Προς το περιεχόμενο

5GHz Club. Έλα να μαζευόμαστε!


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντάξει κοντευω να τρελαθώ.

 

το aida64 που υποτίθεται στρεσάρει πολύ τον cpu δεν μου βγάζει κανένα σφάλμα ενώ είμαι στα 5Ghz/1.20v....

την στιγμή που το Prime95 στο 1ο δευτερόλεπτο μου βγάζει σφάλμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 850
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το aida64 δεν είναι αντιπροσωπευτικό για overall stability 24/7 ......είναι καλό για stabily στην cache ή το oc στις ram......για γενικό stability δώσε intel burn test στο very high (10-run περάσματα).......και στην συνέχεια 5 συνεχόμενες loopes realbench.....αν τα περάσεις όπως σου είπα παραπάνω θα είσαι κομπλέ στις 99% των περιπτώσεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aida64 δεν είναι αντιπροσωπευτικό για overall stability 24/7 ......είναι καλό για stabily στην cache ή το oc στις ram......για γενικό stability δώσε intel burn test στο very high (10-run περάσματα).......και στην συνέχεια 5 συνεχόμενες loopes realbench.....αν τα περάσεις όπως σου είπα παραπάνω θα είσαι κομπλέ στις 99% των περιπτώσεων.

Λοιπόν....στα πρώτα 2 δευτερόλεπτα μου ανεβάζει 90 βαθμούς αυτό το πρόγραμμα!!! τι παίζει; πρώτη φορά το βλέπω αυτό!!

5ghz με 1.20 δύσκολο έως απίθανο να είναι stable

Το ξέρω.Για αυτό λέω ότι το aida64 δεν δουλεύει σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....στα πρώτα 2 δευτερόλεπτα μου ανεβάζει 90 βαθμούς αυτό το πρόγραμμα!!! τι παίζει; πρώτη φορά το βλέπω αυτό!!

 

To τεστ το τελειώνει με 90ρια?

Ξεκίνα με 4,8ghz και 1,20v και δες αν είσαι stable με intel burn test και realbench που σου είπα....έπειτα ανεβαίνεις σε κλόκια και σε vcore.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τεστ το τελειώνει με 90ρια?

Ξεκίνα με 4,8ghz και 1,20v και δες αν είσαι stable με intel burn test και realbench που σου είπα....έπειτα ανεβαίνεις σε κλόκια και σε vcore.

ωραία το δοκιμάζω και σου αναφέρω. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου

 

Προς το τέλος μου έβγαλε failure.

 

Θυμάμαι πως όταν τον ανέβαζα βήμα βήμα στα 4,8 ήθελε 1.22v.

 

Το δοκιμάζω εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να χεις τσιπαρα για να βγαλεις λουπες στο realbench με κατω απο 1.3@5Ghz,στον αντιποδα μεταξυ 1.30 και 1.35 το 90ρι παει σύννεφο χωρις delid,παρολα αυτα δε προκειται να παει 90 σε gaming αν θες να τον αφησεις στα 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

intelburnTest success στα 4.8/1,22v (72 βαθμοί MAX)

 

το RealBench εχει επιλογή Duration. να το αφήσω 15λεπτά;

Παιδες καλυτερα να το συζητησετε στο νημα για για τους coffee lake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλυτερα να το συζητησετε στο νημα για για τους coffee lake

Έχεις δίκιο. πάω εκεί!

 

εμμμμμ που ειναι το topic και δεν μπορώ να το βρώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. πάω εκεί!

 

εμμμμμ που ειναι το topic και δεν μπορώ να το βρώ;

Εδω εισαι :)

 

http://www.insomnia.gr/topic/658404-coffeelake-z370-oc-settings-bench/page-4?do=findComment&comment=56085031

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει κοντευω να τρελαθώ.

 

το aida64 που υποτίθεται στρεσάρει πολύ τον cpu δεν μου βγάζει κανένα σφάλμα ενώ είμαι στα 5Ghz/1.20v....

την στιγμή που το Prime95 στο 1ο δευτερόλεπτο μου βγάζει σφάλμα.....

Πριν τρελαθείς και για να μην κάνεις την ζωή σου δύσκολη τρέξε ενα cinebech r15 2 3 φορές, 3d mark fire strike, και άντε βαριά βαριά ένα aida 64 κανα 20 λεπτο, ΑΝ δεις αστάθεια, ανέβασε την τάση των πυρήνων του επεξεργαστή και μέχρι 1,25 και είσαι έτοιμος

 Επίσης βρες τον φάκελο του prime και πατάς (Shift+del) και μετά enter τόσο απλό είναι και χαίρεσαι το σύστημα σου.........  αν  είσαι ψυχαναγκαστικός καλή τύχη με τους guru του insomnia άκρη δεν θα βγάλεις..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Intel Burn Test σε Very High stress test είναι υπεραρκετό. Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές.

Εχώ ανεβάσει στο topic του των coffe lake έναν πλήρη  οδηγό από έναν "επιστήμονα" του είδους που αναφέρει πως δεν ειναι καλό να γίνονται stretch με το Intel Burn Test καθώς ανεβάζει υπερβολικά τις θερμοκρασίες με τον τρόπο που το κάνει.

 

Το ίδιο ισχύει και για τις τελευταίες εκδόσεις του prim95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Intel Burn Test σε Very High stress test είναι υπεραρκετό. Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές.

Υπερβολικο στρεσαρισμα χωρίς λόγο ibt σε very high που ποτέ δεν θα δει πραγματικά ο χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...