Προς το περιεχόμενο

H HP επαναφέρει τα Windows 7 στα PC της "κατόπιν λαϊκής απαίτησης"


ntg1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή και πάλι προβλέπεται να γίνει ένα Windows 8 love/hate war, ας μην επαναλαμβανόμαστε με topics που φτάνουν τις 50 σελίδες, γράφοντας τα ίδια και τα ίδια. Σε άλλους αρέσουν, σε άλλους δεν αρέσουν.

 

Το θέμα είναι ότι η hp χτύπησε καμπανάκι στη microsoft μ'αυτήν της τη κίνηση. Δεν ξύπνησαν μια μέρα και είπαν "δε μας αρέσουν τα 8άρια, θέλουμε να πουλάμε 7άρια", διότι στα "οά" τους τι πουλάνε... αρκεί να πουλάνε! Ο λόγος που το κάνανε, είναι ξεκάθαρος, δε χρειάζεται καν να εξηγηθεί. Υπάρχει θέμα με τα 8άρια, γι'αυτό το κάνανε!

 

Αν τώρα το θέμα προκύπτει από ένα νέο περιβάλλον εργασίας που δεν αγαπάει ο ένας, από κόλλημα σε οτιδήποτε παλιότερο για τον άλλον, από τη Νίτσα τη γειτόνισσα που δε βρίσκει το shut down ή τον Βασίλη τον Κρεοπώλη που δε ξέρει τι σημαίνει apps και metro, για μένα παύει να μετράει...

 

Κι εγώ αγαπάω τα Vista (κρεμάστε με), αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΝ!!

Η ιστορία απλώς επαναλαμβάνεται.

 

Αυτή η απάντηση όχι μονο σε εσένα αλλα και στους υπολοιπους που ποστάρουν χωρίς να διαβάζουν τα προηγούμενα post (τα οποια δεν ήταν ούτε μια σελίδα όταν ποστάρανε κάποιοι έλεος)
 
μπαρούφα είναι η είδηση απλά ξεστοκάρουν όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω... δεν άλλαξε η στρατηγική των πωλήσεων τους τίποτα απλά έκανε μια δήλωση κράχτη... πωλούσε και win 7 πολύ πιο πριν βασικά ποτε δεν σταμάτησε να πουλάει windows 7 συστήματα.... και αυτό γίνετε και με άλλες εταιρίες εδώ και χρονια έχουν άδειες να πουλάνε τα 2 τουλάχιστον πιο πρόσφατα λειτουργικά της microsoft..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα απλό παράδειγμα για να δεις ότι δεν είναι 10 κλικ.

 

Έχω εγκαταστήσει το γνωστό Malwarebytes στο laptop που τρέχει 7 και στο desktop που τρέχει 8.1

 

Θα προσπαθήσω να το ανοίξω χωρίς να χρησιμοποιήσω την συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας  στα 7 από το start menu και στα 8 απο το metro

 

Στα 7 :

 

Κλικ στο Start, άνοιγμα του μενού, σκρολαρισμα, κλικ στο φάκελο, κλικ στο προγραμμα.

 

Στα 8

 

Κλικ στο Star άνοιγμα metro κλικ στο πρόγραμμα .

 

Τα συμπεράσματα δικά σας .

μπορείς να το βάλεις στην επιφάνεια εργασίας (1 click)
 
μπορείς να το βάλεις να φαίνεται άμεσα με το που ανοίγει η έναρξη (2 click)
 
μπορεί να το βάλεις σαν quick launch icon (1 click)
 
 
το θέμα είναι οτι στα 7 ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ τι θα κανεις
 
στα 8 κανεις ότι θέλει η MS....
 
αυτό είναι το πραγματικό συμπέρασμα 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απλό παράδειγμα για να δεις ότι δεν είναι 10 κλικ.

 

Έχω εγκαταστήσει το γνωστό Malwarebytes στο laptop που τρέχει 7 και στο desktop που τρέχει 8.1

 

Θα προσπαθήσω να το ανοίξω χωρίς να χρησιμοποιήσω την συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας  στα 7 από το start menu και στα 8 απο το metro

 

Στα 7 :

 

Κλικ στο Start, άνοιγμα του μενού, σκρολαρισμα, κλικ στο φάκελο, κλικ στο προγραμμα.

 

Στα 8

 

Κλικ στο Star άνοιγμα metro κλικ στο πρόγραμμα .

 

Τα συμπεράσματα δικά σας .

Και γιατί να αναγκάζομαι να δουλεύω με το metro, επειδή αποφάσισε η microsoft ν'αλλάξει το κλασικό desktop? Γιατί δεν το άφησε όπως το ξέραμε - ή να έκανε 2 εκδόσεις Windows, μία classic και μία metro? Να εργάζομαι με 2 επιφάνειες εργασίας (διότι περί αυτού πρόκειται), για να λέω στον εαυτό μου ότι είναι γρηγορότερα? Είναι αυτό λογική?

 

Ό,τι αφορά τα συμπεράσματα, τα ποσοστά και κάτι κινήσεις όπως αυτές τις hp, μου φαίνεται ότι μιλάνε από μόνα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μπορείς να το βάλεις στην επιφάνεια εργασίας (1 click)

 

μπορείς να το βάλεις να φαίνεται άμεσα με το που ανοίγει η έναρξη (2 click)

 

μπορεί να το βάλεις σαν quick launch icon (1 click)

 

 

το θέμα είναι οτι στα 7 ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ τι θα κανεις

 

στα 8 κανεις ότι θέλει η MS....

 

αυτό είναι το πραγματικό συμπέρασμα

και στα 8 μπορείς να τα βάλεις στο desktop ή σαν quick launch icon, δεν άλλαξε κάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή η απάντηση όχι μονο σε εσένα αλλα και στους υπολοιπους που ποστάρουν χωρίς να διαβάζουν τα προηγούμενα post (τα οποια δεν ήταν ούτε μια σελίδα όταν ποστάρανε κάποιοι έλεος)
 
μπαρούφα είναι η είδηση απλά ξεστοκάρουν όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω... δεν άλλαξε η στρατηγική των πωλήσεων τους τίποτα απλά έκανε μια δήλωση κράχτη... πωλούσε και win 7 πολύ πιο πριν βασικά ποτε δεν σταμάτησε να πουλάει windows 7 συστήματα.... και αυτό γίνετε και με άλλες εταιρίες εδώ και χρονια έχουν άδειες να πουλάνε τα 2 τουλάχιστον πιο πρόσφατα λειτουργικά της microsoft..

 

Δηλαδή θεωρείς ότι το ευρύ κοινό, η πλειοψηφία εκεί έξω, είναι ευχαριστημένη, κι ότι εδώ απλά αφορά "ξεστοκάρισμα"!

αυτό - 681 τα 5stars reviews & 105 1star, εν αντιθέσει με αυτό - 672 5stars και 618 1star reviews, πως το εξηγείς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να αναγκάζομαι να δουλεύω με το metro, επειδή αποφάσισε η microsoft ν'αλλάξει το κλασικό desktop? Γιατί δεν το άφησε όπως το ξέραμε - ή να έκανε 2 εκδόσεις Windows, μία classic και μία metro? Να εργάζομαι με 2 επιφάνειες εργασίας (διότι περί αυτού πρόκειται), για να λέω στον εαυτό μου ότι είναι γρηγορότερα? Είναι αυτό λογική?

 

Ό,τι αφορά τα συμπεράσματα, τα ποσοστά και κάτι κινήσεις όπως αυτές τις hp, μου φαίνεται ότι μιλάνε από μόνα τους.

 

Κανένας δεν σε αναγκάζει, μπορείς άνετα να δουλεύεις στο desktop χωρίς να επισκεφτείς το metro, όλες οι γνωστές και αγαπητές εφαρμογές τρέχουν στην κλασσική επιφάνεια εργασίας . Μην ξεχνάμε και το δωρεάν classic shell που μηδενίζει τις διαφορές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απλό παράδειγμα για να δεις ότι δεν είναι 10 κλικ.

 

Έχω εγκαταστήσει το γνωστό Malwarebytes στο laptop που τρέχει 7 και στο desktop που τρέχει 8.1

 

Θα προσπαθήσω να το ανοίξω χωρίς να χρησιμοποιήσω την συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας  στα 7 από το start menu και στα 8 απο το metro

 

Στα 7 :

 

Κλικ στο Start, άνοιγμα του μενού, σκρολαρισμα, κλικ στο φάκελο, κλικ στο προγραμμα.

 

Στα 8

 

Κλικ στο Star άνοιγμα metro κλικ στο πρόγραμμα .

 

Τα συμπεράσματα δικά σας .

 

Τωρα μαλλον το κανω τοσα χρονια λαθος.

Στα 7 μηπως δεν ξερεις; Μπορεις το προγραμμα να το βαλεις στο πρωτο μενου του Start, μπορεις να ξεφορτωθεις τον φακελο,

Θα ηθελες να ξαναδωσεις το παραδειγμα εαν εχω βαλει το προγραμμα (τα 10-20 που χρησιμοποιω συχνα) χυμα στο Start.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε παρά να πάτε το χρόνο πίσω και να δείτε τα σχόλια που έκαναν τότε για το Mac OS X Lion :http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/mac-osx/κυκλοφόρησε-το-os-x-lion-107-r2738?st=50#commentsStart

Οι αλλαγές στο GUI επηρέασαν αρκετούς χρήστες ώστε να μείνουν σε snow leopard μέχρι και σήμερα. Είναι πολύ δύσκολο να πείσεις κάποιον να αλλάξει μια συνήθεια. Μετά απο αρκετές διαφωνίες κατάλαβα ότι έχουν δίκιο να προτιμούν να μείνουν σε snow leopard. Ακόμα και σήμερα συνιστώ να κάνουν ένα κλωνο του snow πριν κάνουν update.

Μόλις είδα τις αλλαγές στο GUI του windows, ειλικρινά δεν χρειάστηκε πολύ για να καταλάβω τι θα επακολουθήσει. Ιδίως όταν αυτές οι αλλαγές είναι μεγάλες σε ένα βαθμό, ειδικότερα στο UI. Και η apple έφερε πολλά στοιχεία απο iOS , αλλά ευτυχώς έχει κρατήσει το GUI του Mac OS X σχεδόν ανεπηρέαστο.( ακόμα)

Η Microsoft θέλησε να καινοτομησει κάνοντας reinvent το UI. Πιστευε δηλαδή ότι είναι σε θέση να καινοτομησει όπως κάνει η apple με τα αντίστοιχα προϊόντα. Ξεκίνησε με το windows phone κάνοντας reinvent το iPhone ( μέχρι και κηδεία κάνανε που ακόμα να τελειώσει) και θεωρώντας ότι έχει κάνει κάτι πρωτοποριακό είπε να κάνει reinvent και το windows desktop.....

Με λίγα λόγια είχαν πάρει τόση φορά εκεί στο Redmond που ακόμα και δώ τα Microsoft funboys πίστευαν ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει επικράτηση σε όλες,τις πλατφόρμες.

Όλα στηρίχτηκαν σε μια αντίληψη ότι αφού μπορεί η apple μπορούμε και εμείς. Όμως προφανώς δεν μελέτησαν καλά την apple ώστε να δούνε τις αδυναμίες της.....χαρακτηριστικό όσων δεν σέβονται γενικότερα τους αντιπάλους τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μαλλον το κανω τοσα χρονια λαθος.

Στα 7 μηπως δεν ξερεις; Μπορεις το προγραμμα να το βαλεις στο πρωτο μενου του Start, μπορεις να ξεφορτωθεις τον φακελο,

Θα ηθελες να ξαναδωσεις το παραδειγμα εαν εχω βαλει το προγραμμα (τα 10-20 που χρησιμοποιω συχνα) χυμα στο Start.

 

Oι περισσότεροι το έχουν με τον φάκελο.Στο παράδειγμα βγάλε το κλικ στον φάκελο πάλι είναι ποιο αργή διαδικασία.

Στην τελική και στα δυο λειτουργικά μπορείς να έχεις συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας η να κάνεις pin στην taskbar .

Mπορεις επίσης να χρησιμοποιήσεις το classic shell που είναι δωρεάν, λιγότερο από 10 mb, χωρίς να τραβάει πόρους με περισσότερες επιλογές από το start menu στα win 7.

 

 

images?q=tbn:ANd9GcR1mXO6KEem8RvxPZWnA6x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε παρά να πάτε το χρόνο πίσω και να δείτε τα σχόλια που έκαναν τότε για το Mac OS X Lion :http://www.insomnia.gr/_/articles/operating-systems-browsers/mac-osx/κυκλοφόρησε-το-os-x-lion-107-r2738?st=50#commentsStart

Οι αλλαγές στο GUI επηρέασαν αρκετούς χρήστες ώστε να μείνουν σε snow leopard μέχρι και σήμερα. Είναι πολύ δύσκολο να πείσεις κάποιον να αλλάξει μια συνήθεια. Μετά απο αρκετές διαφωνίες κατάλαβα ότι έχουν δίκιο να προτιμούν να μείνουν σε snow leopard. Ακόμα και σήμερα συνιστώ να κάνουν ένα κλωνο του snow πριν κάνουν update.

Μόλις είδα τις αλλαγές στο GUI του windows, ειλικρινά δεν χρειάστηκε πολύ για να καταλάβω τι θα επακολουθήσει. Ιδίως όταν αυτές οι αλλαγές είναι μεγάλες σε ένα βαθμό, ειδικότερα στο UI. Και η apple έφερε πολλά στοιχεία απο iOS , αλλά ευτυχώς έχει κρατήσει το GUI του Mac OS X σχεδόν ανεπηρέαστο.( ακόμα)

Η Microsoft θέλησε να καινοτομησει κάνοντας reinvent το UI. Πιστευε δηλαδή ότι είναι σε θέση να καινοτομησει όπως κάνει η apple με τα αντίστοιχα προϊόντα. Ξεκίνησε με το windows phone κάνοντας reinvent το iPhone ( μέχρι και κηδεία κάνανε που ακόμα να τελειώσει) και θεωρώντας ότι έχει κάνει κάτι πρωτοποριακό είπε να κάνει reinvent και το windows desktop.....

Με λίγα λόγια είχαν πάρει τόση φορά εκεί στο Redmond που ακόμα και δώ τα Microsoft funboys πίστευαν ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει επικράτηση σε όλες,τις πλατφόρμες.

Όλα στηρίχτηκαν σε μια αντίληψη ότι αφού μπορεί η apple μπορούμε και εμείς. Όμως προφανώς δεν μελέτησαν καλά την apple ώστε να δούνε τις αδυναμίες της.....χαρακτηριστικό όσων δεν σέβονται γενικότερα τους αντιπάλους τους.

 

 

Εμένα όπως και στα ταμπλετ τα windows phone μου φάνηκαν πολύ πιο εύχρηστα από τα android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι περισσότεροι το έχουν με τον φάκελο.Στο παράδειγμα βγάλε το κλικ στον φάκελο πάλι είναι ποιο αργή διαδικασία.

Στην τελική και στα δυο λειτουργικά μπορείς να έχεις συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας η να κάνεις pin στην taskbar .

Mπορεις επίσης να χρησιμοποιήσεις το classic shell που είναι δωρεάν, λιγότερο από 10 mb, χωρίς να τραβάει πόρους με περισσότερες επιλογές από το start menu στα win 7.

 

 

images?q=tbn:ANd9GcR1mXO6KEem8RvxPZWnA6x

 

Να το ξαναπω γιατι ισως να μην εχω μεταφερει σωστα την αποψη μου. Στο desktop δεν μου λειπει τιποτα ειτε σε 7 ειτε σε 8. Απλα ειναι βλακωδες η εμμονη να πρεπει να δουλευω με το metro, να μην μου δινουν επιλογη. Πες οτι ειναι ενα κλικ να πας στο desktοp αλλα η βασικη ιδεα ειναι οτι ο υπολογιστης υπηρετει τον ανθρωπο και οχι το αναποδο, δεν θελω να κανω αυτο το ενα κλικ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...