Προς το περιεχόμενο

H HP επαναφέρει τα Windows 7 στα PC της "κατόπιν λαϊκής απαίτησης"


ntg1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το ξαναπω γιατι ισως να μην εχω μεταφερει σωστα την αποψη μου. Στο desktop δεν μου λειπει τιποτα ειτε σε 7 ειτε σε 8. Απλα ειναι βλακωδες η εμμονη να πρεπει να δουλευω με το metro, να μην μου δινουν επιλογη. Πες οτι ειναι ενα κλικ να πας στο desktοp αλλα η βασικη ιδεα ειναι οτι ο υπολογιστης υπηρετει τον ανθρωπο και οχι το αναποδο, δεν θελω να κανω αυτο το ενα κλικ.

Και στα 8άρια έχεις την επιλογή να πηγαίνει απευθείας στο desktop κι όχι στο μέτρο. Έχω τα 8.1 είμαι ευχαριστημένος και δεν χρησιμοποιώ το μέτρο καθόλου. Όσο για το start δεν μου λείπει. Μια συνήθεια είναι όλα. Μόλις έβαλα τα 8άρια όταν ήθελα να κλείσω τον υπολογιστή πήγαινα εκεί που ήταν το start από συνήθεια, με έβαζε στο metro και μου έσπαγε τα νεύρα. Μετά το συνήθισα. Τώρα άμα δουλεύω σε υπολογιστή με 7άρια όταν θέλω να κλείσω τον υπολογιστή κατευθείαν πάει ο κέρσορας στις γωνίες και μου σπάει τα νεύρα. Αυτά δεν είναι θέμα χρηστικότητας είναι θέμα συνήθειας κι αυτή μπορεί να αλλάξει με την χρήση. Όσο για τα shortcuts ο καθένας βολεύεται διαφορετικά. Άλλοι θέλουν το desktop χωρίς εικονίδια, άλλοι το γεμίζουν εικονίδια, άλλοι προτιμούν το start, εγώ προσωπικά τα έβαζα σε φακέλους στο desktop ανάλογα με την κατηγορία της εφαρμογής. Κάτι τέτοιο προσπάθησε να αντικαταστήσει το metro. Αν είναι καλά τα windows 8 ή όχι επειδή είναι αργά, κολλάνε, κτλ κτλ το συζητάμε. Το να κρίνεις αν είναι καλά επειδή σου αλλάζει την συνήθεια είναι λάθος. Μ' αυτή τη λογική δεν με βόλευαν ούτε τα πρώτα windows και στην αρχή έβγαινα συνέχεια και δούλευα στο ms-dos. ούτε τα linux με βολεύουν γιατί δεν τα έχω συνηθίσει και γι αυτό δεν τα χρησιμοποιώ αλλά δεν πρόκειται να πω ότι δεν είναι καλά γιατί δεν έχουν start.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The_Colonel, on 21 Jan 2014 - 6:53 PM, said:

 

Ακριβώς αυτό ! το PC θέλει POWER USERS.... δηλαδή να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο παραμετροποιήσιμο!
 
Να μην σου λέει όχι start button η ναι start button αλλα έτσι όπως το θέλουμε εμείς...
 
και γενικά να μπορείς να τα κανεις όλα...
 
Τα windows 8 μοιάζουν περισσότερο με mac τώρα.. το γεγονός ότι ταλαιπωρείσαι για να κανεις ένα click να πας στην επιφάνεια εργασίας δεν είναι διακρίνουσα για το αν είσαι power user η όχι... θα έπρεπε εξ αρχής να υπάρχει η επιλογή να αφαιρείς το metro και να ρυθμίζεις το start button όπως το θες αυτό θα ήταν power user feature.- 
 
Τα καταστρέψανε όλα ειδικά το office... θέλω πίσω την tree based λογική του μενού που είχαν τα παλιότερα office όλες αυτές οι δήθεν ευκολίες απλά μειώνουν το learning courve για τους noobάδες που χρειάζονται απλά πράματα.. και είναι σπαστικά για εμάς που ξέρουμε και χρειαζόμαστε να κάνουμε λίγο πιο ψαγμένες ρυθμίσεις....
 
Η έστω να έχουν ένα user friendly mode όπου θα φαίνονται όλα όπως είναι τώρα και ένα advanced mode όπου θα γίνονται όλα με τον σωστό τρόπο αλά office ΧΡ/2003 ας πούμε.

 

 

Ωπα ρε POWER USERS χαλαρωστε λιγο και εμεις ειχαμε πι σια,αλλα εσεις το πηγατε παραπερα τωρα επειδη ξερετε να κανετε εγγατασταση ενα crack για το Call of Duty και ενα φορματ  γινατε παουερ ρεϊντζερς?γιουζερς πως σας λενε δεν ξερω.Αλλα βαριεστε να μαθετε ενα καινουριο λογισμικο που ετσι κ αλλιος θα πρεπει να εχετε σε λιγο καιρο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δεν θα το έλεγα, πιο γρήγορα απλά ναι.Ο task manager ήταν καλύτερος στα 7 αλλά ποιος ασχολείται.Με την τελευταία πρόταση συμφωνούμε απόλυτα, όποιος δυσκολεύεται-σπάζεται να πάει σε κονσόλα.Το PC θέλει power users.

Εσυ παλι εισαι παουερ ρεϊντζερ γιατι δεν συμπαθεις τις τιποτενιες κονσολες και σου αρεσουν τα φωτακια και τα μπλε sleeves στα καλωδια ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζα οτι οι γεροι κυριως φοβουνται τις αλλαγες αλλα δυστυχως επεσα εξω.

Μου θυμιζει η φαση τη μανα μου που οταν βγηκαν τα ασυρματα σταθερα τηλεφωνα με επριζε 2 χρονια να ξανασυνδεσω το παλιο ενσυρματο με το καλωδιο των 10 μετρων που ηθελε αλλαγμα καθε χρονο και σφηνωνε κατω απο τις πορτες!

 

Το ιδιο πραγμα ακριβως,απλα μερικοι φοβουνται να αλλαξουν στην ζωη τους ακομα και κατι τοσο μικρο και απλο οσο μερικα κουμπακια στο ui ενος os, εθελοτυφλωντας και απαξιωνοντας την προοδο της τεχνολογιας.

 

Και μια παλια ατακα ενος τυπου για τελειωμα: ''Κι ομως γυριζει''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις win 8 pro δικαιούσαι νόμιμα windows 7 professional.... Θα πρεπε η είδηση να ήταν αυτή, γιατί ξέρω πολλούς που πανε και γυρνάνε σε windows 7 παράνομα....

θα με ενδιέφερε να μου πεις πως μπορώ να κατεβάσω νόμιμη έκδοση των 7 pro....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με ενδιέφερε να μου πεις πως μπορώ να κατεβάσω νόμιμη έκδοση των 7 pro....

Δεν ειμαι power user αλλά διαβάζοντας τυχαία ένα windows topic βρήκα αυτό : http://techverse.net/download-windows-7-iso-x86-x64-microsofts-official-servers/

Δεν έχει τα ελληνικά , αλλά όλο και κάποιος που ασχολείται με windows θα σε βοηθήσει.....

ΥΓ. Νομίζω θα υπάρχει έστω και ένας χρήστης με ελληνικά που θα μπορεί να δια μοιράσει το ISO......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα νάξερα επίτηδες τα βάζει αυτά τα άρθρα το insomnia ;

Αφού ξέρετε ότι θα γίνει πόλεμος , τρικούβερτος ,με τους μεν και τους δε , που στην τελική ο καθένας βγάζει τα απωθημένα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί μπαίνει σαν είδηση από τη στιγμή που ποτέ δεν σταμάτησε να πουλάει υπολογιστές με Windows 7.

Για να το θυμίσει ίσως σε όσους το είχανε ξεχάσει? εσύ μπορεί να το ήξερες και να το είπες στους φίλους σου ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή αν θέλουν, αλλά υπάρχουν αρκετοί που κάνανε την πάπια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...