Προς το περιεχόμενο

Το pc "σέρνεται" μετά από φορμάτ.


bill@ki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει σημασία ότι έχει φορτώσει ένα μέρος της ταινίας, και πάλι μπορεί να κολλήσει, πατάς πάλι παύση για 30 sec, έχει να κάνει με την σελίδα που μπαίνεις, τον server που κάνει το steam, τις ”διαφημίσεις” που προσπαθούν να τρέξουν, την κίνηση που έχει ο server από την ίδια χώρα, την κίνηση που έχει η ταινία, τον isp σου, router σου κτλ. Δηλαδή είναι πολλά πράγματα μαζί που πρέπει να συμβούν για να την δεις ομαλά.

 

Πρώτα πρέπει να λυσεις το offline κομμάτι, και μετά το online...

 

Βρες και καποιο φιλο σου που ξέρει να σε βοηθήσει, οτι και να λέμε απο εδώ, δεν έχουμε πληρη εικόνα.

 

Βρες win xp sp3 cd εγκατάστασης και κάνε πάλι φορμάτ, αφού το pc έχει πρόβλημα και δεν μπορείς να το βρεις, πας ξανά σε φορματ. Πριν κάνεις φορματ βγάλε τον δίσκο, βάλε τον σε ένα άλλο pc εσωτερικό, και από διαχείριση δίσκων των win, δες το μέγεθος που έχει. Αν έχει σωστό μέγεθος κοντού ένα low lvl φορματ (θέλει πολύ ώρα), αν δεν έχει , πάτα διαγραφή διαμερισμάτων κτλ μέχρι να τον κάνεις ένα δίσκο στο μέγεθος που θέλεις, και μετά low level format.

 

 

Τι γραμμές βλέπεις ? Τράβα ένα video…

Εκανα ένα scan το δίσκο με το επίσημο πρόγραμμα που δίνει η WD και δεν βρήκε τίποτα. Ετρεξά και το πρόγραμμα που μου πρότεινες και στο health είναι στο 95% και μου λέει ότι βρήκε 5 bad sectors. Τι από τα δύο ισχύει? Κάνω και ένα scan με το πρόγραμμα των windows τώρα. Το μέγεθος του δίσκου στα παραπάνω προγράμματα μου τον εμφανίζει κανονικά 320GB. Απλά εγώ βλέπω 1/3 περίπου. 

Δεν αναγνώρισε όλο το δίσκο λόγω έλειψεις service pack κατά την εγκατάσταση? 

Και εγώ δεν είμαι άσχετος, απλά μπήκα σε αυτή τη διαδικασία μήπως μάθω κάτι που μου διαφεύγει. 

 

Οταν λέω γραμμές εννοώ σαν να πηγαίνει το video καρέ καρέ. Σέρνεται αρκετά δηλαδή. Το πρόβλημα υπάρχει στο Online και όχι όταν πάω να δω κάτι τοπικά στο πισί.

 

Υ.Γ το πρόγραμμα δεν είναι free και δεν μου επιτρέπει να κάνω scan γιατί μου λέει να το ενεργοποιήσω. Την κατάσταση του δίσκου την έβγαλε καθώς έτρεξα το πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρίς service pack δεν μπορεί να δει όλο τον δίσκο. Κάνε low lvl φορμάτ που σου είπα παραπάνω και ξανά εγκατάσταση αλλά με win xp sp3.

 

To health 95%, 5 bad sectors, είναι πραγματικό δεν λέει ψέματα το πρόγραμμα, αυτό δεν σημαίνει ότι ο δίσκος δεν είναι λειτουργικός, μπορεί να μείνει έτσι για χρόνια, μπορεί να κρασάρει αύριο, κανείς δεν ξέρει, απλά είναι σημάδι ότι ο δίσκος σιγά σιγά σε αφήνει. Απλά κρατάς backup και σε άλλο δίσκο τα σημαντικά αρχεία που θα βάλεις  στον προβληματικό δίσκο.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι το γενικό πρόβλημα που έχεις είναι στον δίσκο, μπορεί να είναι, μπορει και οχι,..

 

Από εδώ μπορώ να κάνω μόνο υποθέσεις, την πραγματικη κατασταση του pc την βλέπεις μόνο εσύ.

 

Έχεις άλλο δίσκο ?

 

Τράβα το video που σου είπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο chrome, γράψε στη μπάρα διευθύνσεων 

chrome://plugins

και πάτα το + πάνω δεξιά. Μετά κάνε disable απο τα δύο adobe flash player το pepflashplayer.

 

Επίσης δοκίμασε πάλι στο chrome, στις ρυθμίσεις του πάτα εμφάνιση σύνθετων ρυθμίσεων, πήγαινε τέρμα κάτω και απενεργοποίησε το hardware accelaration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τα windows XP sp3, και μου αναγνώρισε κανονικά και το δίσκο. Τελικά με κάποιες πρόχειρες μετρήσεις που έκανα συνειδητοποίησα ότι με τον explorer πηγαίνει κάπως καλύτερα. Απ'ότι είδα ο επεξεργαστής βγήκε τον Απρίλιο του 2005 οπότε δεν μπορώ να περιμένω και πολλά μετά από τόσα χρόνια. Με καρφωμένο ethernet πάντως βλέπεις άνετα ταινίες μέσω του δικτύου από τους άλλους υπολογιστές. Εχω μια απορία και αν ξέρει κάποιος επι τη ευκαιρία να με βοηθήσει.

Εχω ένα Source.png Πηγή: sweet kvm switch 2 port  για να συνδέω δύο υπολογιστές με μία οθόνη. Το πρόβλημα είναι ότι όταν κουμπώνω την οθόνη πάνω στο σπλίτερ δεν μου την αναγνωρίζει το λειτουργικό με αποτέλεσμα την ανάλυση που θέλω να χρησιμοποιήσω (1440x900) να μην υπάρχει. Οταν την συνδέω απευθείας στην κάρτα γραφικών όλα είναι εντάξει.  Μπορεί να διορθωθεί αυτό με κάποιο τρόπο?


Στο chrome, γράψε στη μπάρα διευθύνσεων 

chrome://plugins

και πάτα το + πάνω δεξιά. Μετά κάνε disable απο τα δύο adobe flash player το pepflashplayer.

 

Επίσης δοκίμασε πάλι στο chrome, στις ρυθμίσεις του πάτα εμφάνιση σύνθετων ρυθμίσεων, πήγαινε τέρμα κάτω και απενεργοποίησε το hardware accelaration.

Στα plugins που μου λες δεν βλέπω κάπου το pepflashplayer. 

 

Υ.Γ Μάλλον θα εννοείς αυτό το dll  C:\..........................\PepperFlash\11.8.800.170\pepflashplayer.dll

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο site του κατασκευαστή της οθόνης να δεις αν υπάρχει driver για την οθόνη...

Εχω μπει στο σαιτ. Είναι μια Source.png Πηγή: viewsonic, και για drivers αυτό που βλέπω είναι ένα αρχείο monitor EDID το οποίο κατέβασα και εγκατέστησα, αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες διαχείριση συσκευών, βρες την οθόνη, δεξί κλικ ιδιότητες, και δες αν είναι ο driver των windows ή αυτός που έβαλες.

 

Σύνδεσε την συσκευή, μπες πάλι διαχείριση συσκευών, δεξί κλικ στην οθόνη, “Scan for hardware changes”ή κατι παρόμοιο.

 

Άστο συνδεμένο, και κάνε καμία επανεκκίνηση, να δεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τα windows XP sp3, και μου αναγνώρισε κανονικά και το δίσκο. Τελικά με κάποιες πρόχειρες μετρήσεις που έκανα συνειδητοποίησα ότι με τον explorer πηγαίνει κάπως καλύτερα. Απ'ότι είδα ο επεξεργαστής βγήκε τον Απρίλιο του 2005 οπότε δεν μπορώ να περιμένω και πολλά μετά από τόσα χρόνια. Με καρφωμένο ethernet πάντως βλέπεις άνετα ταινίες μέσω του δικτύου από τους άλλους υπολογιστές. Εχω μια απορία και αν ξέρει κάποιος επι τη ευκαιρία να με βοηθήσει.

Εχω ένα Source.png Πηγή: sweet kvm switch 2 port  για να συνδέω δύο υπολογιστές με μία οθόνη. Το πρόβλημα είναι ότι όταν κουμπώνω την οθόνη πάνω στο σπλίτερ δεν μου την αναγνωρίζει το λειτουργικό με αποτέλεσμα την ανάλυση που θέλω να χρησιμοποιήσω (1440x900) να μην υπάρχει. Οταν την συνδέω απευθείας στην κάρτα γραφικών όλα είναι εντάξει.  Μπορεί να διορθωθεί αυτό με κάποιο τρόπο?

Στα plugins που μου λες δεν βλέπω κάπου το pepflashplayer. 

 

Υ.Γ Μάλλον θα εννοείς αυτό το dll  C:\..........................\PepperFlash\11.8.800.170\pepflashplayer.dll

 

Ναι αυτό εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες διαχείριση συσκευών, βρες την οθόνη, δεξί κλικ ιδιότητες, και δες αν είναι ο driver των windows ή αυτός που έβαλες.

 

Σύνδεσε την συσκευή, μπες πάλι διαχείριση συσκευών, δεξί κλικ στην οθόνη, “Scan for hardware changes”ή κατι παρόμοιο.

 

Άστο συνδεμένο, και κάνε καμία επανεκκίνηση, να δεις…

Οταν την έχω απευθείας στην κάρτα μου την αναγνωρίζει χωρίς να βάλω κάποιους drivers εγω, μου τη βλέπει σαν nx1940w, και μπορω να βάλω τη maximum τιμή 1440x900. Αυτό από τη διαχείριση συσκευών. 

Οταν τώρα μεσολαβεί το σπλιτεράκι, χάνεται η μέγιστη τιμή που θέλω (1440x900), δεν υπάρχει καν. Και στη διαχείριση μου τη βλέπει σαν μια οθόνη plug and play. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Και από το manual βλέπω ότι το σπιτεράκι μπορέι να πάρει ανάλυση μέχρι και 1920 x 1440.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συσκευή εχει driver για win xp ?

Αν εννοείς το σπλιτερ όχι δεν έχει καθόλου drivers. Αυτό που σκέφτηκα μιας και έχω πρόβλημα και με τους drivers της οθόνης, είναι να κάνω ένα copy τους drivers όταν μου αναγνωρίζει την οθόνη χωρίς το σπλίτερ και να τους κάνω εγκατάσταση όταν κάνω τη σύνδεση κανονικά. Ξέρω ότι υπάρχουν κάποια προγράμματα όπου μπορείς να κάνεις backup τους drivers του συστήματος σου όλους ή επιλεκτικά εσύ ποιους θέλεις. Είχα δοκιμάσει κάτι τέτοιο στο παρελθόν. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα πετύχει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Kvm είναι έτσι και αλλιώς παθητικός εξοπλισμός. Δεν παίρνει drivers.

 

Απο κει και πέρα. Μνήμες έχεις κοιτάξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...