Προς το περιεχόμενο

H HP επαναφέρει τα Windows 7 στα PC της "κατόπιν λαϊκής απαίτησης"


ntg1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίες συγκρίσεις ρε, την επόμενη φορά που θα πάρω tablet θα του βάλω λειτουργικό χωρίς touch screen να πρέπει να συνδέω ποντίκι για να κινούμαι. Το ίδιο είναι για μένα και τα 8 σε desktop υπολογιστή. Δεν είναι όλοι αργόσχολοι να κάθονται να τον παίζουν μπροστά στον υπολογιστή με 10 διαφορετικά λειτουργικά. Κάποια πράγματα σχεδιάζονται με βάση την εργονομία. Metro UI σε desktop? Ωραία ας πάω να αγοράσω φωτεινά τιρμπουσόν για να βλέπω το φελλό στο σκοτάδι. Αυτό μου λες. Την ίδια μαλακία έκαναν κ με τα vista-7 σε σχέση με τα XP σε διάφορα ψιλοπράγματα. Πχ θέλω να κλείσω την την ethernet επειδή θέλω να σιγουρέψω ότι κάτι δεν θα συνδεθεί στο ίντερνετ.XP δεξί κλικ εικονάκι system tray -> Click Disable. 2 κλικς. Vista /7 Click εικονάκι systray, Click Network and Sharing centre, click Local Area Connection. Click Disable. Τα 2 κλίκς σε 4 εμένα ούτε εργονομία μου φαίνονται ΟΥΤΕ καινοτομία. Αν αρχίσω να αναλύω τις διαφορές από 7 σε 8 θα γίνω κουραστικός και ούτε προσπαθώ να πείσω πάντως είναι αρκετές σαν τις παραπάνω. Ακόμη κ σαν gamer το θεωρώ άχρηστο να αλλάζω το λειτουργικό κάθε τρεις κ λίγο επειδή το μάρκετινγκ τμήμα της εταιρίας θέλει να δημιουργήσει τεχνητές ανάγκες. Σε Tablet PC windows 8 k 8.1 είναι κορυφαία. 

Θα ήθελα να το αναλύσεις... Έχω μεγάλη περιέργεια κι έχω την υπομονή να γίνεις κουραστικός. :)

Για πες, ποια είναι τα σημεία που τα 7 είναι πιο άμεσα από τα 8.1 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

orck

Σοβαρα τωρα ειναι μια λογικη κινηση για υπολογιστες που δεν εχουν οθονη αφης, τα Win8 ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ για απλες οθονες.

 

ενω εσυ που εισαι χρηστικος και πανεξυπνος,γιατι δεν κανεις τα win 8 να δουλευουν σαν τα 7?ουτε metro ουτε τιποτα και start button του βαζεις με το classic shel.

OΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ που ξερω και δοκιμασαν κραζουν τα win 8 επειδη δεν εχει star button και εχασαν την μπαλα.

δεν κρινεις ενα λειτουργικο απο ενα start button ελεος!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δεν θα το έλεγα, πιο γρήγορα απλά ναι.Ο task manager ήταν καλύτερος στα 7 αλλά ποιος ασχολείται.Με την τελευταία πρόταση συμφωνούμε απόλυτα, όποιος δυσκολεύεται-σπάζεται να πάει σε κονσόλα.Το PC θέλει power users.

 

ο καθενας εχει τι γνωμη του δεν μπορει να λεει ο καθενας α οποιος δεν βαλει 8 ας μην ειχε υπολογιστη και ας παει σε κονσολα και ποιος εισαι εσυ φιλε μου οταν εγω ειχα pc στα 6 μου το 1989 εσεις ουτε καν ειχατε γεννυθει και μου εχεται και αποψη μομολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Microsoft  το πάει πάντα επιτυχία-αποτυχία-επιτυχία-απότυχία

 

βλέπε win95/98-milenium-xp-vista-win7-win8.

 

Περιμένουμε με ανυπομονησία τα 9.

 

Όποιος λέει ότι τα win8 είναι επιτυχημένα, καλύτερα να αλλάξει την φράση και να λέει "μου αρέσουν".

 

Το ότι απέτυχαν φαίνεται και μόνο αν συγκρίνει κανείς τον βαθμό adoption τους με αυτόν των win7.

 

Και μόνο το γεγονός ότι είχαμε 8.1 major update μέσα σε ένα χρόνο είναι ομολογία αποτυχίας.

 

End of story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1985 : Tι?Θα μου αλλαξει εμενα η microsoft τη ζωη με αυτα τα καινουργια τα ''windows'' πως τα λενε με τις εικονιτσες και τα χρωματακια?

Εγω δεν αλλαζω λειτουργικο/κανουν λαθος κινησεις/να τα ξαναβγαλουν χωρις ui/μπορω να κανω υποβαθμιση σε μπουσουλα 83' τσαμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο από τις 19 Ιανουαρίου (εδώ στα Αγγλικά):
 

Αφού αποκάλυψε τις πρώτες πληροφορίες για το Windows 9, ο Paul Thurrott επιστρέφει με μια εκ των έσω αποκάλυψη για το Windows 8. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του, οι υπάλληλοι της Microsoft έχουν ήδη αρχίσει τις συγκρίσεις και χαρακτηρίζουν το αμφιλεγόμενο λειτουργικό σύστημα ως το νέο Vista…

Ο χαρακτηρισμός προήλθε τόσο από την υποδοχή που επιφύλαξε το αγοραστικό κοινό, όσο και από τον αριθμό των πωλήσεων, ο οποίος μάλιστα είναι μικρότερος από αυτών του Vista για το ίδιο χρονικό διάστημα!

Επομένως, είναι απόλυτα φυσιολογικό η Microsoft να θέλει να επισπεύσει την κυκλοφορία του Windows 9 και φυσικά έχει πολλή δουλειά να κάνει για να γυρίσει το κακό κλίμα. Πάντως, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μετά την αποτυχία του Vista η εταιρεία παρουσίασε μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα το αρκετά επιτυχημένο και αποδεκτό Windows 7. Για να δούμε…


Και η microsoft "άσχετη" όπως χαρακτηρίστηκαν κάποιοι πιο πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orck

Σοβαρα τωρα ειναι μια λογικη κινηση για υπολογιστες που δεν εχουν οθονη αφης, τα Win8 ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ για απλες οθονες.

 

ενω εσυ που εισαι χρηστικος και πανεξυπνος,γιατι δεν κανεις τα win 8 να δουλευουν σαν τα 7?ουτε metro ουτε τιποτα και start button του βαζεις με το classic shel.

 

OΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ που ξερω και δοκιμασαν κραζουν τα win 8 επειδη δεν εχει star button και εχασαν την μπαλα.

 

δεν κρινεις ενα λειτουργικο απο ενα start button ελεος!!

 

Το θέμα είναι γιατί να αντικαταστήσεις κάτι που λειτουργεί μια χαρά με κάτι δύσχρηστο. Αν το αντικαταστούσαν με κάτι καλύτερο δεν θα υπήρχε τόσο πολύ shitstorm :P

 

Το metro στην ουσία είναι ένα παραπληγικό desktop με τερράστια tiles για τις εφαρμογές. Κάτι αντίστοιχο με το windows media center που έφαγε πόδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί είμαστε οπισθοδρομικοί επειδή δεν μας αρέσουν τα win 8 δηλαδή σε όλους σας αρέσει η καινούργια η ferrari επειδή είναι καινούργια εμενα μου αρεσει η παλια.

Δεν μου αρέσει κύριε τέλος 

Δεν μου αρέσει στο μάτι 

Δεν μου κάνει για την δουλειά μου

Δεν είναι το pc μου tablet είναι pc

Έλεος πια μας ζαλίσατε ότι είναι καλύτερα  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυρίως πρόβλημα είναι ότι το metro είναι ξεχωριστή εφαρμογή του desktop ενώ θα μπορούσε να είναι μορφή προβολής του desktop. Δηλαδή να επιλέγεις right click icons -> small, medium, large, tiles (tablet view). Τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όποιος λέει ότι τα win8 είναι επιτυχημένα, καλύτερα να αλλάξει την φράση και να λέει "μου αρέσουν".

tbh δεν μας νοιάζει η εμπορική τους επιτυχία, αρκεί να είναι καλά, το UI είναι υποκειμενικό θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 αρηδες γνωστοι μου που πηγανε απο τα xp-win7 στα win8 οχι απλα χασανε την μπαλα..

απλα γυρισανε παλι στα win7.δεν αντιλεγω οτι ειναι γρηγορα και τα σχετικα αλλα δεν ειναι τοσο ευκολα και λειτουργικα για ανθρωπους που δεν το εχουνε και πολυ με την τεχνολογια....ας δει η microsoft ποσα λαπτοπ με win8 κανανε downgrade σε win7 και ας παρει τα μετρα της...

τα φτιαξανε για μηχανηματα με οθονες αφης και αναθεμα και αν εχω δει και κανενα με τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orck

Σοβαρα τωρα ειναι μια λογικη κινηση για υπολογιστες που δεν εχουν οθονη αφης, τα Win8 ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ για απλες οθονες.

 

ενω εσυ που εισαι χρηστικος και πανεξυπνος,γιατι δεν κανεις τα win 8 να δουλευουν σαν τα 7?ουτε metro ουτε τιποτα και start button του βαζεις με το classic shel.

 

OΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ που ξερω και δοκιμασαν κραζουν τα win 8 επειδη δεν εχει star button και εχασαν την μπαλα.

 

δεν κρινεις ενα λειτουργικο απο ενα start button ελεος!!

Σωστος !!Ολοι εχουν φαει κολλημα με τη μπαρα.Στα @@ μου η μπαρα απο τη στιγμη που πεταει με τα 8(8.1) ...Σε ολα ειναι μακραν ανωτερα απο τα 7 .Οσο για να ειμαι και μεσα στο αρθρο ...θεωρω ναι πως ειναι οπισθοδρομισμος για την οποιαδηποτε εταιρεια τετοια ειδους κινηση για πολλους λογους.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος !!Ολοι εχουν φαει κολλημα με τη μπαρα.Στα @@ μου η μπαρα απο τη στιγμη που πεταει με τα 8(8.1) ...Σε ολα ειναι μακραν ανωτερα απο τα 7 .Οσο για να ειμαι και μεσα στο αρθρο ...θεωρω ναι πως ειναι οπισθοδρομισμος για την οποιαδηποτε εταιρεια τετοια ειδους κινηση για πολλους λογους...

Προσωπικα το θεωρω πολυ πιο ευκολο λειτουργικο απο τα 7.Δεξι κλικ κατω αριστερα και τα εχεις ολα στο πιατο. ...δεν χρειαζεσαι να εισαι ανωτερο ον για να τα δουλεψεις. ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας εχει τι γνωμη του δεν μπορει να λεει ο καθενας α οποιος δεν βαλει 8 ας μην ειχε υπολογιστη και ας παει σε κονσολα και ποιος εισαι εσυ φιλε μου οταν εγω ειχα pc στα 6 μου το 1989 εσεις ουτε καν ειχατε γεννυθει και μου εχεται και αποψη μομολα

Αυτό κατάλαβες από αυτό που έγραψα ; Σβήσε και 'συ.Και μάθε ορθογραφία...''Παλιέ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...