Προς το περιεχόμενο

H HP επαναφέρει τα Windows 7 στα PC της "κατόπιν λαϊκής απαίτησης"


ntg1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως εγω που εχω αυτο εδω Laptop http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=35354 μετα την αναβάθμιση σε 8.1 η RAM που ειναι 6 giga τα τρεια giga πανε για το λειτουργικό με w 7 max θα ηταν 1 1.5 giga RAM,τελος εχω κλειδη w 8 pro και θελω να το κανω w 7 μπορω να το κανω?

http://www.pcworld.com/article/2015107/downgrading-from-windows-8-to-7-what-you-need-to-know.html?page=2

Απο το λίγο που έψαξα μπορείς να κανείς την ενεργοποίηση του windows 7 professional με το τηλέφωνο. Δηλαδή καλώντας το κέντρο ενεργοποίησεων της Microsoft , αφού δεν αποδεχτεί το κλειδί του windows 8 pro ,η εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω που εχω αυτο εδω Laptop, μετα την αναβάθμιση σε 8.1 η RAM που ειναι 6 giga τα τρεια giga πανε για το λειτουργικό με w 7 max θα ηταν 1 1.5 giga RAM, τελος εχω κλειδη w 8 pro και θελω να το κανω w 7 μπορω να το κανω?

 

Α εντάξει έτσι το μετράμε το καλό το λειτουργικό, δεν το ήξερα, αλήθεια.

Εγώ μέχρι σήμερα ακολουθούσα αυτά που λέει ο φίλος εδώ. Αλάνθαστη μέθοδος! :cry:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για πολυ γελιο οι παραθυραδες δεν ξερω τι να σχολιασω..

το οτι είναι ομορφα?!!!

το οτι καταναλωνουν λιγους πορους?!!!!

το οτι μπορεις να τρεχεις ταυτοχρονα 2 εφαρμογες βίντεο?!!!!

το οτι ......???!!!

χαχαχαχαχα!!

 

BSD LINUX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι η HP έχει στοκ σε άδειες 7, και έκανε ένα πολύ ωραίο κόλπο marketing για να τις ξεπουλήσει, βγάζοντας σειρά με εφτάρια, ΧΩΡΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ επιλογής windows 8 (παρά μόνο επί πληρωμή της αναβάθμισης).


Τις διαφορές μεταξύ των 2 λειτουργικών τις έχουμε συζητήσει επανηλλειμένα..

Τον microsoft account , την ενσωμάτωση του skydrive και κάποια άλλα καλούδια δυστυχώς δεν τα υποστηρίζουν τα win7...

 

Με τις βελτιώσεις των 8.1 , συν την εγκατάσταση του  pokki για λειτουργικότητα του κλασσικού start menu, δεν έχω κανένα λόγο να πάω πίσω στα 7..

 

Μοναδικό μου πρόβλημα στα 8 είναι ότι δεν δέχονται unsigned drivers και δεν μπορώ να στήσω εφαρμογές για να φλασάρω τα ανδροειδή μου..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοναδικό μου πρόβλημα στα 8 είναι ότι δεν δέχονται unsigned drivers και δεν μπορώ να στήσω εφαρμογές για να φλασάρω τα ανδροειδή μου..

 

Για κοίτα λίγο εδώεδώ), στα 8άρια έχω περάσει adb drivers, δεν νομίζω να άλλαξε κάτι στην 8.1 ;)

 

 

 

BSD LINUX

 

https://www.youtube.com/watch?v=RyR6SL_tGVw <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερο "άδειασμα" στα Windows 8 δεν θα μπορούσε να υπάρξει! Εύχομαι να λάβει τα μηνύματα η Microsoft και να βάλει νερό στο κρασί της. Μπορεί κάλλιστα να διαχωρίσει τις εκδόσεις για υπολογιστές αφής και τάμπλετ από αυτές των επιτραπέζιων και λαπτοπ υπολογιστών. Όλα σε ένα δεν γίνονται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερο "άδειασμα" στα Windows 8 δεν θα μπορούσε να υπάρξει! Εύχομαι να λάβει τα μηνύματα η Microsoft και να βάλει νερό στο κρασί της. Μπορεί κάλλιστα να διαχωρίσει τις εκδόσεις για υπολογιστές αφής και τάμπλετ από αυτές των επιτραπέζιων και λαπτοπ υπολογιστών. Όλα σε ένα δεν γίνονται!

Κλάιν μάιν άδειασμα,όπως αναφέρθηκε και πιο πριν για τους λόγους που το κάνει η hp!

Επίσης το μήνυμα που πήρε η ms δεν είναι από την hp,αλλά από το αφεντικό της x86 πλατφόρμας aka INTEL ότι θελει να πουλήσει socs για υβριδικά και tablets οπόταν windows που να τρέχουν σε tablets και να μην τρέχουν εφαρμογές desktop δε θα δούμε σε x86 πλατφόρμα!

Και τέλος:

Windows 8 - metro ui=95+% windows 7

Με αλλά λόγια το διαχωρισμός που προτείνεις για διαφορετικά λογισμικά σε συσκευές με touchscreen και χωρις,θα πρέπει να το κάνουν οι εταιρείες και όχι η ms!

Λάπτοπ&tablets με αφή να βάζουν windows8 και λαπτοπ&ντεσκτοπ χωρις αφή,να βάζουν windows7(χωρίς δικαίωμα δωρεαν upgrade σε 8,φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πολύ λάθος για μένα... Μπορεί να είναι μάλιστα και πολύ χρήσιμο να έχεις μια σούμα με το τι συμβαίνει στο pc, και μάλιστα με αμελητέα παραχώρηση πόρων.

Οπως CPU, GPU, HDD activity, τι υπάρχει στον κάδο (μέγεθος, αριθμός αρχείων), Mail alert, wifi signal strength, network data transfer κα.

Δεν λέω ότι αυτοί που δεν χρησιμοποιούν τέτοια είναι άσχετοι, απλά αυτοί που τα χρησιμοποιούν πραγματικά ξέρουν ακριβώς τι μπορεί να κάνει αλλά και τι πόρους καταναλώνει το κάθε τι στο pc τους.  Γιατί όπως είπες, η εποχή της επίδειξης έχει περάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι λεει ο άνθρωπος! Το rainmeter είναι τεράστιο εργαλείο , σύγχρονο, open source και ανανεώνεται τακτικότατα. Εκτός από resources, μπορεί να σηκώσει rss, weather, links, libraries, shortcuts, emails και γενικά ένα σκασμό πράγματα που τώρα μπαίνουν στα live tiles των windows 8. Αν ήταν άχρηστο γιατί προσθέτει τις ίδιες λειτουργίες η MS στα live tiles; Ουσιαστικά αντικαθιστά τα προβληματικά gadgets των win7. Το οτι ως πρόγραμμα υπάρχει χρόνια γιατί είναι μειονέκτημα δεν το καταλαβαίνω. :shock:

 

Γελοιοποιείται ο κυριος μ'αυτά που γράφει και το μόνο δείγμα γραφής του εδώ στο insomnia είναι οι καυγάδες με όποιον δεν του κάθεται καλά και το μόνιμο fanboyλίκι του για τα windows 8. Θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο (και το πιο πιωμένο) τρόλ που πέρασε από το insomnia. Ούτε προσφέρει κάτι στο θέμα ούτε επιχειρηματολογεί, προσωπική προσβολή 100% λες και είμαστε τίποτε κατίνες που ξεμαλλιάζονται για τον ίδιο γκόμενο. :devil:

 

Θα φύγει report, όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά έτυχε να συζητιέται ένα παρόμοιο θέμα αλλού. Βασικά ένα IP cross check ίσως έβγαζε λαγό. Μα πραγματικά, ΤΙ ΛΕΕΙ ο άνθρωπος! :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πολύ λάθος για μένα... Μπορεί να είναι μάλιστα και πολύ χρήσιμο να έχεις μια σούμα με το τι συμβαίνει στο pc, και μάλιστα με αμελητέα παραχώρηση πόρων.

Οπως CPU, GPU, HDD activity, τι υπάρχει στον κάδο (μέγεθος, αριθμός αρχείων), Mail alert, wifi signal strength, network data transfer κα.

Δεν λέω ότι αυτοί που δεν χρησιμοποιούν τέτοια είναι άσχετοι, απλά αυτοί που τα χρησιμοποιούν πραγματικά ξέρουν ακριβώς τι μπορεί να κάνει αλλά και τι πόρους καταναλώνει το κάθε τι στο pc τους.  Γιατί όπως είπες, η εποχή της επίδειξης έχει περάσει.

 

 

κοιτα αμα παιζω καποιο παιχνιδι ειναι λογικο να ανεβαινει η gpu οπως και η cpu σε φορτο εργασιας οπως επισης μπορω να ανατρεξω σε αυτα ανα πασα στιγμη αν δω υποπτη δραστηριοτητα

δε βλεπω το  λογο να θελω να ξερω ανα πασα στιγμη στις ποσες στροφες γυριζει ο δισκος ωστε να μετατρεψω την επιφανεια εργασιας σε καντραν αεροπλανου λες και ειναι θεμα ζωης και θανατου αν χασω ενα δευτερολεπτο πανω απο αυτους τους δεικτες

 

παλια στα xp που βαζαν firewall ειχαν το notification on και καμαρωναν να το βλεπουν να μπλοκαρει καθε 5 δευτερα το καθε μποτακι λες και σταματαγε κανενα σοβαρο χακερ

 

αν θες να περνας την ωρα σου κανακευοντας ενα μηχανημα και να εισαι περηφανος γιαυτο κανε το και μπραβο σου, αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος τους ουτε ειναι τιποτα σπουδαιο κατορθωμα εν ετη 2014 να εισαι σε θεση να τσεκαρεις το μηχανημα σου εχοντας το σε αξιοπρεπη κατασταση συντηρησης-προληψης (αντι να σε ελεγχει εκεινο δινοντας σημασια και ξοδευοντας ενεργεια σε αχρηστα πραγματα)

 

στα vista ειχαν βαλει το dreamscene που ενεργοποιουσε videoloops για background ευτυχως καταλαβαν συντομα ποσο αστοχη ιδεα ηταν και την εκοψαν γιατι καταλαβαν το προφανες οτι δε γινεται την ωρα που εργαζεται το ματι να αφαιρειται απο ασχετα κινουμενα αντικειμενα που φαινονται απο το πλαι -οσο καλαισθητα κι εντυπωσιακα αν ειναι-

 

αν εισαι μεχρι 25 χρονων και θες να δειχνεις οτι ο υπολογιστης σου ελεγχει το skynet δικαιολογεισαι, για πολυ παραπανω πας μεσα ειτε για geek alert ειτε απο fashion police

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρολολό φορ δε γουίν... Το rainmeter αναφέρθηκε από μένα μόνο για την ύπαρξη διάφορων startscreens πρίν την έλευση των win8, για παράδειγμα αυτό εδώ. Δεν κάλυψαν καμιά ανάγκη τα win8 εδώ, ασε που οι μισοί κράζουν για την startscreen και οι άλλοι μισοί είχαν ήδη rainmeter ή άλλα laucher και startscreens. Ντεν γκαταλαβένη ελλίνικος; :whistle:

 

Αναζητώντας την "χαμένη ενέργεια" και τους εξωγήινους, ξεχάσαμε να πούμε πόσα services τρέχουν περιοδικά στα 8αρια για να φέρνουν περιεχόμενο στα live tiles. Μιας και το ανέφερα λοιπόν, τα ζωντανά tiles των win8 που ξεκινούν default είναι: Mail, Skydrive, Store, Fitness, Finance, Calendar, Messaging, Photos, Music, Weather και δεν συμμαζεύεται. Κόψτε το live τους -ή uninstall εντελώς- σε όσα δεν χρειάζεστε και θα δείτε διαφορά στο performance, σε μικρομεσαία συστήματα.

 

Γενικά το να ψαχνόμαστε να πιαστούμε από τις λέξεις για να τσακωθούμε, δεν δείχνει και πολλή υγεία. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...