Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω εδώ.Δοκιμάζω διάφορα games σε 1080 ultra(custom)/low settings.Η διαφορά που βλέπω σε γραφικά ειναι πολύ μικρή και σε αντίθεση η διαφορά σε fps μεγάλη.Είναι τυχαίο στα παιχνίδια που δοκίμασα λέτε ή σε όλα η διαφορά στα γραφικά είναι όντως μικρή.?

Ε πες και ποια είναι αυτά τα διάφορα games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πες και ποια είναι αυτά τα διάφορα games...

Αυτά που δοκίμασα είναι  GTA V , Disshonored ,Tomb Raider , Left 4 Dead 2 , Resident Evil Remaster , Witcher 3.Ειδικά στο Witcher περίμενα χάος διαφορά αλλά τελικά ήταν το αντίθετο.Ένα print screen : πάνω ultra custom όλα on και το hairworks.Κάτω low όλα off και σε γραφικα και στο post processing.Witcher.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα.θελω την βοηθεια σας για καρτα γραφικων.

εχω τα εξης πραγματα.

 

cpu-amd fx 8350

psu-corsair 750w

8 gb ram 1866gh hyper x kingston

motherboard-asrock fx 990

επισης θα αλλαχτει το κουτι απο midi se full tower οποτε θεμα χωρου δεν θα υπαρχει.και οθονη επισης καινουργια.απο χρηματα εως 300 ευρω.

 

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ανεβεις ουσιαστικα το 40αρικο οπως λεει  ο φιλος απο πανω.εκει θα πας ειτε για 390 ειτε για 970.

σε τι οθονη θα πας?εχεις κατασταλαξει καπου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στην παρεα.θελω την βοηθεια σας για καρτα γραφικων.

εχω τα εξης πραγματα.

 

cpu-amd fx 8350

psu-corsair 750w

8 gb ram 1866gh hyper x kingston

motherboard-asrock fx 990

επισης θα αλλαχτει το κουτι απο midi se full tower οποτε θεμα χωρου δεν θα υπαρχει.και οθονη επισης καινουργια.απο χρηματα εως 300 ευρω.

 

ευχαριστω...

 

Αν είναι να πας σε καμμιά freesync οθόνη που έχουν αρχίσει να βγαίνουν και πιο προσιτές κοιτάς σε 290 ή 390 με παραπάνω.

180 ευρα λεω ...ισως να καταφερω ενα 10αρι-20αρι ακομα...πιο πανω εχω κοφτη δυστυχως...

 

Στα λεφτά 380 2gb από Eu ίσως; Αν φτάσεις 200ε παίρνεις από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας αυτην την στιγμη εχω την asus  gtx  780 3vram  

 

θελω να ρωτησω..  ποτε πιστευετε οτι πρεπει να κανω αλλαγη οταν  θα  βγει  η πρωτη γεννια pascal  η οταν  βγει η δευτερη  γεννια 

 

η να περιμενω να βγουν παιχνιδια με το  direct12΄;;

 

μεχρι στιγμης  βλεπω οτι  η  καρτα μου τα παει μια χαρα σε ολα τα παιχνιδια

 

και απο οτι βλεπω οτι αν πηγαινα σε  980 gtx θα ειτανε πεταμενα λεφτα

 

και το βλεπω  γιατι απο τοτε  που βγηκε η  980 gtx δεν εχουν βγει παιχνιδια που να ζητανε  980 gtx

 

και  η 980 εχει περιπου 1  χρονο που εχει βγει αν κανω λαθος;;;

 

δηλαδη  οποιος παει για 980 πιστευω θα εινε μεγαλο τραγικο λαθος

 

γιατι  σε  2 μηνες λογικα  θα βγει η pascal..  

 

απλα  να περιμενω πρωτα να  βγουν παιχνιδια με direct12;;  και μετα να  κανω αγορα καπια στιγμη;;

 

η να περιμενω την   δευτερη  γεννια pascal;;;

 

 

εγω παντα αγοραζα καρτα γραφικων ανα  4 και  5 χρονια παντος..

 

 

εγω  την καρτα την εχω απο το 2013 και μεχρι τωρα δεν εχω κανενα προβλημα στα παιχνιδια.,.

 

σε καπια ισως να κατεβαζω τα  Ultra  λιγο αλλα οχι κατι το το  πολυ.,..

 

 

απλα θελω να μου πειτε την γνωμη σας

 

 

πιο παλια πρωτου παω σε asus gtx  780 ειχα την  gtx  285

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 1080 gaming η κάρτα σου είναι υπεραρκετη. 

Αν αναγκάζεσαι να ρίξεις σεττινγκς σε ορισμένα παιχνίδια υπόψιάζομαι ότι φταίει ο αργός επεξεργαστής που έχεις (ποιον έχεις?)

 

αν θες να παίξεις 1440 παινχίδια έχει μόνο νόημα να πάρεις μια 980ΤΙ ώστε να έχεις αισθητή αναβάθμιση της απόδοσης αλλά όπως προείπα παρόλο που δεν το αναφέρεις νομίζω ότι φταίει ο μέτριος επεξεργαστής σου που δεν έχεις παντού κορυφαίες επιδόσεις.

 

Οταν παίρνουμε μια κάρτα που στοιχίζει 500ευρώ δεν πιστεύω να είναι και πολύ σοφό να αγοράζουμε επεξεργαστή με τιμή 150ευρώ.

Οταν δίνουμε τόσο πολλά για μια κάρτα γραφικών τότε πάμε σε κορυφαίο Ι5 των 250ευρώ τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον  4770κ στα  4.5

 

 

φιλε...

 

 

εγω  αλλο ρωτησα ομως

θελω να ρωτησω..  ποτε πιστευετε οτι πρεπει να κανω αλλαγη οταν  θα  βγει  η πρωτη γεννια pascal  η οταν  βγει η δευτερη  γεννια 

 

η να περιμενω να βγουν παιχνιδια με το  direct12΄;;

 

μεχρι στιγμης  βλεπω οτι  η  καρτα μου τα παει μια χαρα σε ολα τα παιχνιδια

 

περα απο αυτο θα σου πω σε πια παιχνιδια  ριχνω τα  ultra

πχ  στο  unity assaseen...  και σε αλλα  6  αν θυμαμε  καλα./.

και witcher 3  

 

οχι σε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ , παρεξήγησα γιατί νόμιζα ότι είχες πρόβλημα στα 1080.

 

πρόσεξε , η διαφορές της 780 από την 980 είναι "μικρές" μέσα στο παιχνίδι , οπότε οικονομικά δεν σε συμφέρει να μπεις σε έξοδα αντικατάστασης εκτός αν πας στην ακριβή 980ΤΙ όπου εκεί θα δεις διαφορές . Σίγουρα το σκέφτεσαι σωστά να περιμένεις την επόμενη γενιά όπου οι διαφορές από την 780 θα είναι μεγάλες.

 

Τωρα όσν αφορά στην "pascal" πολλά ωραία-εντυπωσιακά ακούγονται αλλά προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι όταν ακούω πολλά κεράσια. Βέβαια μπορούμε να είμαστε σχετικά βέβαιοι ότι από την 780 η διαφορά απόδοσης θα είναι μεγάλη αφού θα είναι 2 γενιές μεταγενέστερη. Οσο ποιο πολλές γενιές μπροστά τόσο ποιο μεγάλη η διαφορά. Οταν βγει με το καλό κρίνεις τότε , πόσο θα σου στοιχίσει , πόσο επιπλέον θα σου δώσει και αν θα κάνεις το βήμα. Τώρα εδώ μόνο σπέκουλες επι φημών μπορούμε να κάνουμε. Περι φημών , ανακοινώσεων και θεωρητικών επιδόσεων μπορείς να μπεις στο σχετικό θέμα εδώ του φορουμ περι pascal.

 

ΥΓ

Προσωπικά για 1080 gaming σίγουρα θα περίμενα την pascal να την κρίνω στην πράξη και βέβαια θα περίμενα να έχω και επιπλέον κίνητρο για να προχωρήσω σε αναβάθμιση (καινούριο παιχνίδι με μεγάλες απαιτήσεις ή αλλαγή οθόνης για 1440 gaming). To νόημα δεν είναι απλά να αγοράσουμε μια καλύτερη κάρτα αλλά να την αξιοποιήσουμε κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως To νόημα δεν είναι απλά να αγοράσουμε μια καλύτερη κάρτα αλλά να την αξιοποιήσουμε κιόλας.

 

ειδες  πουθενα  διαφορες στα παιχνιδια οταν βγηκε η 980;;; εγω οχι

 

εγω ειχα την 280  και οταν ειχε βγει το direct 11  περιμενα   4 γεννιες για να αγορασω  καρτα και ο λογος

 

περιμενα να ωριμασει το direct 11 καταλαβες;;;;

 

 

και γι αυτο ειμε καλυμενος με την  780 ακομα

 

οταν βγει το direct 12 και ωριμασει  τοτε θα κανω αγορα.,..

 

 

αυτο σημενει οτι  θα περιμενω και την επομενη γεννια μετα την Pascal...

 

 

εγω  ετσι το σκεφτομε  οπως αυτο που ειπες  To νόημα δεν είναι απλά να αγοράσουμε μια καλύτερη κάρτα αλλά να την αξιοποιήσουμε κιόλας.

 

και εινε μεγαλη   φιλοσοφικι κουβεντα που δυσκολα το καταλαβενουνε  ολοι αυτο.,

 

ο νομος εινε οτι παντα αγοραζεις μια καρτα ,μετα απο 4 γεννιες  ετσι ωστε να εισε μεσα στο παιχνιδι καταλαβες

 

και περα απο αυτο να σου πο κατι..

 

 

τα ultra setitings  στα παιχνιδια σε σχεση πχ με το high εινε μικροδιαφορες στο ματι

 

εινε καθαρα trick των εταιριων  για να σε κανουνε να αγοραζεις καρτες  

 

ετσι πιστευο..

 

 

επισης δεν ειμαστε  πλουσιοι να  αγοραζουμε καρτα καθε 2 χροννια σοστα;;;;

 

πχ  αν ειχα μια  480  θα πηγαινα στην  980 καταλαβες

 

τωρα αν εχει καπιος  την  780 πχ περιμενει να βγει και το direct 12  αλλα θελει προσοχη ομως

 

ποτε δεν αγοραζεις καρτα γραφικων της πρωτη γεννιας ειτε εινε  direct11 ειτε εινε  direct 12

 

περιμενεις  3  με  4 γεννιες το πολυ.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...