανόνας!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Δοκιμασε οτι σου ειπαν μπας και δεις καμια διαφορα προς το καλυτερο γιατι και εμενα δυσκολο μου φαινεται να φταινε τα παλια ηχεια σου,μαλλον κατι παιζει με την καρτα ηχου.Απο τις ενσωματωμενες ποτε δεν ειδα προκοπη.Απο την αλλη,μιας και εισαι τοσο επιλεκτικος με τον ηχο,μην περιμενεις να δεις ασπρη μερα απο ηχεια του 20ευρου,φιλικα στο λεω.Εγω ειχα τα Creative T6100 και μιας και μου χαλασαν,ειπα να παω σε καινουργια.Ξεκινησα απο τα Z333 και ψαχνοντας και ανεβαινοντας σε λεφτα,εφτασα να παρω τα Taga Harmony inTone.Ναι εδωσα πολυ παραπανω απο αυτα που σκοπευα αλλα εδω και 5 μερες που τα εχω δεν μπορω να πιστεψω τι ακουγα και τι ακουω.Αν το ψαξεις και βρεις τι φταιει και αν οντως φταινε τα ηχεια και αποφασισεις να παρεις αλλα,κανε μια υπερβαση και παρε ενα καλο ηχειο,αφου σ αρεσει ο ποιοτικος ηχος.Τα Solo6c ειναι φοβερα ηχεια,αξιζουν πολυ πιο πανω απο τα 130€ που κοστιζουν,τουλαχιστον τα διπλασια.Αλλιως τα 1280 που ειδες,ειναι πολυ καλη επιλογη.

να μην παρω τα creative που ειναι στο 50 οποτε αν δεν αλλαξει κατι να το βαψω μπλε μπλουμ οπως ειναι και να ανηφορισω για αγιο ορος?

ειμαι μεγαλος σε ηλικια ποτε μα ποτε δεν ειχα θεμα με on board καρτες ηχου, προφανως με ηχεια καλα κλπ μπορεις να ακουσεις πραγματα που δεν εχω ακουσει σε ολη μου την ζωη ,αλλα τα 12 και τελευταια χρονια ειχα ηρεμησει , ειχα το loudnsess equalization enabled τερμα τα ηχεια και στο 12 την ενταση windows και ημουν οκ και τους διαλογους τους ακουγα καθαρα και ηχους οπως στο gta εξατμισεις special carbine τα ακουγα με τα μπασα τους ,το κακο ειναι οτι να βρω ηχεια αλλα να δοκιμασω ειναι δυσκολο να αγορασω εξωτερικη καρτα και εχω δωσει ηδη 40 για τα pebble v2 μαζι με τον ανταπτορα για τον τοιχο, ποναει, λεω να παρω τα Τ 15 kai αν εχω παλι τα ιδια ε, τα πουλαω εστω και αν χασω και παιρνω μια καρτα μετ ξερω γω

τα ηχεια που μου λες για να το λες κατι θα ξερεις οτι ειναι καλα αλλα δεν μου παει το χερι να δωσω τοσα λεφτα για ηχεια αποκλειστικα για Pc μιας και τηλεοραση δεν εχω για πολλα χρονια και δεν το βλεπω να παιρνω,  τοσα λεφτα οπως τα σκεφτομαι θα τα δινα για καποιο ασυρματο headset το οποιο μπορει να μου χρησιμεψει και σε κανα stream αν το παρω αποφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη πάντως που περιλαμβάνει και το μικρόφωνο που δείχνει η φωτογραφία πωλείτε συσκευασμένη, τώρα αν πάει κάποιος στο κατάστημα και την βρει σκέτη, γιατί πωλείται και σαν bulk αλλά χωρίς το μικρόφωνο, ας μην την πάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/1/2022 στις 9:55 ΜΜ, Sotorious είπε

να μην παρω τα creative που ειναι στο 50 οποτε αν δεν αλλαξει κατι να το βαψω μπλε μπλουμ οπως ειναι και να ανηφορισω για αγιο ορος?

ειμαι μεγαλος σε ηλικια ποτε μα ποτε δεν ειχα θεμα με on board καρτες ηχου, προφανως με ηχεια καλα κλπ μπορεις να ακουσεις πραγματα που δεν εχω ακουσει σε ολη μου την ζωη ,αλλα τα 12 και τελευταια χρονια ειχα ηρεμησει , ειχα το loudnsess equalization enabled τερμα τα ηχεια και στο 12 την ενταση windows και ημουν οκ και τους διαλογους τους ακουγα καθαρα και ηχους οπως στο gta εξατμισεις special carbine τα ακουγα με τα μπασα τους ,το κακο ειναι οτι να βρω ηχεια αλλα να δοκιμασω ειναι δυσκολο να αγορασω εξωτερικη καρτα και εχω δωσει ηδη 40 για τα pebble v2 μαζι με τον ανταπτορα για τον τοιχο, ποναει, λεω να παρω τα Τ 15 kai αν εχω παλι τα ιδια ε, τα πουλαω εστω και αν χασω και παιρνω μια καρτα μετ ξερω γω

τα ηχεια που μου λες για να το λες κατι θα ξερεις οτι ειναι καλα αλλα δεν μου παει το χερι να δωσω τοσα λεφτα για ηχεια αποκλειστικα για Pc μιας και τηλεοραση δεν εχω για πολλα χρονια και δεν το βλεπω να παιρνω,  τοσα λεφτα οπως τα σκεφτομαι θα τα δινα για καποιο ασυρματο headset το οποιο μπορει να μου χρησιμεψει και σε κανα stream αν το παρω αποφαση

Έχω τα pebble v2 και σου λέω ότι κάνεις λάθος. Τα πήρα ως δεύτερα, για να μην ανάβω συνέχεια τον ενισχυτή μου απλά για να ακούω τους ήχους των win ή να δω ένα βίντεο στο you tube, αλλά να τον ανάβω μόνο για μουσική / ταινίες, όταν θέλω "εντάσεις". Το σύστημα που έχω στήσει κόστισε πάνω από χιλιάρικο.

Λοιπόν τα pebble είναι καταπληκτικά, δεν το περίμενα να έχουν τέτοιο ήχο για τα 25 ευρώ που τα πήρα, αν θυμάμαι καλά. Τα έχω συνδεδεμένα στο ρεύμα, με φορτιστή που είχα περίσσευμα από κινητό.

Αυτά που γράφεις δεν ισχύουν με τίποτα. Μια χαρά βγάζουν τους ήχους που πρέπει στη στάθμη που πρέπει. Έχω ακούσει μουσική με αυτά, έχω δει ταινίες και βίντεο, τα έχω συνέχεια on. Φυσικά δε συγκρίνονται με το ηχοσύστημά μου, αλλά για το κόστος τους είναι καταπληκτικά, ξαναλέω.

Προφανώς κάτι κάνεις λάθος, είτε στις ρυθμίσεις των Windows, είτε φταίει η μητρική σου. Απενεργοποίησε για αρχή το loudness equalization που έχεις on, βάλε όλες τις ρυθμίσεις των Win για τον ήχο, και της μητρικής σου, στο default, και ξαναδοκίμασε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα Logitech 5.1 ηχεία που έχω. Ο κύριος λόγος είναι ότι θα ήθελα να μειώσω το χώρο που πιάνουν στο γραφείο και τα καλώδια.

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ποιότητα ή ένταση ήχου. Απλά θα ήθελα κάτι ποιοτικό και ασύρματο, μέχρι 2.1 (hopefully less). Η χρήση θα είναι καθημερινή και λίγο από όλα (ταινίες, μουσική, gaming, browsing κτλ).

Από budget σκεφτόμουν γύρω στα 150-200$. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια πρόταση που ξεχωρίζει σε αυτό το budget?

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2022 στις 9:55 ΜΜ, Sotorious είπε

να μην παρω τα creative που ειναι στο 50 οποτε αν δεν αλλαξει κατι να το βαψω μπλε μπλουμ οπως ειναι και να ανηφορισω για αγιο ορος?

ειμαι μεγαλος σε ηλικια ποτε μα ποτε δεν ειχα θεμα με on board καρτες ηχου, προφανως με ηχεια καλα κλπ μπορεις να ακουσεις πραγματα που δεν εχω ακουσει σε ολη μου την ζωη ,αλλα τα 12 και τελευταια χρονια ειχα ηρεμησει , ειχα το loudnsess equalization enabled τερμα τα ηχεια και στο 12 την ενταση windows και ημουν οκ και τους διαλογους τους ακουγα καθαρα και ηχους οπως στο gta εξατμισεις special carbine τα ακουγα με τα μπασα τους ,το κακο ειναι οτι να βρω ηχεια αλλα να δοκιμασω ειναι δυσκολο να αγορασω εξωτερικη καρτα και εχω δωσει ηδη 40 για τα pebble v2 μαζι με τον ανταπτορα για τον τοιχο, ποναει, λεω να παρω τα Τ 15 kai αν εχω παλι τα ιδια ε, τα πουλαω εστω και αν χασω και παιρνω μια καρτα μετ ξερω γω

τα ηχεια που μου λες για να το λες κατι θα ξερεις οτι ειναι καλα αλλα δεν μου παει το χερι να δωσω τοσα λεφτα για ηχεια αποκλειστικα για Pc μιας και τηλεοραση δεν εχω για πολλα χρονια και δεν το βλεπω να παιρνω,  τοσα λεφτα οπως τα σκεφτομαι θα τα δινα για καποιο ασυρματο headset το οποιο μπορει να μου χρησιμεψει και σε κανα stream αν το παρω αποφαση

Αν τα εφέ των ταινιών παίζουν πιο σιγά τότε υπάρχει πρόβλημα και δεν είναι σίγουρα των Pebble.

Αν τα εφέ(π.χ. πυροβολισμοί) παίζουν αρκετά δυνατότερα από τους διαλόγους αυτό το πράγμα λέγεται μεγάλη δυναμική περιοχή και είναι θετικό χαρακτηριστικό των ηχείων. Δεν είναι μειονέκτημα.

Μια φθηνή λύση που τα κάνει όλα εξίσου καλά είναι τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/6267060/Logitech-Z333-Ηχεία-Υπολογιστή-2-1-με-Ισχύ-40W-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

Δεν υπάρχει περίπτωση σε τόσο χαμηλή τιμή να βρεις κάτι ουσιαστικά καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα Logitech 5.1 ηχεία που έχω. Ο κύριος λόγος είναι ότι θα ήθελα να μειώσω το χώρο που πιάνουν στο γραφείο και τα καλώδια.

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ποιότητα ή ένταση ήχου. Απλά θα ήθελα κάτι ποιοτικό και ασύρματο, μέχρι 2.1 (hopefully less). Η χρήση θα είναι καθημερινή και λίγο από όλα (ταινίες, μουσική, gaming, browsing κτλ).

Από budget σκεφτόμουν γύρω στα 150-200$. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια πρόταση που ξεχωρίζει σε αυτό το budget?

Από αυτά που γράφεις μάλλον καμιά ηχομπάρα χρειάζεσαι νομίζω όπως στις τηλεοράσεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα Logitech 5.1 ηχεία που έχω. Ο κύριος λόγος είναι ότι θα ήθελα να μειώσω το χώρο που πιάνουν στο γραφείο και τα καλώδια.

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ποιότητα ή ένταση ήχου. Απλά θα ήθελα κάτι ποιοτικό και ασύρματο, μέχρι 2.1 (hopefully less). Η χρήση θα είναι καθημερινή και λίγο από όλα (ταινίες, μουσική, gaming, browsing κτλ).

Από budget σκεφτόμουν γύρω στα 150-200$. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια πρόταση που ξεχωρίζει σε αυτό το budget?

 

https://technosound.gr/alesis-elevate-5-mkii-z/ (Ø Woofer: 5")

https://www.easytechnology.gr/plerophorike-kai-tablet/upologistes/periphereiaka-upologiston/ekheia-upologiston/ekheia-microlab-solo6c-2.0-black (Ø Woofer: 6.5")

https://www.adagio.gr/el/pro-audio/hxeia/studiomonitor/behringer-studio-50usb-2-way-digital-monitors-detail (Ø Woofer: 5")

2 x https://www.soundimage.gr/product/esi-aktiv-05-aytoenishyomeno-iheio-studio-monitor-temahio-j00es00011temahio (Ø Woofer: 5")

2 x https://www.odes.gr/el/personus-eris-e-5-studio-monitor.html (Ø Woofer: 5.25")

Αν θέλεις να τα κάνεις και bluetooth:

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-BL2-2-In-1-bluetooth-V5_0-Audio-Transmitter-Receiver-Adapter-Wireless-3_5mm-Aux-Audio-Adapter-For-TV-PC-Speaker-Home-Sound-System-p-1732062.html?cur_warehouse=CN Transmitter / Receiver

https://www.kaizershop.gr/speakers-logitech-audio-bluetooth-reciever-980-000912 Receiver

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/2/2022 στις 11:44 ΠΜ, sir ImPeCaBlE είπε

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα Logitech 5.1 ηχεία που έχω. Ο κύριος λόγος είναι ότι θα ήθελα να μειώσω το χώρο που πιάνουν στο γραφείο και τα καλώδια.

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ποιότητα ή ένταση ήχου. Απλά θα ήθελα κάτι ποιοτικό και ασύρματο, μέχρι 2.1 (hopefully less). Η χρήση θα είναι καθημερινή και λίγο από όλα (ταινίες, μουσική, gaming, browsing κτλ).

Από budget σκεφτόμουν γύρω στα 150-200$. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια πρόταση που ξεχωρίζει σε αυτό το budget?

Τι λες γι' αυτή 

https://www.e-shop.gr/creative-sound-blaster-x-katana-multi-channel-gaming-soundbar-black-p-PER.540302

Τιμή 190 και σκρουτζ από 209 για ετοιμοπαράδοτο

Χαρακτηριστικάhttps://us.creative.com/p/speakers/sound-blasterx-katana

Ή γι' αυτήν που έχει και apt-x 

https://www.germanos.gr/product/gaming/gaming-accessories/pc-gaming-accessories/gaming-soundbar-razer-levia-than-5.1-bluetooth/?productId=20328181

Τιμή 200 και σκρουτζ 250 για ετοιμοπαράδοτο

Χαρακτηριστικά: https://www.razer.com/gaming-speakers/razer-leviathan/RZ05-01260100-R3U1

@lazaoy αν θες μου λες τι είναι αστείο στις δημοσιεύσεις μου... 

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια,εχω ενα θεμα με τον ηχο του υπολογιστη.Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα,σκεφτηκα να το γραψω εδω καλυτερα.Λοιπον εχω τα Taga Harmony InTone 2.1 mini εδω και κανενα μηνα,απιστευτα ηχεια για τα χρηματα τους,υπερευχαριστημενος απο την αγορα.Να ναι καλα ο zacharis1955 που τα προτεινε αλλα και ο Γιαννης(leros2004) που με βοηθησε στην αγορα τους.

Στο θεμα μας τωρα,τα εχω με 3.5αρι aux πανω σε μια Asus Xonar DG 5.1Τις πρωτες 15 μερες επαιζε κανονικα η καρτα.Απο καποιο σημειο και μετα χωρις να εχω αλλαξει κατι,ακουγονται σαν παρασιτα απο το αριστερο ηχειο.Σαν να γρατσουναει ενας σκληρος δισκος μονιμα,ακομα και το κλικ του ποντικου ακουγεται,δεν ξερω πως να το περιγραψω καλυτερα.Επισης το αριστερο ηχειο εχει white noise οταν δεν παιζει τιποτα ενω το δεξι δεν εχει σχεδον καθολου.Αυτο δεν με πολυπειραζει μιας και οταν τα εχω χαμηλα δεν πολυακουγεται,το θεμα ειναι οτι το αριστερο ηχειο οταν ακουω μουσικη παιζει παραμορφωμενα.Δεν φταιει το ηχειο γιατι οι δορυφοροι ειναι ιδιοι και τους εχω κανει τραμπα και παλι ακουγεται παραμορφωμενα το αριστερο.

Δεν φταινε τα ηχεια γιατι οταν παιζω απο το κινητο με bluetooth παιζουν πεντακαθαρα ακομα και τερμα.Δεν φταιει επισης η εισοδος των ηχειων γιατι παλι οταν συνδεω το 3.5αρι καρφι στο χειριστηριο του xbox παιζουν πεντακαθαρα.Κατι γινεται με την καρτα ηχου.Σκεφτομαι να παρω μια Soundblaster Z.Θα κανω τιποτα ή παιζει να φταιει κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Λοιπον παιδια,εχω ενα θεμα με τον ηχο του υπολογιστη.Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα,σκεφτηκα να το γραψω εδω καλυτερα.Λοιπον εχω τα Taga Harmony InTone 2.1 mini εδω και κανενα μηνα,απιστευτα ηχεια για τα χρηματα τους,υπερευχαριστημενος απο την αγορα.Να ναι καλα ο zacharis1955 που τα προτεινε αλλα και ο Γιαννης(leros2004) που με βοηθησε στην αγορα τους.

Στο θεμα μας τωρα,τα εχω με 3.5αρι aux πανω σε μια Asus Xonar DG 5.1Τις πρωτες 15 μερες επαιζε κανονικα η καρτα.Απο καποιο σημειο και μετα χωρις να εχω αλλαξει κατι,ακουγονται σαν παρασιτα απο το αριστερο ηχειο.Σαν να γρατσουναει ενας σκληρος δισκος μονιμα,ακομα και το κλικ του ποντικου ακουγεται,δεν ξερω πως να το περιγραψω καλυτερα.Επισης το αριστερο ηχειο εχει white noise οταν δεν παιζει τιποτα ενω το δεξι δεν εχει σχεδον καθολου.Αυτο δεν με πολυπειραζει μιας και οταν τα εχω χαμηλα δεν πολυακουγεται,το θεμα ειναι οτι το αριστερο ηχειο οταν ακουω μουσικη παιζει παραμορφωμενα.Δεν φταιει το ηχειο γιατι οι δορυφοροι ειναι ιδιοι και τους εχω κανει τραμπα και παλι ακουγεται παραμορφωμενα το αριστερο.

Δεν φταινε τα ηχεια γιατι οταν παιζω απο το κινητο με bluetooth παιζουν πεντακαθαρα ακομα και τερμα.Δεν φταιει επισης η εισοδος των ηχειων γιατι παλι οταν συνδεω το 3.5αρι καρφι στο χειριστηριο του xbox παιζουν πεντακαθαρα.Κατι γινεται με την καρτα ηχου.Σκεφτομαι να παρω μια Soundblaster Z.Θα κανω τιποτα ή παιζει να φταιει κατι αλλο?

https://easytoshop.gr/product/ugreen-av170-2x-rca-cable-cinch-jack-3-5mm-1m-black/   /   https://easytoshop.gr/product/ugreen-av170-2x-rca-cable-cinch-jack-3-5mm-2m-black/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο θορυβος απο τον υπολογιστη ειναι επειδη η καρτα ηχου ειναι μεσα.Επισης ο θορυβος απο την τροφοδοσια της καρτα απο το pci.

Δοκιμασε με εξωτερικη καρτα ηχου .Εννοειται οτι με αυτα τα ηχεια παιρνεις εξωτερικη καρτα ηχου παντα.

φυσικα μπορει να ειναι και το jack,αλλα ειπες οτι τα εκανες τραμπα.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Λοιπον παιδια,εχω ενα θεμα με τον ηχο του υπολογιστη.Ειπα να μην ανοιξω νεο θεμα,σκεφτηκα να το γραψω εδω καλυτερα.Λοιπον εχω τα Taga Harmony InTone 2.1 mini εδω και κανενα μηνα,απιστευτα ηχεια για τα χρηματα τους,υπερευχαριστημενος απο την αγορα.Να ναι καλα ο zacharis1955 που τα προτεινε αλλα και ο Γιαννης(leros2004) που με βοηθησε στην αγορα τους.

Στο θεμα μας τωρα,τα εχω με 3.5αρι aux πανω σε μια Asus Xonar DG 5.1Τις πρωτες 15 μερες επαιζε κανονικα η καρτα.Απο καποιο σημειο και μετα χωρις να εχω αλλαξει κατι,ακουγονται σαν παρασιτα απο το αριστερο ηχειο.Σαν να γρατσουναει ενας σκληρος δισκος μονιμα,ακομα και το κλικ του ποντικου ακουγεται,δεν ξερω πως να το περιγραψω καλυτερα.Επισης το αριστερο ηχειο εχει white noise οταν δεν παιζει τιποτα ενω το δεξι δεν εχει σχεδον καθολου.Αυτο δεν με πολυπειραζει μιας και οταν τα εχω χαμηλα δεν πολυακουγεται,το θεμα ειναι οτι το αριστερο ηχειο οταν ακουω μουσικη παιζει παραμορφωμενα.Δεν φταιει το ηχειο γιατι οι δορυφοροι ειναι ιδιοι και τους εχω κανει τραμπα και παλι ακουγεται παραμορφωμενα το αριστερο.

Δεν φταινε τα ηχεια γιατι οταν παιζω απο το κινητο με bluetooth παιζουν πεντακαθαρα ακομα και τερμα.Δεν φταιει επισης η εισοδος των ηχειων γιατι παλι οταν συνδεω το 3.5αρι καρφι στο χειριστηριο του xbox παιζουν πεντακαθαρα.Κατι γινεται με την καρτα ηχου.Σκεφτομαι να παρω μια Soundblaster Z.Θα κανω τιποτα ή παιζει να φταιει κατι αλλο?

Στην κάρτα ήχου της μητρικής έχεις πάλι παράσιτα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leros2004 είπε

Στην κάρτα ήχου της μητρικής έχεις πάλι παράσιτα ? 

Για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω,η onboard κάρτα δεν λειτουργεί.Απι την αρχή είχε θέματα θυμάμαι και είχα πάρει μια sound blaster audigy η οποία δυστυχως τα έπαιξε 2-3 μήνες πριν πάρω τα ηχεία.Οι drivers της onboard δεν κάνουν τίποτα,δεν λειτουργεί καμία επιλογή και δεν βγάζει ήχο καθόλου.Εχω δοκιμάσει 10 φορές,δεν γίνετε τίποτα.Gigabyte 970a-ud3p η μητρική.

4 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Μια τσάντα καλώδια έχω πάρει,δεν είδα διαφορά.Με το απλό 3.5αρι καλώδιο που έχουν τα ηχεία μέσα,αν το βάλω στο χειριστήριο του xbox παίζουν τέλεια άρα δεν νομίζω να φταίει το καλώδιο.

4 ώρες πριν, 3DJIN είπε

ο θορυβος απο τον υπολογιστη ειναι επειδη η καρτα ηχου ειναι μεσα.Επισης ο θορυβος απο την τροφοδοσια της καρτα απο το pci.

Δοκιμασε με εξωτερικη καρτα ηχου .Εννοειται οτι με αυτα τα ηχεια παιρνεις εξωτερικη καρτα ηχου παντα.

φυσικα μπορει να ειναι και το jack,αλλα ειπες οτι τα εκανες τραμπα.

Τις πρώτες 15 μέρες περίπου όπως γράφω, έπαιζε χωρίς κανένα θέμα.Μια μέρα,είχα την ιδέα να συνδέσω με 3.5αρι σπλιτερ το xbox και τον υπολογιστή ταυτόχρονα στα ηχεία,για να μην βαζωβγαζω καλώδια.Βεβαια ο υπολογιστής ήταν κλειστός,δούλευα το xbox, μετά κλείνω το xbox και ανοίγω τον υπολογιστή.Τοτε παρατήρησα τα παράσιτα.Μπορει να είναι και άσχετο αλλά είπα να το γράψω.

Τα παράσιτα λογικό να ακούγονται λόγω του όπως είπες η κάρτα βρίσκεται μέσα στον υπολογιστή.Το θέμα είναι ότι το ένα ηχείο παίζει παραμορφωμένα αρκετά σε σχέση με το άλλο,λες και είναι διαφορετικής ποιότητας ηχεία ένα πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Μια μέρα,είχα την ιδέα να συνδέσω με 3.5αρι σπλιτερ το xbox και τον υπολογιστή ταυτόχρονα στα ηχεία,για να μην βαζωβγαζω καλώδια.Βεβαια ο υπολογιστής ήταν κλειστός,δούλευα το xbox, μετά κλείνω το xbox και ανοίγω τον υπολογιστή.Τοτε παρατήρησα τα παράσιτα.Μπορει να είναι και άσχετο αλλά είπα να το γράψω.

Δεν είναι άσχετο. Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό που έκανες με σπλίτερ παθητικό και τώρα το ξέρεις. Χρησιμοποίησες το splitter ως mixer. Χρειάζεσαι κανονικό μείκτη ενεργό για αυτές τις δουλειές. Από το splitter που μετέτρεψες σε mixer θα πρέπει να έχει χαλάσει το ένα κανάλι της κάρτας ήχου σου.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...