Προς το περιεχόμενο

Το pc "σέρνεται" μετά από φορμάτ.


bill@ki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Μετά από εγκατάσταση των windows 7 στο πισι (σταθερός Η/Υ) του αδερφού μου, όταν προσπαθώ να στριμάρω μια ταινία έχει σαν αποτέλεσμα το μηχάνημα να σέρνεται και να πιάνει κόκκινο ο επεξεργαστής. Και φυσικά να μη μπορείς να δεις την ταινία. Εχω κατεβάσει τόσο όλους τους ενημερωμένους drivers όσο και διάφορα codes, flash κτλ. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι πριν το format δεν αντιμετώπιζε τέτοιο πρόβλημα, απλά είπα να το "φρεσκάρω" λίγο (τουλάχιστον όχι σε σημείο να το προσέξω). Δοκίμασα να βάλω και windows XP μήπως το πρόβλημα λυθεί. Υπάρχει βελτίωση, αλλά όχι μεγάλη. Στα win 7 ο επεξεργαστής αυξομειωνόταν απότομα και μου έκανε εντύπωση τι ήταν αυτό που τον ζόριζε, ακόμα και με ένα browser ανοιχτό. Το πισι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά νομίζω πως για μια online ταινία είναι αρκετό.    

Χαρακτηριστικά:

- Intel Pentium D 2.80Ghz

- asrork 775dual-vsta (Link.png Site: motherboard )

- 2GB ram

-Nvidia geforce NX7600GS-T2D256E  256ΜΒ

- HD WD 320GB

 

Καμιά ιδέα κανείς? 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι αρκετα απαιτητικο το online movie streaming για τον Pentium D. 

Ισως να κοιτουσες να αναβαθμισεις σε εναν C2D?

Επισης και η καρτα γραφικων ειναι οριακα στα παντα..

 

Γιατι δεν βαζεις αρχικα κανα ελαφρυτερο λειτουργικο? Win XP, Lubuntu για παραδειγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα win7 είχε. Ανάλυση οθόνης 1440x900 η μέγιστη που μπορώ να χρησιμοποιήσω. Στο πισι κάνω stream και βλέπω. 


Ειναι αρκετα απαιτητικο το online movie streaming για τον Pentium D. 

Ισως να κοιτουσες να αναβαθμισεις σε εναν C2D?

Επισης και η καρτα γραφικων ειναι οριακα στα παντα..

 

Γιατι δεν βαζεις αρχικα κανα ελαφρυτερο λειτουργικο? Win XP, Lubuntu για παραδειγμα. 

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τον επεξεργαστή? Αξίζει να δώσω χρήματα με βάση το υπόλοιπο σύστημα? Το D αντιπροσωπεύει κάποια "φθηνή" έκδοση του pentium επεξεργαστή? Αυτή τη στιγμή έχω περάσει τα windows xp και πάλι υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με απενεργοποιημένα όλα τα έξτρα που έχουν τα windows, για καλύτερη απόδοση του υπολογιστή. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είχε και πριν win 7, είναι θέμα drivers

 

Σίγουρα έχεις βάλει όλους τους drivers ?

 

Πριν το φορμάτ φορούσε τους τελευταίους nvidia drivers ?

 

 

 

 


 Αξίζει να δώσω χρήματα με βάση το υπόλοιπο σύστημα?

 


Αφου δεν είχε πρόβλημα πριν το φορμάτ, δεν υπάρχει λόγος αναβάθμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είχε και πριν win 7, είναι θέμα drivers

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο driver υπάρχει πρόβλημα όμως. Τόσο η κάρτα γραφικών όσο και η motherboard έχει του τελευταίους drivers που βρήκα. Εκτός από τους drivers τι άλλο είναι απαραίτητο να έχει το πισι πχ flash, codes κτλ. Εσείς τι χρησιμοποιείται από αυτούς που κυκλοφορούν?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών είναι παλιά, δεν υποστηρίζεται πλέον, με ένα παλιό driver μπορεί να δουλεύει καλύτερα, δοκίμασε…

 

Η μητρική δεν υποστηρίζει win 7, συνήθως δουλεύει σωστά με τους vista, σε vista έχει driver μόνο για την onboard κάρτα ήχου, δεν έχει για chipset, για chipset/lan, έχεις τους windows 7 drivers. Μήπως είχε βρει από κάπου αλλού drivers για chipset/lan ?

 

Δες από εδώ αν σου βρει drivers για chipset, εγκατέστησε ότι σου λέει…

 

http://www.intel.com/p/en_US/support/detect?iid=dc_iduu

 

Αν βλέπεις free stream online ταινιες, θέλεις μόνο τον browser, flash, και addblock plus για τις διαφημίσεις (μερικες σε λαγγάρουν) και μια σχετικά καλή σύνδεση στο internet

Αν τις κατεβάζεις ανάλογα τον player θέλεις κάποιο πακέτο codex.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών είναι παλιά, δεν υποστηρίζεται πλέον, με ένα παλιό driver μπορεί να δουλεύει καλύτερα, δοκίμασε…

 

Η μητρική δεν υποστηρίζει win 7, συνήθως δουλεύει σωστά με τους vista, σε vista έχει driver μόνο για την onboard κάρτα ήχου, δεν έχει για chipset, για chipset/lan, έχεις τους windows 7 drivers. Μήπως είχε βρει από κάπου αλλού drivers για chipset/lan ?

 

Δες από εδώ αν σου βρει drivers για chipset, εγκατέστησε ότι σου λέει…

 

http://www.intel.com/p/en_US/support/detect?iid=dc_iduu

 

Αν βλέπεις free stream online ταινιες, θέλεις μόνο τον browser, flash, και addblock plus για τις διαφημίσεις (μερικες σε λαγγάρουν) και μια σχετικά καλή σύνδεση στο internet

 

Αν τις κατεβάζεις ανάλογα τον player θέλεις κάποιο πακέτο codex.

 

Για την κάρτα γραφικών έβαλα τους επίσημους drivers που μου δίνει το site: Link.png Site: winXP και Link.png Site: win7 αντίστοιχα. 

 

Τώρα όσο αφορά τη μητρική το ξέρω ότι δεν έχει drivers επίσημους για win7, αλλά πολλοί drivers συμβαδίζουν και με τους vista (όπως έχω στο λαπτοπ μου), χωρίς να υπάρχει κάποιο conflict. Οσο για την Onboard κάρτα ήχουν και lan  δεν με ενδιαφέρει και τόσο γιατί δεν τις χρησιμοποιώ.  Το πρόβλημα είναι έντονο όταν προσπαθώ να τις δω online. Τοπικά στο πισι είναι εντάξει, αν και πάλι το 100% του επεξεργαστή όταν βάζω μια ταινία σε win 7 δεν το καταλαβαίνω. Τι είναι αυτό που τον κάνει να τερματίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O lan driver σε ενδιαφέρει (εκτός αν συνδέεσαι ασύρματα με το router, πάλι θα θέλεις για το ασύρματο wifi driver), γιατί μέσω lan συνδέεσαι με το router, συνήθως ο lan driver των win δεν έχει πρόβλημα, αλλά το θέμα είναι τι driver είχε πριν…

 

Πριν το φορμάτ πόσο % δούλευε ο επεξεργαστής όταν έβλεπες ταινία ?

 

Δες από διεργασίες εκτός από τον player της ταινίας, τι άλλο σου τρώει cpu....

 

Win 7 32 bit ή 64 bit έβαλες ? Άστο 32 bit έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O lan driver σε ενδιαφέρει (εκτός αν συνδέεσαι ασύρματα με το router, πάλι θα θέλεις για το ασύρματο wifi driver), γιατί μέσω lan συνδέεσαι με το router, συνήθως ο lan driver των win δεν έχει πρόβλημα, αλλά το θέμα είναι τι driver είχε πριν…

 

Πριν το φορμάτ πόσο % δούλευε ο επεξεργαστής όταν έβλεπες ταινία ?

 

Δες από διεργασίες εκτός από τον player της ταινίας, τι άλλο σου τρώει cpu....

 

Win 7 32 bit ή 64 bit έβαλες ? Άστο 32 bit έχεις...

Συνδέομαι με ασύρματο στικάκι γι αυτό είπα δεν με ενδιαφέρει. Και drivers υπάρχουν και για win7 και για xp. Δυστυχώς το πόσο % δούλευε πριν δεν το ξέρω και αυτό γιατί δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα για να το προσέξω. Πάντως με τα xp δουλεύει σε φυσιολογικά πλαίσια τώρα η cpu, αλλά το κόλλημα υπάρχει που και που. Και επίσης και κάτι άλλο που συνέβη στην εγκατάσταση των xp ήταν να μου μειώσει το hd από 320GB σε 130GB. Αυτό που οφείλεται? Γιατί δεν είδε ολόκληρο το δίσκο? Ο δίσκος είναι sata. Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να βρίσκεται στο δίσκο?    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ασύρματο στικάκι δεν μπορείς να βρεις άκρη, βαλε Ethernet καλώδιο να συνδεθείς στο router για να δεις αν υπάρχει διαφορά. (στο online θέμα)

 

Για τον δίσκο στα win xp, το cd εγκατάστασης έχει μέσα service pack ?

 

Το ποσοστό να πρόεκυψε hardware πρόβλημα, την στιγμή του format, είναι ίσο με το ποσοστό να πιάσεις joker.

 

Το pc μπορεί να είχε πρόβλημα από πριν, και να μην έδωσε κάνεις σημασία, και τώρα ψάχνεις να βρεις τι έχει γίνει χωρίς να γνωρίζεις απόλυτα την πριν φορμάτ κατάσταση.

 

Μέσα στο κουτί πείραξες τίποτα ?

 

Τρέξε ένα hdsentinel να δεις την υγεία του δίσκου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ασύρματο στικάκι δεν μπορείς να βρεις άκρη, βαλε Ethernet καλώδιο να συνδεθείς στο router για να δεις αν υπάρχει διαφορά. (στο online θέμα)

 

Για τον δίσκο στα win xp, το cd εγκατάστασης έχει μέσα service pack ?

 

Το ποσοστό να πρόεκυψε hardware πρόβλημα, την στιγμή του format, είναι ίσο με το ποσοστό να πιάσεις joker.

 

Το pc μπορεί να είχε πρόβλημα από πριν, και να μην έδωσε κάνεις σημασία, και τώρα ψάχνεις να βρεις τι έχει γίνει χωρίς να γνωρίζεις απόλυτα την πριν φορμάτ κατάσταση.

 

Μέσα στο κουτί πείραξες τίποτα ?

 

Τρέξε ένα hdsentinel να δεις την υγεία του δίσκου…

Από τη στιγμή που η ταινία φορτώνεται και η μπάρα είναι πχ πάνω από τη μέση, γιατί να φταίει το ασύρματο? Δεν προσπαθώ να δώ κάτι το οποίο δεν έχει φορτώσει. Ωστόσο θα το δοκιμάσω. 

Όσο για τo δίσκο δεν είχε κάποιο ενσωματωμένο service pack κατά την εγκατάσταση, αλλά πέρασα εγώ το sp3 μετά. Αυτό μπορεί να διορθωθεί με κάποιο πρόγραμμα τώρα? Το κουτί δεν το πείραξα εκτός από ένα dvd drive που άλλαξα και κάτι έξτρα θύρες usb που έβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεξί κλικ πάνω στο flash που δείχνει την ταινία πάνε setting και άλλαξε την επιλογή που λέει enable hardware acelleration

Και πάλι τίποτα. πχ τώρα που δοκίμασα να δώ πάλι βλέπω γραμμές στην οθόνη μου από το πόσο σέρνεται. Ετσι δεν ήταν πριν με τίποτα, θα το είχα δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που η ταινία φορτώνεται και η μπάρα είναι πχ πάνω από τη μέση, γιατί να φταίει το ασύρματο? Δεν προσπαθώ να δώ κάτι το οποίο δεν έχει φορτώσει. Ωστόσο θα το δοκιμάσω. 

Όσο για τo δίσκο δεν είχε κάποιο ενσωματωμένο service pack κατά την εγκατάσταση, αλλά πέρασα εγώ το sp3 μετά. Αυτό μπορεί να διορθωθεί με κάποιο πρόγραμμα τώρα? Το κουτί δεν το πείραξα εκτός από ένα dvd drive που άλλαξα και κάτι έξτρα θύρες usb που έβαλα.

 

Δεν έχει σημασία ότι έχει φορτώσει ένα μέρος της ταινίας, και πάλι μπορεί να κολλήσει, πατάς πάλι παύση για 30 sec, έχει να κάνει με την σελίδα που μπαίνεις, τον server που κάνει το steam, τις ”διαφημίσεις” που προσπαθούν να τρέξουν, την κίνηση που έχει ο server από την ίδια χώρα, την κίνηση που έχει η ταινία, τον isp σου, router σου κτλ. Δηλαδή είναι πολλά πράγματα μαζί που πρέπει να συμβούν για να την δεις ομαλά.

 

Πρώτα πρέπει να λυσεις το offline κομμάτι, και μετά το online...

 

Βρες και καποιο φιλο σου που ξέρει να σε βοηθήσει, οτι και να λέμε απο εδώ, δεν έχουμε πληρη εικόνα.

 

Βρες win xp sp3 cd εγκατάστασης και κάνε πάλι φορμάτ, αφού το pc έχει πρόβλημα και δεν μπορείς να το βρεις, πας ξανά σε φορματ. Πριν κάνεις φορματ βγάλε τον δίσκο, βάλε τον σε ένα άλλο pc εσωτερικό, και από διαχείριση δίσκων των win, δες το μέγεθος που έχει. Αν έχει σωστό μέγεθος κοντού ένα low lvl φορματ (θέλει πολύ ώρα), αν δεν έχει , πάτα διαγραφή διαμερισμάτων κτλ μέχρι να τον κάνεις ένα δίσκο στο μέγεθος που θέλεις, και μετά low level format.

 

Και πάλι τίποτα. πχ τώρα που δοκίμασα να δώ πάλι βλέπω γραμμές στην οθόνη μου από το πόσο σέρνεται. Ετσι δεν ήταν πριν με τίποτα, θα το είχα δει.

 

Τι γραμμές βλέπεις ? Τράβα ένα video…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...