Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3% diafora. αν εχεις λεφτα παρε nvidia. παντως ιδιες ειναι οπως ειδες.

 

και η amd εχει γινει πολυ δυνατη παντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3% diafora. αν εχεις λεφτα παρε nvidia. παντως ιδιες ειναι οπως ειδες.

 

και η amd εχει γινει πολυ δυνατη παντως. 

καλα δεν εχει τρομερη διαφορα στην τιμη 10-20 ευρω πανω ειναι η nvidia περιπου ιδια....αυτο που με νοιαζει ειναι ποια ειναι καλυτερη.

τωρα οσον αφορα την vram που λενε 3gb απο οσο διαβασα σε 1920*1080 p που θα παιζω δεν εχει διαφορα...τωρα σε καμια 3ετια παιζει να χω θεμα με τη vram που να αξιζε να παρω την 280χ ....δεν ξερω. εσυ τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

 

Ετοιμαζομαι να ξαναβαλω σε λειτουργια το παρακατω συστημα για μεταφορα στο εξοχικο, Μου λειπει καρτα και τροφοδοτικο. Σκεφτομουν να παρω μια μεταχειρισμενη 560 GTΧ. Ειναι 2 much ή ειναι καλυτερα να προτιμησω καμια ATi μιας και το MB ειναι crossfire? Budget μεχρι 120 ευρω.

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

 

* Case (Κουτί): ANTEC 900

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): μαλλον το Corsair PSU CXM 600W 80+ Bronze Modular

* Motherboard (Μητρική): Asus P5E deluxe cooled by Scythe Ninja plus

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel dual core E8400 @ 3GHz

* RAM (Μνήμη συστήματος): 6 GB 1333 DDR 2

* GPU (Κάρτα γραφικών): None :mad:

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG W2242P 1680x1050

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win7 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά έχω το σύστημα της υπογραφής μου,θα ήθελα να αλλάξω κάρτα έχω την ati 4870

 

βρήκα αυτή είναι καλή? http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-R9-270X-4GD5-DX-Boost-OC-11217-04-20G.htm

παίζω σε ανάλυση λόγο οθόνης 1920 χ 1080 και  σύνδεση σε 42 οθόνη για game και full ταινίες .βασικά θα έχω πρόβλημα θα βγάζει την απόδοση που πρέπει η κάρτα  γιατί το pc είναι παλιό αλλά αντέχει ακόμα

(θα μπουν άλλα 2 ή 4 gb μνήμης θα μου δώσει γνωστός)

ποσό που διαθέτω μέχρι 250 πιστεύω είναι καλά

(αναβάθμιση ολική πιστεύω μέσα Οκτωβρίου με Νοέμβριο)

δεν εχω κανει o/c

μπερδευτικα γιατι γραφουν και αλλα ατομα για αγορα καρτας γραφικων και δεν ξερω ποιοι απαντανε σε μενα και ποιοι οχι.θα ηθελα στην  απαντηση σας  να γραφεται και το nickname για να καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο topic επικρατεί ένας αχταρμάς. Δεν βγάζεις άκρη ποιος ρωτάει και σε ποιον απαντάει. Καλύτερα ήταν πρίν :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω κανει o/c

μπερδευτικα γιατι γραφουν και αλλα ατομα για αγορα καρτας γραφικων και δεν ξερω ποιοι απαντανε σε μενα και ποιοι οχι.θα ηθελα στην  απαντηση σας  να γραφεται και το nickname για να καταλαβω.

Για το συστημα που εχεις κοιτας σε R9 270x 2gb στα 180 ευρω πχ https://www.skroutz.gr/s/4023696/Asus-Radeon-R9-270X-2GB-DirectCU-II.html .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συστημα που εχεις κοιτας σε R9 270x 2gb στα 180 ευρω πχ https://www.skroutz.gr/s/4023696/Asus-Radeon-R9-270X-2GB-DirectCU-II.html .

 

Κατάλαβα θα παίζω με άνεση από ότι τώρα τα game,αυτό που λέει με 4gb είναι καλύτερα και για μελλοντικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα θα παίζω με άνεση από ότι τώρα τα game,αυτό που λέει με 4gb είναι καλύτερα και για μελλοντικά?

Σημασια δεν εχει αν ειναι 2 ή 4Gb αλλα σε τι αναλυση παιζεις.Και πιο συγκεκριμενα για την δικια σου περιπτωση στα 1080p που εισαι ιδια αποδοση θα εχεις και με την εκδοση των 2gb και με αυτη των 4gb,αρα συμφερει να αγορασεις αυτη που ειναι φθηνοτερη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα καποιους πιο πανω που μιλανε για καρτα 300 ευρω.

εγω πηρα συστημα κομματι κομματι πριν λιγο καιρο και ημουν στο ιδιο διλημμα.
ημουν και γω λοιπον αναμεσα στην r9 280x και στην nvidia gtx 770 2gb και διαλεξα μετα απο αρκετο ψαξιμο και ερωτησεις την nvidia gtx 770 2gb που αυτη τη στιγμη ειναι ενα κλικ καλυτερη απο την 280χ. για μενα δωστε το 20αρικο παραπανω για την gtx 770. δεν ειναι τυχαια τοσα τεστ που την δειχνουν πανω. απο κει και περα επειδη και γω ειχα τρελαθει δεν υπαρχει λογος γιατι στο ματι ιδιες θα νε πιστευω...αν και γω εδωσα τα ελαχιστα παραπανω και πηρα την 770. ελπιζω να βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα καποιους πιο πανω που μιλανε για καρτα 300 ευρω.

εγω πηρα συστημα κομματι κομματι πριν λιγο καιρο και ημουν στο ιδιο διλημμα.

ημουν και γω λοιπον αναμεσα στην r9 280x και στην nvidia gtx 770 2gb και διαλεξα μετα απο αρκετο ψαξιμο και ερωτησεις την nvidia gtx 770 2gb που αυτη τη στιγμη ειναι ενα κλικ καλυτερη απο την 280χ. για μενα δωστε το 20αρικο παραπανω για την gtx 770. δεν ειναι τυχαια τοσα τεστ που την δειχνουν πανω. απο κει και περα επειδη και γω ειχα τρελαθει δεν υπαρχει λογος γιατι στο ματι ιδιες θα νε πιστευω...αν και γω εδωσα τα ελαχιστα παραπανω και πηρα την 770. ελπιζω να βοηθησα!

 

Ειναι γνωστη η κοντρα μεταξυ των δυο αυτων καρτων οι οποιες ειναι συνεχεια των 7970 και 680 αντιστοιχα. Τωρα στην πραξη και οι 2 καρτες ειναι ισαξιες,και συνηθως αναλογα το παιχνιδι ειναι η μια καρτα λιγο μπροστα απο την αλλη σε fps και  benchmarks(κατι σαν τα exclusives που εχουν οι κονσολες).Αν παλι παιζεις σε αναλυσεις μεγαλυτερες των 1080p τα 3gb της 280x ειναι ενα + στην αγορα,μιας και η αντιστοιχη 770 4gb ειναι αρκετα ακριβοτερη. Τωρα στην τελικη επιλογη παιζει ρολο η προσωπικη προτιμηση του ενδιαφερομενου για nvidia ή Amd καρτα γραφικων,και συνηθως αυτη που ειναι φθηνοτερη και εχει και δωρεαν παιχνιδια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι γνωστη η κοντρα μεταξυ των δυο αυτων καρτων οι οποιες ειναι συνεχεια των 7970 και 680 αντιστοιχα. Τωρα στην πραξη και οι 2 καρτες ειναι ισαξιες,και συνηθως αναλογα το παιχνιδι ειναι η μια καρτα λιγο μπροστα απο την αλλη σε fps και  benchmarks(κατι σαν τα exclusives που εχουν οι κονσολες).Αν παλι παιζεις σε αναλυσεις μεγαλυτερες των 1080p τα 3gb της 280x ειναι ενα + στην αγορα,μιας και η αντιστοιχη 770 4gb ειναι αρκετα ακριβοτερη. Τωρα στην τελικη επιλογη παιζει ρολο η προσωπικη προτιμηση του ενδιαφερομενου για nvidia ή Amd καρτα γραφικων,και συνηθως αυτη που ειναι φθηνοτερη και εχει και δωρεαν παιχνιδια.

 

συμφωνω για μεγαλυτερες αναλυσεις αλλα τα παιδια γραφανε για 1080p. στα 1080p ειναι υπερκομπλε τα 2gb. οποτε αποψη μου μιας και 20 ευρω δεν ειναι χαοτικη διαφορα ειναι οτι αξιζει η nvidia....οχι οτι θα χουν τρελες διαφορες βεβαια με την 280χ. το ιδιο ειναι περιπου και οι δυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω για μεγαλυτερες αναλυσεις αλλα τα παιδια γραφανε για 1080p. στα 1080p ειναι υπερκομπλε τα 2gb. οποτε αποψη μου μιας και 20 ευρω δεν ειναι χαοτικη διαφορα ειναι οτι αξιζει η nvidia....οχι οτι θα χουν τρελες διαφορες βεβαια με την 280χ. το ιδιο ειναι περιπου και οι δυο...

Δεν ειναι μονο τα 20ευρω διαφορα,ειναι και τα δωρεαν παιχνιδια που δινει αυτες τις μερες απο διαφορα καταστηματα οπως μπορεις να δεις πχ εδω http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-R9-280X-3GB-GD5-OC-D-X-11221-00-20G.htm. Σαν επιδοσεις στα 1080p συμφωνω οτι πανω κατω ειναι τα ιδια,αλλα στο τι θα προτεινα στον αλλο για να αγορασει ειναι τελειως διαφορετικο θεμα(και εγω την 770 εχω φαντασου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο topic επικρατεί ένας αχταρμάς. Δεν βγάζεις άκρη ποιος ρωτάει και σε ποιον απαντάει. Καλύτερα ήταν πρίν :(

Όταν οι χρήστες λειτουργούν χαοτικά ότι σύστημα και να έχεις πάλι σε χάος θα κσταλήξει. Αν συγκεντρωνόταν το κοινό στο να δίνει ορθές κοφτές απαντήσεις με παραθέσεις το κάθε αίτημα για βοήθεια λήγει γρήγορα και καθαρά. Κάρτα γραφικών είναι και δεν είμαστε σαλόνι μόδας να δούμε αν ταιριάζει το συνολάκι με το τσαντάκι μας.

 

Κανονικό υπάρχει ενότητα για αναβαθμίσεις και δεν έχουν θέση εδώ ανάλογα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

 

Ετοιμαζομαι να ξαναβαλω σε λειτουργια το παρακατω συστημα για μεταφορα στο εξοχικο, Μου λειπει καρτα και τροφοδοτικο (το εχω επιλεξει πιο κατω). Σκεφτομουν να παρω μια μεταχειρισμενη 560 GTΧ. Ειναι 2 much ή ειναι καλυτερα να προτιμησω καμια ATi (εχω μεινει πισω με τη συγκεκριμενη εταιρια για να ειμαι ειλικρινης), μιας και το MB ειναι crossfire? Budget μεχρι 120 ευρω.

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

 

* Case (Κουτί): ANTEC 900

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): μαλλον το Corsair PSU CXM 600W 80+ Bronze Modular

* Motherboard (Μητρική): Asus P5E deluxe cooled by Scythe Ninja plus

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel dual core E8400 @ 3GHz

* RAM (Μνήμη συστήματος): 6 GB 1333 DDR 2

* GPU (Κάρτα γραφικών): None :mad:

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG W2242P 1680x1050

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win7 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

 

Ετοιμαζομαι να ξαναβαλω σε λειτουργια το παρακατω συστημα για μεταφορα στο εξοχικο, Μου λειπει καρτα και τροφοδοτικο (το εχω επιλεξει πιο κατω). Σκεφτομουν να παρω μια μεταχειρισμενη 560 GTΧ. Ειναι 2 much ή ειναι καλυτερα να προτιμησω καμια ATi (εχω μεινει πισω με τη συγκεκριμενη εταιρια για να ειμαι ειλικρινης), μιας και το MB ειναι crossfire? Budget μεχρι 120 ευρω.

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

 

* Case (Κουτί): ANTEC 900

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt): μαλλον το Corsair PSU CXM 600W 80+ Bronze Modular

* Motherboard (Μητρική): Asus P5E deluxe cooled by Scythe Ninja plus

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): Intel dual core E8400 @ 3GHz

* RAM (Μνήμη συστήματος): 6 GB 1333 DDR 2

* GPU (Κάρτα γραφικών): None :mad:

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση): LG W2242P 1680x1050

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα): Win7 64bit

 

https://www.skroutz.gr/s/4529307/Asus-GeForce-GTX750-1GB-OC-90YV05L1-M0NA00.html

https://www.skroutz.gr/s/4378706/MSI-Radeon-R7-260-1GB-OC-V293-026R.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...