Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως ειπα στο αλλο topic που κλειιδωθηκε ενω θα αγοραζα καινουργια καρτα γραφικων οταν θα εβγαιναν οι  gtx 800  επειδη καηκε η οθονη θα πρεπει να αλλαξω καρτα απο τωρα. Η 560  ti 2 gb που εχω θα εχει σαφως κατωτερες επειδοσεις σε μια τωρινη οθονη απο οτι στην  8 ετων 1280χ1024 που ειχα μεχρι σημερα. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να παρω μια καλη καρτα γυρω στα 300 ευρω. Λεω να παρω την 770 gtx 4 gb της msi. Ετσι οχι μονο δεν θα χαθω επειδοσεις λογω αναλυσης αλλα θα κερδισω κιολας. Το pc χρησιμοποιειται κυριως για  gaming και ηδη με την 560 ti ακομα και τωρα που ειναι 3 ετων δεν εχει προβλημα στα περισσοτερα παιχνιδια με ολα φουλ θα εχει ομως σοβαροτατο προβλημα τωρα που θα αλλαξω οθονη, Το υπολοιπο συατημα θα μεινει ετσι οπως ειναι στην υπογραφη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως ειπα στο αλλο topic που κλειιδωθηκε ενω θα αγοραζα καινουργια καρτα γραφικων οταν θα εβγαιναν οι  gtx 800  επειδη καηκε η οθονη θα πρεπει να αλλαξω καρτα απο τωρα. Η 560  ti 2 gb που εχω θα εχει σαφως κατωτερες επειδοσεις σε μια τωρινη οθονη απο οτι στην  8 ετων 1280χ1024 που ειχα μεχρι σημερα. Ετσι λοιπον σκεφτομαι να παρω μια καλη καρτα γυρω στα 300 ευρω. Λεω να παρω την 770 gtx 4 gb της msi. Ετσι οχι μονο δεν θα χαθω επειδοσεις λογω αναλυσης αλλα θα κερδισω κιολας. Το pc χρησιμοποιειται κυριως για  gaming και ηδη με την 560 ti ακομα και τωρα που ειναι 3 ετων δεν εχει προβλημα στα περισσοτερα παιχνιδια με ολα φουλ θα εχει ομως σοβαροτατο προβλημα τωρα που θα αλλαξω οθονη, Το υπολοιπο συατημα θα μεινει ετσι οπως ειναι στην υπογραφη μου

Μαλλον αυτην εννοεις https://www.skroutz.gr/s/3711965/MSI-GeForce-GTX770-2GB-Twin-Frozr-IV-OC.html. Ναι στα 300ευρω και για την αναλυση που θα παιζεις(1080p απο οτι ειπες στο αλλο topic) εισαι μεταξυ Gtx 770 και R9 280x. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μέσα στις επόμενες ημέρες σκέφτομαι να αγοράσω μια κάρτα γραφικών από εδώ από τις αγγελίες. Αυτή τη στιγμή έχω μια 4870 1GB και σκεφτόμουν να πάω είτε για κάποια 6950 (ξεκλείδωτη σε 6970), είτε για 7870. Τις 6950 από ότι βλέπω τις πουλάνε 85-110 ευρώ, ενώ οι 7870 κοστίζουν περίπου 150+.

Ποια είναι πιο συμφέρουσα αγορά; Θα δω διαφορές από μια 7870 αναλογικά με τα περισσότερα χρήματα που θα δώσω; Αυτή τη στιγμή παίζω σε μια 19αρα με ανάλυση 1440x900 και που και που παίζω και σε μια 42άρα 1080p.

Αναφορικά με το σύστημά μου:
CPU: Intel C2Q Q6600 (δεν έχει γίνει overclock, αν και το σκέφτομαι να το ανεβάσω λιγάκι)
RAM: 4GB DDR3 (θα μπουν άλλα 4GB)
PSU: 750Watt
Οθόνη: 19" - 1440x900, 42" 1080p
GPU: Radeon 4870 1GB

ΥΓ: Κάποια στιγμή (σε κάνα 6μηνο) θα προχωρήσω σε αλλαγή επεξεργαστή/μητρικής, αν και μέχρι τώρα έχει βγει "σκυλί" ο Q6600, το ίδιο και η 4870 αναλογικά με τα χρόνια που την έχω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μέσα στις επόμενες ημέρες σκέφτομαι να αγοράσω μια κάρτα γραφικών από εδώ από τις αγγελίες. Αυτή τη στιγμή έχω μια 4870 1GB και σκεφτόμουν να πάω είτε για κάποια 6950 (ξεκλείδωτη σε 6970), είτε για 7870. Τις 6950 από ότι βλέπω τις πουλάνε 85-110 ευρώ, ενώ οι 7870 κοστίζουν περίπου 150+.

 

Ποια είναι πιο συμφέρουσα αγορά; Θα δω διαφορές από μια 7870 αναλογικά με τα περισσότερα χρήματα που θα δώσω; Αυτή τη στιγμή παίζω σε μια 19αρα με ανάλυση 1440x900 και που και που παίζω και σε μια 42άρα 1080p.

 

Αναφορικά με το σύστημά μου:

CPU: Intel C2Q Q6600 (δεν έχει γίνει overclock, αν και το σκέφτομαι να το ανεβάσω λιγάκι)

RAM: 4GB DDR3 (θα μπουν άλλα 4GB)

PSU: 750Watt

Οθόνη: 19" - 1440x900, 42" 1080p

GPU: Radeon 4870 1GB

 

ΥΓ: Κάποια στιγμή (σε κάνα 6μηνο) θα προχωρήσω σε αλλαγή επεξεργαστή/μητρικής, αν και μέχρι τώρα έχει βγει "σκυλί" ο Q6600, το ίδιο και η 4870 αναλογικά με τα χρόνια που την έχω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

https://www.skroutz.gr/s/4409251/XFX-Radeon-R9-270-2GB-Double-Dissipation-Edition-R9-270A-CDFC.html

 

Ελπίζω το τροφοδοτικό να είναι επώνυμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο topic επικρατεί ένας αχταρμάς. Δεν βγάζεις άκρη ποιος ρωτάει και σε ποιον απαντάει. Καλύτερα ήταν πρίν :(

μια χαρα απαντανε με quote. τωρα αν καποιος παιρνει μια σαφη απαντηση και επιμενει να λεει τα δικα του τοτε τον γραφουν στο μακρυτερο. για βοηθεια ερχεσαι και παιρνεις μια απαντηση απο κει και περα ειναι ολα Μ@λκιες. μην παρεξηγηθει κανεις δεν μιλαω για κανεναν συγκεκρριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο τα 20ευρω διαφορα,ειναι και τα δωρεαν παιχνιδια που δινει αυτες τις μερες απο διαφορα καταστηματα οπως μπορεις να δεις πχ εδω http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-R9-280X-3GB-GD5-OC-D-X-11221-00-20G.htm. Σαν επιδοσεις στα 1080p συμφωνω οτι πανω κατω ειναι τα ιδια,αλλα στο τι θα προτεινα στον αλλο για να αγορασει ειναι τελειως διαφορετικο θεμα(και εγω την 770 εχω φαντασου).

καλησπερα μιας και ενδιαφερομαι και γω για μια απο τις δυο ? και με τις δυο παιρνω δωρο 3 games που λεει? και σε ποια μαγαζια γινεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3% diafora. αν εχεις λεφτα παρε nvidia. παντως ιδιες ειναι οπως ειδες.

 

και η amd εχει γινει πολυ δυνατη παντως. 

 

Ούτε καν τόσο.Οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται reference με reference (280X 850 base/1000 boost - 770 1046 base/1085 boost για να είναι περίπου ίσες) ή factory oc με factory oc.H 770 δηλαδή θέλει αρκετά παραπάνω mhz στον πυρήνα κυρίως για να φτάσει την 280Χ σφαιρικά σε DX.Ουσιαστικά παίρνεις γρηγορότερες υλοποιήσεις 280Χ στα ίδια λεφτά χώρια όλα τα άλλα.

 

 

@Dragonlordcv2002 Δες για http://www.skroutz.gr/s/4267551/Sapphire-Radeon-R7-260X-2GB-11222-06-20G.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν τόσο.Οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται reference με reference (280X 850 base/1000 boost - 770 1046 base/1085 boost για να είναι περίπου ίσες) ή factory oc με factory oc.H 770 δηλαδή θέλει αρκετά παραπάνω mhz στον πυρήνα κυρίως για να φτάσει την 280Χ σφαιρικά σε DX.Ουσιαστικά παίρνεις γρηγορότερες υλοποιήσεις 280Χ στα ίδια λεφτά χώρια όλα τα άλλα.

και οι δυο καρτες ειναι σχεδον ιδιες και πιστευω στο ματι δεν υπαρχει διαφορα και ολα τα αλλα ειναι περιττα...απο κει και περα εγω αν την επερνα αυτη τη στιγμη και ειχα με το ζορι αυτα τα λεφτα θα επερνα τη φθινοτερη. αν μπορουσα να διαθεσω ομως το παραπανω 20αρικο για τις nvidia θα το εκανα. γιατι ολα τα τεστ δεν ειναι τυχαια. ακομα και στα μαγαζια που τις πουλανε να ρωτησετε την 770 θα πουν. και παντα μιλαω για 1080p αναλυση. για μεγαλυτερη αναλυση εννοειτε οτι αξιζει η 280x αλλά οποιος εχει 1080p πιστευω αξιζει η 770. απο κει και περα επειδη ημουν και γω στο ιδιο διλημμα δεν αξιζει πιστευω η πολυ σκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπν παιδια εχω το εξης συστημα

amd fx 6300

ASUS M5A97 R2.0

xfx 550

μεχρι τωρα εχω την παλια καρτα γραφικων gt430(μην γελατε :P)

δεν ειμαι τρελος Gamer αλλα που και που ασχολουμε περιστασιακα και θα ηθελα να εχω μια καλη καρτα γραφικων

θελω να μου προτεινεται μερικες 100-150 ευρω.. την ρ9 προσωπικα εχω ξεχωρισει..

βεβαια επειδη το μπατζετ μου ειναι πολυ περιορισμενο και δν εχω προβλημα να περιμενω να με συμβουλεψεται αν θα βγει καμια καινουρια σειρα αν θα υπαρχουν μειωσεις τιμων.. επισης μεχρι 100 ευρω αξιζει καμια καρτα??

 

 

Ps επισης πρεπει να αγορασω και μια ψυκτρα γιατι χθες που επαιξα λιγο hitman absolution ναι μου το σηκωνε η καρτα κουτσα στραβα αλλα το πσ εκανε σαν αεροπλανο ειχε 4500 στροφες το φαν του επεξεργαστη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μέσα στις επόμενες ημέρες σκέφτομαι να αγοράσω μια κάρτα γραφικών από εδώ από τις αγγελίες. Αυτή τη στιγμή έχω μια 4870 1GB και σκεφτόμουν να πάω είτε για κάποια 6950 (ξεκλείδωτη σε 6970), είτε για 7870. Τις 6950 από ότι βλέπω τις πουλάνε 85-110 ευρώ, ενώ οι 7870 κοστίζουν περίπου 150+.

 

Ποια είναι πιο συμφέρουσα αγορά; Θα δω διαφορές από μια 7870 αναλογικά με τα περισσότερα χρήματα που θα δώσω; Αυτή τη στιγμή παίζω σε μια 19αρα με ανάλυση 1440x900 και που και που παίζω και σε μια 42άρα 1080p.

 

Αναφορικά με το σύστημά μου:

CPU: Intel C2Q Q6600 (δεν έχει γίνει overclock, αν και το σκέφτομαι να το ανεβάσω λιγάκι)

RAM: 4GB DDR3 (θα μπουν άλλα 4GB)

PSU: 750Watt

Οθόνη: 19" - 1440x900, 42" 1080p

GPU: Radeon 4870 1GB

 

ΥΓ: Κάποια στιγμή (σε κάνα 6μηνο) θα προχωρήσω σε αλλαγή επεξεργαστή/μητρικής, αν και μέχρι τώρα έχει βγει "σκυλί" ο Q6600, το ίδιο και η 4870 αναλογικά με τα χρόνια που την έχω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Αν μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω στο ποσό δες και αυτή http://www.you.gr/proionta/pc-parts/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/kartes-grafikon/vga-ati-asus-r9270x-2gb-ddr5 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johny135 Σχεδόν ίδιες δεν είναι,με την 280Χ παίρνεις περισσότερα (είτε τα αξιοποιείς είτε όχι δεν έχει τόση σημασία εφόσον μιλάμε για μικρότερη ή ίδια τιμή).Και στα 1080p υπάρχουν χρήσεις και παιχνίδια που ξεφεύγουν σε χρήση vram.Αυτά βέβαια αν μιλάμε για τη συνολικά καλύτερη πρόταση εκτός και αν μπαίνει στη μέση το περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.Αν πέρναμε στα σοβαρά οτι λέγαν πωλητές ειδικά στην Ελλάδα θα χαμε turbo x τροφοδοτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη γραφετε πολλοι για 300 ευρω καρτες και κυριως για την gtx 770 και την r9 280x. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι πανω κατω το ιδιο πραγμα ειναι και δεν θα εχετε προβλημα και ουτε θα παρετε μια καρτα γραφικων για να τρεχετε τεστακια και να δειτε ποια ειναι καλυτερη για 1-2 % που στο ματι δεν καταλαβαινεις χριστό.
το χα ψαξει στο παρελθον, αν ειστε gamers που λιωνουν στο btf 4 τοτε ειναι μονοδρομος η r9 280x η οποια ειναι σχεδιασμενοι γιαυτο το game.
ομως βλεπω οτι 2-3 που γραψατε για αυτη την κατηγορια καρτων θελετε να παιζετε assasins creed και αλλα games γενικα και ειδα και watch dogs καποιοι. το watch dogs ειναι σχεδιασμενο σε nvidia ( μην πει κανενας οτι λεω οτι δεν θα παιζει σε r9 280x το ιδιο θα ναι.)
απλα οπως το btf 4 ειναι καλυτερο στην 280χ ετσι και το watch dogs θα ναι στις nvidia προφανως.
αρα πρεπει να τα ζυγισετε μεσα σας και να δειτε τι θα παιζετε...αν λιωνεται σε Btf πηγαινετε σε 280χ αν παιζετε και τα αλλα που ειπα και γενικα τα παντα εγω θα πηγαινα στην 770 gtx . και να πω οτι δεν εχω καμια απο τις δυο και ουτε ειμαι fan boy της μιας εταιριας ουτε της αλλης.
και τελος οσον αφορα τα 2gb και 3gb που ειναι η σημαντικοτερη διαφορα των 2 καρτων, στα 1080p τα 3gb ειναι αχρειαστα. με 2gb ειστε υπερκαλυμενοι αν παιζετε σε παραπανω αναλυση τοτε ναι σε 1080p ομως δεν παιζει ρολο. αυτα ελπιζω να μην μπερδεψα και να βοηθησα καπως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μιας και ενδιαφερομαι και γω για μια απο τις δυο ? και με τις δυο παιρνω δωρο 3 games που λεει? και σε ποια μαγαζια γινεται αυτο?

 

To Πλαίσιο έχει με bundle (με amd) αλλά λογικά θα φέρουν και κάποιοι ακόμα όπως και παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...