Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Επειδή είμαι λίγο άσχετος από αυτά θα ήθελα να με βοηθήσεται στην επιλογή μιας κάρτας γραφικών και ενός τροφοδοτικού.Το σύστημα μου αποτελείται από έναν intel i3 2100, motherboard H61M-S2P-B3 ULTRA DURABLE 1, monitor samsung 22" FullHD(1920x1080),windows 7.Μπορώ να διαθέσω περίπου 100 ευρώ για GPU και 50 ευρώ για τροφοδοτικό.Δεν είμαι πολύ φανατικός gamer αλλά αν θέλω κάτι να παίξω να μην μου βγάζει προβλήματα.Ευχαριστώ  

https://www.skroutz.gr/s/2614891/Corsair-VS-Series-VS450.html

 

https://www.skroutz.gr/s/4409361/Asus-Radeon-R7-260X-1GB-DirectCU-II-90YV0523-M0NA00.html

https://www.skroutz.gr/s/3560251/EVGA-GeForce-GTX650-Ti-1GB-SuperSuperClocked.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας μάγκες. Προχωράω σε περαιτέρω διευκρινιστικές ερωτήσεις:

 

 

Οπότε υποθέτω πως π.χ. με τον Phenom @ stock ή με ένα o/c μέχρι τα 3.0-3.2 Ghz το μπουκάλι δε θα είναι τόσο τραγικό, σωστά; Θα δω δηλαδή ακόμα και σε stock ρολόγια κάποια αισθητή βελτίωση; 

 

 

 

Ποια ψυκτρούλα θα πρότεινες μέχρι π.χ. 50 ευρώ; Τον επεξεργαστή τον κλοκάρω άνετα μιας και έχει ξεκλείδωτο multiplier, το nb πως ακριβώς το ανεβάζω όμως; Μέσω FSB;

 

 

 

Όντως για 180 ευρώ φαίνεται εξαιρετική λύση. Απλά μωρέ επειδή δεν είμαι και φανατικός gamer πλέον, ενώ παίζω και σε μικρή ανάλυση, έχει νόημα; Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, απλά προσπαθώ να χωρέσω σε budget 200 ευρώ κάρτα+ψύκτρα.

 

 

 

Τζάμπα θα πάνε οι συγκεκριμένες εννοείς, ναι; Η χασούρα όμως από μπουκάλι θα είναι σημαντικά μικρότερη αν τελικά πάρω μια mid range κάρτα όπως η r260x, καλά καταλαβαίνω; 

Τσάμπα θα πάει ότι και να βάλεις αν δεν κάνεις oc.Για μελλοντικά μια r9 270χ και ας παίζεις σε μικρή ανάλυση δεν είναι κακό..μπορεί να αλλάξεις κ αργότερα οθόνη .τώρα αν κάνεις ένα oc στον phenom (αν θυμάμαι το μοντέλο σε αυτόν κάνεις κ unlock και 4αρτο πυρήνα σωστά?) θα δείς βελτιώσεις σε όλα.Και θα μειώσεις το bottleneck που θα είχες.(σε χάνω λίγο στο "Θα δω δηλαδή ακόμα και σε stock ρολόγια κάποια αισθητή βελτίωση¨" τι εννοείς εκεί?αν σε κάλυψα πιστεύω ότι κατάλαβα τι εννοούσες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις αλλαγες με μια 270Χ σιγουρα.και εαν μπορεις να ανεβασεις την αναλυση,ανεβασε την.

Ποιο ειναι το κουτι σου για να δουμε μια ψυχτρα.παντως δεν χρειαζετε να ξοδευτεις,και με μια hyper 212 evo με 30-35 euros την κανεις την δουλεια σου ανετα.

το cpu_nb θα το εχει στο bios λογικα να το ανεβασεις.και αυτο με πολλαπλασιαστη ανεβαινει.

εχεις 2 ενδειξεις στο bios που σου δειχνουν 2000mhz.οχι το HT frequency,το αλλο.

εαν δεν καταλαβαινεις τι λεω,ανοιξε θεμα στο νημα του overclocking Να σε βοηθησουμε εκει.και θα κερδισουμε χρονο εαν βαλεις και φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδεια ειμαι αναμεσα σε αυτες της 2 καρτες βλεπω γενικα οτι η 750τι ειναι καλυτερη σε ολα τα 

BENCHMARK.

αλλα απο την αλλη σκεφτομαι και την 260χ που ισως με το mantle καλυψει αυτην την διαφορα...δεν ξερω και δεν μπορω να δω αν το mantle κανει καμια διαφορα σε χαμηλοτερα συστηματα για τι οτι εχω βρει μεχρι  τςρα ολα τα τεστ ειναι σε ι7-4470κ..

 

Στο παρακατω λινκ ειναι η συγκριση μεταχυ των δυο...

 

 

http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=2057&gid2=1971&compare=geforce-gtx-750-ti-asus-2gb-oc-edition-vs-radeon-r7-260x-asus-directcu-ii-oc-edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα θα πάει ότι και να βάλεις αν δεν κάνεις oc.Για μελλοντικά μια r9 270χ και ας παίζεις σε μικρή ανάλυση δεν είναι κακό..μπορεί να αλλάξεις κ αργότερα οθόνη .τώρα αν κάνεις ένα oc στον phenom (αν θυμάμαι το μοντέλο σε αυτόν κάνεις κ unlock και 4αρτο πυρήνα σωστά?) θα δείς βελτιώσεις σε όλα.Και θα μειώσεις το bottleneck που θα είχες.(σε χάνω λίγο στο "Θα δω δηλαδή ακόμα και σε stock ρολόγια κάποια αισθητή βελτίωση¨" τι εννοείς εκεί?αν σε κάλυψα πιστεύω ότι κατάλαβα τι εννοούσες)

 

Βλέπω ρε παιδί μου ότι η r260Χ έχει παρόμοιες επιδόσεις με μια HD 5850, η οποία ναι μεν ήταν high end κάρτα κάποτε, αλλά όπως και να 'χει είναι ίδιας "εποχής" περίπου με τον επεξεργαστή μου.

 

Με λίγα λόγια αν πάρω την r260Χ, θα είναι περίπου σαν να έβαζα το 2009 μια HD 5850. Οπότε μπουκάλι θα υπάρξει μεν, δεν θα είναι όμως τόσο μεγάλο ώστε να καθιστά την αγορά της συγκεκριμένης κάρτας ανούσια.

 

Οπότε ακόμα και χωρίς o/c θεωρητικά θα δω μια αξιοπρεπή βελτίωση των επιδόσεων του συστήματος μου. Αν προχωρήσω σε "ελαφρύ" o/c πάλι, θα περιοριστεί περαιτέρω το μπουκάλι και θα προκύψει έτσι αντίστοιχη αύξηση των επιδόσεων. 

 

Ιδανικά δηλαδή θα πρέπει να κάνω o/c, αλλά δε θα πάει και στράφι και η κάρτα αν τελικά δεν κάνω.

 

Σόρυ αν σε μπέρδεψα, πες μου να διευκρινίσω αν χρειαστεί!

 

 

Θα δεις αλλαγες με μια 270Χ σιγουρα.και εαν μπορεις να ανεβασεις την αναλυση,ανεβασε την.

 

Θα δω αξιόλογες αλλαγές και με μια 260X; Υπενθυμίζω πως δεν παίζω πολλά games πλέον, ενώ δεν απαιτώ ούτε την ενεργοποίηση όλων π.χ. των φίλτρων, ακραίο AA κ.λ.π.  

 

Βασικά θέλω να παίξω Dragon Age 3 χωρίς να ξηλωθώ! :D

 

Την ανάλυση δυστυχώς δεν μπορώ να την ανεβάσω, αυτή είναι η native της οθόνης μου (παλιό 19αρι).

 

 

Ποιο ειναι το κουτι σου για να δουμε μια ψυχτρα.παντως δεν χρειαζετε να ξοδευτεις,και με μια hyper 212 evo με 30-35 euros την κανεις την δουλεια σου ανετα.

 

Το Coolermaster Ceturion 590. Γενικά έχει αρκετή άπλα, η απόσταση από τη CPU στο πλαϊνό του κουτιού είναι αρκετά μεγάλη.

 

 

το cpu_nb θα το εχει στο bios λογικα να το ανεβασεις.και αυτο με πολλαπλασιαστη ανεβαινει.

εχεις 2 ενδειξεις στο bios που σου δειχνουν 2000mhz.οχι το HT frequency,το αλλο.

εαν δεν καταλαβαινεις τι λεω,ανοιξε θεμα στο νημα του overclocking Να σε βοηθησουμε εκει.και θα κερδισουμε χρονο εαν βαλεις και φωτογραφιες.

 

Νομίζω πως κατάλαβα, θα τσεκάρω και το manual. Δε σας κουράζω άλλο εδώ με τα περί o/c, όταν έρθει η ώρα, θ' ανοίξω θέμα στην αντίστοιχη ενότητα.

 

Σ' ευχαριστώ και πάλι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω και συγνωμη αν λεω βλακεια καθως δεν ξερω πολλα αλλα οι γραφικων αυτες εχουν Interface PCI Express x16 3.0 ενω η μητρικη η δικια μου υποστηριζει PCI Express x16 2.0,υπαρχει προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω και συγνωμη αν λεω βλακεια καθως δεν ξερω πολλα αλλα οι γραφικων αυτες εχουν Interface PCI Express x16 3.0 ενω η μητρικη η δικια μου υποστηριζει PCI Express x16 2.0,υπαρχει προβλημα;

 

Κανένα πρόβλημα απολύτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω και συγνωμη αν λεω βλακεια καθως δεν ξερω πολλα αλλα οι γραφικων αυτες εχουν Interface PCI Express x16 3.0 ενω η μητρικη η δικια μου υποστηριζει PCI Express x16 2.0,υπαρχει προβλημα;

 

Οχι δεν υπάρχει πρόβλημα ολες μητρικές εχουν backward compatibility

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* CASE :   Aerocool Strike-X GT Midi-Tower

* PSU   :   Corsair RM 750 watt

* CPU   :   Amd FX 8350

* RAM  :   Corsair 2x4 gb 1600 mhz 

* GPU  :   Nvidia 9500 gt

* HDD/SSD : Samsung 128 gb SSD

* MOTHERBOARD : Asrock 970 Extreme 4

* Monitor/Resolution : Asus 24 inc 1920x1080  60hz.

* ΟS    :    Windows 7 Home Premium x64

 

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια κάρτα γραφικών για το παραπάνω σύστημα. Για παιχνίδια, απλή χρήση Photoshop και After effects.
100-150 euro.

 

Eυχαριστώ εκ τον προτερων για την βοήθεια και για το χρόνο σας.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asus 260x η asus 750 TI?

 

Ανέφερε το σύστημα σου και ποσα χρήματα διαθέτεις

* CASE :   Aerocool Strike-X GT Midi-Tower

* PSU   :   Corsair RM 750 watt

* CPU   :   Amd FX 8350

* RAM  :   Corsair 2x4 gb 1600 mhz 

* GPU  :   Nvidia 9500 gt

* HDD/SSD : Samsung 128 gb SSD

* MOTHERBOARD : Asrock 970 Extreme 4

* Monitor/Resolution : Asus 24 inc 1920x1080  60hz.

* ΟS    :    Windows 7 Home Premium x64

 

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια κάρτα γραφικών για το παραπάνω σύστημα. Για παιχνίδια, απλή χρήση Photoshop και After effects.

100-150 euro.

 

Eυχαριστώ εκ τον προτερων για την βοήθεια και για το χρόνο σας.

 

Σε αυτα τα χρήματα δες καποια τετοια http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=38116&cat=5&sub=137&pmanuf=undefined&sort=3&step=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* CASE :   Aerocool Strike-X GT Midi-Tower

* PSU   :   Corsair RM 750 watt

* CPU   :   Amd FX 8350

* RAM  :   Corsair 2x4 gb 1600 mhz 

* GPU  :   Nvidia 9500 gt

* HDD/SSD : Samsung 128 gb SSD

* MOTHERBOARD : Asrock 970 Extreme 4

* Monitor/Resolution : Asus 24 inc 1920x1080  60hz.

* ΟS    :    Windows 7 Home Premium x64

 

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια κάρτα γραφικών για το παραπάνω σύστημα. Για παιχνίδια, απλή χρήση Photoshop και After effects.

100-150 euro.

 

Eυχαριστώ εκ τον προτερων για την βοήθεια και για το χρόνο σας.

 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=260%CF%87

 

https://www.skroutz.gr/s/4536009/Club3D-Radeon-R9-270-2GB-14Series.html

 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/111211/GDDR5.html?keyphrase=260

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asus 260x η asus 750 TI

Τι τροφοδοτικό έχεις?αν έχεις μικρό καθαρά την Ti.Επίσης σε τι ανάλυση παίζεις?Αν έχεις μεγάλη πάλι TI.Αν δεν καίγεσαι τόσο πολύ να πάρεις κάρτα περίμενε την r9 265 που είναι καλύτερη και από τις δύο.

Βλέπω ρε παιδί μου ότι η r260Χ έχει παρόμοιες επιδόσεις με μια HD 5850, η οποία ναι μεν ήταν high end κάρτα κάποτε, αλλά όπως και να 'χει είναι ίδιας "εποχής" περίπου με τον επεξεργαστή μου.

 

Με λίγα λόγια αν πάρω την r260Χ, θα είναι περίπου σαν να έβαζα το 2009 μια HD 5850. Οπότε μπουκάλι θα υπάρξει μεν, δεν θα είναι όμως τόσο μεγάλο ώστε να καθιστά την αγορά της συγκεκριμένης κάρτας ανούσια.

 

Οπότε ακόμα και χωρίς o/c θεωρητικά θα δω μια αξιοπρεπή βελτίωση των επιδόσεων του συστήματος μου. Αν προχωρήσω σε "ελαφρύ" o/c πάλι, θα περιοριστεί περαιτέρω το μπουκάλι και θα προκύψει έτσι αντίστοιχη αύξηση των επιδόσεων. 

 

Ιδανικά δηλαδή θα πρέπει να κάνω o/c, αλλά δε θα πάει και στράφι και η κάρτα αν τελικά δεν κάνω.

 

Σόρυ αν σε μπέρδεψα, πες μου να διευκρινίσω αν χρειαστεί!

 

 

 

Θα δω αξιόλογες αλλαγές και με μια 260X; Υπενθυμίζω πως δεν παίζω πολλά games πλέον, ενώ δεν απαιτώ ούτε την ενεργοποίηση όλων π.χ. των φίλτρων, ακραίο AA κ.λ.π.  

 

Βασικά θέλω να παίξω Dragon Age 3 χωρίς να ξηλωθώ! :D

 

Την ανάλυση δυστυχώς δεν μπορώ να την ανεβάσω, αυτή είναι η native της οθόνης μου (παλιό 19αρι).

 

 

 

Το Coolermaster Ceturion 590. Γενικά έχει αρκετή άπλα, η απόσταση από τη CPU στο πλαϊνό του κουτιού είναι αρκετά μεγάλη.

 

 

 

Νομίζω πως κατάλαβα, θα τσεκάρω και το manual. Δε σας κουράζω άλλο εδώ με τα περί o/c, όταν έρθει η ώρα, θ' ανοίξω θέμα στην αντίστοιχη ενότητα.

 

Σ' ευχαριστώ και πάλι!

 

 

Έφυγα από δουλειά κ το πρώτο πράμα π έκανα ήταν να μπώ κ να δώ τι απάντησες.Λοιπόν σε αυτό π λες ναι θα έχεις βελτίωση και με oc κ χωρίς.Απλά το όλο θέμα με oc είναι να μειώσεις το bottleneck.Απλά για χρηματικούς λόγους μπορείς να περιμένεις την r9 265 που είναι και καλή (βάση προδιαγραφών)και πιο φτηνή(βάση τιμολόγησης θα είναι περίπου 150+-10 ευρώ).Οπότε αν θες να γλυτώσεις κ μερικά ευρά μπορείς να περιμένεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...