Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα απαιτητικά παιχνίδια ειναι αυτά που φτιάχνονται επίτηδες βαριά για να αγοράζουμε κάρτες , witcher , batman , crisis ..... Εννοώ υπάρχουν παιχνίδια που έχουμε πολυ καλά γραφικά χωρίς τόσο μεγάλες απαιτήσεις .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από δύο σελίδες ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΣΑΦΕΙΑΣ ξανά νισάφι με την περιττή παραφιλολογία. Τι σύστημα και budget έχει ο χρήστης; Υπάρχει η κόκκινη Α και η πράσινη Β και τελείωσε το πανηγύρι. Εάν θέλετε να κάνετε κουτσομπολιό να οργανώσετε βραδιά ποίησης με τους φίλους σας και να τα πείτε πίνοντας τσαγάκι. Ο χώρος εδώ είναι μόνο για συμβουλές αναβαθμίσεων GPU.

 

Για τους δε αδιόρθωτους άσωτους υιούς που θεωρούν ότι απουσιάζω και μπορούν να αλωνίζουν ανενόχλητοι.... έχουν γνώση οι φύλακες και η παραμονή τους τραγικά περιορισμένη ΑΝ ΔΕΝ συμμορφωθούν. Επιστροφή στο θέμα.


ΗΔΗ υπάρχουν παιχνίδια που ακόμα και σε 1080p ΔΕΝ αρκούνται στα 4GB VRAM (Shadow of Mordor, GTA V, Titanfall κ.α.) σε full ρυθμίσεις και δε νομίζω να χαμηλώνουν οι απαιτήσεις όσο προχωράει η τεχνολογία :P

Αλλά, ναι...πρέπει να καλυφθούν ψυχολογικά και όσοι τα έσκασαν στην πράσινη για μισά rops και 3,5GB, ακόμα... :-D

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι προτιμήσεις του καθένα σας. Εάν οποιοδήποτε σχόλιο προκαλεί από άλλους έχουν όλοι το δικαίωμα της αναφοράς της συμμετοχής αλλά ΟΧΙ το να ανταπαντούν στον ίδιο προκλητικό τόνο. Και επειδή έχω μια τρομερή αλλεργία σε τυφλές και φανατικές προτιμήσεις, δεν προσωποποιώ τίποτα αλλά προειδοποιώ και τους πρασινοφρουρούς και τις κοκκινοσκούφιδες ότι η κάθε πρόκληση θα καταλήξει στο μέλλον να είναι απλή πρόσκληση για αρνητικά μέτρα εκ μέρους του συντονισμού.

 

Μην  το πάρει κανείς σας προσωπικά, αλλά πριν προλάβει κανείς να ανάψει βεγγαλικά, τα έχω κάνει τα κασκολάκια εδώ μέσα σορό και τα έχω απομακρύνει. Ειρήνη υμίν.

 

Τέλος για το θέμα των υφών και επειδή ο χώρος εδώ όντως είναι πολύτιμος: http://www.insomnia.gr/topic/542109-nvidia-geforce-series-900/?p=54180002

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαιτητικα θεωρουνται παιχνιδια πχ Witcher 3,GTA V(αν ανεβαζεις ολα τα φιλτρα),διαφορα Fps τυπου Crysis κλπ και σε αυτα οι απαιτησεις ειναι κυριως στις μεγαλυτερες αναλυσεις.

 

Και τα 4gb Vram για 1080p future proof ειναι. Εδω η ταπεινη 7970 με 3gb Vram ,καρτα του 2011 και μεχρι και σημερα δεν κολλαει πουθενα σε 1080p και παιζει τα παντα....

Κοίτα, αν "δεν κολλαει πουθενα σε 1080p και παιζει τα παντα" σημαίνει ότι είναι playable (35+ fps? πχ. ) όλα τα παιχνίδια και με ικανοποιητικά settings, τότε ναι, ισχύει. Αν εννοούμε ότι βάζεις στο ULTRA και την τελευταία ρύθμιση, μαζί με AF και ΑΑ και δεν πέφτει ΠΟΤΕ κάτω από 60 fps - σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ παιχνίδι, τότε θα σε απογοητεύσω, γιατί την έχω την κάρτα αυτή και εδώ και κανα 6 μηνο αποτυγχάνει σε αυτόν τον στόχο...

Μετά από δύο σελίδες ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΣΑΦΕΙΑΣ ξανά νισάφι με την περιττή παραφιλολογία. Τι σύστημα και budget έχει ο χρήστης; Υπάρχει η κόκκινη Α και η πράσινη Β και τελείωσε το πανηγύρι. Εάν θέλετε να κάνετε κουτσομπολιό να οργανώσετε βραδιά ποίησης με τους φίλους σας και να τα πείτε πίνοντας τσαγάκι. Ο χώρος εδώ είναι μόνο για συμβουλές αναβαθμίσεων GPU.

 

Για τους δε αδιόρθωτους άσωτους υιούς που θεωρούν ότι απουσιάζω και μπορούν να αλωνίζουν ανενόχλητοι.... έχουν γνώση οι φύλακες και η παραμονή τους τραγικά περιορισμένη ΑΝ ΔΕΝ συμμορφωθούν. Επιστροφή στο θέμα.

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι προτιμήσεις του καθένα σας. Εάν οποιοδήποτε σχόλιο προκαλεί από άλλους έχουν όλοι το δικαίωμα της αναφοράς της συμμετοχής αλλά ΟΧΙ το να ανταπαντούν στον ίδιο προκλητικό τόνο. Και επειδή έχω μια τρομερή αλλεργία σε τυφλές και φανατικές προτιμήσεις, δεν προσωποποιώ τίποτα αλλά προειδοποιώ και τους πρασινοφρουρούς και τις κοκκινοσκούφιδες ότι η κάθε πρόκληση θα καταλήξει στο μέλλον να είναι απλή πρόσκληση για αρνητικά μέτρα εκ μέρους του συντονισμού.

 

Μην  το πάρει κανείς σας προσωπικά, αλλά πριν προλάβει κανείς να ανάψει βεγγαλικά, τα έχω κάνει τα κασκολάκια εδώ μέσα σορό και τα έχω απομακρύνει. Ειρήνη υμίν.

 

Τέλος για το θέμα των υφών και επειδή ο χώρος εδώ όντως είναι πολύτιμος: http://www.insomnia.gr/topic/542109-nvidia-geforce-series-900/?p=54180002

Έχεις δίκιο και το έχουμε συζητήσει και σε pm. Αλλά δε μου αρέσει να φωνάζω το μεγάλο αδερφό να τους κάνει ντα για εμένα - και έχω και εγώ αλλεργία στα συνήθη προκλητικότατα και ημιμαθή ζώα εδώ μέσα (τυχαίνει να είναι πράσινος ο μοντελοπνίχτης ο συγκεκριμένος - και κόκκινος να ήταν, πάλι θα του απαντούσα και θα τον έκραζα)...

Πάντως, όπως θα έχεις παρατηρήσει, δεν προκαλώ εξ αρχής - απαντάω μόνο. Και ο τρόπος είναι ο ίδιος γιατί και οι τύποι αυτοί είναι αδιόρθωτοι...

 

ps. Με συγχωρείτε για το off-topic όλοι, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να τους μαντρώσουνε κάποιους.

 

Back on topic ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια παιχνίδια θεωρούνται "απαιτητικά"; 

 

Στο θέμα των 8gb ram που προσφέρει η 390x (και η 390)...

Πρώτον, ακόμα κι αν δεν υπάρχει ακόμη παιχνίδι που να τα ζητάει δεν βοηθάνε σε εφαρμογές όπως η επεξεργασία βίντεο;

Δεύτερον, δεν προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια για μελλοντικά παιχνίδια, άρα και περισσότερη αντοχή στον χρόνο;

Τα 8GB της 390x-390 είναι λίγο άχριστα άλα υπάρχον περιπτώσεις που θα φανούν χρήσιμα ακόμα και τώρα οπός το Shadow of Mordor με ultra-HD textures θέλει 6GB vram, skyrim με κατή βάρια mods, COD AW χρησιμοποιεί γύρο στα 7GB vram(αν και αυτό είναι για caching που κάνει το COD) και στο εγγύς μελόν θα υπάρχουν και άλα τέτοια παραδείγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8GB της 390x-390 είναι λίγο άχριστα άλα υπάρχον περιπτώσεις που θα φανούν χρήσιμα ακόμα και τώρα οπός το Shadow of Mordor με ultra-HD textures θέλει 6GB vram, skyrim με κατή βάρια mods, COD AW χρησιμοποιεί γύρο στα 7GB vram(αν και αυτό είναι για caching που κάνει το COD) και στο εγγύς μελόν θα υπάρχουν και άλα τέτοια παραδείγματα.

Και αν λάβεις υπόψιν ότι αρκετοί από εμάς, σε όλα αυτά από πάνω, βάζουν και όλα τα settings Ultra και με βαριά φίλτρα, + το ότι, αναπόφευκτα, οι ΑΑΑ τίτλοι θα συνεχίσουν περισσότερο σε αυτήν τη μόδα, στο εξής, καταλαβαίνεις ότι τα 8GB ΔΕΝ είναι άχρηστα, ειδικά αν περιμένεις και κάποιο future proofing. Απλώς, τα παιδάκια της πράσινης ποιούν την ανάγκη φιλότιμο - μέχρι να βγει το Pascal σε μερικούς μήνες, με > 4GB στα High End μοντέλα. Τότε, μέσα σε ένα πρωί ξαφνικά, θα θέλουν όλα > 4GB, ασχέτως με το αν έχει ξεκινήσει το trend, σταδιακά, εδώ και κανα χρόνο σε συγκεκριμένους ΑΑΑ τίτλους...:P

 

Και προς θεού, μην τους πει κανείς για κανα screenshot με msi afterburner, γιατί θα κλαίνε μανούλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε ότι σε ανάλυση 1920x1080 η 390 και η 970 είναι ίδιες, όμως η 970 προσφέρουν καλύτερο o/c . Διάβασα ότι η 970 g1 μπορεί να φτάσει Core 1557 MHz  και Memory 8000 MHz εύκολα και χωρίς ν' ανεβάσεις ρεύμα. Ουσιαστικά ξεπερνάς αρκετά και την 980.

Πιστεύω (αν ισχύουν τα παραπάνω) ότι η επιλογή της 970 είναι καλύτερη για κάποιον που έχει σκοπό ν' ασχοληθεί με overclocking της κάρτας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε ότι σε ανάλυση 1920x1080 η 390 και η 970 είναι ίδιες, όμως η 970 προσφέρουν καλύτερο o/c . Διάβασα ότι η 970 g1 μπορεί να φτάσει Core 1557 MHz  και Memory 8000 MHz εύκολα και χωρίς ν' ανεβάσεις ρεύμα. Ουσιαστικά ξεπερνάς αρκετά και την 980.

 

Πιστεύω (αν ισχύουν τα παραπάνω) ότι η επιλογή της 970 είναι καλύτερη για κάποιον που έχει σκοπό ν' ασχοληθεί με overclocking της κάρτας...

https://www.youtube.com/watch?v=k9cKZiJw6Pk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για video editing ποια κάρτα είναι καλύτερη;

 

390 , 390x ή 980 και γιατί; Νόμιζα ότι τα 8gb των 390 θα βοηθούσαν αλλά εδώ προτείνουν 980:

 

http://linustechtips.com/main/topic/394873-r9-390x-vs-gtx-980-for-editing/

 

Τι λέτε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για video editing ποια κάρτα είναι καλύτερη;

 

390 , 390x ή 980 και γιατί; Νόμιζα ότι τα 8gb των 390 θα βοηθούσαν αλλά εδώ προτείνουν 980:

 

http://linustechtips.com/main/topic/394873-r9-390x-vs-gtx-980-for-editing/

 

Τι λέτε εσείς;

 

Εάν πρέπει οπωσδήποτε να είναι GeForce τότε μια απλή 970 https://www.skroutz.gr/s/5762408/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-ITX-GV-N970IXOC-4GD.html και αν δεν πιστεύεις τις ιστορίες τρόμου για τις Radeon τότε: https://www.skroutz.gr/s/4347452/Gigabyte-Radeon-R9-290-4GB-OC-GV-R929OC-4GD.html

 

Ο σκασμός από onboard GPU μνήμη θα σε βοηθήσει κυρίως στην προεπισκόπηση κατά την διάρκεια επεξεργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω την Gigabyte 7970 Ghz edition που ειναι ιδια με την R9 280X εχω βαλει τα Windows 10 και στο GPU-Z μου γραφει 11.2 και οχι 12

 

Οπως μου εχουν πει εδω μεσα θα υποστηριζει 12 αλλα οχι πληρως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω την Gigabyte 7970 Ghz edition που ειναι ιδια με την R9 280X εχω βαλει τα Windows 10 και στο GPU-Z μου γραφει 11.2 και οχι 12

 

Οπως μου εχουν πει εδω μεσα θα υποστηριζει 12 αλλα οχι πληρως.

Και εγώ που έχω GTX 970 που υποστηρίζει πλήρως το DX12 στο GPU-Z γράφει 11.2 μάλλον θα έρθει ένα update όταν κυκλοφορήσουν παιχνίδια που το υποστηρίζουν .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...