Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάρτα γραφικών επείγον   Asus GeForce GTX 460 1GB PSU: iMEMORY 600w

 

 

η κάρτα σήμερα άρχισε και με κανί νερά γραμες στην οθόνη και μερικές φόρες χάλια γραφικά

 

την έβαλα και σε άλω pc και πάλι τα ίδια ήρθε ι ορά τις μαλών

 

και αναγκάζουμε να πάρω πρόωρα μια νέα έχω δη την gtx 960 το θέμα είναι αν τι σηκονη psu

 

για λήγω κερά 1-2 μίνες δεν έχω αλά χρήματα για psu τώρα

 

                                                                                                                                                                      ευχαριστώ

 

Σου έχουμε πει 30 φορές μην βάλεις νέα κάρτα πάνω σε αυτή την βόμβα! Μάλλον για αυτό τα έφτυσε η 460!

Να ρωτήσω και εγω κάτι αν αξίζει ;

 

Είχαμε καταλήξει έδω για gtx 980 ...

 

Build cpu i7 4770

Ram 16 gb

Motherboad msi z97 gaming 5

Cool master b700

 

Σκεφτόμουν αν αξίζει sli gtx 970 , αλλά διαβάζω προβλήματα με vram , οτι ειναι 3.5 όχι 4 και όταν χρειαστεί πέφτει η αποδώση και τέτοια .. Κάτι για coil whine ... Και αν ναι όπως λεει πάνω ο φίλος για 2 gigabyte την καλύτερη υλοποίηση

Καλύτερα άλλαξε και αυτό το άθλιο τροφοδοτικό πριν αλλάξεις κάρτα. Μόνο 700 δεν είναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω και εγω κάτι αν αξίζει ;

 

Είχαμε καταλήξει έδω για gtx 980 ...

 

Build cpu i7 4770

Ram 16 gb

Motherboad msi z97 gaming 5

Cool master b700

 

Σκεφτόμουν αν αξίζει sli gtx 970 , αλλά διαβάζω προβλήματα με vram , οτι ειναι 3.5 όχι 4 και όταν χρειαστεί πέφτει η αποδώση και τέτοια .. Κάτι για coil whine ... Και αν ναι όπως λεει πάνω ο φίλος για 2 gigabyte την καλύτερη υλοποίηση

SLI 970 κοστίζει το ίδιο περίπου με μια 980tι, άλα μια 980tι είναι άπλα μακράν καλύτερη επιλογή για πόλους λόγους (καταναλώνει λιγότερο, λιγότερο θόρυβο, παραπάνω vram, αρκετά games δεν έχουν SLI/CF, σε μερικά μπορεί να έχει κακό scaling οπότε να παίρνεις πολύ χαμηλότερες επιδίδεις με τις 2 970, μπορεί σε κάνα game έχεις stuttering  με το SLI, και ενα σορό άλα πράματα).

 

το SLI και CF είναι μονό χρήσιμο/κάλο στις high end GPU που αναγκαστικά θα το χρειαστείς εφόσον θες κλαυτείς επίδοσης από μια high end GPU.(οπός 980Ti, Titan X, Fury X)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok...δεν λεει το ΣΛΙ 970.... παμε σε 980τι ....  να περιμενω μπας και πεσουν οι τιμες σεπτεμβριο ? η καλα χριστουγεννα ???

 

PS:Asus -gigabyte - EVGA ? msi ?

ευχαριστω

 

τελος sorry για το offtopic  αλλα τι εχει το τροφοδοτικο μου ?

 

http://www.coolermaster.com/powersupply/b-series/b700/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok...δεν λεει το ΣΛΙ 970.... παμε σε 980τι .... να περιμενω μπας και πεσουν οι τιμες σεπτεμβριο ? η καλα χριστουγεννα ???

 

PS:Asus -gigabyte - EVGA ? msi ?

ευχαριστω

 

τελος sorry για το offtopic αλλα τι εχει το τροφοδοτικο μου ?

 

http://www.coolermaster.com/powersupply/b-series/b700/

Aυτη η σειρα της cm ειναι η φθηνη της και δεν ειναι καλη. Βεβαια το 700αρι της βγαζει 54A συμφωνα με review, οποτε δε αξιζει να αγορασεις νεο. Στην πρωτη ευκαιρια ομως ξεφορτωσου το (εννοώντας αν φτιαξεις δευτερο μικρο πισι, αν στο αγοραζει κανενας φιλος σου κλπ).

 

Από skroutz, η πιο ήσυχη είναι μάλλον η msi, ενώ η πιο ψυχρή και με μεγαλύτερα ρολόγια η gigabyte.

https://www.skroutz.gr/s/7136829/MSI-GeForce-GTX980-Ti-6GB-GTX-980Ti-GAMING-6G.html

https://www.skroutz.gr/s/7136386/Gigabyte-GeForce-GTX980-Ti-6GB-Gaming-OC-WindForce-3X-GV-N98TG1-GAMING-6GD.html

Επεξ/σία από XMorsX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok...δεν λεει το ΣΛΙ 970.... παμε σε 980τι ....  να περιμενω μπας και πεσουν οι τιμες σεπτεμβριο ? η καλα χριστουγεννα ???

άμα είναι να την πάρεις Χριστούγεννα ίσος να την αφήσεις καλύτερα επειδή το καλοκαίρι του 2016 θα βγει λογικά ο high end pascal, mid range pascal θα βγουν νωρίτερα βεβαία. ( Αν την πάρεις τώρα θα είσαι ένα χρόνο με TOP GPU, ενώ αν την πάρεις Χριστούγεννα θα είσαι μισό χρόνο με TOP GPU :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα φωτα σας σκεφτομαι να αναβαθμισω την GPU ειμαι αναμεσα σε gtx 970 και r9 390 εχω κανει μια μικρη ερευνα και μου φαινετε οτι το πανω χερι το εχει η r9 αλλα για πολυ λιγη διαφορα αν και ειμαι nvidia fan...μεχρι τωρα παιζω σε 1080p

Απο οτι ξερω η r9 εχει τα 8gb vram της αλλα το τρωει το ''φαγητο'' της οσον αφορα την καταναλωση ρευματος και ειδικα σε oc η gtx απο την αλλη ειναι πιο σταθερη αλλα εχει μονο 3,5gb vram και σε oc mode ψιλοφτανει 980 πραγματικα εχω μπερδευτη γιαυτο τα φωτα σας :P (για 1080p ειναι καλυτερη η 970 αλλα αυτα τα 8gb ειναι πολυ γλυκα ειδικα στο μελλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειναι τα 8gigq αρκει παντα να μπορει να τα αξιοποιησει η καρτα.Αν σου αρεσει να παιζεις με φουλ γραφικα χωρις να σε ενδιαφερουν τα καρε και πανω απο 1080p τοτε ασφαλως 390.Αν παραμεινεις με την αναλυση σου 970.Πες μας ομως και pc specs και κουτι;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είχα ένα θεματακι εχθές με την κάρτα γραφικών μου και αποφάσισα να αγοράσω μια άλλη! Ο υπολογιστής ειναι αυτός στην υπογραφή μου. Σκεφτομαι για r9 270 toxic, θα ειναι overkill για το σύστημα μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την 270Χ σε set up με τον ίδιο επεξεργαστή και ίδια ποσότητα μνήμης.

Σε CPU intensive games (π.χ. Watch Dogs) ο επεξεργαστής φρέναρε την κάρτα. Σε άλλα παιχνίδια (π.χ. Assassin's Creed - Black Flag) έπαιζε καλά.

 

Με την απλή 270 φαντάζομαι θα τρως μικρότερο μπουκάλι, αλλά και πάλι μάλλον θα φρενάρει ο επεξεργαστής σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Επειδή είδα και το άλλο θέμα που έχεις ανοίξει, να σου πω οτι και εγώ είχα κάνει τότε αναβάθμιση από την 5770 στην 270Χ και η διαφορά ήταν τεράστια.

Καλησπέρα, είχα ένα θεματακι εχθές με την κάρτα γραφικών μου και αποφάσισα να αγοράσω μια άλλη! Ο υπολογιστής ειναι αυτός στην υπογραφή μου. Σκεφτομαι για r9 270 toxic, θα ειναι overkill για το σύστημα μου? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KNSM δεν αξίζουν οι 4gb και με αυτές τις τιμές.Εκεί κοιτάς σε 280Χ ή σε 290 με λίγα παραπάνω.

 

Ωχ,εκει που ειχα κατασταλαξει μπερδευτηκα.

 

Οι Radeon διαβαζω οτι εχουν πολυ υψηλες θερμοκρασιες οπως και μεγαλυτερες απαιτησεις σε ρευμα. Ειδικα αυτο με τις θερμοκρασιες δεν μου αρεσει καθολου καθως εχω συνηθισει στη Asus gtx 660 να ειναι στους 33-35C σε idle, μεσα στον καυσωνα, και μεχρι 52-53C σε load. Αργοτερα θα ποσταρω φωτο απο το κουτι μου.

Αν παω σε κατι ακριβοτερο, ειτε σε Radeon (290x η 390χ θα τρωω μπουκαλι?) ειτε σε Gtx(970 η 980), τι θα προτεινατε για το συστημα μου? Με αναλυση 1920x1080 παντα. Την οθονη εχω 8 μηνες που την πηρα και δεν προτιθεμαι να αλλαξω τοσο νωρις, ισως μετα απο 3-4 χρονια. Το budget δεν ειναι περιορισμενο (καλα 700 και 800 ευρω δε δινω για καμια καρτα) αλλα θελω κατι που να μπορει να το εκμεταλλευτει στο επακρο το συστημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ,εκει που ειχα κατασταλαξει μπερδευτηκα.

 

Οι Radeon διαβαζω οτι εχουν πολυ υψηλες θερμοκρασιες οπως και μεγαλυτερες απαιτησεις σε ρευμα. Ειδικα αυτο με τις θερμοκρασιες δεν μου αρεσει καθολου καθως εχω συνηθισει στη Asus gtx 660 να ειναι στους 33-35C σε idle, μεσα στον καυσωνα, και μεχρι 52-53C σε load. Αργοτερα θα ποσταρω φωτο απο το κουτι μου.

Αν παω σε κατι ακριβοτερο, ειτε σε Radeon (290x η 390χ θα τρωω μπουκαλι?) ειτε σε Gtx(970 η 980), τι θα προτεινατε για το συστημα μου? Με αναλυση 1920x1080 παντα. Την οθονη εχω 8 μηνες που την πηρα και δεν προτιθεμαι να αλλαξω τοσο νωρις, ισως μετα απο 3-4 χρονια. Το budget δεν ειναι περιορισμενο (καλα 700 και 800 ευρω δε δινω για καμια καρτα) αλλα θελω κατι που να μπορει να το εκμεταλλευτει στο επακρο το συστημα μου.

 

Για καρτα γραφικων αξιζει να δωσεις μεχρι 400 ευρω, που κοστιζουν οι καλες 970 / 390, με την πρωτη αν αποδιδει λιγο καλυτερα μεχρι τα 1080p, και την αλλη να παιρνει προβαδισμα σε μεγαλυερες αναλυσεις. Σαφως και σε καποια παιχνιδια θα σε φρεναρει ο επεξεργαστης, αλλα και παλι αξιζει να αγορασεις μια τετοιας κατηγοριας καρτα. Οριστε καρτες σε τιμια τιμη απο 300 μεχρι 400 ευρω. Καμια δεν ανεβαζει θερμοκρασιες υψηλες, αλλα οι δυο πρωτες ας πουμε περιμενω να κανουν περισσοτερο θορυβο απο τις αλλες δυο.

 

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementName=VTX3D%20Radeon%20R9%20290-%20X-Edition%20V2-%204096%20MB%20DDR5-%20DP-%20HDMI%20%28

https://www.skroutz.gr/s/5762408/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-ITX-GV-N970IXOC-4GD.html

https://www.skroutz.gr/s/5579878/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-WindForce-3X-OC-GV-N970WF3OC-4GD.html

https://www.skroutz.gr/s/5535666/Gigabyte-GeForce-GTX970-4GB-G1-Gaming-GV-N970G1-GAMING-4GD.html

https://www.skroutz.gr/s/7105287/Sapphire-Radeon-Nitro-R9-390-8G-D5-11244-00-20G.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι. τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο αποφασισαμε να παρουμε ειτε saphire 280 ή xfx 280x.

επειδη δεν υπαρχει τιποτα διαθεσιμο μονο αυτα μενουν απο eshop.gr . η 280 παιζει στα 250 και η 280χ στα 298 περιππου (Η black).

 

για την xfx διαβασα πως κανει πολυ θορυβο οταν ανεβαζει θερμοκρασιες ενω για την saphire διαβαζω τα καλυτερα. το φιλαρακι θα παιζει σε 1080p. αν παμε στην 280 σε κανενα χρονο θα θελει αναβαθμιση παλι ή με λιγες υποχωρησεις θα μπορει να παιζει? αξιζει να δωσει το 300αρι για 280χ? θα περναμε απο skroutz αλλα δεν υπαρχει τιποτα διαθεσιμο.

 

Πειτε μου τις γνωμες σας γιατι ειμαι σε μεγαλο διλλημα. κριμα ειναι να πανε χαμενα χρηματα για μια καρτα που δεν θα βγαλει 1-2 χρονια (ακομη και σε κατω του high). τι θα επιλεγατε στην θεση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι. τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο αποφασισαμε να παρουμε ειτε saphire 280 ή xfx 280x.

επειδη δεν υπαρχει τιποτα διαθεσιμο μονο αυτα μενουν απο eshop.gr . η 280 παιζει στα 250 και η 280χ στα 298 περιππου (Η black).

 

για την xfx διαβασα πως κανει πολυ θορυβο οταν ανεβαζει θερμοκρασιες ενω για την saphire διαβαζω τα καλυτερα. το φιλαρακι θα παιζει σε 1080p. αν παμε στην 280 σε κανενα χρονο θα θελει αναβαθμιση παλι ή με λιγες υποχωρησεις θα μπορει να παιζει? αξιζει να δωσει το 300αρι για 280χ? θα περναμε απο skroutz αλλα δεν υπαρχει τιποτα διαθεσιμο.

 

Πειτε μου τις γνωμες σας γιατι ειμαι σε μεγαλο διλλημα. κριμα ειναι να πανε χαμενα χρηματα για μια καρτα που δεν θα βγαλει 1-2 χρονια (ακομη και σε κατω του high). τι θα επιλεγατε στην θεση μου?

 

Καλή η 280Χ αλλά για 300 ευρώ είναι αρκετά ακριβή ύστερα από τα χρόνια που έχει στην πλάτη της.Εφόσον δεν μπορεί να περιμένει για παραγγελία λόγω cc (και μεγάλης αναμονής) η απόφαση είναι δικιά σας παίδες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...