Προς το περιεχόμενο

H HP επαναφέρει τα Windows 7 στα PC της "κατόπιν λαϊκής απαίτησης"


ntg1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η HP σε μία κίνηση που για πολλούς αποτελεί έκπληξη, επαναφέρει τα Windows 7 στα PC της αντί των Windows 8, αναφέροντας πως τα Windows 7 επέστρεψαν "κατόπιν λαϊκής απαίτησης".Στο Web site της εταιρείας, στην ενότητα των desktop PC, το κεντρικό θέμα είναι η επιστροφή των Windows 7, αναφέροντας πως όποιος «χτίσει» έναν υπολογιστή με το συγκεκριμένο λειτουργικό, το οποίο είναι επιλεγμένο εξορισμού αντί των Windows 8, μπορεί να έχει όφελος έως 150 δολάρια.

 

Η ενότητα των laptop συμπεριλαμβάνει μοντέλα με Windows 8, αλλά διαφημίζει και ένα μοντέλο με Windows 7. Η HP είναι ο πρώτος μεγάλος κατασκευαστής PC που χρησιμοποιεί τη δυσαρέσκεια για τα Windows 8 προμοτάροντας τα Windows 7 ως λόγο αγοράς των υπολογιστών της.

 

Link.png Site: e-pcmag

Επεξ/σία από ntg1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αν δε σε κερδισει τωρα με τα 8,θα σε κερδισει με τα 9,για θα συνηδοποιησεις οτι το metro ui δε προκειται να παει πουθενα και εσυ θα σκηψεις το κεφαλι και θα το δεχτεις!

 

 

 

1.Αποτυχημενα ή οχι τα 8,το metro ui,ηρθε για να μεινει και οσο θελεις/θελετε κραξε/κραξετε!

 

 

8 μονο μάγκες. (και αργότερα 9)
θα μείνετε και εσείς με τα 7 για ένα διάστημα όπως τόσοι με τα XP, γυρω σας με τα χρόνια ο κόσμος θα αλλαζει σιγά σιγά θα βλεπετε το μετρο παντού.
Μετά θα σταματήσει η υποστήριξη των 7 και τσουπ αφου θα έχετε φάει το μετρο στην μάπα και θα το γνωριζετε θα πάτε στα τοτε windows 10 (ας πούμε) αφου όσοι όσο και να κράζετε δεν πάτε ούτε σε λαινουξ ούτε σε αιος στο τέλος, και εδω ας λέτε, γιατι μονο λέτε.

Τα λέμε μετά την παρουσίαση των 9 γιατι αν σας αρέσουν εκείνα ξαφνικά δεν θα έχετε θέμα με το μετρο οι περισσότεροι.

 

 

Χμμ...

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω ότι το στραβοπάτημα των Windows 8 ΔΕΝ αφορά το metro. Ένα κλικ μακριά είναι η κλασική επιφάνεια εργασίας των Windows. Kι ακριβώς εκεί ξεκινάει το όλο πρόβλημα... "Κλασική επιφάνεια εργασίας" ?
Όταν αλλάζεις κάτι, το βελτιώνεις! Δε το κάνεις πιο δύσχρηστο.

Έβγαλαν κάτι καινούριο - το metro. Μπράβο τους, αρκετά καλό για touch oθόνες και κατά την άποψη μου συγχρόνως όμορφο. Το "παλιό" άφησε το όμως όπως είναι!

Κρίμα για ένα λειτουργικό σύστημα που (ας το παραδεχτούμε) ανταποκρίνεται εκπληκτικά.
Για μένα απόλυτα λογική η κίνηση της hp! Προκειμένου να ταλαιπωρεί τους πελάτες της με downgrade, τους αφήνει ανοιχτή την ευκολότερη επιλογή upgrade - και στέλνει συγχρόνως ένα μήνυμα στη microsoft να σοβαρευτεί!

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για ένα λειτουργικό σύστημα που (ας το παραδεχτούμε) ανταποκρίνεται εκπληκτικά.

Για μένα απόλυτα λογική η κίνηση της hp! Προκειμένου να ταλαιπωρεί τους πελάτες της με downgrade, τους αφήνει ανοιχτή την ευκολότερη επιλογή upgrade - και στέλνει συγχρόνως ένα μήνυμα στη microsoft να σοβαρευτεί!

 

δυστυχώς πρεπει να διαφωνήσω, στο καινουργιο μου λαπτοπ με καθαρη εγκατασταση, τα 8.1 ειναι τουλάχιστον αστεία σε ανταποκριση σε συγκριση με τα 7 που θα επρεπε να εχω βάλει εξαρχής...

 

Μπραβο στην ΗΡ για την κινηση της (αν και εγω υποστηρίζω το "καθόλου λογισμικό" και οτι θέλει ο καθενας)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 ειναι ΠΟΛΥ πιο γρηγορα καθως επισης ο Task manager που εχουν ειναι κατα πολυ καλυτερος απο τα 7. Ε αυτα για μενα δικαιολογουν το 1 κλικ παραπανω. Και οσοι δυσκολευονται και δεν μπρουν να βρουν το desktop δεν θα επρεπε να ειχαν υπολογιστες απο την αρχη.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς πρεπει να διαφωνήσω, στο καινουργιο μου λαπτοπ με καθαρη εγκατασταση, τα 8.1 ειναι τουλάχιστον αστεία σε ανταποκριση σε συγκριση με τα 7 που θα επρεπε να εχω βάλει εξαρχής...

 

Μπραβο στην ΗΡ για την κινηση της (αν και εγω υποστηρίζω το "καθόλου λογισμικό" και οτι θέλει ο καθενας)

Μαλλον το Bloatware του laptop φταιει για την ανταποκριση, γιατι τα 8 ειναι ποιο γρηγορα κατα γενικη ομολογια.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 ειναι ΠΟΛΥ πιο γρηγορα καθως επισης ο Task manager που εχουν ειναι κατα πολυ καλυτερος απο τα 7. Ε αυτα για μενα δικαιολογουν το 1 κλικ παραπανω. Και οσοι δυσκολευονται και δεν μπρουν να βρουν το desktop δεν θα επρεπε να ειχαν υπολογιστες απο την αρχη.

Πολύ δεν θα το έλεγα, πιο γρήγορα απλά ναι.Ο task manager ήταν καλύτερος στα 7 αλλά ποιος ασχολείται.Με την τελευταία πρόταση συμφωνούμε απόλυτα, όποιος δυσκολεύεται-σπάζεται να πάει σε κονσόλα.Το PC θέλει power users.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 ειναι ΠΟΛΥ πιο γρηγορα καθως επισης ο Task manager που εχουν ειναι κατα πολυ καλυτερος απο τα 7. Ε αυτα για μενα δικαιολογουν το 1 κλικ παραπανω. Και οσοι δυσκολευονται και δεν μπρουν να βρουν το desktop δεν θα επρεπε να ειχαν υπολογιστες απο την αρχη.

Σωστός. Αλλά απο την αρχή δεν είχαν άλλη επιλογή πέρα απο PC με windows. Αν δεν είχαν PC απο την αρχή βέβαια, δεν θα μιλάγαμε τώρα για Microsoft και τα καμώματα της. Αλλά ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το Bloatware του laptop φταιει για την ανταποκριση, γιατι τα 8 ειναι ποιο γρηγορα κατα γενικη ομολογια.

 

καθαρη εγκατασταση... Η αληθεια ειναι οτι μου αρέσουν τα 8-8.1 και τα ειχα απο το preview αλλα θα τα σουτάρω μιας και δε βρισκω νόημα! Σιγουρα δεν εχουν για μενα την ανταποκριση των 7 κ ας ανοιγουν σε 13''...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρη εγκατασταση... Η αληθεια ειναι οτι μου αρέσουν τα 8-8.1 και τα ειχα απο το preview αλλα θα τα σουτάρω μιας και δε βρισκω νόημα! Σιγουρα δεν εχουν για μενα την ανταποκριση των 7 κ ας ανοιγουν σε 13''...

Αν έχεις win 8 pro δικαιούσαι νόμιμα windows 7 professional.... Θα πρεπε η είδηση να ήταν αυτή, γιατί ξέρω πολλούς που πανε και γυρνάνε σε windows 7 παράνομα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα thread για τις γνωστές γκρίνιες μεταξύ Win7 και Win8..

αυτό τουλάχιστον είναι νέο με ουσία που δείχνει τι θέλει η αγορά και πώς αντιδρά, όχι οι αστείες ανακοινώσεις με τα ποσοστά εξάπλωσης των w8 που προσπαθούν να μας πείσουν για την υποτιθέμενη επιτυχία τους

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...