Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ναι οντως εχεις δικιο μου μεταφερθηκε και το ειδα λιγο αργα!! Και παλι ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ανάλυση της οθόνης σου να υποθέσω είναι 1920Χ1080 . Εγώ προτείνω τις εξής : https://www.skroutz.gr/s/4529650/Palit-GeForce-GTX750-1GB-StormX-OC-NE5X750S1301F.html & http://www.e-gate.gr/sapphire-radeon-r7-250x-2gb-ddr3-11215-01-20g.html  βέβαια μπορείς να πάρεις και πιο φθηνή αλλά αφού αλλάζεις κάρτα πάρε μια ''αρκετά'' καλύτερη για να την κρατήσεις αρκετά χρόνια . Αν μπορείς να διαθέσεις 100€ πάρε την 750 εναλλακτικά υπάρχει και η http://www.e-gate.gr/asus-geforce-gt-630-2gb-gddr3-gt630-sl-2gd3-l.html η οποία έχει παθητική ψύξη και θα σε βολέψει πολύ στο HTPC

ευχαριστω για την απαντηση. Ειμαι αναμεσα http://www.e-gate.gr/asus-geforce-gt-630-2gb-gddr3-gt630-sl-2gd3-l.html σε αυτη π μ προτεινες αλλα βλεπω στα ιδια χρηματα http://www.skroutz.gr/s/3261377/EVGA-GeForce-GT630-1GB-Dual-Slot.html αυτη εχει ddr5 και 128bit. Σε αυτα τα χρηματα εχετε καποια αλλα να προτεινεται? αν υπαρχει κατι καλυτερο με λιγοτερα ακομα καλυτερα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια, επειδη δεν ειμαι και πολυ ψαγμενος σε αυτα, θα ηθελα να μαθω η καρτα : ATI radeon HD 4350 1GB
ποσο καλη ειναι απο το 1 εως το 10 ?? ρωταει ενας φιλος μου . την εχει για gaming. να την κρατηση η να αλλαξει
?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 4350 είναι πλέον πολύ αδύναμη κάρτα για gaming και καλό θα ήταν, αν ασχολείται ο φίλος σου με καινούριους τίτλους, να την αλλάξει με κάτι ισχυρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια, επειδη δεν ειμαι και πολυ ψαγμενος σε αυτα, θα ηθελα να μαθω η καρτα : ATI radeon HD 4350 1GB

ποσο καλη ειναι απο το 1 εως το 10 ?? ρωταει ενας φιλος μου . την εχει για gaming. να την κρατηση η να αλλαξει

?

Θα συμφωνησω με τον Occultist. Αν θελει βοηθεια με την αναβαθμιση να μας πεις στοιχεια συστηματος για να προτεινουμε κατι αναλογο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι:

 

Διαθέτω ένα πλέον αδύναμο σύστημα, αποτελούμενο από τον Phenom II x3 720BE (@ stock ρολόγια και χωρίς ξεκλείδωτο 4ο πυρήνα), την μητρική Gigabyte GA-ΜΑ790X-ud3p, 4GB DDR2 RAM, καθώς και μια Radeon HD 4770 με 1GB μνήμης (υλοποίηση επίσης της Gigabyte).

 

Θέλοντας να δώσω ζωή μερικών ακόμα μηνών στο εν λόγω σύστημα (ίσως και ενός έτους αν με παίρνει), εξετάζω το ενδεχόμενο αγοράς κάποιας από τις Radeon r260X, Radeon 7770 ή 7790. Κάρτα με Nvidia GPU έχω καιρό ν' αγοράσω, υποθέτω όμως πως μια από τις 650, 650ti ή 750 θα με καλύπτει επίσης. In any case δεν τίθεται θέμα brand loyalty, θα πάρω οποιαδήποτε κάρτα μου προτείνετε ως συμφέρουσα.

 

Αργότερα μέσα στο 2014 ή κατά τις αρχές του 2015 θα αναβαθμιστούν και οι CPU, M/B και μνήμες.

 

Προτιμώ να αναβαθμιστεί πρώτα η κάρτα γραφικών διότι:

 

 

 

  • Για την HD 4770 δεν υπάρχουν official οδηγοί για το λειτουργικό μου (Windows 8.1 Pro - δεν παίζει ενδεχόμενο downgrade στα 7 - χρειάζομαι τα 8.1).

 

  • Το upgrade της κάρτας είναι σημαντικά φτηνότερο απ' ότι των άλλων υποσυστημάτων.

 

  •  Αν αναβαθμίσω πρώτα τα υπόλοιπα θα μείνω για αρκετούς μήνες με την officialy unsupported HD 4770.

 

 

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το bottleneck που θα δημιουργήσει ο επεξεργαστής μου. Θεωρείτε πως αξίζει η αγορά μια εκ των προαναφερθέντων καρτών; Το bottleneck το θεωρώ δεδομένο, πόσο όμως εκτιμάτε ότι θα είναι αυτό; Αν δηλαδή με τη νέα κάρτα κερδίσω π.χ. κοντά στα 20fps και λαμβάνοντας υπόψιν πως θα μου μείνει σε μελλοντικό σύστημα, δε χαλιέμαι. Το θέμα είναι μην πάει στράφι δίνοντας κάποια αύξηση στις επιδόσεις της τάξης μόνο π.χ. των 5 fps.

 

Τρελό gaming δεν κάνω, κατά κύριο λόγο θ' ασχολούμαι με Diablo III, κανένα PES κ.λ.π. Το απαιτητικότερο game που σκοπεύω να παίξω είναι το Dragon Age: Inquisition (Frostbite 3). Βάσει των όσων ίσως έχετε ακούσει, εκτιμάτε πως ο ταπεινός μου Phenom ΙΙ με μια π.χ. r260X θα το τρέξει ικανοποιητικά @medium settings;

 

Η ανάλυση στην οποία θα παίζω, είναι 1440x900 pixels. Διαθέτω επίσης το τροφοδοτικό Corsair 650ΤΧ, νομίζω πως δε θα μασήσει με νέα κάρτα.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι:

 

Διαθέτω ένα πλέον αδύναμο σύστημα, αποτελούμενο από τον Phenom II x3 720BE (@ stock ρολόγια και χωρίς ξεκλείδωτο 4ο πυρήνα), την μητρική Gigabyte GA-ΜΑ790X-ud3p, 4GB DDR2 RAM, καθώς και μια Radeon HD 4770 με 1GB μνήμης (υλοποίηση επίσης της Gigabyte).

 

Θέλοντας να δώσω ζωή μερικών ακόμα μηνών στο εν λόγω σύστημα (ίσως και ενός έτους αν με παίρνει), εξετάζω το ενδεχόμενο αγοράς κάποιας από τις Radeon r260X, Radeon 7770 ή 7790. Κάρτα με Nvidia GPU έχω καιρό ν' αγοράσω, υποθέτω όμως πως μια από τις 650, 650ti ή 750 θα με καλύπτει επίσης. In any case δεν τίθεται θέμα brand loyalty, θα πάρω οποιαδήποτε κάρτα μου προτείνετε ως συμφέρουσα.

 

Αργότερα μέσα στο 2014 ή κατά τις αρχές του 2015 θα αναβαθμιστούν και οι CPU, M/B και μνήμες.

 

Προτιμώ να αναβαθμιστεί πρώτα η κάρτα γραφικών διότι:

 

 

 

  • Για την HD 4770 δεν υπάρχουν official οδηγοί για το λειτουργικό μου (Windows 8.1 Pro - δεν παίζει ενδεχόμενο downgrade στα 7 - χρειάζομαι τα 8.1).

 

  • Το upgrade της κάρτας είναι σημαντικά φτηνότερο απ' ότι των άλλων υποσυστημάτων.

 

  •  Αν αναβαθμίσω πρώτα τα υπόλοιπα θα μείνω για αρκετούς μήνες με την officialy unsupported HD 4770.

 

 

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το bottleneck που θα δημιουργήσει ο επεξεργαστής μου. Θεωρείτε πως αξίζει η αγορά μια εκ των προαναφερθέντων καρτών; Το bottleneck το θεωρώ δεδομένο, πόσο όμως εκτιμάτε ότι θα είναι αυτό; Αν δηλαδή με τη νέα κάρτα κερδίσω π.χ. κοντά στα 20fps και λαμβάνοντας υπόψιν πως θα μου μείνει σε μελλοντικό σύστημα, δε χαλιέμαι. Το θέμα είναι μην πάει στράφι δίνοντας κάποια αύξηση στις επιδόσεις της τάξης μόνο π.χ. των 5 fps.

 

Τρελό gaming δεν κάνω, κατά κύριο λόγο θ' ασχολούμαι με Diablo III, κανένα PES κ.λ.π. Το απαιτητικότερο game που σκοπεύω να παίξω είναι το Dragon Age: Inquisition (Frostbite 3). Βάσει των όσων ίσως έχετε ακούσει, εκτιμάτε πως ο ταπεινός μου Phenom ΙΙ με μια π.χ. r260X θα το τρέξει ικανοποιητικά @medium settings;

 

Η ανάλυση στην οποία θα παίζω, είναι 1440x900 pixels. Διαθέτω επίσης το τροφοδοτικό Corsair 650ΤΧ, νομίζω πως δε θα μασήσει με νέα κάρτα.

 

Ευχαριστώ!

Θα την παλέψεις .αν κανεις κ λίγο oc θα σε βοηθήσει .Τώρα σε παιχνίδια που χρειάζονται και παραπάνω χρήση στους πυρήνες τους θα έχεις κάποια θεματάκια πχ batman Αrkham.Απλά για μένα αν βάλεις άλλη κάρτα πάρε και μια καλή ψύχτρα ,κάνε oc και θα σ κρατήσει σε ένα καλό επίπεδο για κανα εξάμηνο με χρόνο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμαι της αποψης να κανεις overclock στον επεξεργαστη και στο cpu_nb και στα ρολογια του επεξεργαστη.και η ψυχτρα λογικα θα σου μεινει και για το επομενο συστημα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι μεσα στον χρονο να αλλαξεις cpu mb etc παρε τουλαχιστον μια 270x που εχει καλη σχετικα τιμη (~180 ευρα ) και οταν θα κανεις την αναβαθμισεις θα εχεις μια καλη gpu η δεν θα αλλαξεις καθολου. Με τις υπολοιπες 7770 , 260 x οταν θα κανεις την αναβαθμιση θα σε τρωει η τσεπη να την αλλαξεις και δεν θα τελειωσεις ποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι μεσα στον χρονο να αλλαξεις cpu mb etc παρε τουλαχιστον μια 270x που εχει καλη σχετικα τιμη (~180 ευρα ) και οταν θα κανεις την αναβαθμισεις θα εχεις μια καλη gpu η δεν θα αλλαξεις καθολου. Με τις υπολοιπες 7770 , 260 x οταν θα κανεις την αναβαθμιση θα σε τρωει η τσεπη να την αλλαξεις και δεν θα τελειωσεις ποτε. 

παρόμοιες είναι και οι 7870 με την r9 270x .απλά δεύτερη είναι ελαφρώς καλύτερη.όποια βρεί πιο φτηνά για μένα από τις 2 να την τσιμπήσει ,αλλα να κάνεις κ oc γτ αλλιώς τσάμπα θα πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Επειδή είμαι λίγο άσχετος από αυτά θα ήθελα να με βοηθήσεται στην επιλογή μιας κάρτας γραφικών και ενός τροφοδοτικού.Το σύστημα μου αποτελείται από έναν intel i3 2100, motherboard H61M-S2P-B3 ULTRA DURABLE 1, monitor samsung 22" FullHD(1920x1080),windows 7.Μπορώ να διαθέσω περίπου 100 ευρώ για GPU και 50 ευρώ για τροφοδοτικό.Δεν είμαι πολύ φανατικός gamer αλλά αν θέλω κάτι να παίξω να μην μου βγάζει προβλήματα.Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόμοιες είναι και οι 7870 με την r9 270x .απλά δεύτερη είναι ελαφρώς καλύτερη.όποια βρεί πιο φτηνά για μένα από τις 2 να την τσιμπήσει ,αλλα να κάνεις κ oc γτ αλλιώς τσάμπα θα πάνε.

   Γιατι θα πανε τζαμπα ? Στην τιμη τους οι καλυτερες δεν ειναι ? Τι ακυρο απολυτο σχολιο ειναι αυτο τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας μάγκες. Προχωράω σε περαιτέρω διευκρινιστικές ερωτήσεις:

 

Θα την παλέψεις .αν κανεις κ λίγο oc θα σε βοηθήσει .Τώρα σε παιχνίδια που χρειάζονται και παραπάνω χρήση στους πυρήνες τους θα έχεις κάποια θεματάκια πχ batman Αrkham.Απλά για μένα αν βάλεις άλλη κάρτα πάρε και μια καλή ψύχτρα ,κάνε oc και θα σ κρατήσει σε ένα καλό επίπεδο για κανα εξάμηνο με χρόνο :D

 

Οπότε υποθέτω πως π.χ. με τον Phenom @ stock ή με ένα o/c μέχρι τα 3.0-3.2 Ghz το μπουκάλι δε θα είναι τόσο τραγικό, σωστά; Θα δω δηλαδή ακόμα και σε stock ρολόγια κάποια αισθητή βελτίωση; 

 

 

Και εγω ειμαι της αποψης να κανεις overclock στον επεξεργαστη και στο cpu_nb και στα ρολογια του επεξεργαστη.και η ψυχτρα λογικα θα σου μεινει και για το επομενο συστημα σου.

 

Ποια ψυκτρούλα θα πρότεινες μέχρι π.χ. 50 ευρώ; Τον επεξεργαστή τον κλοκάρω άνετα μιας και έχει ξεκλείδωτο multiplier, το nb πως ακριβώς το ανεβάζω όμως; Μέσω FSB;

 

 

Αν ειναι μεσα στον χρονο να αλλαξεις cpu mb etc παρε τουλαχιστον μια 270x που εχει καλη σχετικα τιμη (~180 ευρα ) και οταν θα κανεις την αναβαθμισεις θα εχεις μια καλη gpu η δεν θα αλλαξεις καθολου. Με τις υπολοιπες 7770 , 260 x οταν θα κανεις την αναβαθμιση θα σε τρωει η τσεπη να την αλλαξεις και δεν θα τελειωσεις ποτε. 

 

Όντως για 180 ευρώ φαίνεται εξαιρετική λύση. Απλά μωρέ επειδή δεν είμαι και φανατικός gamer πλέον, ενώ παίζω και σε μικρή ανάλυση, έχει νόημα; Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, απλά προσπαθώ να χωρέσω σε budget 200 ευρώ κάρτα+ψύκτρα.

 

 

παρόμοιες είναι και οι 7870 με την r9 270x .απλά δεύτερη είναι ελαφρώς καλύτερη.όποια βρεί πιο φτηνά για μένα από τις 2 να την τσιμπήσει ,αλλα να κάνεις κ oc γτ αλλιώς τσάμπα θα πάνε.

 

Τζάμπα θα πάνε οι συγκεκριμένες εννοείς, ναι; Η χασούρα όμως από μπουκάλι θα είναι σημαντικά μικρότερη αν τελικά πάρω μια mid range κάρτα όπως η r260x, καλά καταλαβαίνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...