Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 850
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η πλάκα είναι στο Score του 6600K. Απαράδεκτα πράγματα από την Intel.

Τι έχει το score του 6600k??στα πόσα mhz?  :devil: jk  :-D

Το ίδιο θα έλεγες αν έβλεπες single core score? :ph34r:  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 6600K, βαράει με λίγο OC 80άρια. Στα 5.0Ghz δεν θέλω να σκεφτώ αν ξεπερνάει τους 90C.

Αλλά αν κάποιος το παρεξήγησε μιλάω για τον FX στα 4.4GHz που είναι ένα εύκολο σχετικά ρολόι.

Μην λέμε πάλι τα ίδια. Δεν είπα ότι είναι καλύτερος ο FX, είπα ότι η Intel κοροϊδεύει και την περνάει σε Multithreaded ένα CPU 5ετίας με λιγότερα μάλιστα λεφτά. Θα έπρεπε για τόσο καινούριο CPU να μην υπάρχει ελπίδα ούτε με OC ενάντια σε ένα τόσο παλιό CPU. Να μην υπάρχει σύγκριση καν...
Σε Single δεν μας ενδιαφέρει στο Cinebench. Όταν κάνεις Rendering κάνεις με όλα τα Cores που διαθέτεις.

 

6-core i5 έπρεπε να είχαμε εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 6600K, βαράει με λίγο OC 80άρια. Στα 5.0Ghz δεν θέλω να σκεφτώ αν ξεπερνάει τους 90C.

Αλλά αν κάποιος το παρεξήγησε μιλάω για τον FX στα 4.4GHz που είναι ένα εύκολο σχετικά ρολόι.

Μην λέμε πάλι τα ίδια. Δεν είπα ότι είναι καλύτερος ο FX, είπα ότι η Intel κοροϊδεύει και την περνάει σε Multithreaded ένα CPU 5ετίας με λιγότερα μάλιστα λεφτά. Θα έπρεπε για τόσο καινούριο CPU να μην υπάρχει ελπίδα ούτε με OC ενάντια σε ένα τόσο παλιό CPU. Να μην υπάρχει σύγκριση καν...

Σε Single δεν μας ενδιαφέρει στο Cinebench. Όταν κάνεις Rendering κάνεις με όλα τα Cores που διαθέτεις.

 

6-core i5 έπρεπε να είχαμε εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον.

Οκ αλλα ο ενας 4c/4thread και ο αλλος ειναι 8core ... και εγω ειχα καποτε fx,αλλα σε καποια bench ο 1100t στα 4.3ghz που ειχα ηταν πιο γρηγορος απο τον 9590 στα 5+ghz... οι fx ειδικα στην αρχη δεν ηταν και καμια μεγαλη προοδος για τξν amd.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα στα γρήγορα με auto ρεύμα (έδωσε 1,39v και έδειξε 73c max @cpuz&cinebench)

Ούτε format δεν έχω κάνει ;p  B)

post-247625-0-90284200-1507836946_thumb.jpgpost-247625-0-23277400-1507836956_thumb.jpg

edit.5,1ghz,79c max, cinebench 15:1670 multi-218 single

post-247625-0-54855600-1507841294_thumb.jpg

back 2 normal,ψάξιμο το σκ. :-D

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα στα γρήγορα με auto ρεύμα (έδωσε 1,39v και έδειξε 73c max @cpuz&cinebench)

Ούτε format δεν έχω κάνει ;p  B)

attachicon.gif Screenshot_9.jpgattachicon.gif Screenshot_8.jpg

edit.5,1ghz,79c max, cinebench 15:1670 multi-218 single

attachicon.gif Screenshot_12.jpg

back 2 normal,ψάξιμο το σκ. :-D

 

http://www.insomnia.gr/topic/629729-cinebench-r115-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-cinebench-r15-benchmarks/page-24?

 

Ομορφα και ωραια να ειναι μαζεμενα παρακαλω, οι κανονισμοι εδω http://www.insomnia.gr/topic/629729-cinebench-r115-και-cinebench-r15-benchmarks/?p=55313874

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αλλα ο ενας 4c/4thread και ο αλλος ειναι 8core ... και εγω ειχα καποτε fx,αλλα σε καποια bench ο 1100t στα 4.3ghz που ειχα ηταν πιο γρηγορος απο τον 9590 στα 5+ghz... οι fx ειδικα στην αρχη δεν ηταν και καμια μεγαλη προοδος για τξν amd.

Η σύγκριση γίνεται με βάση το κόστος και την χρονολογία και όχι με βάση τις τεχνικές που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία.

 

Ίσως να είμαι από τους λίγους ωστόσο που δεν έχουν ενθουσιαστεί τόσο από τους Ryzen. :)

Ένα στα γρήγορα με auto ρεύμα (έδωσε 1,39v και έδειξε 73c max @cpuz&cinebench)

Ούτε format δεν έχω κάνει ;p  B)

attachicon.gif Screenshot_9.jpgattachicon.gif Screenshot_8.jpg

edit.5,1ghz,79c max, cinebench 15:1670 multi-218 single

attachicon.gif Screenshot_12.jpg

back 2 normal,ψάξιμο το σκ. :-D

Ανεκτές οι θερμοκρασίες του πρώτου αν και το Load δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο με το CPUz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...