Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή ,αν και δε δίνεις περισσότερες πληροφορίες.

 

C.P.U. - Intel i7-4770K - CPU Cooler - Hydro Series H60 High Performance - M/B - Gigabyte Z97X Gaming 5 - RAM - 16GB 1600Mhz -  PSU - Corsair RM850 - Case - Cooler Master CM 690 III

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@dr_psiloulis ναι φίλε τα είδα αυτά.Για budget,παραδείγματα παιχνιδιών,τι οθόνη έχεις μιλούσα.


 

Οι σκεψεις μου (παρακαλω διωρθωστε αν εχω καποιο λαθος!):

Οι nvidia καρτες εχουν αρκετα καλυτερα χαρακτηριστικα οσον αφορα καταναλωση και θορυβους σε σχεση με αυτες της amd.

 

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο έτσι γενικά και αόριστα.


 

4)αν ειναι καλο να βαλω πιο πολλα βαττ τροφοδοτικο

παιχνιδια δε θελω να παιζω..αλλα μου κολλαει συνεχεια το πισι ενω σερφαρω..

παιζει να εχει βλαβη κ η μητρικη..?

 

Αν δεν πέσεις πολύ σε ποιότητα τροφοδοτικού ναι,είναι προτιμότερο να βάλεις λίγο μεγαλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διορθωσα λιγο τα πιο πανω αλλα με προλαβες κ απαντησες..ρωτουσα αυτο..

ειναι καλυτερη αυτη που δειχνω εδω

http://www.e-shop.gr...il-p-PER.514508

 

σε σχεση με τη δικια μου??διαβαζω στα γουιν,οτι η δικια μου εχει total memory 1750mb..

η τελος παντων κατι καλυτερο απτη δικια μου στην κατυηγορια 50 ε..υπαρχει εδω..?

Από την ενσωματωμένη του επεξεργαστή σου ναι είναι πολύ καλύτερη. Και πάλι όμως δεν κάνει για παιχνίδια, όσο και να ρίχνεις τα γραφικά.

 

Λες ότι δε θέλεις να παίζεις σε ένα ποστ, αλλά σε ποιο παλιό δεν είπες ότι θέλεις να βάζεις και παιχνίδια?

 

Όπως και να έχει, κάτω από την 730 με gddr5 εγώ δε θα έπεφτα.

https://www.skroutz.gr/s/5114298/Palit-GeForce-GT730-1GB-LP-NEAT7300HD01F.html

https://www.skroutz.gr/s/5114028/Gainward-GeForce-GT730-1GB-D5-3217.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ενσωματωμένη του επεξεργαστή σου ναι είναι πολύ καλύτερη. Και πάλι όμως δεν κάνει για παιχνίδια, όσο και να ρίχνεις τα γραφικά.

 

Λες ότι δε θέλεις να παίζεις σε ένα ποστ, αλλά σε ποιο παλιό δεν είπες ότι θέλεις να βάζεις και παιχνίδια?

 

Όπως και να έχει, κάτω από την 730 με gddr5 εγώ δε θα έπεφτα.

https://www.skroutz.gr/s/5114298/Palit-GeForce-GT730-1GB-LP-NEAT7300HD01F.html

https://www.skroutz.gr/s/5114028/Gainward-GeForce-GT730-1GB-D5-3217.html

ok,ευχαριστω πολυ φιλε για την βοηθεια,μαλον θα καταληξω εδω σε αυτα που προτεινες

https://www.skroutz.gr/s/417911/XFX-ProSeries-450W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html

https://www.skroutz.gr/s/5114028/Gainward-GeForce-GT730-1GB-D5-3217.html

να ρωτησω κ κατι ασχετο,αν παρω τη πιο πανω καρτα γραφικων.επειδη διαβαζω κατι για 64bddr5..παιζει ρολο το λειτουργικο που εχω?

εχω ακουσει οτι τα 64bit win7ειναι πιο σταθερα..τα σηκωνει το συστημα μου να βαλω αυτα?

εχω 2 καρτες μνημης των 2giga η καθεμια ,ddr3..k επεξεργαστη i3..

,oxi παιχνιδι παιζω μονο κατι λιγα στο φεισμπουκ,το πιο βαρυ ειναι το dragon of atladis,διαδυκτιακο..αφου το παιζει τωρα θα το παιζει κ με αυτες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κατι... επειδή  ο milenium μου έβαλε υποψίες ... παράγγειλα την msi 390x  και μου είπε το παιδί οτι θέλει min. 750w

πράγμα που νομίζω δεν στέκει ... καθως το σιτε της μσι λεει 250 ... εχω στην περιγραφή μου πιο εχω.... μην περνώ τσάμπα τροφοδοτικό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κατι... επειδή  ο milenium μου έβαλε υποψίες ... παράγγειλα την msi 390x  και μου είπε το παιδί οτι θέλει min. 750w

πράγμα που νομίζω δεν στέκει ... καθως το σιτε της μσι λεει 250 ... εχω στην περιγραφή μου πιο εχω.... μην περνώ τσάμπα τροφοδοτικό ...

Αν θυμαμαι παντως τα παιχνιδια που παιζεις εκανες απο τις χειροτερες αγορες που μπορουσες να κανεις απο πλευρας χρηματων και του τι χρειαζοσουν.Καλοδουλευτη παντως.Οσο για το τροφοδοτικο που εχεις θα ελεγα να κοιταζες σε ενα καινουργιο καθως αυτο που εχεις αν και επωνυμο δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο,ποσο μαλλον για τετοιο συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε κατσε ρε μαν! πρώτον στης 19 8α έρθει αρα μπορω να την αλλαξω για 980 :P στην αρχη ημουν για 980 αλλα με αυτα που διαβασα εδω και εσεις με πιάσατε οτι τα 8 gb Vram δεν πανε χαμενα... ειδηκα στα MMo γιατι το λες? εχει πολλα NPC k players να φορτώσει ... δεν νομιζω να πανε χαμενα... επισεις και για κανα καλο FPS θα χρειαστεί... 

 

ps πηρα την 390χ και οχι 390 επειδή  θεώρησα οτι θα μπορω να δοκιμασω οτι παιχνιδι θελω + οτι ειναι μικρη η διαφορα αν  εννοείς οτι εκανα κακή επιλογή σε αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε κατσε ρε μαν! πρώτον στης 19 8α έρθει αρα μπορω να την αλλαξω για 980 :P στην αρχη ημουν για 980 αλλα με αυτα που διαβασα εδω και εσεις με πιάσατε οτι τα 8 gb Vram δεν πανε χαμενα... ειδηκα στα MMo γιατι το λες? εχει πολλα NPC k players να φορτώσει ... δεν νομιζω να πανε χαμενα... επισεις και για κανα καλο FPS θα χρειαστεί... 

 

ps πηρα την 390χ και οχι 390 επειδή  θεώρησα οτι θα μπορω να δοκιμασω οτι παιχνιδι θελω + οτι ειναι μικρη η διαφορα αν  εννοείς οτι εκανα κακή επιλογή σε αυτο 

Στα Mmo θες καλο επεξεργαστη κυριως. Η καρτα γραφικων ειναι(σχεδον) αχρηστη. Ακομα και η 760 που εχεις ειναι παραπανω απο αρκετη για ολα τα Mmo που εχουν βγει και θα βγουν,και θα το δεις με το καλο οταν ερθει η νεα καρτα οποια και αν ειναι αυτη. 

Τα περι Npc κλπ που γραφεις ειναι τελειως ασχετα,και θα σου δωσω σαν παραδειγμα το γεγονος οτι οι περισσοτεροι που παιζουν Mmo εχουν pc που ειναι 3 φορες χειροτερα απο το pc που εχεις τωρα,ισως και παραπανω. Αρα αυτοι δεν θα μπορουσαν να παιξουν καν το παιχνιδι και αρα η εταιρια θα ειχε κλεισει :)

 

Επισης τι εννοεις οτι η χρηματικη διαφορα ειναι μικρη εγω βλεπω την R9 390 να ξεκιναει απο 370ευρω και την 390x να ξεκιναει απο 480 με τις πιο γνωστες εταιριες να ειναι στα 500+ευρω.....

 

Για Mmo,και δεδομενου τι καρτα και οθονη εχεις η R9 390x αλλα και η 980 ειναι σκετες υπερβολες ή το γνωστο overkill,αλλα φυσικα δικα σου χρηματα ειναι οτι θες εσυ αγοραζεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το γνωρίζω αυτο με τον επεξεργαστή

ναι άλλα θα εχω την επιλογή να παιξω αν βαρεθω και κανένα αλλο px witcher πχ crysis .. γενικά οτι βγενει winter is coming + οτι θα κρατήσει παραπάνω..η κάρτα !

επισεις θα εχω επιλογη αν ποτε ερθουν σε λογικές τιμές η οθόνες 2500 χ 1440p να παω σε καλύτερη ανάλυση .

 

τελος φυσικά και το ξερω αυτο το παράδειγμα που εφερες με της απαιτήσεις με τα MMO και σύμφωνο ..

 

αλλα θελω μια φορα να παιζω τα παντα FUll και να μην κολλάω στον κόσμο.. πράγμα με την 760 δεν μπορω ποτε σε κανενα :P

Επεξ/σία από galanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα σκέφτεσαι στο τελευταίο σου post galanos αλλά αυτά τα περί 750w τροφοδοτικού που σου παν είναι βλακείες.Θα ήταν πολύ προτιμότερο να έπαιρνες ένα ποιοτικό 600+ από αυτό της υπογραφής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...