Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σου απάντησε παραπάνω ο καπετάνιος:

 

 

παρεπιμπτόντως το συστηματάκι σου είναι μια χαρά για τα πάντα.

Μια κάρτα γραφικών θέλεις και έγινες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7770 είναι σαφώς ανώτερη από την R250 την απλή...λάβε υπόψιν και ότι πρόκειται για ανεβασμένη έκδοση με ποιότητα κατασκευής XFX...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τροφοδοτικό έχεις?αν έχεις μικρό καθαρά την Ti.Επίσης σε τι ανάλυση παίζεις?Αν έχεις μεγάλη πάλι TI.Αν δεν καίγεσαι τόσο πολύ να πάρεις κάρτα περίμενε την r9 265 που είναι καλύτερη και από τις δύο.

Έφυγα από δουλειά κ το πρώτο πράμα π έκανα ήταν να μπώ κ να δώ τι απάντησες.Λοιπόν σε αυτό π λες ναι θα έχεις βελτίωση και με oc κ χωρίς.Απλά το όλο θέμα με oc είναι να μειώσεις το bottleneck.Απλά για χρηματικούς λόγους μπορείς να περιμένεις την r9 265 που είναι και καλή (βάση προδιαγραφών)και πιο φτηνή(βάση τιμολόγησης θα είναι περίπου 150+-10 ευρώ).Οπότε αν θες να γλυτώσεις κ μερικά ευρά μπορείς να περιμένεις.

πως γινεται η ρ7 260χ να ειναι σχεδον σε ολα καλυτερη σε ρολογια σε μηζ μνημων Κ.Τ.Λ και η 750ΤΙ να βγαινει καλυτερη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^δεν συγκρινεις ποτε διαφορετικους πυρηνες με βαση τα ρολογια.

την 750TI θα την συγκρινεις μονο με 750TI εαν θελεις να βγαλεις συμπερασμα απο τα ρολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

peacer θα μπορούσες να κοιτάξεις και σε 7850 με λιγότερα http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=most-popular&keyphrase=7850+2gb   http://www.omarket.gr/xfx-2gb-d5-x-hd7850-dual-fan-black-r.html  ή σε 265 καλύτερα.Η 750 ti πολλές φορές παλεύει με 260Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα και με μια 260Χ θα δεις διαφορες σε συγκριση με την τωρινη σου καρτα.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι, σαφέστατη και απολύτως ξεκάθαρη η απάντησή σου! :)

 

 

Έφυγα από δουλειά κ το πρώτο πράμα π έκανα ήταν να μπώ κ να δώ τι απάντησες.Λοιπόν σε αυτό π λες ναι θα έχεις βελτίωση και με oc κ χωρίς.Απλά το όλο θέμα με oc είναι να μειώσεις το bottleneck.Απλά για χρηματικούς λόγους μπορείς να περιμένεις την r9 265 που είναι και καλή (βάση προδιαγραφών)και πιο φτηνή(βάση τιμολόγησης θα είναι περίπου 150+-10 ευρώ).Οπότε αν θες να γλυτώσεις κ μερικά ευρά μπορείς να περιμένεις.

 

Καλά το είχα καταλάβει λοιπόν! Εννοείται πως θα ψάξω το ενδεχόμενο o/c του επεξεργαστή, ήθελα απλά να είμαι σίγουρος.

 

Υλοποιήσεις της r7 265 βλέπω υπάρχουν διαθέσιμες σε κάποια καταστήματα, οι δε τιμές παίζουν μεταξύ 150 και 180 ευρώ. Σίγουρα για 20-30 ευρώ παραπάνω αξίζει η αγορά της έναντι της 260Χ, ειδικά εφόσον δε με βγάζει εκτός budget.

 

Μια τελευταία ερώτηση παιδιά: από άποψη κατανάλωσης, θερμοκρασίας και θορύβου τι παίζει; Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο βασισμένο σε r7 260X/265, που να διαθέτει καλύτερο σύστημα ψύξης και να μην είναι ιδιαίτερα θορυβώδες;  

 

Επίσης, οι αντίστοιχων επιδόσεων υλοποιήσεις με Nvidia GPU, είναι λιγότερο ενεργοβόρες; Αξίζει να κοιτάξω κάποια συγκεκριμένη "πράσινη";  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί):TURBO-X 1 fan front,1 back

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):corsair-builder series cx600 600Watt

* Motherboard (Μητρική):gigabyte-970A-UD3P

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD-FX 8320(AM3+3,5GHz,16Mb

* RAM (Μνήμη συστήματος):crucial-ddr3 4gb dimm 1600mhz ballistix tactical

* GPU (Κάρτα γραφικών):-------

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):----------

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 7 home premium 64bit

οπως βλεπετε στην καρτα γραφικων ειναι κενο,  και αυτο γιατι θελω να μου πειτε εσεις, συμφωνα με αυτα που εχει το pc, τη καρτα θα λεγατε να παρει ο φιλος μου ?  θελει μια ετσι για gaming, οτι τιποτα τρελο, αλλα να πεζει παιχνιδια :) απλα να τεριαζει με το συστημα του, μην πειτε ετσι μια που σας αρεσει εσας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Case (Κουτί):TURBO-X 1 fan front,1 back

 

* PSU (Τροφοδοτικό & Watt):corsair-builder series cx600 600Watt

 

* Motherboard (Μητρική):gigabyte-970A-UD3P

 

* CPU (Κεντρικός επεξεργαστής):AMD-FX 8320(AM3+3,5GHz,16Mb

 

* RAM (Μνήμη συστήματος):crucial-ddr3 4gb dimm 1600mhz ballistix tactical

 

* GPU (Κάρτα γραφικών):-------

 

* Monitor/Resolution (Οθόνη/Ανάλυση):----------

 

* ΟS (Λειτουργικό σύστημα):windows 7 home premium 64bit

 

οπως βλεπετε στην καρτα γραφικων ειναι κενο,  και αυτο γιατι θελω να μου πειτε εσεις, συμφωνα με αυτα που εχει το pc, τη καρτα θα λεγατε να παρει ο φιλος μου ?  θελει μια ετσι για gaming, οτι τιποτα τρελο, αλλα να πεζει παιχνιδια :) απλα να τεριαζει με το συστημα του, μην πειτε ετσι μια που σας αρεσει εσας.

 

 

Πες λιγο τι χρήματα μπορει να διαθέσεις , δικια μου πρόταση σε nvidia ειναι η gtx 760 oc  http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=34989&cat=5&sub=137&pmanuf=245&sort=undefined&step=undefined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχω αυτο το συστηματακι και χρειαζομαι μια gpu νεα καρτα,,,λογικα μετ/νη τι με προτεινετε να παρω για καμια ταινιουλα..

 

intel pentioum 4 3.00

ram kingston (1x1

ATI Radeon 9250 (RV280) 256mb
ide 3,5 120gb
Motherboard Name DFI PS82-BC/BL / PS83-BC/BL ιδεα δεν εχω ποια ειναι
 
το συστημα παλευεται για σερφαρισμα απλα θελω μια νεα γραφικων γιατι αυτη που εχω ειναι μαυρα χαλια
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

λοιπον εχω αυτο το συστηματακι και χρειαζομαι μια gpu νεα καρτα,,,λογικα μετ/νη τι με προτεινετε να παρω για καμια ταινιουλα..

 

intel pentioum 4 3.00

ram kingston (1x1

ATI Radeon 9250 (RV280) 256mb
ide 3,5 120gb
Motherboard Name DFI PS82-BC/BL / PS83-BC/BL ιδεα δεν εχω ποια ειναι
 
το συστημα παλευεται για σερφαρισμα απλα θελω μια νεα γραφικων γιατι αυτη που εχω ειναι μαυρα χαλια

 

 

 

To σύστημά σου γενικά θέλει αναβάθμιση, αλλά αυτό θα το γνωρίζεις φαντάζομαι ήδη. Για GPU κάτι τέτοιο:

 

https://www.skroutz.gr/s/4422732/XFX-Radeon-R7-250-1GB-Core-Edition-R7-250A-ZLJ4.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σύστημά σου γενικά θέλει αναβάθμιση, αλλά αυτό θα το γνωρίζεις φαντάζομαι ήδη. Για GPU κάτι τέτοιο:

 

https://www.skroutz.gr/s/4422732/XFX-Radeon-R7-250-1GB-Core-Edition-R7-250A-ZLJ4.html

 

Μια παρατήρηση: πιθανόν η συγκεκριμένη μητρική να δέχεται μόνο AGP κάρτες. Δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο από Google, όμως παίζει αυτό το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...