Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή και η 280 και 280Χ και η 380 ?

Κάντε το λιγο πιο νια νια ρε παιδιά..... :lol:

Και επισης τι συμβολίζει το Χ σε σχεση με την απλη 280 ?

Ναι υποστηρίζουν DX12, αλλά όχι όλα τα χαρακτηριστικά του.

https://m.reddit.com/r/pcgaming/comments/38ndvm/amds_gcn_limited_to_11_1_feature_level_under/

Η 280Χ δεν διαφερει μόνο στους χρονισμούς από την 280. Είναι δυνατότερη κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα υποστηριζει η 7790 12 και οχι η 280X 7970 ?

 

Radeon HD 7000 series DX12, feature level 11_1

Radeon HD 7790 DX12, feature level 12_0

Radeon R7 260 (X) DX12, feature level 12_0

Radeon R7 265 DX12, feature level 11_1

Radeon R9 270 (X) DX12, feature level 11_1

Radeon R9 280 (X) DX12, feature level 11_1

Radeon R9 285 DX12, feature level 12_0

Radeon R9 290 (X) DX12, feature level 12_0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαί γιατι αν δέις προσεκτικότερα είναι αρχιτεκτονικής GCN 1.1 ενώ η 280 GCN1.0 και όπως μας λέει η πηγή του άρθρου DX12 level 12 θα υποστηρίζουν τα GCN 1.1 kai 1.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες υποστήριζουν DX12, απλα η HD 7790 εχει feature level 12_0 επειδή είναι GCN1.1, η 280X/7970 είναι GCN1.0

GCN1.0 =  feature level 11_1

GCN1.1 =  feature level 12_0

 

με feature level 11_1 μπορείς να τρέξεις games με DX12.

το feature level 11_1 δεν έχει όλα τα χαρακτηριστικά DX12 οπός και το feature level 12_0 δεν έχει όλα τα χαρακτηριστικά DX12 οπός και το feature level 12_1 ανάλογα με την υλοποιήσει(AMD, nvidia, intel) δεν έχει όλα τα χαρακτηριστικά DX12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή με ρημάξατε(για το πολυ 200 σκεφτομουν μετα 230 μετα 260 κλπ ).... :o :mrgreen:

Ξέχασα να ρωτήσω κατι σημαντικό,ο cpu μου ειναι ο Phenom II X4 955 3.2 θα συνεργάζεται "σωστά" ώστε να αξιοποιήσουμε της 280 ή 280Χ ή την 380 (με τα 4 γίγα) ?? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Χ στις 280 σημαίνει οτι αυτη η ταδε έκδοση της 280 εχει υποστεί OC ?

 

Όχι έχει τη πλήρη έκδοση του πυρήνα σε αντίθεση με την 280 που έχει "κομμένη".Αν το σκέφτεσαι για κάρτα γύρω στα 220+ η καλύτερη επιλογή είναι μια 380.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή με ρημάξατε(για το πολυ 200 σκεφτομουν μετα 230 μετα 260 κλπ ).... :o :mrgreen:

Ξέχασα να ρωτήσω κατι σημαντικό,ο cpu μου ειναι ο Phenom II X4 955 3.2 θα συνεργάζεται "σωστά" ώστε να αξιοποιήσουμε της 280 ή 280Χ ή την 380 (με τα 4 γίγα) ?? :whistle:

Σε CPU bound παιχνίδια μπορεί ο επεξεργαστής να σε περιορίζει, αλλά γενικά δε θα έχεις θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ'ότι βλέπω όλα τα καινούρια παιχνίδια έχουν πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ. 

Για παράδειγμα το Metal Gear Solid V: The Phantom Pain έχει σαν minimum requirements τον ι5 4460, αυτό δηλαδή που έχω και έτσι παρά θα έχω αρκετό bottlekneck με την gtx970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δεν ειναι παντα πραγματικες οι απαιτησεις που βαζουν...

 

ας πουμε τσεκαρε το evil within...minimum i7...

recomended i7 (fourcores) with vga 4gb vram (670).

γελαει το παρδαλο κατσικι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λοιπον, R9 380 it is.

Αλλά με 2gb ή 4gb ??
Με τα 4 gb κανει κάπου στα 260, δηλαδη +40 απο την αλλη εκδοση...
Kαι απο οτι ειδα υπάρχει ενα gain γυρω στα 4 fps σε μερικά παιχνίδια,μιλώντας παντα για 1080p ανάλυση.

(Στα 260 το πολυ παιζει τιποτα το δυνατό?... :ph34r: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απ'ότι βλέπω όλα τα καινούρια παιχνίδια έχουν πολύ μεγάλες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ. 

Για παράδειγμα το Metal Gear Solid V: The Phantom Pain έχει σαν minimum requirements τον ι5 4460, αυτό δηλαδή που έχω και έτσι παρά θα έχω αρκετό bottlekneck με την gtx970.

Bottleneck ο i5 με 970 λολ..... Οσο για τις απαιτησεις θα δεις οταν βγει με το καλο οτι θα τρεχει και σε χειροτερα συστηματα το παιχνιδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ήδη ελαφρύ bottleneck σε κάποια καινούρια παιχνίδια. Βλέπω σε site τύπου can u run it ότι ο i5 καλύπτει τα minimum (καμιά φορά ούτε και τα minimum) ενώ η 970 άνετα τα recommended και όντως το geforce experience μου κατεβάζει κάποια settings στο high (όχι ότι είναι μεγάλη η διαφορά), απλά με τον καιρό θα γίνεται μεγαλύτερο το bottleneck.

 

Εγώ μάλλον θα έπαιρνα την 2gb έκδοση, πιστεύω ότι την 4gb δεν θα καταφέρεις να την αξιοποιήσεις. Κάτι textures που πιάνουν πολύ vram ακόμα κι εγώ αναγκάζομαι να τα κατεβάζω λίγο καμιά φορά, ενώ τα παλιά παιχνίδια δεν θέλουν τόση vram. Εκτός αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις και τον επεξεργαστή στο άμεσο μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ήδη ελαφρύ bottleneck σε κάποια καινούρια παιχνίδια. Βλέπω σε site τύπου can u run it ότι ο i5 καλύπτει τα minimum (καμιά φορά ούτε και τα minimum) ενώ η 970 άνετα τα recommended και όντως το geforce experience μου κατεβάζει κάποια settings στο high (όχι ότι είναι μεγάλη η διαφορά), απλά με τον καιρό θα γίνεται μεγαλύτερο το bottleneck.

 

Εγώ μάλλον θα έπαιρνα την 2gb έκδοση, πιστεύω ότι την 4gb δεν θα καταφέρεις να την αξιοποιήσεις. Κάτι textures που πιάνουν πολύ vram ακόμα κι εγώ αναγκάζομαι να τα κατεβάζω λίγο καμιά φορά, ενώ τα παλιά παιχνίδια δεν θέλουν τόση vram. Εκτός αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις και τον επεξεργαστή στο άμεσο μέλλον

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως καθομαι και διαβαζω..... Bottleneck ο i5 επειδη βαζει λιγοτερο score ενα site της πλακας???970 recommended??? Αν ηταν οντως προτεινομενη καρτα η 970 και δεν ετρεχε το παιχνιδι σε φθηνοτερες καρτες ικανοποιητικα τοτε το παιχνιδι δεν θα πουλαγε καθολου,μιας και οι περισσοτεροι δεν εχουν χρηματα για τοσο ακριβες καρτες και αρα η εταιρια θα εκλεινε.....

2gb εκδοση της 970??? Αν εννοεις την 960 δεν εχει καμια σχεση με την 970....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bottleneck των 3 fps δεν θεωρειται bottleneck. Το τι κανει το geforce experience δεν σχετιζεται με τον επεξεργαστη σχεδον καθολου, με την καρτα γραφικων εχει να κανει κυριως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα ότι καλύπτει τα recommended, όχι ότι είναι στα recommended, ενώ ο i5 μόνο τα minimum

δεν νομίζω όμως να κατέβασε κάποια ρύθμιση το geforce experience κάποια ρύθμιση στα παιχνίδια λόγω της gtx970, που είναι πολύ πάνω από τα recommended σε κάθε παιχνίδι. Μόνο ο i5 είναι οριακός άρα υποθέτω λόγω αυτού κατεβαίνουν οι ρυθμίσεις. Και ξανα λεω, δεν με ενοχλεί τώρα αν αντί για ultra είναι high, αλλά υποθέτω σε 2 χρόνια ο i5 θα κατεβάζει ακόμα περισσότερο τις ρυθμίσεις.

 

Ο φίλος έχει καταλήξει στην 380 και αναρωτιέται αν πρέπει να πάρει την 2 ή την 4gb έκδοση, σε αυτή την κάρτα αναφέρομαι ότι θα έπαιρνα την 2gb έκδοση λόγω του επεξεργαστή που έχει ο φίλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...