Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν αξιζει η 960 με τα 4 gb(δεν θα τα εκμεταλλευτει ποτε)

ισχυει αυτο που λες απλα ανεφερα μια αλλη οπτικη γωνια...αλλιως αν τα 2 ειναι λιγα και για να πας σε 4 που να εκμεταλευεται η καρτα σωστα (δλδ r9 290 κ πανω) τοτε η μονη λυση οπως προειπα ειναι r9 280!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2GB μνήμης μου φαίνονται λίγα όμως. Για την άλλη μάρκα μερικοί λένε για θερμοκρασίες και θόρυβο αλλά νομίζω ότι έχω καλή ροή αέρα και μπορώ να μαζέψω και λίγο τα καλώδια. Δεν ξέρω βέβαια αν θα βοηθήσει αυτό...

σιγουρα ενα καλο cable management θα βοηθησει οσο αφορα τις θερμοκρασιες , οπως επισης και το ποσους ανεμιστηρες εχεις . παντως η 280 ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις απο την αποψη των 3GB και του μεγαλου διαυλου 384-bit

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο πυρήνας της gtx 960 δεν είναι ικανός να δώσει αξιοπρεπεί fps σε 2.5-3gb τότε ουτε της 280 είναι.

Και με τις τιμές που βλέπω στο σκρουτζ η 280 κοστίζει οσο μια gtx 960 4gb ή μια r9 380 4gb (αν εξεραίσουμε την vtx3d που εχει χαμηλότερη τιμή) και δεν υπάρχει και διαθεσιμοτητα. Πλεον η 280 έχει αντικατασταθεί απο την 380, οποιος θελει περισσότερα bit ας βάλει το χερι του στην τσέπι να παρει καμία r9 390. Φυσικά αν υπάρχουν καποιες ειδικές προσφορές οπως της 280Χ στα 220 ευρώ τότε αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο πυρήνας της gtx 960 δεν είναι ικανός να δώσει αξιοπρεπεί fps σε 2.5-3gb τότε ουτε της 280 είναι.

Και με τις τιμές που βλέπω στο σκρουτζ η 280 κοστίζει οσο μια gtx 960 4gb ή μια r9 380 4gb (αν εξεραίσουμε την vtx3d που εχει χαμηλότερη τιμή) και δεν υπάρχει και διαθεσιμοτητα. Πλεον η 280 έχει αντικατασταθεί απο την 380, οποιος θελει περισσότερα bit ας βάλει το χερι του στην τσέπι να παρει καμία r9 390. Φυσικά αν υπάρχουν καποιες ειδικές προσφορές οπως της 280Χ στα 220 ευρώ τότε αξίζει τον κόπο.

εννοεις οτι η 960 εχει δυνατοτερο πυρηνα απο την 280Χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις οτι η 960 εχει δυνατοτερο πυρηνα απο την 280Χ?

 

Στην απλή 280 αναφέρθηκα. Η gtx 960 προηγείται σε αρκετά benchmarks. Γενικά ομως και οι δύο καρτες δεν είναι για χρήστες με πολύ μεγάλες απαιτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην απλή 280 αναφέρθηκα. Η gtx 960 προηγείται σε αρκετά benchmarks. Γενικά ομως και οι δύο καρτες δεν είναι για χρήστες με πολύ μεγάλες απαιτήσεις.

κοιτα σε 1080p καλα τα πανε (αναλογως και τα παιχνιδια φυσικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα :)

Ποια κάρτα θα προτείνατε για αναβάθμιση της 6950;

 

Asrock 890GX Extreme 3

AMD Phenom II X6 1090T

Corsair 650W TX V2

Ανάλυση 1920x1080

 

Είδα την r9 280x σε προσφορά στο e-shop στα 215 ευρώ αλλά με προβληματίζει η υλοποίηση της VTX3D.

Είμαι ανάμεσα σε 280x, 380 και 290.

 

290 από αυτές αν τη φτάνεις.Η 280Χ στα 215 είναι καλή περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα σε 1080p καλα τα πανε (αναλογως και τα παιχνιδια φυσικα)

Το ότι είναι 1080p, δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις...

Και επειδή, έχω δουλέψει παρόμοια και καλύτερη κάρτα (280Χ), ενημερώνω ότι ΔΕΝ τα πάνε ΚΑΙ ΤΟΣΟ καλά αυτές οι κάρτες, ακόμα και σε 1080p/1200p, πλέον.

Δηλαδή, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ULTRA, και κανα 4xMSAA/8AF, χωρίς να πέφτουν κάτω από 60 fps [αυτό σημαίνει "καλά", για εμένα], στους περισσότερους νέους ΑΑΑ τίτλους (και σε αρκετούς παλιότερους...), ΔΕΝ το καταφέρνουν, πια...

Τώρα, αν το "καλά" κάποιου άλλου σημαίνει κάτι πολύ λιγότερο σε απόδοση, με μπόλικους συμβιβασμούς από εδώ και από εκεί, τότε υποθέτω ότι του κάνουν και κάρτες αυτού του επιπέδου.

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναπροσδιορισε το καλα σου Occulist γτ αυτες τις απαιτησεις ουτε 290 και 970 δεν τις πιανουν με τα σκουπιδια κακογραμμενα παιχνιδια που μας σερβιρουν!ποσο μαλλον μια μετρια καρτα για casual gaming οπως οι 280/960

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέψτε στο θέμα. Κάθε φορά που πλατιάζει μια τέτοια συζήτηση δυσκολεύει τον μέσο χρήστη να βρει μια άμεση και γρήγορη απάντηση για την πιθανή αναβάθμισή του.

 

Θα πρέπει επιτέλους να ανοίξουμε μια ξεχωριστή ενότητα για την λαλακία της στείρας αντιμετώπισης της ποσότητας μνήμης και να χωνέψουν επιτέλους μερικοί ότι μια μεσαία κάρτα είναι ΜΟΝΟ για μεσαίες ρυθμίσεις/απαιτήσεις και δεν φτιάχτηκε ποτέ για κάτι παραπάνω. Με 200+ ευρώ μόνο τόσες επιδόσεις αγοράζεις και ναι μέσα σε αυτά τα πλαίσια ακόμα και στα 1080p αυτό που προσφέρουν είναι μια χαρά. 

 

Η μεγαλύτερη πλειοψηφία των gamers βολεύεται με σαφώς ταπεινότερες λύσεις από performance & high end GPU. Η πραγματική ευχαρίστηση ενός παιχνιδιού βγαίνει από το gameplay και λιγότερο από το αν θα είναι εξομαλυμένο και το τελευταίο pixel στην πιο τρελή ανάλυση. Και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει αυτοί οι gamers να αισθανθούν μειονεκτικά ειδικά στις σκατοεποχές που ζούμε.

 

Eπιστροφή στις συμβουλές αναβαθμίσεων και ΜΟΝΟ. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο στην vtx3d 280x είναι το coil whine. Είναι κάτι που θα το έχω συνέχεια; Μπορεί να αντιμετωπιστεί;

Τι επιδόσεις να περιμένω στο περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...