Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Pantelas1 

Οτι ισχύει και για τον Daemonos δες στην προηγούμενη σελίδα. Με την μόνη διαφορά οτι νομίζω οτι μετά την 270Χ θα αρχίζει να τρώει μπουκάλι ο δικός σου cpu και οτι η 560 ti είναι λίγο πιο γρήγορη απο την 5850 (15-20%).

 

Αλήθεια τα 3,27 Ghz πως προκύπτουν ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο και να έψαξα δεν βρήκα κριτικές για την AMD Radeon r9 280x sapphire tri - x. Πρόκειται για κάποιο διαφορετικό μοντέλο της sapphire ή σχετίζεται με την vapor x; παραθέτω το λινκ.

 

http://www.skroutz.gr/s/4971550/Sapphire-Radeon-R9-280X-3GB-Tri-X-UEFI-11221-14-40G.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να έψαξα δεν βρήκα κριτικές για την AMD Radeon r9 280x sapphire tri - x. Πρόκειται για κάποιο διαφορετικό μοντέλο της sapphire ή σχετίζεται με την vapor x; παραθέτω το λινκ.

 

http://www.skroutz.gr/s/4971550/Sapphire-Radeon-R9-280X-3GB-Tri-X-UEFI-11221-14-40G.html

ολες sapphire ειναι. η συγκεκριμενη που εδειξες την ονομαζανε και toxic. και ναι σχετιζονται με vapor-x. ξεχωριστες εκδοσεις ιδιας υλοποιησεις με δυνατοτερο συστημα ψυξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α η Tri-χ είναι η τοξικ; το κομπρεσέρ; :-P

 

Μα ακόμα να μην έχω βρει ποια κάρτα γραφικών να αγοράσω... Την φοβάμαι πολύ την σειρά 280χ της AMD. βλέπω τώρα θα κυκλοφορησουν και οι 285χ. Θα είναι και αυτές rebranded κάρτες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θα ειναι νεο τσιπακι αλλα το κακο ειναι οτι θα βγει με 2gb vram


παντως απ'οτι ειδα ειναι λιγο χαμηλοτερη απο την vapor-x .

αυτες tri-x vs vapor-x   290 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θα ειναι νεο τσιπακι αλλα το κακο ειναι οτι θα βγει με 2gb vram

Α ναι το ξέχασα αυτό. Άιντε πάλι από την αρχή. Τέλος πάντων θα συνεχίσω να κοιτάω τις 280x. Θα ήθελα να πάω σε 290 αλλά θα πρέπει να ανέβω πολύ στο budget.

 

Ήμουν αποφάσισμενος για την sapphire dual x αλλά διάβασα πολλά παράπονα στο ίντερνετ και την απέρριψα. Την xfx επίσης την απέρριψα γιατί βγάζει και αυτή τα δικά της προβλήματα και τις άλλες δεν τις προτιμώ γιατί ανεβάζουν πολύ θερμοκρασίες και κάνουν πολύ θόρυβο. Από την άλλη οι Nvidia έχουν 2gb vram...

 

Μου φαίνεται χάλια περίοδος για να αγοράσεις κάρτα σε αυτό το budget. Και να περιμένω δεν ξέρω πότε θα βγει και η επόμενη σειρά από Nvidia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 280χ sapphire & gigabyte. 

 

για σκετη sapphire 280x δεν ακουσα κατι.

 

αλλα gigabyte & vapor-x 280x ειναι καλες απλα οι τιμες τσουζουν λιγο.

 

θα τολμουσα να παω σε σκετη sapphire γιατι δεν εχει καποιο θεμα υλοποιησης. μονο κακο που εχει ειναι 2 ετη εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκεκριμένες 2 μαζί με την τοξικ κάνουν υπερβολικά πολύ θόρυβο. Δεν θέλω εκεί που παίζω να αρχίσει να με ενοχλεί ο θόρυβος της κάρτας. Να βράσω τις επιδόσεις αν είναι να έχω τέτοιο θέμα μετά :-P.

 

Ήσυχες 290 υπάρχουν; έχει ακουστεί τίποτα για νέα σειρά AMD καρτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφτοπικ το παμε τωρα. η 290 ειναι και η 290χ. μετα εχουμε την 295χ.

 

δεν πιστευω να κανουν τοσο θορυβο που λενε. και δεν ξερω που τον βρισκουν. εγω εχω την vapor x με 2 fan και μια χαρα ησυχη ειναι. εκτος αν ειμαι κουφος ρε παιδια. 

 

mono otan τρεχω το valley και την εχω κλοκαρει +15-17% ακουγεται κατι.


τι τεστ να κανω για δειξω? υπαρχει κανενα software να μετραει τον θορυβο? ta rpm τα εχω δειξει πολλες φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η 290 της xfx παντως δεν ακουγεται υπερβολικα ακομα και οταν ανεβαζει 100% τους ανεμιστηρες.Μιλαμε παντα για μια καρτα με πανω απο 300 watt tdp οποτε δεν μπορω να την συγκρινω με gtx750..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σε [email protected] ghz ποια καρτα προτείνετε σε αντικατάσταση μιας 6970 που έχει περάσει 3 reflow? :)

 

Η χρήση είναι περισταστιακό gaming (αλλά θα ήθελα να δοκιμάζω τα νεα παιχνίδια που βγαίνουν σε 1200p ανάλυση) και επίσης είναι επιθυμητή συμβατότητα με osx86 (hackintosh)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σε [email protected] ghz ποια καρτα προτείνετε σε αντικατάσταση μιας 6970 που έχει περάσει 3 reflow? :)

 

Η χρήση είναι περισταστιακό gaming (αλλά θα ήθελα να δοκιμάζω τα νεα παιχνίδια που βγαίνουν σε 1200p ανάλυση) και επίσης είναι επιθυμητή συμβατότητα με osx86 (hackintosh)

Μέχρι πόσα λεφτά δίνεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...