Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είπα να πειράξει το FSB, μια χαρά είναι. Τα ΝΒ/ΗΤ ας τα αφήσει εκεί που είναι μιας και οι μνήμες του μόνο με OC μπορούν να τρέξουν στα 2400. Τα timings λογικά μπορεί να τα μαζέψει λιγάκι για να πάρει και από εκεί επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα να πειράξει το FSB, μια χαρά είναι. Τα ΝΒ/ΗΤ ας τα αφήσει εκεί που είναι μιας και οι μνήμες του μόνο με OC μπορούν να τρέξουν στα 2400. Τα timings λογικά μπορεί να τα μαζέψει λιγάκι για να πάρει και από εκεί επιδόσεις.

Μην τα λες ρε φιλε με γρυφους πες μου τι να κανω και τι για ποιο καλυτερο αποτελεσμα ....Ναι την R.2 εχω να κατεβασω συχνοτητα σε μνημες να σφηξω tm καθως κατεβασω NB για να κερδισω τπτ hz σε cpu ??επισης να πω οτι στην μητρικη εχω τοποθετηση και 2 κουλερακια στην ψηκτρα τον vrm και μεγαλο 12 αρι πισω απο το socket της μητρικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έμεινε είναι να σφίξεις λίγο τα timings για να κερδίσεις και από εκεί και θα είσαι κομπλέ! Αυτό με τα κουλεράκια είναι πολύ καλό mod βοηθάει άμεσα με τις θερμοκρασίες των vrm's!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα δεν έχει με τα VRM αλλά το να ανεβάζει MHz στην μνήμη μόνο για να βλέπει νούμερα δεν λέει, να ήταν κάνα 1100T ναι και εγώ μαζί αλλά στα FX δεν κερδίζεις τίποτα απλά χάνεις σταθερότητα και θέλει και ρεύμα στο NB.

Δυστυχώς το CPU είναι γενικά ζεστό και με πολύ μικρά θερμικά περιθώρια.

Αν κατέβει απο 2400 cl11 πχ σε 1866-2000 cl8 θα έχει κερδίσει πολύ περισσότερα αλλά δεν θα βλέπει το 2400 ;)

Ευχαρίστως να αναφέρω και μέτρηση 1600-1866-2000 με διαφορές στα timings με τις ίδιες μνήμες φυσικά. Το score σε cinebench που είναι και κατα πολύ βασισμένο σε μνήμες δεν αλλάζει παρά 0.01 πάνω κάτω που είναι μέσα στα πλαίσια του λάθους φυσικά.

Εκείνα τα 10%+ διαφορές που βλέπαμε την προηγούμενη γενιά επεξεργαστών δυστυχώς δεν :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα δεν έχει με τα VRM αλλά το να ανεβάζει MHz στην μνήμη μόνο για να βλέπει νούμερα δεν λέει, να ήταν κάνα 1100T ναι και εγώ μαζί αλλά στα FX δεν κερδίζεις τίποτα απλά χάνεις σταθερότητα και θέλει και ρεύμα στο NB.

Δυστυχώς το CPU είναι γενικά ζεστό και με πολύ μικρά θερμικά περιθώρια.

Αν κατέβει απο 2400 cl11 πχ σε 1866-2000 cl8 θα έχει κερδίσει πολύ περισσότερα αλλά δεν θα βλέπει το 2400 ;) Ευχαρίστως να αναφέρω και μέτρηση 1600-1866-2000 με διαφορές στα timings με τις ίδιες μνήμες φυσικά. Το score σε cinebench που είναι και κατα πολύ βασισμένο σε μνήμες δεν αλλάζει παρά 0.01 πάνω κάτω που είναι μέσα στα πλαίσια του λάθους φυσικά.

Εκείνα τα 10%+ διαφορές που βλέπαμε την προηγούμενη γενιά επεξεργαστών δυστυχώς δεν :(

Πληροφοριακά φιλε μου έκανα το τεστ κατεβάζοντας τις μνήμες 2000 hz 8-9-9-27 καθώς και το N/B 2100 τα υπόλοιπα όπως ηταν με λίγο λιγότερο ρεύμα στο CPU και στο cine bench πήρα 757 απο 771 που είχα πριν οποτε τα ποιο πολλά hz μόνο νούμερα δεν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γρήγορη μνήμη βοηθάει στο R11.5 - R15! Αν μπορείς σφίξε λίγο τα timings, άσε τα ΗΤ/ΝΒ εκεί που τα είχες και λογικά θα πάρεις λίγο ακόμη πάνω! Με τον FX 8320 είχα βγάλει 802cb στο R15 

22076d1392079702-hwbox-hellas-o-c-team-c

 

και 8.61cb στο R11.5

 

22075d1392078586-hwbox-hellas-o-c-team-c 

και με τον FX8350 778cb στο R15

 

1186163.jpg

 

και 8.35cb στο R11.5 

 

1186162.jpg

 

και όλα αυτά με CORSAIR VENGEANCE 1600Mhz CL8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Storm σωστός και με 1600 μπράβο.

Όσο για το 757 απο μνήμη δεν χάνεις 20 πόντους, οπότε κάτι άλλο παίζει.

Τεσπα οτι είναι θα δείξει, μιας και εδώ και περίπου 6 μήνες έχω αλλάξει πλατφόρμα δεν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STORM1978 πρόσεξε λίγο το χρονισμό σου εισαι 5000 εγώ είμαι 4800 και δεν μπορω να ανεβάσω γαμώ το καλοκαίρι μέσα που ειναι το δωματιο 31 βαθμους.Επίσης μάλλον στο πρόγραμμα δεν βοηθάει το fsb που εσυ εισαι 200 και εγω 300 !!! η τσάμπα τα ρευματα να το κατεβάσω την βλακία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FSB βοηθάει παράλληλα με τηνν συχννότητα του CPU και των μνημών μια χαρά! Απλά εγώ ανέβαζα με multi 25 και εσύ είσαι με 16!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα λες να κατεβάσω fsb και να ανεβάσω με πολλαπλασιαστή πολύ λειγότερο ?


new score yeaaaaaa. Με περισσότερο ΗΤ στα 2700 κλέψιμο απο storm που ειδα χαχαχαχ

post-237688-0-72774700-1408623694_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το δοκιμάσεις και αν δεν δείς αποτελέσματα να επιστρέψεις σε αυτά που έχεις τώρα, κάνε ένα oc profile στηνν μητρική και αποθήκευσε τις παρούσες ρυθμίσεις σου και βλέποντας και κάνοντας μετά. 778 έχω φιλαράκι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε το θέμα είναι να είσαι σταθερός, βέβαια ανάλογα το λειτουργικό αλλού κερδίζεις και αλλού χάνεις. Από τα 7 στα 8.1 δεν παίζουν μεγάλες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...