Προς το περιεχόμενο

Αποστολές προϊόντων πριν την αγορά τους σχεδιάζει η Amazon


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις τι κάνανε όμως; Παραγγέλναν πράγματα αξίας πάνω από 25 ευρώ, για να έχουν δωρεάν μεταφορικά, και μετά κάνανε ακύρωση αυτά που δεν θέλαν. Αυτά είδε η amazon και μας έκοψε.

 

Το θέμα είναι ότι σε τέτοια περίπτωση δημιουργείς black-list...Μεγάλες κουβέντες!!!.

Το σχόλιο μου δεν αναφέρει γιατί το κάνανε..αλλά ΤΙ κάνανε! Και απαντάω σε προηγούμενο σχόλιο: ότι προσωπικά δε θα δώσω συγχαρητήρια σε κανέναν που δε μπορεί να βρεί λύση σε πιο "απλά" προβλήματα και προσωράει σε κινήσεις ανακοινώσεις ενυπωσιασμού (βλέπε droid delivery).

 

Επίσης σε πιο ουσιαστικό σχόλιο (όσον αφορά την παρούσα δημοσίευση), υπάρχουν αποθήκες της amazon στην Ελλάδα;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά ας είχα το χρήμα και θα είχα παραγγείλει. όχι χθες , προχθές. Τι να το κάνουμε το γρήγορο όταν δεν έχουμε χρήμα για να παραγγείλουμε. 

Πρόσεξε καλά gsarig , τέτοια άρθρα για την Ελλάδα του σήμερα θεωρούνται ακατάλληλα ( hard core) . Προκαλείς !!!...άκου να παραγγείλω χθες !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι , εδώ ένα ipad πήραν στα 150 ευρώ κάποιοι και του πωλητή πρέπει να του τα έκαναν κόκκινα ! μετά έχουμε παράπονο γιατί δεν στέλνουν Ελλάδα πλέον δωρεάν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι , εδώ ένα ipad πήραν στα 150 ευρώ κάποιοι και του πωλητή πρέπει να του τα έκαναν κόκκινα ! μετά έχουμε παράπονο γιατί δεν στέλνουν Ελλάδα πλέον δωρεάν  

 

Δεν ακύρωσαν οι πωλητές τις δωρεάν αποστολές.. η amazon τις ακύρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν ανακαλυψαν τον τροχο. Καθε εταιρια που διαχειριζεται στοκ κ λειτουργει σαν μεταπωλητης κανει αυτη την δουλεια. Απλως το κανουν λιγο πιο εξυπνο αλλα με απλες τεχνικες. Πχ αν το 50% αυτων που παιρνει ipad παιρνει κ την θηκη τοτε αν σε μια περιοχη εχουν γινει 10 παραγγελιες ipad στειλε 5 θηκες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμασταν σωστοί καταναλωτές και δεν πρίζαμε τον κάθε πωλητή με την ανυπομονησία και τις χαζές ερωτήσεις μας (γιατί άργησε μια μέρα, που είναι το πακέτο μου, μετά από 1 ώρα που παρήγγειλα δεν μου έχει έρθει ακόμα tracking number κτλ...) τότε ίσως να ήμασταν ακόμα στη λίστα των χωρών με δωρεάν αποστολές!

Α! μη ξεχάσω και τη λαμμογιά / πονηριά που έχουμε στο αίμα μας και πολλές φορές προσπαθούσαμε να εκμεταλευτούμε το σύστημα που λειτουργεί υπέρ του αγωραστή... 

 

Πρώτον, μπερδεύεις το ebay με το Amazon...

 

Και... Δευτερον. Γραφεις σε ελληνικό forum...

 

Λες και μονο οι Ελληνες ειναι λαμογια/κουτοπονηροι κλπ.  κλπ. 

 

Ξεχάσαμε οι αλλοι λαοι ειναι αγγελικά πλασμένοι, τους την χάλασαν οι Ελληνες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι κάνανε όμως; Παραγγέλναν πράγματα αξίας πάνω από 25 ευρώ, για να έχουν δωρεάν μεταφορικά, και μετά κάνανε ακύρωση αυτά που δεν θέλαν. Αυτά είδε η amazon και μας έκοψε.

 

Να πάρει δεν το σκέφτηκα ποτέ άλλη μια χαμένη ευκαιρία. :cry:  Το επόμενο βήμα που μου είπε η θεία της ξαδέρφης της κουνιάδας του κουμπάρου του Πητ Παπαδάκου είναι κατευθυνόμενες διαφημίσεις που να επιδρούν στο υποσυνείδητο και να επηρεάζουν την κρίση δίνοντας μας πρόσβαση στις αγορές. Και το λοιπόν θα μας προτρέπουν σε κατευθυνόμενες επιλογές όπως οι ταχυδακτυλουργοί που επιδρώντας στο πάνω μυαλό σε κάνουν να επιλέξεις το χαρτί που θέλουν για να νιώσεις οτι ένιωσε ο מֹשֶׁה στον θάμνο που είχε πιάσει φωτιά ονόματα δεν λέμε, οικογένειες δεν θίγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως τελευταία έχω πολυ κακή εμπειρία με online shopping απο εξωτερικό... 1 πληκτρολογιο για λαπτοπ απο αμερικη μου ηρθε μετα απο ενα μηνα - λυγισμένο και με σπασμένα πλήκτρα, το κινητό απο άμαζον έκανε 1 βδομάδα να ερθει (σε σχέση με αυτα που μας είχε καλομάθει), και οι θήκες του κινητού δεν φτάσανε ποτέ... τώρα περιμένω μετά απο 16 μέρες σχεδόν να μου ξαναστείλουν αυτα που εχω πληρώσει... δεν ξέρω ποιος φταίει, τι φταίει, αν φταίνε τα ΕΛΤΑ η τα ταχυδρομεία της αμερικής/αγγλίας, σίγουρα το ξανασκέφτεσαι όμως να αγοράσεις πράγματα όταν υπάρχουν εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, μπερδεύεις το ebay με το Amazon...

 

Και... Δευτερον. Γραφεις σε ελληνικό forum...

 

Λες και μονο οι Ελληνες ειναι λαμογια/κουτοπονηροι κλπ.  κλπ. 

 

Ξεχάσαμε οι αλλοι λαοι ειναι αγγελικά πλασμένοι, τους την χάλασαν οι Ελληνες. 

Είτε είναι eBay, είτε είναι Amazon εμείς το πρόβλημα θα το δημιουργήσουμε!

 

Και πίστεψέ με, ήμουν 18 χρόνια στη Γερμανία και μπορώ να σου πω ένα πράγμα!

Σε σχέση με εμάς είναι αγγελικά πλασμένοι!

Και το λέω επειδή τους έζησα! Και δεν ήταν μόνο οι Γερμανοί έτσι...

Και οι Έλληνες που μεγαλώσαμε εκεί έχουμε διαφορετική νοοτροπία και το κατάλαβα όταν γύρισα Ελλάδα και άρχισα να ζω στην Ελλάδα! 

Και αν κάποιος εδώ μέσα έχει συγγενείς ή φίλους που μένουν Γερμανία ξέρει για πιο πράγμα μιλάω!

Έχουν διαφορετική νοοτροπία η οποία έχει και τα καλά αλλά και τα κακά της, αλλά στο θέμα των αγωροπωλήσεων σε παρακαλώ μην τολμάς να τους συγκρίνεις με εμάς, γιατί αυτοί είναι κύριοι ΚΑΙ σαν καταναλωτές, αλλά ΚΑΙ σαν πωλητές! 

 

Sorry αν σας κούρασα αλλά έχουμε αρχίσει να τα ισοπεδώνουμε όλα νομίζοντας ότι είμαστε οι καλύτεροι και οι πάντα έχοντες δίκαιο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε είναι eBay, είτε είναι Amazon εμείς το πρόβλημα θα το δημιουργήσουμε!

 

Και πίστεψέ με, ήμουν 18 χρόνια στη Γερμανία και μπορώ να σου πω ένα πράγμα!

Σε σχέση με εμάς είναι αγγελικά πλασμένοι!

Και το λέω επειδή τους έζησα! Και δεν ήταν μόνο οι Γερμανοί έτσι...

Και οι Έλληνες που μεγαλώσαμε εκεί έχουμε διαφορετική νοοτροπία και το κατάλαβα όταν γύρισα Ελλάδα και άρχισα να ζω στην Ελλάδα! 

Και αν κάποιος εδώ μέσα έχει συγγενείς ή φίλους που μένουν Γερμανία ξέρει για πιο πράγμα μιλάω!

Έχουν διαφορετική νοοτροπία η οποία έχει και τα καλά αλλά και τα κακά της, αλλά στο θέμα των αγωροπωλήσεων σε παρακαλώ μην τολμάς να τους συγκρίνεις με εμάς, γιατί αυτοί είναι κύριοι ΚΑΙ σαν καταναλωτές, αλλά ΚΑΙ σαν πωλητές! 

 

Sorry αν σας κούρασα αλλά έχουμε αρχίσει να τα ισοπεδώνουμε όλα νομίζοντας ότι είμαστε οι καλύτεροι και οι πάντα έχοντες δίκαιο...

 

κατ' αρχήν δε μιλάει για Γερμανία και κατα δεύτερον λέει ότι δεν είμαστε οι μόνοι σκάρτοι...όχι ότι είμαστε οι καλύτεροι!!!

 

 

Επεξεργασία: @casperino δεν τα έχουν με τους Έλληνες..μαζί με την Ελλάδα ήταν και πολλές άλλες χώρες που σταμάτησαν να τους στέλνουν δωρεάν από amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχήν δε μιλάει για Γερμανία και κατα δεύτερον λέει ότι δεν είμαστε οι μόνοι σκάρτοι...όχι ότι είμαστε οι καλύτεροι!!!

 

Μίλησα συγκεκριμένα για τη Γερμανία γιατί την έζησα!

Και ναι έχει δίκαιο, δεν είμαστε οι μόνοι σκάρτοι!

Οι υπόλοιποι σκάρτοι, (βλέπε μεσογειακές χώρες) έχουν αποκλειστεί και αυτοί σχεδόν όλοι εντελώς τυχαία από το amazon...

 

Τεσπα, όλα αυτά είναι άποψή μου και δε χρειάζεται να τη συμμεριστεί κανείς.

 

Φιλικά πάντα παιδιά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπόλοιποι σκάρτοι, (βλέπε μεσογειακές χώρες) έχουν αποκλειστεί και αυτοί σχεδόν όλοι εντελώς τυχαία από το amazon...

Το Λιχτενστάιν και η Νορβηγία δεν είναι ακριβώς Μεσογειακές χώρες.

 

Γιατί διέκοψε τα δωρεάν μεταφορικά μόνο η Αμαζον ξέρει το λόγο. Αν είσαι λαμόγιο και πάλι μπορείς να τους κλέψεις, π.χ. <<δεν παρέλαβα, θέλω αντικατάσταση>>, δεν θα σε αποτρέψουν οι 5 λίρες μεταφορικά.

 

Δεν διέκοψαν εντελώς τις αποστολές όμως, άρα δεν υπάρχει κανένας αποκλεισμός. Ασε που υπάρχει Ισπανικό και Ιταλικό άμαζον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...