Προς το περιεχόμενο

H HP επαναφέρει τα Windows 7 στα PC της "κατόπιν λαϊκής απαίτησης"


ntg1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή και πάλι προβλέπεται να γίνει ένα Windows 8 love/hate war, ας μην επαναλαμβανόμαστε με topics που φτάνουν τις 50 σελίδες, γράφοντας τα ίδια και τα ίδια. Σε άλλους αρέσουν, σε άλλους δεν αρέσουν.

Το θέμα είναι ότι η hp χτύπησε καμπανάκι στη microsoft μ'αυτήν της τη κίνηση. Δεν ξύπνησαν μια μέρα και είπαν "δε μας αρέσουν τα 8άρια, θέλουμε να πουλάμε 7άρια", διότι στα "οά" τους τι πουλάνε... αρκεί να πουλάνε! Ο λόγος που το κάνανε, είναι ξεκάθαρος, δε χρειάζεται καν να εξηγηθεί. Υπάρχει θέμα με τα 8άρια, γι'αυτό το κάνανε!

Αν τώρα το θέμα προκύπτει από ένα νέο περιβάλλον εργασίας που δεν αγαπάει ο ένας, από κόλλημα σε οτιδήποτε παλιότερο για τον άλλον, από τη Νίτσα τη γειτόνισσα που δε βρίσκει το shut down ή τον Βασίλη τον Κρεοπώλη που δε ξέρει τι σημαίνει apps και metro, για μένα παύει να μετράει...

Κι εγώ αγαπάω τα Vista (κρεμάστε με), αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΝ!!
Η ιστορία απλώς επαναλαμβάνεται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και πάλι προβλέπεται να γίνει ένα Windows 8 love/hate war, ας μην επαναλαμβανόμαστε με topics που φτάνουν τις 50 σελίδες, γράφοντας τα ίδια και τα ίδια. Σε άλλους αρέσουν, σε άλλους δεν αρέσουν.

Το θέμα είναι ότι η hp χτύπησε καμπανάκι στη microsoft μ'αυτήν της τη κίνηση. Δεν ξύπνησαν μια μέρα και είπαν "δε μας αρέσουν τα 8άρια, θέλουμε να πουλάμε 7άρια", διότι στα "οά" τους τι πουλάνε... αρκεί να πουλάνε! Ο λόγος που το κάνανε, είναι ξεκάθαρος, δε χρειάζεται καν να εξηγηθεί. Υπάρχει θέμα με τα 8άρια, γι'αυτό το κάνανε!

Αν τώρα το θέμα προκύπτει από ένα νέο περιβάλλον εργασίας που δεν αγαπάει ο ένας, από κόλλημα σε οτιδήποτε παλιότερο για τον άλλον, από τη Νίτσα τη γειτόνισσα που δε βρίσκει το shut down ή τον Βασίλη τον Κρεοπώλη που δε ξέρει τι σημαίνει apps και metro, για μένα παύει να μετράει...

Κι εγώ αγαπάω τα Vista (κρεμάστε με), αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΝ!!

Η ιστορία απλώς επαναλαμβάνεται.

Το vista είναι πρόγονος του 7 , απλά είχε πολλές απαιτήσεις απο το hardware. Το 8 δεν έχει απαιτήσεις απο hardware αλλά απο τον χρήστη.....Τελικά πιο εύκολα αλλάζει το hardware παρά ο χρήστης....( Πλάκα πλάκα το vista αν ξαναβγαινε με το σημερινό hardware θα πήγαινε καλύτερα απο το 8 σε πωλήσεις....)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Μπαίνει ο καθένας εδώ μέσα, το παίζει ΑΣΤΕΡΙ στη τεχνολογία επειδή του αρέσουν τα 8άρια και με τις απαντήσεις του γινόμαστε εμείς οι ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΙ, επειδή δεν μας αρέσουν.

Δεν έχω κρεμάσει κανέναν από αυτούς που τους αρέσουν τα Windows 8, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Αλλά δε θα γίνω άσχετος με τη τεχνολογία επειδή ΕΜΕΝΑ δε μου αρέσουν! Σέβομαι απλά ότι σε κάποιους αρέσει όλη αυτή η νέα προσπάθεια που έγινε. Και επαναλαμβάνω, ΔΕΝ έχω πρόβλημα με το metro, αλλά με τη κλασική επιφάνεια εργασίας. Άλλοι δεν έχουν, μπράβο μάγκες - αλλά αυτό δε σας κάνει ούτε καλύτερους, ούτε χειρότερους από μας που δε μας αρέσει!

Εγώ ξέρω ότι κάτι όταν "πετυχαίνει", πετυχαίνει επειδή ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ! Όταν δημιουργείται τόσος θόρυβος, όταν τα ίδια τα νούμερα θυμίζουν χειμωνιάτικες θερμοκρασίες στο Άργος Ορεστικό, κι όταν εταιρίες σαν την hp προχωράνε σε τέτοιες κινήσεις, ΚΑΤΙ ΔΕ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα τα Laptop κλπ δεν πρεπει να εχουν καθολου λειτουργικο μεσα.

 

Μονο ενα DVD με τους Drivers αν οχι για ολα τουλαχιστον για τα περισσοτερα λειτουργικα.

 

Η θα μπορουσες να αγοραζεις το φορητο χωρις λειτουργικο και να αγοραζεις εξτρα το Recovery disk με το λειτουργικο που θελεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι οτι η Hp πούλαγε ,πουλάει και θα συνεχίσει να πουλάει υπολογιστές με win 7 κανένας περιορισμός δεν υπάρχει ούτε η Microsoft την ανάγκασε να δίνει Pc μόνο με win 8 οπότε ποιος ο λόγος να κάνει μια τέτοια διαφήμιση ;

 

Είναι αστείο όταν το αγοραστικό κοινό έχει στρέψει το ενδιαφέρων του στις φορητές συσκευές, η Hp να πετάει το μπαλάκι στην εξέδρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι οτι η Hp πούλαγε ,πουλάει και θα συνεχίσει να πουλάει υπολογιστές με win 7 κανένας περιορισμός δεν υπάρχει ούτε η Microsoft την ανάγκασε να δίνει Pc μόνο με win 8 οπότε ποιος ο λόγος να κάνει μια τέτοια διαφήμιση ;

 

Είναι αστείο όταν το αγοραστικό κοινό έχει στρέψει το ενδιαφέρων του στις φορητές συσκευές, η Hp να πετάει το μπαλάκι στην εξέδρα.

Φορητό είναι και το λάπτοπ. Το κοινό δεν έχασε το ενδιαφέρον για λάπτοπ αλλά όταν βλέπει windows 8 το βάζει στα πόδια.....και αναβάλει την αγορά του. Ή όταν το παίρνει τρέχει να του περάσει τα 7 παράνομα...

Τώρα ενδιαφέρον βέβαια έχουν τα tablet, αλλά τα tablet των 100 ευρώ...δεν θα παει να πάρει κάποιος για tablet windows 8 εκτός και είναι power user, αν η Microsoft απευθύνεται σε αυτούς που είναι η μειοψηφία καλά κάνει και έχει τέτοιες πωλήσεις. Δεν νομίζω να έχει και πρόβλημα. Αν νόμιζε τόσα χρόνια ότι οι χρήστες προτιμάνε windows γιατί είναι power users, ενώ στην ουσία ήταν κάποιοι που πήρανε έναν υπολογιστή για να μπαίνουν μόνο στο internet,καλά να πάθει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγική κίνηση της HP κατά τη γνώμη μου, αν και το άρθρο είναι λίγο biased against. Αν κάποιος πελάτης τους πεθαίνει να περάσει win7 πάνω σε έτοιμα στημένα win8, ε τότε ας τον προμηθεύσει με ένα OEM dvd.

 

Αυτό ΝΑΙ, είναι οπισθοδρόμηση, όχι οτι κάποιος χρήστης μπορεί για τον χ,ψ λόγο να μην θέλει να μάθει από την αρχή ένα λειτουργικό, να φοβάται. Πρόβλημά του, γούστο του, ας περάσει τα 7αρια που τα ξέρει και τα εμπιστεύεται. Αν και εδώ που τα λέμε, οι περισσότεροι γκρινιάζουν σαν γέροι που περιμένουν στην ουρά να πάρουν τη σύνταξη, από συνήθεια δηλαδή. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 ειναι ΠΟΛΥ πιο γρηγορα καθως επισης ο Task manager που εχουν ειναι κατα πολυ καλυτερος απο τα 7. Ε αυτα για μενα δικαιολογουν το 1 κλικ παραπανω. Και οσοι δυσκολευονται και δεν μπρουν να βρουν το desktop δεν θα επρεπε να ειχαν υπολογιστες απο την αρχη.

γιατι παντα πρεπει να ειναι ασπρο-μαυρο?

 

τα 8 τι ειναι?  βελτιωμενα 7αρια..!!  οπως και τα 7αρια ειναι εξελιξη των VISTA. το οποιο ηταν το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΕΟ λειτουργικο συστημα..!! 

οσα επακολουθησαν μετα, ειναι απλα βελτιωσεις-εξελιξη-προσθηκες.  αρα, πιστευω, οτι πολυ ευκολα αν ηθελε η Microsoft, ολες αυτες οι βελτιωσεις και οι προσθηκες, πολυ ευκολα θα μπορουσαν να μπουν και στα 7, αλλα και στα Vista ακομα..!!!

 

κι οταν βλεπω τετοια σχολια, οπως το παραπανω, με πιανουν γελια....!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εγώ είχα βάλει 8άρια στο laptop για τρεις μήνες... Όσο και να ήθελα δε με βόλεψαν. Τα θεώρησα δύσχρηστα για laptop και ειδικά για χρήση με touchpad (να πηγαίνω από γωνίες σε γωνίες, να τραβάω κάτω παράθυρα κλπ.) Κατά τα άλλα για μένα αν είχαν την επιλογή να κάνεις εγκατάσταση για desktop μηχανήματα (να έχει δηλαδή start menu με κλασσικούς φακέλους και όχι ένα κατεβατό με applications και επιφάνεια εργασίας) θα ήταν σούπερ. Τα 8.1 με 3rd party start menu είναι super. Και μη μου πείτε να πατάω συνδυασμούς πλήκτρων και να ψάχνω με το indexing. Όταν είμαι στα σκοτεινά στην κρεβατάρα μου με το λαπτοπ στη κοιλιά θέλω μόνο touchpad... Κι εκεί είχα δεινοπαθήσει με τα 8άρια... Πραγματικά είχα πει το μαμημένο το Χ γιατί το βγάλανε και γιατί το μενού στο δεξί κλικ να μην εμφανίζεται δίπλα και να πηγαίνω τέρμα κάτω για να κάνω αυτό που θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγική κίνηση της HP κατά τη γνώμη μου, αν και το άρθρο είναι λίγο biased against. Αν κάποιος πελάτης τους πεθαίνει να περάσει win7 πάνω σε έτοιμα στημένα win8, ε τότε ας τον προμηθεύσει με ένα OEM dvd.

 

Αυτό ΝΑΙ, είναι οπισθοδρόμηση, όχι οτι κάποιος χρήστης μπορεί για τον χ,ψ λόγο να μην θέλει να μάθει από την αρχή ένα λειτουργικό, να φοβάται. Πρόβλημά του, γούστο του, ας περάσει τα 7αρια που τα ξέρει και τα εμπιστεύεται. Αν και εδώ που τα λέμε, οι περισσότεροι γκρινιάζουν σαν γέροι που περιμένουν στην ουρά να πάρουν τη σύνταξη, από συνήθεια δηλαδή. :P

 

 

Ωραίες συγκρίσεις ρε, την επόμενη φορά που θα πάρω tablet θα του βάλω λειτουργικό χωρίς touch screen να πρέπει να συνδέω ποντίκι για να κινούμαι. Το ίδιο είναι για μένα και τα 8 σε desktop υπολογιστή. Δεν είναι όλοι αργόσχολοι να κάθονται να τον παίζουν μπροστά στον υπολογιστή με 10 διαφορετικά λειτουργικά. Κάποια πράγματα σχεδιάζονται με βάση την εργονομία. Metro UI σε desktop? Ωραία ας πάω να αγοράσω φωτεινά τιρμπουσόν για να βλέπω το φελλό στο σκοτάδι. Αυτό μου λες. Την ίδια μαλακία έκαναν κ με τα vista-7 σε σχέση με τα XP σε διάφορα ψιλοπράγματα. Πχ θέλω να κλείσω την την ethernet επειδή θέλω να σιγουρέψω ότι κάτι δεν θα συνδεθεί στο ίντερνετ.XP δεξί κλικ εικονάκι system tray -> Click Disable. 2 κλικς. Vista /7 Click εικονάκι systray, Click Network and Sharing centre, click Local Area Connection. Click Disable. Τα 2 κλίκς σε 4 εμένα ούτε εργονομία μου φαίνονται ΟΥΤΕ καινοτομία. Αν αρχίσω να αναλύω τις διαφορές από 7 σε 8 θα γίνω κουραστικός και ούτε προσπαθώ να πείσω πάντως είναι αρκετές σαν τις παραπάνω. Ακόμη κ σαν gamer το θεωρώ άχρηστο να αλλάζω το λειτουργικό κάθε τρεις κ λίγο επειδή το μάρκετινγκ τμήμα της εταιρίας θέλει να δημιουργήσει τεχνητές ανάγκες. Σε Tablet PC windows 8 k 8.1 είναι κορυφαία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια μαλακία έκαναν κ με τα vista-7 σε σχέση με τα XP σε διάφορα ψιλοπράγματα. Πχ θέλω να κλείσω την την ethernet επειδή θέλω να σιγουρέψω ότι κάτι δεν θα συνδεθεί στο ίντερνετ.XP δεξί κλικ εικονάκι system tray -> Click Disable. 2 κλικς. Vista /7 Click εικονάκι systray, Click Network and Sharing centre, click Local Area Connection. Click Disable. Τα 2 κλίκς σε 4 εμένα ούτε εργονομία μου φαίνονται ΟΥΤΕ καινοτομία. Αν αρχίσω να αναλύω τις διαφορές από 7 σε 8 θα γίνω κουραστικός και ούτε προσπαθώ να πείσω πάντως είναι αρκετές σαν τις παραπάνω

Αυτό... Με απλά λόγια αυτό εννοώ!

Γρήγορη εκκίνηση - δεκτό.

Γρήγορος τερματισμός - επίσης δεκτό.

Για "νέα" Windows ανταποκρίνονται σωστά - επίσης δεκτό.

 

Και 10 clicks για πράγματα που σε παλιότερες εκδόσεις χρειαζόμασταν ΕΜΦΑΝΩΣ λιγότερα!

ΑΥΤΟ είναι για μένα οπισθοδρόμηση!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δεν θα το έλεγα, πιο γρήγορα απλά ναι.Ο task manager ήταν καλύτερος στα 7 αλλά ποιος ασχολείται.Με την τελευταία πρόταση συμφωνούμε απόλυτα, όποιος δυσκολεύεται-σπάζεται να πάει σε κονσόλα.Το PC θέλει power users.

 

Ακριβώς αυτό ! το PC θέλει POWER USERS.... δηλαδή να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο παραμετροποιήσιμο!
 
Να μην σου λέει όχι start button η ναι start button αλλα έτσι όπως το θέλουμε εμείς...
 
και γενικά να μπορείς να τα κανεις όλα...
 
Τα windows 8 μοιάζουν περισσότερο με mac τώρα.. το γεγονός ότι ταλαιπωρείσαι για να κανεις ένα click να πας στην επιφάνεια εργασίας δεν είναι διακρίνουσα για το αν είσαι power user η όχι... θα έπρεπε εξ αρχής να υπάρχει η επιλογή να αφαιρείς το metro και να ρυθμίζεις το start button όπως το θες αυτό θα ήταν power user feature.- 
 
Τα καταστρέψανε όλα ειδικά το office... θέλω πίσω την tree based λογική του μενού που είχαν τα παλιότερα office όλες αυτές οι δήθεν ευκολίες απλά μειώνουν το learning courve για τους noobάδες που χρειάζονται απλά πράματα.. και είναι σπαστικά για εμάς που ξέρουμε και χρειαζόμαστε να κάνουμε λίγο πιο ψαγμένες ρυθμίσεις....
 
Η έστω να έχουν ένα user friendly mode όπου θα φαίνονται όλα όπως είναι τώρα και ένα advanced mode όπου θα γίνονται όλα με τον σωστό τρόπο αλά office ΧΡ/2003 ας πούμε.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με την HP είναι ότι δεν παρείχε ούτε drivers για win7 , όπως και πολλοί άλλοι κατασκευαστές , ίσως σε μια κίνηση προώθησης των win8 ? Δεν ξέρω γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό... Με απλά λόγια αυτό εννοώ!

Γρήγορη εκκίνηση - δεκτό.

Γρήγορος τερματισμός - επίσης δεκτό.

Για "νέα" Windows ανταποκρίνονται σωστά - επίσης δεκτό.

 

Και 10 clicks για πράγματα που σε παλιότερες εκδόσεις χρειαζόμασταν ΕΜΦΑΝΩΣ λιγότερα!

ΑΥΤΟ είναι για μένα οπισθοδρόμηση!

 

Ένα απλό παράδειγμα για να δεις ότι δεν είναι 10 κλικ.

 

Έχω εγκαταστήσει το γνωστό Malwarebytes στο laptop που τρέχει 7 και στο desktop που τρέχει 8.1

 

Θα προσπαθήσω να το ανοίξω χωρίς να χρησιμοποιήσω την συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας  στα 7 από το start menu και στα 8 απο το metro

 

Στα 7 :

 

Κλικ στο Start, άνοιγμα του μενού, σκρολαρισμα, κλικ στο φάκελο, κλικ στο προγραμμα.

 

Στα 8

 

Κλικ στο Star άνοιγμα metro κλικ στο πρόγραμμα .

 

Τα συμπεράσματα δικά σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...