Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Ελληνικό μαγαζί plz.

Ενισχυτής

Koda AV-1300 V.2 , Akai AS110RA-320

 

Ηχεία

Koda AV-988F , Koda AV-3582F , KODA MS-230F

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά.
Είμαι ανάμεσα στα:
http://www.e-shop.gr/genius-sw-g21-1250-4-piece-gaming-speakers-p-PER.505622
http://www.e-shop.gr/genius-sw-hf21-1205-wood-21-speaker-system-p-PER.505305

και κλείνω προς τα πρώτα λόγω α) στυλ β) για το ξεχωριστό κοντρόλ που έχουν, μιας και το SW θα μπει στο πάτωμα οπότε στα δεύτερα θα μου είναι δύσχρηστο για vol/bass.

Η ερώτηση μου είναι, από ποιότητα είναι στα ίδια επίπεδα;

Υπάρχει κάτι άλλο σ'αυτά τα λεφτά; Άντε μέχρι 60.

Χρήση gaming, ταινίες και μουσική. Μέχρι τώρα έχω τα X-530, αλλά μιας και μου είναι άχρηστο το 5.1 πλέον, θα τα πουλήσω και ήλπιζα να πάω σε κάτι καλύτερο στα 2.1. Αυτά παραπάνω είναι καλύτερα ή να μην περιμένω πολλά; Να ανεβάσω πολύ το budget για να δω τρελή διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι ανάμεσα στα:

http://www.e-shop.gr/genius-sw-g21-1250-4-piece-gaming-speakers-p-PER.505622

http://www.e-shop.gr/genius-sw-hf21-1205-wood-21-speaker-system-p-PER.505305

 

και κλείνω προς τα πρώτα λόγω α) στυλ β) για το ξεχωριστό κοντρόλ που έχουν, μιας και το SW θα μπει στο πάτωμα οπότε στα δεύτερα θα μου είναι δύσχρηστο για vol/bass.

 

Η ερώτηση μου είναι, από ποιότητα είναι στα ίδια επίπεδα;

 

Υπάρχει κάτι άλλο σ'αυτά τα λεφτά; Άντε μέχρι 60.

 

Χρήση gaming, ταινίες και μουσική. Μέχρι τώρα έχω τα X-530, αλλά μιας και μου είναι άχρηστο το 5.1 πλέον, θα τα πουλήσω και ήλπιζα να πάω σε κάτι καλύτερο στα 2.1. Αυτά παραπάνω είναι καλύτερα ή να μην περιμένω πολλά; Να ανεβάσω πολύ το budget για να δω τρελή διαφορά;

 

Για μεχρι τα 60 καλα είσαι με αυτά και κατα προτίμηση τα δευτερα!!

 

Αν ανεβεις σε χρήματα πας εδώ...

 

http://www.skroutz.gr/s/2756745/Edifier-C2XD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ περπατητή. Είναι και φθηνότερα, και για να τα προτείνετε τόσο πολύ πιστεύω θα είναι και ελαφρώς καλύτερα, αλλά 1) το design δε θα ταιριάζει στο desk μου, και 2) το κοντρόλ να βρίσκεται στο SW είναι ψιλο-deal-breaker για εμένα, καθώς είμαι λάτρης του SW στο πάτωμα, κάνοντας άχρηστο το κοντρόλ, που συχνά το χρησιμοποιώ.

Πιστεύεις ότι θα πρέπει να περιμένω καλύτερα αποτελέσματα στα πρώτα σε σχέση με αυτά που είχα μέχρι τώρα, τα Χ-530; Από ένταση πιστεύω θα είμαι οκ, τα Χ-530 δε τα είχα ποτέ πάνω από 20%, και το bass σχεδόν κλειστό.Μιας και τα τωρινά X-530 θα πωληθούν, η διαφορά ποιότητας μεταξύ GENIUS SW-G2.1 1250 και X-530 αξίζει, δεδομένου ότι το ποσό που θα δώσω για να πάω στα genius θα είναι αρκετά μικρό; (δε μιλάω για 5.1 vs 2.1, το 5.1 αν και ωραίο, σύντομα ετοιμάζω μετακόμιση και μάλλον δε θα είναι εύκολο να στηθεί το 5.1 που διαθέτω).


Όσο για τα edif, αν και καλά, είναι πολύ υψηλό το budget, αν είναι να φτάσω στα 100, θα μπω στο τρυπάκι "ναι αλλά με 50 ακόμα παίρνω τα harma kardon -τα έχω δει ακούσει και έχω ξετρελαθεί- και πάει λέγοντας..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τα τωρινά X-530 θα πωληθούν, η διαφορά ποιότητας μεταξύ GENIUS SW-G2.1 1250 και X-530 αξίζει, δεδομένου ότι το ποσό που θα δώσω για να πάω στα genius θα είναι αρκετά μικρό; 

 

Η διαφορα ναι αξίζει!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σου χρειαζονται τα bt και nfc??? διοτι αλλιως τα Τ20 είναι καλύτερη και φθηνοτερη λυση... Στα λεφτα που ζηταν για τα Τ30 περνεις και τα Τ40!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@WalkerSW .

Τα TANNOY REVEAL 402 για την περίπτωσή μου τι λένε; Διαβάζω πολύ καλές κριτικές και ότι είναι πολύ ποιοτικά.

http://www.tannoystudio.com/reveal-402/

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγράφω εδώ, διότι μετά από κάποιες πωλήσεις μεταχειρισμένων που έκανα το budget ανέβηκε αρκετά, και πήρα απόφαση να πάρω ποιοτικά ηχεία, να "ξεμπερδεύω".
Η χρήση είναι gaming,ταινίες και μουσική, αλλά μιας και ανεβαίνει το budget ας αναλύσω περισσότερο.
- Παιχνίδια δε παίζω τίποτα τρελά, Dota 2, CS:GO και καμιά φορά κανά άλλο διάσπαρτο (ίσως παίξω λίγο AC,ίσως λίγο Castlevania) και πάει λέγοντας, δηλαδή δε πιστεύω ότι το "subwoofer" γι'αυτή τη κατηγορία είναι "MUST".
- Ταινίες, αν και βλέπω ταινίες δράσεις, επιστημονικής φαντασίας κλπ, που εκεί το sub-woofer αξίζει, δε μπορώ να πω ότι όταν τις βλέπω μέσω TV (και με τα ηχεία της), ξενερώνω με τον ήχο.
Αυτά τα αναφέρω, ώστε να μου πείτε και εσείς αν είναι must το 2.1, ώστε αν δεν είναι και πρόκειται στα ίδια χρήματα να πάρω 2.0 καλύτερης απόδοσης, να το προτιμήσω.
 

Budget 150+- αγορές μόνο από Ελλάδα, κυρίως καταστήματα Αθήνας. 

Γλυκοκοιτάω τα harman kardon soundsticks iii, αλλά το φοβάμαι το 170άρι, μη πάει στράφι.
Σε studio monitors (Behringer MS40,M-Audio AV40) να κοιτάξω ή δεν αξίζει για τη χρήση μου; (δεν κάνω μίξεις, ούτε κάτι τέτοιο) 

Τα edifier C2XD που μου προτάθηκαν πιο πριν στην περίπτωση που ανέβει το budget τα θεωρώ sweet-spot, αλλά δε με τρελαίνουν εμφανισιακά.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1: ξένοι, ελληνική μουσική

2: 200E

3: εξωτερικός 150~ τετραγωνικών

καμια ιδέα? :P και να συνδέονται με laptop, από ελληνικό κατάστημα κατά προτίμηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1: ξένοι, ελληνική μουσική
2: 200E
3: εξωτερικός 150~ τετραγωνικών
καμια ιδέα? :P και να συνδέονται με laptop, από ελληνικό κατάστημα κατά προτίμηση..

 

Harman Kardon SoundSticks III

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/peripherals/speakers/153191-harman%20kardon-soundsticks-iii-2.1?cmicc=skroutz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θα με παλαβώσετε εντελώς εσείς! Soundsticks για ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ χώρο και μάλιστα 150τ.μ ? Μα soundsticks?

Ξαναγράφω εδώ, διότι μετά από κάποιες πωλήσεις μεταχειρισμένων που έκανα το budget ανέβηκε αρκετά, και πήρα απόφαση να πάρω ποιοτικά ηχεία, να "ξεμπερδεύω".

Η χρήση είναι gaming,ταινίες και μουσική, αλλά μιας και ανεβαίνει το budget ας αναλύσω περισσότερο.

- Παιχνίδια δε παίζω τίποτα τρελά, Dota 2, CS:GO και καμιά φορά κανά άλλο διάσπαρτο (ίσως παίξω λίγο AC,ίσως λίγο Castlevania) και πάει λέγοντας, δηλαδή δε πιστεύω ότι το "subwoofer" γι'αυτή τη κατηγορία είναι "MUST".

- Ταινίες, αν και βλέπω ταινίες δράσεις, επιστημονικής φαντασίας κλπ, που εκεί το sub-woofer αξίζει, δε μπορώ να πω ότι όταν τις βλέπω μέσω TV (και με τα ηχεία της), ξενερώνω με τον ήχο.

Αυτά τα αναφέρω, ώστε να μου πείτε και εσείς αν είναι must το 2.1, ώστε αν δεν είναι και πρόκειται στα ίδια χρήματα να πάρω 2.0 καλύτερης απόδοσης, να το προτιμήσω.

 

Budget 150+- αγορές μόνο από Ελλάδα, κυρίως καταστήματα Αθήνας.

 

Γλυκοκοιτάω τα harman kardon soundsticks iii, αλλά το φοβάμαι το 170άρι, μη πάει στράφι.

Σε studio monitors (Behringer MS40,M-Audio AV40) να κοιτάξω ή δεν αξίζει για τη χρήση μου; (δεν κάνω μίξεις, ούτε κάτι τέτοιο)

 

Τα edifier C2XD που μου προτάθηκαν πιο πριν στην περίπτωση που ανέβει το budget τα θεωρώ sweet-spot, αλλά δε με τρελαίνουν εμφανισιακά.

 

 

 

Απάντησες μόνος σου ! Η soundsticks η c2xd αντε και τα s330! Δυστυχώς μόνο αυτά παίζουν σε αυτή την κατηγορία χρημάτων και από την στιγμή που βλέπεις αρκετά ταινίες μην πας σε 2.0 θα τα ευχαριστηθείς περισσότερο τα 2.1.

@WalkerSW .

Τα TANNOY REVEAL 402 για την περίπτωσή μου τι λένε; Διαβάζω πολύ καλές κριτικές και ότι είναι πολύ ποιοτικά.

http://www.tannoystudio.com/reveal-402/

Φίλε μου δεν τα έχω ακούσει αλλά όπως είπες και εσύ από τις κριτικές φαίνεται να είναι καλά.

 

1: ξένοι, ελληνική μουσική

2: 200E

3: εξωτερικός 150~ τετραγωνικών

καμια ιδέα? :P και να συνδέονται με laptop, από ελληνικό κατάστημα κατά προτίμηση..

Που ακριβώς θα μπουνε? Μιλάμε για επεγγελματικο χώρο? Αν ναι τότε είσαι σε εντελώς λάθος θέμα. Δεν χρειάζεσαι ηχεία υπολογιστή αλλά ηχεία εξωτερικού χώρου + ενισχυτή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα τα TANNOY 402 από εδώ. Τα έχει σε Bundle,ζευγάρι,στην καλύτερη τιμή(από τιμές skroutz) και δώρο το TC ELECTRONIC Level Pilot Monitor Controller αξίας 80 ευρώ  :-D. Μόλις τα παραλάβω γράφω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...