Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.


WalkerSW

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειμε στην τελέυταια επιλογη πρεπει την δευτερα να κανω την  αγορα

 

εινε τοσο δυσκολο να μου πεις αν εινε καλα η οχι΄;;;

 

εινε ακριβα το ξερω αλλα ομως αξιζουνε;;;

 

απλα ζηταω καπιες πληφοριες σχετικα γι αυτα αν και κανουνε  560 ευρο..και αν αξιζει η αγορα  τους

 

μπορω να διαθεσω μεχρι  και  600 ευρο για ενα  5.1 ηχοσυστημα  για τον  υπολογιστη  μου.. διαθετω μεσσαιο χωρο.....

 

τωρα  μου προτεινετε να παρω τα    EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM..η να κανω ενα  5.1 συστημα στα ιδια λεφτα αλλα και καλυτερο απλα κομματι κομματι΄΄;;; ξεχωριστα ηχεια και ξεχωριστo woofer;;''''΄΄΄΄;;;και ενισχυτη....

 

 

θελω ενα  subwoofer  ,,  ενισχυτη  και  4 ηχεια  και ενα κεντρικο.   μεχρι  600 ευρο τα θελω   για το δωματιο μου και για τον  υπολογιστη μου..

 

 

 

 

 

με  600 ευρο μπορω να κανω ενα custom  5.1 multimedia  συστημα  που να εινε καλυτερο απο τα  EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM..  αλλα και απο τα  logitek z906΄΄;;;

και σε θεμα αποδοσης αλλα και σε θεμα ποιοτητας ..;;

Φιλε,παρτο αλλιως και χαλαρωσε...και θα σου εξηγησω με πολυ απλα λογια τον λογο.

 

Ρωτας να σου απαντησουν αν πρεπει να κανεις αγορα ηχειων 600 ΕΥΡΩ!!!!

Ποσοι λες εδω μεσα να εχουν ηχεια 600 ευρω;

Κανε ενα ψαξιμο μεσα στο Youtube οπως μολις εκανα εγω και θα βρεις 3-4 βιντεακια με Rewiews και μερικα σχολια και καποιος που τα εχει σε δραση.

Τρελος ειναι ειναι ο αλλος να σου πει παρτα;κι αν δεν σου αρεσουν;ποιος θα φαει το "μπινελικι" μετα;

 

Πρωτον δεν μας λες για τι σκοπο τα θελεις και τι απαιτησεις εχεις;

 

Πως να σου προτεινει καποιος κατι οταν δεν ξερει τι θελεις.

Ευρω ειναι...οχι στραγαλια.Προς Θεου μην με παρεξηγησεις,απλα θεωρω οτι λεω το αυτονοητο.

 

Π.χ...εγω εχω αυτα

http://www.skroutz.gr/s/315385/Logitech-LS21-2-1-Stereo-Speaker-System.html

 

Και βασει απαιτησεων μου ειμαι αρχοντας.Εσυ τα παιρνεις;

Μου προτεινεις μηπως να παρω κατι αλλο;

Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@jim2033

 

Στο επομενο topic bumping εχεις φυγει για permanent ban.

Δεν με απασχολει εαν βιαζεσαι για αγορες, αν καιγεσαι για ηχεια ή οτιδηποτε αλλο.

 

Μολις επεστρεψες απο ban για τους ιδιους λογους (μεταξυ αλλων). Δεν δειχνεις κατανοηση, δεν παιζει να δειξω και γω. Η κατασταση δεν θα συνεχιστει για κανενα λογο.

 

ΜΗΝ απαντησεις στο παρον post, θα το εκλαβω ως bumping.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ελληνικό review για τα Mackie CR4

 

 

Δείχνουν εξαιρετικά για τα λεφτά τους. Πολύ καλύτερη επιλογή από κάτι μούφες 2.1 που κυκλοφορούν γύρω γύρω στο ίδιο κοστολόγιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Απλά και λιτά.

Αντικατάσταση ενός Sony mini συστήματος που είχα από φοιτητής (!!!) και μας άφησε χρόνους.

Μιας και το είχα μόνο για τα ηχεία του , θα πάω σε ένα ζευγαράκι χωρίς sub. Ανάλογα το ύψος του κόστους έχω καταλήξει σε 4 επιλογές 

 

1) Creative T20 II      κοντά στα 68,00 €

2) Behringer MS16   στα 86,00 €

3) M-Audio AV32      στα 100,00 €

4) Mackie CR3         στα 129,00 €

 

Το θέμα είναι αν πρέπει να ανέβω παραπάνω από τα 86 του MS16 δηλαδή αν αξίζουν τα παραπάνω € για τα M-Audio ή το Mackie.

Επίσης αν το Creative είναι αρκετά κοντά στο MS16 (δύσκολο το βλέπω αλλά ας ρωτήσω!!!)

Μια γνώμη τουλάχιστον από κάποιους που έχουν τα παραπάνω ή έστω τα έχουν ακούσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Απλά και λιτά.

Αντικατάσταση ενός Sony mini συστήματος που είχα από φοιτητής (!!!) και μας άφησε χρόνους.

Μιας και το είχα μόνο για τα ηχεία του , θα πάω σε ένα ζευγαράκι χωρίς sub. Ανάλογα το ύψος του κόστους έχω καταλήξει σε 4 επιλογές 

 

1) Creative T20 II      κοντά στα 68,00 €

2) Behringer MS16   στα 86,00 €

3) M-Audio AV32      στα 100,00 €

4) Mackie CR3         στα 129,00 €

 

Το θέμα είναι αν πρέπει να ανέβω παραπάνω από τα 86 του MS16 δηλαδή αν αξίζουν τα παραπάνω € για τα M-Audio ή το Mackie.

Επίσης αν το Creative είναι αρκετά κοντά στο MS16 (δύσκολο το βλέπω αλλά ας ρωτήσω!!!)

Μια γνώμη τουλάχιστον από κάποιους που έχουν τα παραπάνω ή έστω τα έχουν ακούσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://www.djshop.gr/pd/mackie-cr3-20165.htm?lang=el&path=-1754891583

που κανω η κανεις λαθος????μιλάω για την τιμη το Mackie....εδω τα εχει 64,50..

επειδή είμαι ανάμεσα στα συγκεκριμένα και τα  http://www.skroutz.gr/s/4123741/KRK-Rokit-5-G3.html

που δυστυχώς κανει 150 ευρωπουλα το ενα..... :cry:

 

 

 

σορυ....το τεμαχιο κανει 64....αλλα εχει 150 τα CR4.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Απλά και λιτά.

Αντικατάσταση ενός Sony mini συστήματος που είχα από φοιτητής (!!!) και μας άφησε χρόνους.

Μιας και το είχα μόνο για τα ηχεία του , θα πάω σε ένα ζευγαράκι χωρίς sub. Ανάλογα το ύψος του κόστους έχω καταλήξει σε 4 επιλογές 

 

1) Creative T20 II      κοντά στα 68,00 €

2) Behringer MS16   στα 86,00 €

3) M-Audio AV32      στα 100,00 €

4) Mackie CR3         στα 129,00 €

 

Το θέμα είναι αν πρέπει να ανέβω παραπάνω από τα 86 του MS16 δηλαδή αν αξίζουν τα παραπάνω € για τα M-Audio ή το Mackie.

Επίσης αν το Creative είναι αρκετά κοντά στο MS16 (δύσκολο το βλέπω αλλά ας ρωτήσω!!!)

Μια γνώμη τουλάχιστον από κάποιους που έχουν τα παραπάνω ή έστω τα έχουν ακούσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mackie CR3

http://www.odes.gr/shop/epaggelmatika-dj/eksoplismos-studio/ixeia-aftoenisxyomena-studio-monitor/mackie-cr3-3inch-timi.html 129 €

 

Mackie CR4

http://www.odes.gr/shop/epaggelmatika-dj/eksoplismos-studio/ixeia-aftoenisxyomena-studio-monitor/mackie-cr4-4inch-timi.html 149 €

 

Oτι καλύτερο στην κατηγορία τιμής τους...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα. εγω προσφατα πηρα τα εξης ηχεια.

 

http://www.edifier-international.com/products/edifier-studio/r1800t-iii

 

 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.  πεντακαθαρος ηχος αρκετο μπασο και πολυ δυνατα.

 

παιζουν γυρω στα 115 ευρω νομιζω.  πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και ηχος.

και απο μουσικη αλλα και σε ταινιες /παιχνιδα  παρα το οτι ειναι απλα στερεο.

εχω μεινει υπερευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Απλά και λιτά.

Αντικατάσταση ενός Sony mini συστήματος που είχα από φοιτητής (!!!) και μας άφησε χρόνους.

Μιας και το είχα μόνο για τα ηχεία του , θα πάω σε ένα ζευγαράκι χωρίς sub. Ανάλογα το ύψος του κόστους έχω καταλήξει σε 4 επιλογές 

 

1) Creative T20 II      κοντά στα 68,00 €

2) Behringer MS16   στα 86,00 €

3) M-Audio AV32      στα 100,00 €

4) Mackie CR3         στα 129,00 €

 

Το θέμα είναι αν πρέπει να ανέβω παραπάνω από τα 86 του MS16 δηλαδή αν αξίζουν τα παραπάνω € για τα M-Audio ή το Mackie.

Επίσης αν το Creative είναι αρκετά κοντά στο MS16 (δύσκολο το βλέπω αλλά ας ρωτήσω!!!)

Μια γνώμη τουλάχιστον από κάποιους που έχουν τα παραπάνω ή έστω τα έχουν ακούσει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για τις γνώμες. Στο ψάξιμο είδα και τα Alesis Elevate 3 sta 89,00 €. τα οποία μπαίνουν και αυτά στο παιχνίδι. 

Επομένως οι επιλογές είναι 2 . Μένουμε κοντά στα 89,00 και πάμε στα Alesis ή ανεβαίνουμε κοντά στα 123 (Athens Pro Audio με έκπτωση 5% από newsletter) και παίρνουμε τα Mackie. Ερώτηση για τα Mackie. Διάβασα σε reviews χρηστών ότι υπάρχει περίπτωση το παθητικό ηχείο να έχει χαμηλότερες στάθμες απο αυτό που έχει τον ενισχυτή. Έχετε κάποια άποψη περί του θέματος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ποστ...Εχει αρκετα ωραια και συμαντικα πραγματακια...

 

Ομως ο καθε ενας με τις αναγκες του και με το πως δουλεβουν τα αφτια του...

 

Ενεμενα ο δικος μου χωρος που εχω το ενα PC Μου που ειναι καθαρα για μουσικη το εχω με DIJITAL καρφακι σε μια εξωτερικη Μ-ΑUDIO Και απο εκει παει σε Ενισχυτή 1kv οπου βγαίνουν και τα ηχεία... που ειναι 8!

2 μεγαλα μαρκας "Dsound" για ΒΑSS μονο, 4 μαρκας JBL για πρίμα ψηλα δλδ και 3 που ειναι και bass+Πρίμα όμως απο στερεοφωνικό,γιατί των στερεό έχουν κορνακι μέσα και σπάνε συχνότητες ;)

 

Oι ετερειες π.χ Creative Που κανουν αυτα τα 2.1 - 5.1 κτλ για εμενα ειναι τσαμπα φραγκα ... αλα και παλι ο καθε ενας λειτουργει οπως νομιζει και οπως νιωθει οτι ειναι καλυτερα...... το θεμα ειναι οτι με το σκινηκο που εχουμε φτιαξει εγω και 2 φιλοι μπορουμε να κανουμε παραγωγη δισκου κρισταλο και Digi Οπως ειναι στα Cd και αναλογικο οπως σε vinilio ....τωρα πως...πρεπει να γραψω και δεν εχω χρονο...σορρυ για αυτο!!!

 

και κατι τελευταιο....Περα απο την οιχομονωση που φιαχνεις αν θελεις ενα τετοιο PC μουσικης ειναι και το πως ειναι το δωματειο η χωρος που το εχεις....δλδ πωσο ψηλο ειναι το ταβανι ποσο χωρο εχει πανω,κατω,δεξια.αριστερα....ποσο κενο εχουν μεταξι τους τα ηχεια και ποσο ηχο στελνει το ενα στο αλο αν τα εχεις απεναντι.....εχει θεμα η δουλεια ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΔΟΥΛΕΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κτες το βραδυ  μου καηκανε  τα ηχεια μου.και από κτες εχω ανχωθει παρα πολύ γιατι εχω μεινει χωρις ηχεια  το θεμα εινε σκεφτομε να αγορασω ηχεια 5.1 αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να αγορασω......εχετε  καποιες προτασεις αγορας   να μου προτείνετε   σε 5.1; 

 

Κτες εγινε διακοπη ρεύματος και τα ηχεια δεν  μπορω να καταλαβω δεν δουλεύουνε.,................εινε νεκρα..

Γινετε από διακοπη ρεύματος να καουν τα ηχεια η να  μπλοκαριστουνε;; δεν ειμε ειδικος και δεν εχω τις γνωσεις..

πανω σε αυτό το θεμα...

 

Το θεμα εινε ότι τα ηχεια μου ειτανε καλα και τοτε ειχα δωσει πολλα λεφτα  για τα logitek

ειλικρινα δεν θα εμπιστευτο παλι  αυτην την logitek .............αν και ειχα ακουσει ότι αυτά τα ηχεια που ειχα χροννια  δημιουργουσαν προβλήματα και σε αλλους αγοραστες   κατι το οποιο δεν το πιστευα ,,,ελα ντε όμως  που την επαθα αγρια κτες γιατι το να δινεις τοσα λεφτα  για ηχεια σημαινει ότι θα εινε καλα σε  ποιοτητα κατασκευης και αντοχης,..

και περα από αυτό  τα λεφτα δεν βγαινουνε τοσο ευκολα αλλα   βγαινουνε με ιδρωτα....και με κοπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κτες το βραδυ  μου καηκανε  τα ηχεια μου.και από κτες εχω ανχωθει παρα πολύ γιατι εχω μεινει χωρις ηχεια  το θεμα εινε σκεφτομε να αγορασω ηχεια 5.1 αλλα δεν εχω ιδεα τι πρεπει να αγορασω......εχετε  καποιες προτασεις αγορας   να μου προτείνετε   σε 5.1; 

Κτες εγινε διακοπη ρεύματος και τα ηχεια δεν  μπορω να καταλαβω δεν δουλεύουνε.,................

 

Κατάλληλο χώρο έχεις για 5.1? Μεχρι ποσα χρήματα θελεις να δώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δωματιο μου εινε μετριο προς μεγαλο περα από αυτό  δεν  εχω πρόβλημα με τα  λεφτα   μπορω να διαθεσω αρκετα λεφτα αρκει να εινε καλο και ποιοτικο .,,....και δυνατο σε αποδοση και εντασης ηχου...........απλα  πρεπει να κανω  μια παρα  πολύ καλη επιλογή  γιατι θελω να παρω κατι  που να μου μεινει και να το ευχαριστηθώ  .................

Απλα αν δωσω αρκετα λεφτα πρεπει αυτό που θα παρω να εινε κατι που να αξιζει πραγματικα  για τα λεφτα  του..σε  ολους τους τομεις του..

Απλα εγω ασχολουμε παρα  πολύ με το gaming και με την μουσικη αλλα και με τις ταινιες..

 

Μεχρι  στα ποσα λεφτα  μπορούμε  να βρουμε   5.1 συστηματα   για  υπολογιστη;;;

δεν ειμε ειδικος και δεν εχω ιδεα από αυτά...αρκει να  υπαρχουνε  πολλαπλες επιλογες αν και αυτό θελει χρονο γιατι το να παρεις κατι καλο απαιτει  και πόλυ χρονο στο  θεμα ψαξίματος.,..αυτη  εινε η προσωπικη μου αποψη.,.... ότι όταν περνεις κατι απλα να μην κανεις βιαστικες κινησεις....

 

Απλα θελω ένα καλο για να παρεχει τα παντα και στο θεμα παιχνιδιων  και ταινιων αλλα και  μουσικης..

Επεξ/σία από alexandros276
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...