Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα γράψει πρίν καιρό για την αγορά κάρτας γραφικών ,τελικά με βλέπω για gtx770 μιάς και διαβάζω πώς η 280x αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα+δεν είμαι σίγουρος αν κάνει η δεν κάνει θόρυβο.

 

Σε περίπτωση όμως που βρώ καλύτερο budget τελευταία στιγμή ,εξετάζω την gtx 780.Το θέμα είναι πώς βρίσκω 3 εκδόσεις ,η μία είναι geforce asus gtx 780 η asus gtx780 directcuII oc και η evga gtx 780 .Ποιά είναι καλύτερη σαν επιλογή στις εκδόσεις αυτές?Έχω την εντύπωση πώς η asus είναι σιγουριά αλλά μ αρέσει εμφανισιακά της evga ,παράλληλα όλα αυτά συνδυάζουν την geforce gtx 780 αλλά δεν βρίσκεται για αγορά στην ελλάδα και πρέπει να είναι παλιό μοντέλο+πώς η asus directII oc να τα πηγαίνει και καλύτερα.

 

Τέλος για την  amd 290x που κοίταξα πέρα απο το μην έχω θέματα με τα drivers η προβληματικό μοντέλο,διάβασα πώς κάνει θόρυβο σε σχέση με τις nvidia.

 

Η γνώμη σας πάνω του ώστε να ξέρω που να καταλήξω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η γνωμη μσς ειναι οτι δεν αναλυουμε παραμυθια & δεν τροφοδοτουμε μυθους. Υπαρχουν αρκετα reviews εκει εξω για να αποφασισεις ποια 780 σου ταιριαζει καλυτερα.

Θελεις μια GTX780 απο τις επιλογες που εδωσες. Τα υπολοιπα ειναι χασιμο χωρου & χρονου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εχω προβλημα με bottleneck με την 7770 απο τον επεξεργαστη, ειναι λιγο αργος, δεν ειναι;

Το τροφοδοτικο ειναι ο.κ. με 450watt; Γιατι διαβασα οτι η 7770 θελει 550watt.

 

Για τα τροφοδοτικά ισχύει οτι σου παν τα παιδιά.Δες την MSI 7770 στα λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γράψει πρίν καιρό για την αγορά κάρτας γραφικών ,τελικά με βλέπω για gtx770 μιάς και διαβάζω πώς η 280x αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα+δεν είμαι σίγουρος αν κάνει η δεν κάνει θόρυβο.

 

Σε περίπτωση όμως που βρώ καλύτερο budget τελευταία στιγμή ,εξετάζω την gtx 780.Το θέμα είναι πώς βρίσκω 3 εκδόσεις ,η μία είναι geforce asus gtx 780 η asus gtx780 directcuII oc και η evga gtx 780 .Ποιά είναι καλύτερη σαν επιλογή στις εκδόσεις αυτές?Έχω την εντύπωση πώς η asus είναι σιγουριά αλλά μ αρέσει εμφανισιακά της evga ,παράλληλα όλα αυτά συνδυάζουν την geforce gtx 780 αλλά δεν βρίσκεται για αγορά στην ελλάδα και πρέπει να είναι παλιό μοντέλο+πώς η asus directII oc να τα πηγαίνει και καλύτερα.

 

Τέλος για την  amd 290x που κοίταξα πέρα απο το μην έχω θέματα με τα drivers η προβληματικό μοντέλο,διάβασα πώς κάνει θόρυβο σε σχέση με τις nvidia.

 

Η γνώμη σας πάνω του ώστε να ξέρω που να καταλήξω??

H eVGA ASX είναι η καλύτερη 780, τώρα για τα υπόλοιπα που λες..Οι 280X δεν έχουν όλες προβλήματα, μόνο η Asus έκανε πατάτα, οι άλλες AFAIK είναι μια χαρά.Τώρα μεταξύ 290(non-reference)/780 όποια και να πάρεις, ικανοποιημένος θα είσαι, την 770 για μένα ξέχνα τη λόγω 2GB Vram.Προβλήματα με οδηγούς η AMD με SingleGPU δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεξεργαστης: AMD FX-6300

μητρικη: MSI 760GM-P23(FX) (MS-764)

μνημη: DDR3 8 GB

καρτα γραφικων: AMD RADEON HD 7700 series 

τροφοδοτικο: 500 watt

 

θελω να αλλαξω καρτα γραφικων ωστε να παιζει ολα τα καινουρια παιχνιδια μπατζετ γυρω στα 150 ευρω!  ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την εχει διαθεσιμη, κοιτα και αυτην http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=36953&cat=5. Προσπαθησε πάντως να μην πεσεις κατω απο R9 270, ειναι πολυ καλη καρτουλα για τα λεφτα της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεξεργαστης: AMD FX-6300

μητρικη: MSI 760GM-P23(FX) (MS-764)

μνημη: DDR3 8 GB

καρτα γραφικων: AMD RADEON HD 7700 series 

τροφοδοτικο: 500 watt

 

θελω να αλλαξω καρτα γραφικων ωστε να παιζει ολα τα καινουρια παιχνιδια μπατζετ γυρω στα 150 ευρω!  ευχαριστω!!

 

αν μπορουσες να βαλεις ενα 20ρικο ακομα θα προτειναι αυτην: https://www.skroutz.gr/s/4023703/Sapphire-Radeon-R9-270X-2GB-with-Boost-OC-11217-01-20G. την ειχα πριν λιγο καιρο. πολυ δυνατο κομματι. κι αν μενεις θεσσαλονικι ειναι το μαγαζι πισω απο τιν σταθμο την παιρνεις 170ευρ. αλλα κλαιν μαι 4 ευρ τα μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Case (Κουτί):  Ένα του πλαισίου με δύο ανεμιστήρες εμπρός-πίσω σε άριστη κατάσταση!

PSU (Τροφοδοτικό & Watt): No name στα 500w, θα αλλαχτεί στο άμεσο μέλλον !!

Motherboard (Μητρική): asus p5k deluxe 

CPU (Κεντρικός επεξεργαστής): intel duo E8500

RAM (Μνήμη συστήματος): 6 gb

GPU (Κάρτα γραφικών): radeon X1950 512mb 

Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):LG W1943SS 19"  1366x768

ΟS (Λειτουργικό σύστημα): win 7 64

* Σκληρός : ssd 840 evo 

 

Υπάρχει κάτι στα 50€ περίπου ?

Παιχνίδια δεν παίζω...

 

Μία πάνω πάλι, άλλαξα τροφοδοτικό με το CORSAIR CX SERIES MODULAR CX430M ATX POWER SUPPLY, είμαι σε αναζήτηση κάρτας, ψάχνω για τιμή 70-90 μτχ από το φόρουμ, ααααα και παιχνίδια άρχισα να παίζω  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καινουργια δεν θελεις με την καμια?

 

ο επεξεργαστης σου σηκωνει ετσι κι αλλιως μεχρι 100ευρ καρτα καινουρια λογο μπουκαλιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...