Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για 970 προτεινω κι εγω,εχει μεγαλες καταναλωσεις η 290χ  σε σχεση με την 970.δινεις κατι παραπανω αλλα αν το δεις αναλογικα οσα χρονια θα την εχεις θα κανεις αποσβεση απο την Δ.Ε.Η.  αλλιως κοιτα εδω...

 

Δεν κάνουν τη διαφορά σε λογαριασμούς τέτοιες καταναλώσεις,αν ήταν έτσι θα βλέπε αν χρησιμοποιούσε μια παλιά λάμπα παραπάνω  :) Και επιπλέον η διαφορά στη τιμή καινούριων 970-290 μπορεί να είναι μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

290 η 290χ??γιατι οι τιμες διαφερουν...

290watt (r9290x) με 145watt (gtx 970) ειναι η μιση καταναλωση...

ας υποθεσουμε σε idle κατασταση μια 290..η διαφορα ειναι: μια λαμπα(αλογονου) επιπλεον να καιει για οσες ωρες ειναι αναμμενος ο υπολογιστης... τωρα, βαλε την τιμη της κιλοβατωρας επι την καταναλωση της λαμπας και πες μου ποσο βγαινει σε ενα χρονο με μεσο ορο 6 ωρες καταναλωσης την μερα.

ενας λογος που πηγα σε ιντελ απο amd που ημουν... υστερα το ποσο ποιο ευκολα τρωνε μπουκαλι οι ποιο αδυναμοι επεξεργαστες 

με την σειρα r9 σε σχεση με την οποιαδηποτε σειρα gtx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

290 η 290χ??γιατι οι τιμες διαφερουν...

290watt (r9290x) με 145watt (gtx 970) ειναι η μιση καταναλωση...

ας υποθεσουμε σε idle κατασταση μια 290..η διαφορα ειναι: μια λαμπα(αλογονου) επιπλεον να καιει για οσες ωρες ειναι αναμμενος ο υπολογιστης... τωρα, βαλε την τιμη της κιλοβατωρας επι την καταναλωση της λαμπας και πες μου ποσο βγαινει σε ενα χρονο με μεσο ορο 6 ωρες καταναλωσης την μερα.

ενας λογος που πηγα σε ιντελ απο amd που ημουν... υστερα το ποσο ποιο ευκολα τρωνε μπουκαλι οι ποιο αδυναμοι επεξεργαστες 

με την σειρα r9 σε σχεση με την οποιαδηποτε σειρα gtx...

145 watt η 970? Η stock  μπορει :P

 

Εμένα 210 watt σε full load και εχει και περιθωριο για αλλα 90 αν κανω oc.Καταναλωση full load δεν φενεται.Η διαφορα είναι θερμοκρασιες - καινουργιοι οδηγοι με μια 290x και το stepping που εχει η 970.Δηλαδη μπορεις να παιζεις χωρις να ειναι φουλ ρολογια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

290 η 290χ??γιατι οι τιμες διαφερουν...

290watt (r9290x) με 145watt (gtx 970) ειναι η μιση καταναλωση...

ας υποθεσουμε σε idle κατασταση μια 290..η διαφορα ειναι: μια λαμπα(αλογονου) επιπλεον να καιει για οσες ωρες ειναι αναμμενος ο υπολογιστης... τωρα, βαλε την τιμη της κιλοβατωρας επι την καταναλωση της λαμπας και πες μου ποσο βγαινει σε ενα χρονο με μεσο ορο 6 ωρες καταναλωσης την μερα.

ενας λογος που πηγα σε ιντελ απο amd που ημουν... υστερα το ποσο ποιο ευκολα τρωνε μπουκαλι οι ποιο αδυναμοι επεξεργαστες 

με την σειρα r9 σε σχεση με την οποιαδηποτε σειρα gtx...

Καλα για διαφορα της ταξης των 10 ευρω μιλαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 290 μίλησε ο φίλος πριν που τη βρίσκει 40-80€ πιο φθηνά αναλόγως και από που θα πάρει και ποιά.

 

145w δίνει η nvidia για τη reference 970 αλλά οι υλοποιήσεις συνήθως θέλουν στη πραγματικότητα αρκετά παραπάνω (170-190+).Δεν είναι και άμεσα συγκρίσιμες οι tdp τιμές που δίνουν οι 2 εταιρίες.Τέτοιες διαφορές κατανάλωσης δεν είναι διαφορές που αποτυπώνονται καθαρά σε λογαριασμό.Εδώ από ενσωματωμένη για καιρό σε μια των ~170w που χα δοκιμάσει εγώ και δεν είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιας και δεν ειμαι φανατικος gamer. μηπως θα ηταν να εχω την 290 ή καποια αλλη και να θυσιασω λιγο ποιοτητα ωστε να μου μεινει το 100αρι? ή δεν αξιζει? εκει θελω να καταληξω. συγνωμη αν δεν ημουν σαφης απο την αρχη.

 αφου δεν ειναι και φανατικος gamer γιατι να μην δει και μια gtx960? τι λες millennium?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 960 ειναι ακομη πιο οικονομικη.και σιγουρα απο την 550 που εχχω τωρα θα ειναι μεγαλη αλλαγη αλλα  δεν ξερω γιατι απλα η 290 απο την αρχη μου εκανε το κλικ συφωνα με αυτα που διαβαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

960,280 είναι αρκετά έως πολύ χαμηλότερης δυναμικότητας αλλά αν δίνεις μέχρι 200 με τις τιμές που έχουμε στην ελλάδα τώρα κοιτάς αυτές.Η 290 για τα λεφτά της είναι super συγκριτικά.Πρέπει να καταλήξεις στο budget.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδια,

το budget εχει σαν οριο την 970. απλα η ερωτηση μου ειναι αν με μια μικροτερης δυναμικοτητας και τιμης θα μεινω ευχαριστημενος. καθως δεν ειμαι φανατικος gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδια,

το budget εχει σαν οριο την 970. απλα η ερωτηση μου ειναι αν με μια μικροτερης δυναμικοτητας και τιμης θα μεινω ευχαριστημενος. καθως δεν ειμαι φανατικος gamer.

 

H διαφορα στα fps με την 290 ειναι πολυ μικρη, ειδικα στα 1080p. Παιρνεις ομως λιγο οικονομικοτερη στα watt καρτα, πληρωνεις καποια χρησιμα features οπως το msaa, τους day 1 drivers, το καλυτερο tessalation που φαινεται στα gameworks games, το G-Sync support κα. (και η AMD εχει freesync βεβαια). Με την αυστηρη εννοια του ορου cost per benefit η 290 ειναι λιγο καλυτερη, αλλα αν δινεις ηδη 310 ευρω που κανει η sapphire tri-oc 290, δεν ειναι μεγαλη υπερβαση να δωσεις αλλα 50 και να παρεις την Gigabyte windforce 970, η οποια ειναι ενα, εστω και λιγο, καλυτερο προιον.

 

Στο εξωτερικο που βρισκεις μετα απο rebates 290 στα 235 δολλαρια αλλαζει το πραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το budget εχει σαν οριο την 970. απλα η ερωτηση μου ειναι αν με μια μικροτερης δυναμικοτητας και τιμης θα μεινω ευχαριστημενος. καθως δεν ειμαι φανατικος gamer.

 

Αν έχεις 1080p@60hz ναι μπορείς και με μικρότερης...εσύ ξέρεις καλύτερα και για τα παιχνίδια-settings που παίζεις βέβαια αλλά έτσι όπως τα περιγράφεις οι 290,970 μπορεί να είναι και overkill.Για τα features που λέει ο xmorsx και η 290 έχει τα δικά της (game-doesn't-work δεν έχει αλλά καλύτερα) αν και αρκετές φορές αυτά είναι περισσότερο marketing και δε πιστεύω κιόλας και να σε ενδιαφέρουν τόσο.

 

Όσον αφορά τους οδηγούς η amd έχει δείξει πως υποστηρίζει πολύ καιρό τις κάρτες της πχ 7970 και άλλες στο παρελθόν,αλλά και η 290 που γίνεται λόγος έχει βελτιωθεί και αναμένεται να συνεχίσει λόγω 390.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω GTX 960 ή AMD R9 380 αφού λες ότι δεν είσαι φανατικός gamer , τα λεφτά που θα σου μείνουν είναι πολύτιμα :-)  . Εξάλλου σε ανάλυση 1080 και με κάποιες μικρές παραχωρίσεις στα γραφικά δεν θα έχεις πρόβλημα δες και εσύ βίντεο στο youtube και σύγκρινε ανάλογα με τις δικές σου απαιτήσεις και κυρίως τα παιχνίδια που σε αφορούν .  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 290Χ σε αρκετά παιχνίδια αναλόγως και την ανάλυση και τις ρυθμίσεις μπορεί να'ναι πιο γρήγορη.Δε στέκει δηλαδή το "για να είμαι σίγουρος" αν κατάλαβα σωστά τον συλλογισμό περί bottleneck... Αν και δεν είδα για τι ανάλυση/ρυθμίσεις/παιχνίδια μιλάς έτσι όπως έχεις το μηχάνημα δε βλέπω να έχεις πρόβλημα με αυτές.

@xen_fon δεν είπες οθόνη/ανάλυση  :) Αν είναι να περιμένεις μπορεί να σε ενδιαφέρουν οι μικρότερες Fury εκτός και αν κοιτάς μόνο σε nvidia για κάποιο λόγο.

Κοιτα να δεις πες με περιεργο απλα παντα μου αρεσε η nvidia και σε φαση μιας και φτιαχνω pc μου μενει να βρω καρτα γραφ. και οθονη αλλα θα ειναι μονο gaming η φαση ειναι μια καβλα που σιγα σιγα προσπαθω να υλοποιησω, Τι λες ???  :-D για οθονη θα παω σε benq gaming series  XL2420Z 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...