Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

για το pc της υπογραφής, ποια είναι η πιο συμφέρουσα κάρτα γραφικών για gaming με ultra γραφικά; 
970 (gigabyte g1 σκέφτομαι), 980 (επίσης gigabyte g1) ή 980 ti;
Εκτός αν λέτε καλύτερα κάτι σε amd....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή θα την πάρω μετά τις διακοπές (τέλος του μήνα, αρχές Σεπτέμβρη) δεν έχω θέμα..θα μαζέψω. Αρκεί ν' αξίζει τα χρήματα...

Δηλαδή, μην δώσω 750 ευρώ να πάρω την 980ti και ουσιαστικά δεν δω διαφορές αξίας 450 ευρώ από τον αν πάρω την 970 (που μπορώ να την βρω και στα 300 από τις αγγελίες εδώ).  Αν όμως οι διαφορές και η αντοχή στον χρόνο (σε κορυφαία επίπεδα) είναι τέτοια που το αξίζει, τότε ναι...να το βάλω το χέρι στην τσέπη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θα την πάρω μετά τις διακοπές (τέλος του μήνα, αρχές Σεπτέμβρη) δεν έχω θέμα..θα μαζέψω. Αρκεί ν' αξίζει τα χρήματα...

Δηλαδή, μην δώσω 750 ευρώ να πάρω την 980ti και ουσιαστικά δεν δω διαφορές αξίας 450 ευρώ από τον αν πάρω την 970 (που μπορώ να την βρω και στα 300 από τις αγγελίες εδώ).  Αν όμως οι διαφορές και η αντοχή στον χρόνο (σε κορυφαία επίπεδα) είναι τέτοια που το αξίζει, τότε ναι...να το βάλω το χέρι στην τσέπη. :)

Από την στιγμή που δεν εχεις 144Hz monitor, θεωρω πως η 970 είναι η καλύτερη επιλογή. Κράτα τα άλλα 400 για μελλοντική αναβάθμιση.

ακομη και αν κανει oc τον 4690κ στα 4-4.5 (αναλογα το ποσο θα φτασει)?

Ναι το 750αρι αυτό είναι δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω κολλήσει ... Και δεν ξέρω τι να παω για 970 η 980 ... Gigabyte GeForce GTX970 4GB WindForce 3X OC (GV-N970WF3OC-4GD)

 

Ειχα βάλει στο μάτι αλλά διαβάσω οτι εχει bug συν vram , κάτι για oil whine , και Ότι εχει 3.5 αντί 4 που γράφει και όταν χρειαστεί 4 πέφτει η δύναμη της .... Και έτσι λέω μπάς και παω σε 980 .... Και 980ti σκεφτόμουν .. Αλλά νομίζω ειναι τσάμπα λεφτά για 1080p

 

 

Τροφοδοτικό άλλαξες; Επίσης τι budget και οθόνη έχεις γιατί τη μια λες άλλα την άλλη άλλα.

 

 

Επειδή θα την πάρω μετά τις διακοπές (τέλος του μήνα, αρχές Σεπτέμβρη) δεν έχω θέμα..θα μαζέψω. Αρκεί ν' αξίζει τα χρήματα...

 

Δηλαδή, μην δώσω 750 ευρώ να πάρω την 980ti και ουσιαστικά δεν δω διαφορές αξίας 450 ευρώ από τον αν πάρω την 970 (που μπορώ να την βρω και στα 300 από τις αγγελίες εδώ).  Αν όμως οι διαφορές και η αντοχή στον χρόνο (σε κορυφαία επίπεδα) είναι τέτοια που το αξίζει, τότε ναι...να το βάλω το χέρι στην τσέπη. :)

 

Θα κοιτάξεις ξανά τον Σεπτέμβρη.Μέχρι τότε κατέληξε και στα χρήματα.Αν ισχύει η υπογραφή σου και το μόνιτορ πάντως δεν βλέπω ουσιαστικό λόγο να πας σε τέτοιες κάρτες.Αν είσαι περιστασιακός χρήστης πας σε φθηνότερες κάρτες με αυτό,αν ασχοληθείς περισσότερο πας σε καλύτερη gaming οθόνη με ανάλογη κάρτα του είδους για να βγάζουν κάποιο νόημα οι κινήσεις σου ,αυτά φυσικά αν έχεις την απαιτούμενη οικονομική άνεση.Για amd που ρώτησες αν δεν έχεις κολλήματα με μάρκες φυσικά και μπορείς να πας αναλόγως και το budget και τι σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξεις ξανά τον Σεπτέμβρη.Μέχρι τότε κατέληξε και στα χρήματα.Αν ισχύει η υπογραφή σου και το μόνιτορ πάντως δεν βλέπω ουσιαστικό λόγο να πας σε τέτοιες κάρτες.Αν είσαι περιστασιακός χρήστης πας σε φθηνότερες κάρτες με αυτό,αν ασχοληθείς περισσότερο πας σε καλύτερη gaming οθόνη με ανάλογη κάρτα του είδους για να βγάζουν κάποιο νόημα οι κινήσεις σου ,αυτά φυσικά αν έχεις την απαιτούμενη οικονομική άνεση.Για amd που ρώτησες αν δεν έχεις κολλήματα με μάρκες φυσικά και μπορείς να πας αναλόγως και το budget και τι σε συμφέρει.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Κάνω πολύ επεξεργασία βίντεο και φωτογραφίας και διάλεξα αυτή την οθόνη γιατί νομίζω ότι είναι καλή για όσα κάνω.

 

Το τελευταίο δεν κατάλαβα. Προτείνεις καλύτερα amd; πχ. Στην τιμή της 970 g1 ποια θα πρότεινες από ati και γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@angelos

 

Καλή είναι για τα χρήματα της αν και αν ασχοληθείς παραπάνω υπάρχουν πολύ καλύτερες ,και για τη χρήση που λες αλλά και για competitive gaming με κάρτες που ανέφερες.Αν είναι να πας σε τέτοιες κάρτες δηλαδή για να χεις ισορροπημένο σύστημα και πολύ καλύτερη εμπειρία την αλλάζεις.Από amd μια πολύ καλή πρόταση είναι η ASUS Matrix 290X Platinum http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/AMD%20R9%20290%7CGPU%20PCX%20Asus%20Matrix%20R9%20290X%20Platinum%204GB(%2090YV05D0-M0NA00%20)

 

ή μια Gigabyte 390 G1 Gaming 8gb που είναι και πιο καινούρια με ότι καλό συνεπάγεται με αυτό  http://www.skroutz.gr/s/7073569/Gigabyte-Radeon-R9-390-8GB-WindForce-2X-GV-R939G1-GAMING-8GD.html  ή τη Sapphire Nitro http://www.skroutz.gr/s/7105287/Sapphire-Radeon-Nitro-R9-390-8G-D5-11244-00-20G.html

 

----- Δες και αυτό το τεστ  σε Win 10 με βελτιώσεις επιδόσεων ακόμα και χωρίς DX 12,και διαφορές σε αυτές (και σε 1080p στα περισσότερα παιχνίδια η 390 βγάζει παραπάνω fps από 970 σύμφωνα με αυτούς) -> http://www.computerbase.de/2015-07/windows-10-spieler-test-amd-nvidia-geschwindigkeit/#diagramm-ryse-son-of-rome-1920-1080

 

Εδώ από eurogamer/digital foundry σε 1080p:

 

 

Γενικά ψάχτο και μόνος σου,κοίταξε ίσως αν υπάρχουν παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν περισσότερο,αν ασχολείσαι πολύ με κάποιο κτλπ.Μέχρι τον Σεπτέμβρη βέβαια βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τροφοδοτικό άλλαξες; Επίσης τι budget και οθόνη έχεις γιατί τη μια λες άλλα την άλλη άλλα.

 

Εχεις δίκαιο φίλε δεν μπορώ να αποφασίσω με ,Τίποτα ....

Όταν λέω με τίποτα με τιποτααααα ... Εδω δεν έχω αποφασίσει για nvidia η r9... Από αυτά που μου είπατε παντός συμφωνώ με το αν κάτσω σε 1080ρ δεν αξίζει με τίποτα για 980 η 980ti...

 

Budget που λες .. Πες κάπου στο 1.000 αν Διλαδη πήγαινα και για οθόνη καλύτερη αυτή που έχω lg 25 2500x1080 + κάρτα τι θα πρότεινες ; ( από monitor είμαι πολυ άσχετος )

Παντός η μάχη με 390χ vs 980 θέλει πολυ ψάξιμο πιστεύω και η διάφορες ειναι πολυ μικρές ... Απλά εγω προσωπικά δεν μπορώ να αποφασίσω :(

Τροφοδοτικό επισεις αν χρειαστεί θα άλλαζα ... Αλλά νομίζω ειναι περιττό προς το παρόν ... Τι θα βάλω r9 fury???

 

Ps : σύμφωνα με αυτούς που κάνατε post, h 390 στα win 10 βγάζει 10 fps λιγότερα από την 980ti ... Νομίζω πρέπει να περιμένουμε να δούμε και αλλά τέτοια με τα win 10??

Επεξ/σία από galanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε full hd αξιζει η 980 και σε μεγαλυτερες αναλυσεις αξιζει η 980ti για να παιζετε χωρις συμβιβασμους.Οι 390 και 390x δεν τις σχολιαζω καθολου καθως ειναι rebranded 290 290x και αξιζει να τις παρετε οπως αξιζαν και οι 290 290x δηλαδη καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τροφοδοτικό άλλαξες; Επίσης τι budget και οθόνη έχεις γιατί τη μια λες άλλα την άλλη άλλα.

 

Εχεις δίκαιο φίλε δεν μπορώ να αποφασίσω με ,Τίποτα ....

Όταν λέω με τίποτα με τιποτααααα ... Εδω δεν έχω αποφασίσει για nvidia η r9... Από αυτά που μου είπατε παντός συμφωνώ με το αν κάτσω σε 1080ρ δεν αξίζει με τίποτα για 980 η 980ti...

 

Budget που λες .. Πες κάπου στο 1.000 αν Διλαδη πήγαινα και για οθόνη καλύτερη αυτή που έχω lg 25 2500x1080 + κάρτα τι θα πρότεινες ; ( από monitor είμαι πολυ άσχετος )

Παντός η μάχη με 390χ vs 980 θέλει πολυ ψάξιμο πιστεύω και η διάφορες ειναι πολυ μικρές ... Απλά εγω προσωπικά δεν μπορώ να αποφασίσω :(

Τροφοδοτικό επισεις αν χρειαστεί θα άλλαζα ... Αλλά νομίζω ειναι περιττό προς το παρόν ... Τι θα βάλω r9 fury???

 

Ps : σύμφωνα με αυτούς που κάνατε post, h 390 στα win 10 βγάζει 10 fps λιγότερα από την 980ti ... Νομίζω πρέπει να περιμένουμε να δούμε και αλλά τέτοια με τα win 10??

Για μενα προσωπικα κοιτα R9 390 ή Gtx 970. Οι ακριβοτερες καρτες ειναι καθαρα κοροιδια των εταιριων(για 1080p σιγουρα). Αγορασε 2x980ti και βαλε να παιξεις παιχνιδια τυπου Batman που δειχνουν σχεδον το ιδιο με τις κονσολες και μετα σε βλεπω να κλαις τα λεφτα σου.

 

Κοιταζετε ολοι τα Benchmarks απο δω και απο εκει που δειχνουν μονο νουμερακια(fps)και δεν κοιταζετε ομως οτι πλεον ακομα και σε Ultra τα παιχνιδια σε 1080/1200p ελαχιστα ξεχωριζουν απο αυτα των κονσολων. Μονο το 60ρι σταθερο fps(και τα 144 για Fps)ειναι που αξιζουν πλεον εκτως αν καποιος εχει βαθιες τσεπες να παιζει σε 4k gaming αξιοπρεπεστατα ομως.

Σε full hd αξιζει η 980 και σε μεγαλυτερες αναλυσεις αξιζει η 980ti για να παιζετε χωρις συμβιβασμους.Οι 390 και 390x δεν τις σχολιαζω καθολου καθως ειναι rebranded 290 290x και αξιζει να τις παρετε οπως αξιζαν και οι 290 290x δηλαδη καθολου.

Καλυτερα να μην προτεινεις καθολου θα ελεγα αν εχεις τετοια μυαλα....

 

Αξιζει η 980 για Full hd??? Οι 390 και 390χ ειναι μαπα οπως και οι 290 και 290χ?????Ελεος  :rolleyes:  :rolleyes:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να με σχολιαζεις προσωπικα,την γνωμη μας λεμε για τις αναβαθμισεις συμφωνα με τις εμπειριες που εχουμε,δεν ειμαστε εδω για να κρινουμε ο ενας τον αλλον.Εχω την 980 σε full hd και δεν εχω 60 fps σε ολα τα παιχνιδια σε max ρυθμισεις που μου αρεσει να παιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 έχω μερικές απορίες σχετικά με το ρεύμα και με της συνδέσεις στην κάρτα γραφικών

 

 η προηγούμενη  κάρτα γραφικό μια Asus GTX - 460 SE 1GB χρησιμοποιεί 150w από 2 6-pin καλώδια τώρα

από πεμτη  θα έχω στα χέρια  1 gtx 90 η gtx 960 έχει νομίζω 1 6-pin καλώδιο 

που καταλήγει σε 8-pin και εχει 120w τώρα εάν βάλω το 1 6-pin που μετατρέπετε σε 8-pin θα δουλέψει η κάρτα η πρέπει

 να πάρω και κάποιον ανταπτορα να συνδέσω και τα 2 6-pin

 

και επίσης να μου πείτε διαφορές στης παρακάτω GTX 960 

 

MSI GeForce GTX960 2GB Gaming (GTX 960 GAMING 2G 

MSI GeForce GTX960 2GB OC (GTX 960 2GD5T OC)

 

                                                                                       ευχαριστώ...............

Επεξ/σία από chrkain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είμαι ανάμεσα σε 390x / 970 g1 και να την κάνω ο/c ή 980 αν βρω σε καλή τιμή κάποια στιγμή εδώ μέσα.
Νομίζω ότι η 390x τις τρώει τις άλλες δύο. Έχει και τα 8gb. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είμαι ανάμεσα σε 390x / 970 g1 και να την κάνω ο/c ή 980 αν βρω σε καλή τιμή κάποια στιγμή εδώ μέσα.

Νομίζω ότι η 390x τις τρώει τις άλλες δύο. Έχει και τα 8gb. Τι λέτε;

Άγγελε με τα παιδιά με της συμβουλές και με πρωσοπικη εμπειρία , καταρχήν τα 4gb me 8 δεν έχουν καμία σημασία ..... Πριν μερικά χρόνια η nvidia με 2gb έβγαζε τα καλύτερα fps κ αποδώση με όλες της άλλες που είχαν 4 κτλπ ... Και εγω ανάμεσα σε 390/χ με 970 είμαι όπως μου λένε τα παιδιά εδω .. Η ίσως και 980 γιατι εγω πρωσοπικα είμαι καμένος και θέλω να παιζω τα παντα Φούλ ... Αλλά εγω είμαι mmo player Kai fps player ... Όπως λένε τα παιδιά να παρεις 980ti να Πεζεις batman me 10 fps παραπάνω και ;;;; Πεταμένα λεφτά .... ΕΣΥ τι παιχνίδια θες να Πεζεις ;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...